Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości 1. grudnia Orange wprowadzi bezprzewodowy Internet CDMA450

1. grudnia Orange wprowadzi bezprzewodowy Internet CDMA450

LuiN 24 Września 2008 08:22

0 0

Rynek komórkowy już nie daje takiego wzrostu przychodów jak kilka lat temu. PTK Centertel szuka więc nowych źródeł przychodów z takich projektów, jak dostarczanie Internetu w technologii CDMA450, mobilna telewizja czy mobilne płatności - pisze Gazeta Prawna.

Od początku grudnia zaczniemy komercyjnie świadczyć usługę. Na początek będzie dostępna głównie dla klientów tzw. ściany wschodniej. Zgodnie z zapowiedziami umożliwi ściąganie danych z prędkością maksymalnie do 1 Mb/s. Z testów wynika, że przy prędkości 512 kb/s łącze działa stabilnie - mówi w wywiadzie dla Gazety Prawnej Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PTK Centertel.

W pierwszym etapie realizacji wartego 160 mln euro kontraktu z chińską firmą Huawei w zasięgu Internetu w technologii CDMA450 ma być 50% Polaków. Do końca 2009 roku pokrycie wyniesie 99%. Grupa TP podkreśla, że około 2 mln gospodarstw nie ma szans na inny Internet niż radiowy.

Cennik oferty ma być zbliżony do Orange Freedom, gdzie łącze 512 kb/s kosztuje 49 zł miesięcznie, przy umowie na 12 mies. W drugiej połowie 2009 roku w ofercie znajdą się terminale oferujące oprócz transmisji danych rozmowy w technologii VoIP, planowane są też urządzenia hybrydowe, które oprócz CDMA będą wspierały łączność UMTS.




Prezes Centertela potwierdziła także, że od 4Q2008 do oferty Orange wejdą usługi telefonii stacjonarnej realizowane na zasadach WLR. A na zapytanie czy projekt wprowadzenia mobilnych płatności dalej żyje, odpowiada:

Tak, żyje i komercyjne usługi zaoferujemy w pierwszym kwartale 2009 r. Obecnie dyskutujemy z Visą i MasterCard o sposobach rozliczania tych transakcji. W pierwszym kroku planujemy zaoferowanie klientom kart umożliwiających transakcje zbliżeniowe oraz specjalnych naklejek na telefony. Potem zaczniemy oferować także telefony umożliwiające takie transakcje.

Grażyna Piotrowska-Oliwa potwierdza, że w przetargu na telewizję mobilną DVB-H Orange stanie wspólnie z innymi operatorami komórkowymi (Plus, Era i Play). Zapytana o koszty mówi o minimum 100 mln euro, a maksymalnie 175 mln euro - wydanych w ciągu pierwszych 12 miesięcy.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 57
  • 0

    38. ~berdys  2008-09-24 23:02:26  host: eae222.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No i bedzie ciekawie. Widze z okien nadajnik na ktorym od zawsze wisial NMT450...Jezeli beda normalne limity, to rezygnuje z multimo i ide do nich ;) Ciekaw jestem, czy korzystanie bedzie mozliwe tylko w jednej lokalizacji ? Najlepiej by mi pasowalo olac tepse z neo i tepse z multimo ;) .... zobaczymy.. jak zaczna sprzedawac.. pojawia sie pierwsze "testy" uzyszkodnikow... itp... bylo by milo gdyby mozna bylo korzystac w dowlnej lokalizacji w PL.. placilbym raz na kilka miejsc..

  • 0

    39. ~ukenamuniu  2008-09-25 13:16:02  host: 212.160.172.70

    p: wcale nie stacjonarny. Centertel uzyskał zmianę pozwolenia CDMA ze służby stałej na ruchomą.

  • 0

    40.  2008-09-25 13:31:59

    ukenamuniu - o, i to mi się podoba! Wreszcie EDGE & GPRS pójdą w odstawkę przy wycieczkach w polską dzicz:)

  • 0

    41. ~bobek leśny  2008-09-25 16:27:18  host: acpz32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja mam iPlusa, wczoraj podpisałem umowe, szybciutko chodzi i jestem bardzo zadowolony, tym bardziej ze za kolejne trzy meisiace abonament to tylko złotówka za meisiąc

  • 0

    42. ~mmmm  2008-09-27 21:14:23  host: herson02.static.otenet.gr

    oj tak to by bylo cos :DDD

  • 0

    43. ~  2008-09-29 12:46:00  host: herson03.static.otenet.gr

    noo taa tyle ze z tym iplusem to potem 3x tyle zaplacisz co w orange ;/

  • 0

    44. ~  2008-10-01 11:40:20  host: unknown.carohosting.net

    @bobek leśny: no to tylko jeszcze 33 mies. z umowy Ci zostaną...

  • 0

    45. ~  2008-10-01 11:41:22  host: unknown.carohosting.net

    @berdys: "Widze z okien nadajnik" - tak blisko nadajnik? albo wylysiejesz albo nie bedziesz mogl miec dzieci

  • 0

    46.  2008-10-01 14:45:44

    czy 100kbit/s czy 1mbit/s, grunt żeby kosztował rozsądne piniendze w stosunku do osiąganej jakości. Mnóstwo gospodarstw w domach i blokach czeka na sygnał... 3mam kciuki!

  • 0

    47. ~i  2008-10-01 19:57:47  host: 91.202.54.80.static.rdi.pl

    Brakuje mi jakiegoś taniego bezprzewodowego internetu z abonamentem do 30 zł. miesięcznie, taki zwykły do przeglądania stron www. W domu mam 2 mb/s LAN za 40 zł./m-c od lokalnego providera ale chciałbym mieć coś mobilnego.

  • 0

    48. ~  2008-10-01 19:59:01  host: nat217.and-net.pl

    bardzo dobry pomysl od orange

  • 0

    49. ~ukenamuniu  2008-10-02 00:29:54  host: 86-59-n1.aster.pl

    #45: dlaczego napisałeś "albo" (alternatywa rozłączna)? Postrasz berdysa "lub" (alternatywą łączną).

  • 0

    50. ~mirekb  2008-10-02 13:33:16  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @30 szanowny kolego,NIGDY nikogo nie pouczałem(wiem napiszez zebym nie bral doslownie Twoich wypowiedzi).pozdr

  • 0

    51. ~Peszczka  2008-10-03 16:18:43  host: r.escom.net.pl

    Niskie koszty i całkiem dobra jakosć jest w iPlusie. To cholerstwo ma zasięg wszędzie.

  • 0

    52. ~  2008-10-04 13:28:53  host: dly166.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dla iplusd kojarzy sie z tandeta i niczym innym

  • 0

    53. ~aha  2008-10-04 18:20:33  host: acpg248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no ciekawy jestem jak im to bedzie dzialać, jak narazie ja korzystam z iPlusa i jestem bardzo mile zaskoczony. Nie myslałem , że az tak dobrze bedzie dział, zasięg jest po prostu wszędzie :)

  • 0

    54. ~aaawww  2008-11-04 08:52:31  host: 193.59.95.68

    tez niezmiernie czekam na orange, pisza ze bedzie 1mbits lub 512kbits. powiem szczerze ze niech bedzie 256 to tez zle nie bedzie. byle pingi mialy krotkie czasy a nie jak w edge lub gprs po 3 sekundy nieraz. co do plusa to przyznam, ze faktycznie chodzi jak burza zwlaszcza w hsdpa. bylem nastawiony do plusa sceptycznie ale jak ciotce zainstalowalem iplusa w hsdpa i jeszcze do tego w nieduzym miescie, nie moglem sie nadziwic pingi max 300, 400 ms download 50-60KB non stop. zobaczymy co przyniesie nam orange. ja im daje max 15-30 KB downloadu w tej technologii.

  • 0

    55.  2009-01-01 18:23:47

    aaawww - Ja z iplusa mam transfery na poziomie 200 ... czasami wskakuje z HSDPA 2,7 MB/s , a mieszkam wi niedużym mieście , czyli u twojej ciotki to slabizna

  • 0

    56.  2009-01-01 18:29:08

    mila napisał/ła "przecież to wykorzystanie infrastruktury po analogu centertela...." Chociaż w Krynicy Morskiej(1,3 k mieszkańców) wszystkie sieci mają HSDPA , ale wiszą tam analogi centertela , bo wiadomo na morze dla rybaków , to może bedzie ten net w orange - choc niepotrzebny w Kryni jest on bo bezproblemu można mieć NEO lub NETIE .

  • 0

    57. ~jimy  2009-07-23 11:46:35  host: acqp178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    mysle ze z ich internetem nie bedzie rzadnych problemow

Dodaj swoją opinię