Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Prawie 80% operatorów nie rozlicza transmisji danych w abonamencie w czasie rzeczywistym

Prawie 80% operatorów nie rozlicza transmisji danych w abonamencie w czasie rzeczywistym

Q! 16 Września 2012 19:18

0 0

Ponad trzy czwarte operatorów komórkowych nie posiada systemów billingowych, które pozwoliłyby na rozliczanie usług transmisji danych w usługach abonamentowych na bieżąco - informuje serwis Telecoms.

Według przedstawionych danych, aż 78% ankietowanych operatorów nie posiada systemów billingowych, które pozwalałyby na rozliczanie usług transmisji danych w usługach abonamentowych w czasie rzeczywistym. Jednocześnie aż 96% pytanych stwierdziło, że taka możliwość będzie już wkrótce dla nich ważna lub bardzo ważna. Skąd taka rozbieżność?

Pomimo coraz większej popularności transmisji danych w technologii LTE, operatorzy wprowadzają, a klienci oczekują wprowadzenia nowych modeli taryfowych dla transmisji danych. Wśród nich znajdują się m.in. usługi pozwalające na korzystanie z jednego pakietu danych przez kilku użytkowników lub urządzeń (czyli np. wszystkie urządzenia domowników).




To oznacza, że operatorzy coraz częściej będą potrzebowali rozwiązań, które pozwolą im na monitorowanie oraz kontrolowanie ilości przesyłanych przez użytkowników danych. Ma to być im pomocne np. do informowania użytkowników o ilości wykorzystanych danych.

Jak mówi Chris Hoover z firmy Openet, nie oznacza to, że operatorzy będą musieli wymieniać całe swoje systemy bilingowe. Wystarczy, że do dotychczasowe systemy billingowe zostaną zintegrowane z nowymi rozwiązaniami takimi jak zaawansowane systemy obsługi klienta oraz marketingowe.

W badaniu wzięło udział ponad 200 operatorów z całego świata.

Źródło tekstu: Telecoms, wł     

Dodaj do:
w sumie: 31
  • 0

    12.  2012-09-16 21:24:12

    Z bloga Play: internet na 36 miesięcy za 9,90 z limitem 2gb z prędkością 1mb :)po drugie nowatorski pomysł kupienia do podstawowej oferty nawet czterech kart sim z limitem na internet po 4 zł po trzecie internet z umową na czas nieoznaczony :)4. 9,90 2gb 39,90 4gb 59,90 15gb i 79,90 za 20 gb czyli nowa oferta internetu mobilnego 5.mozliwosc wykupienia uslugi bezpieczny internet

  • 1

    13. ~pisul  2012-09-16 21:52:53  host: nat1.res.pl

    A to taki problem sobie pobrac darmowego psa z google play? 3G Watchdog - https://play.google.com/store/apps/details?id=net.rgruet.android .g3watchdog

  • 0

    14. ~muddy  2012-09-16 22:15:07  host: 89-77-92-2.dynamic.chello.pl

    Hm, porządny artykuł, oprócz tłumaczenia z zagranicznego serwisu, zawierałby także informacje zebrane z naszego podwórka, czyli jak to jest u naszych operatorów. A tak, to trzeba sobie liczyć: skoro 3/4 nie potrafi, to tylko jeden z naszej W4 potrafi ;-)

  • 0

    15.  2012-09-16 22:15:58

    @11 Dobrze prawisz. W Play i Orange (z innych nie korzystałem) transmisja jest rozliczana dopiero po zakończeniu sesji, a to nie jest rozliczanie w czasie rzeczywistym. Smartfony b. często ustawione są na ciągłe podłączenie z internetem i sesje mogą trwać wiele dni, co oznacza, że nie mamy wtedy możliwości łatwej kontroli nad kosztami.

  • 1

    16. ~mirekb  2012-09-16 22:17:41  host: ip-151-248-41-175.free.aero2.net.pl

    testy na siach abo voice wskazuja ze najszybciej rozlicza play/orange/plus (kilka/nascie min) absolutny rekordzista to ptc do 30min..na simach data jest jednak dosyc wyrównanie w bilowaniu..ciekwi mnie pytanie jaki jest stopien rzeczywistego ruchu w siaciach w4 i bilowanego.takt co 100kb to zlodziejstwo w żywe oczy-jak z sekundowym naliczaniem-w roamingu sie da co 1kb a w pl sie nie da ;-)

  • 0

    18.  2012-09-16 22:48:11

    @11 i @15, zwracam wam honor. Chciałem napisać, że po zakończeniu sesji. Tak wyszło, że w czasie rzeczywistym. Przepraszam.

  • 0

    19. ~  2012-09-17 00:18:18  host: 77-255-218-241.adsl.inetia.pl

    Ja ostatnio ustawilem telefon jako TETHRING ( PLAY ) Poszlo kolo 4 gb ( mam abo all inclusiv max 95 ) nic nie naliczyło !! Dziś 2 GB - a naliczyło 120 mb - mam sie cieszyc ? czy zglosic problem ?

  • 0

    20. ~Konrad  2012-09-17 00:38:45  host: cpc1-cdif11-2-0-cust4.5-1.cable.virginmedia.com

    U mnie w Orange UK naliczanie odbywa się raz na 24h. Czyli jak o 8 rano zacznę korzystać z netu to od operatora dowiem się ile wykorzystałem dopiero koło 2 nad ranem następnego dnia. Strasznie irytujące i gdyby nie fakt, że można to sobie samemu monitorować to było by to nawet wku*8

  • 0

    21.  2012-09-17 07:29:37

    Ja na modemie USB Orange Bussines Ewerywhere (BE) mam tak, że w aplikacji do obsługi jest licznik danych... Natomiast po podłączeniu do rutera ściągnąłem jakiś licznik i jest...

  • 0

    22.  2012-09-17 08:36:19

    Pytanie jest zasadnicze... Komu potrzebne jest dzisiaj, w dobie pakietów non stop, dokładne rozliczanie on-line? To było bardzo ważne w starym układzie (jeszcze funkcjonującym u nas i na pewno w większości krajów), gdzie po wykorzystaniu pakietu opłaty wzrastały drastycznie - licząc za każdą paczkę wg cennka. Dziwne, że się budzą (zapewne jacyś regulatorzy w krajach gdzie jest to poważniejszym niż u nas problemem) kiedy to ma małe znaczenie już.

  • 0

    23. ~code  2012-09-17 08:46:39  host: 87-206-180-145.dynamic.chello.pl

    @22: takie przygotowanie może na współdzielenie pakietu data dla wszystkich simów z jednego konta abonamentowego.

  • 0

    24.  2012-09-17 09:00:15

    23. ~code - nie rozśmieszaj mnie... Czym to się różni? Ja korzystałęm wiele lat temu z takiego sposobu rozliczania pakietów internetowych (pewnie nawet nie masz pojęcia, ze takie możliwości były? No cóż... jak się 5 lat tylko używa komórki to mnie nie dziwi) i wiesz co? nigdy nie miałem problemu z przekraczaniem pakietu, bo nawet przy rozliczaniu pakietu po zakończeniu sesji, dostatecznie dokładnie można było pilnować limitu (a nie było wtedy jeszcze pakietów non stop!!). Teraz kiedy operator "może ograniczyć prędkość", jakie znaczenie ma czy rozlicza co do bajta on-line, czy do megabajta po sesji albo na koniec dnia - o północy, na jeden numer czy na wszystkie z konta? Dla mnie nie ma żadnego znaczenia i nie widze tu najmniejszego problemu.

  • 0

    25. ~code  2012-09-17 09:25:37  host: 87-206-180-145.dynamic.chello.pl

    @24: żaden Op nie ma do tej pory takiej usługi, choć kilku nad nią pracuje, by kilka kart sim korzystało ze wspólnego pakietu data. albo mnie nie zrozumiałeś, albo nie doczytałeś. nie rozumiem też, co ma wnieść argument o czasie używania telefonu, ani skąd masz taką informację. nie pokrywa się z rzeczywistością. ale rozumiem, gdy brakuje siły argumentów... ;-)

  • 0

    26. ~Almaro  2012-09-17 10:10:38  host: 87-205-203-188.adsl.inetia.pl

    W sumie rozliczanie po zakończonej sesji może mieć znaczenie tylko dla osób, które korzystają z internetu bez wykupionego pakietu, a to zdarza się raczej rzadko (już od czasów blueconnect max jest przeciez lejek to każdego pakietu)

  • 0

    27.  2012-09-17 10:26:19

    25. ~code - mój operator już klika lat temu wycofał to z oferty... widać mało popularne było - chociaż mi pasował. 200 zł za 2 GB - popytaj ludzi, może Ci krtoś potwierdzi, bo widzę, że wiesz lepiej ;-) No jak co ma argument do rzeczy? Widać od niedawna używasz, skoro z takim przekonaniem teiwerdzisz, zę operatorzy dopiero pracują nad usługą udostępniania pakietów internetowych na konto... Ja już zapomniałem ile lat temu tego używałem ;-) No ale z pewnością dłużej od Ciebie korzystam z telefonu (a nie posiadam telefon) - to ma wnieść ten argument. 26. ~Almaro - albo z klasycznym pakietem, sprzed "ery" pakietów non stop.

  • 0

    28.  2012-09-17 10:27:57

    A!! Pakiet przechodził przez pół roku! A wystarczał mi na 4 numery na kocie na jakieś 3-4 m-ce ;-) Też inny Internet wtedy był...

  • 0

    29.  2012-09-17 20:51:29

    A najlepsze jest to że większość nadal liczy 100kB z pakietu czy zużyło się 2kB czy też może 99kB, to takie czasy jak liczenie za połączenie telefoniczne 1 sekundy a rozliczane jak 1 minutę, chyba pora to zmienić, zużyłem dokładnie daną ilość sekund czy też kB i za to chcę płacić a nie za "nieudolne" (celowo czy też nie) systemy bilingowe.

  • 0

    30. ~  2012-09-17 21:27:39  host: z38-14.opera-mini.net

    Play mi aktualizuje dopiero po rozłączeniu. W pakietach w Sim+ już ze dwa lata temu rozliczalo na bieżąco w trakcie połączenia. /xy

  • 0

    31. ~xxx  2012-09-20 08:46:03  host: public-gprs392211.centertel.pl

    a co ma modernizacja systemu marketingowego ??? do sposobu rozliczania transmisji ?

  • 0

    32. ~  2012-09-21 14:10:33  host: a3-me.krak.tke.pl

    Z tym rozliczaniem zawsze był problem - wykorzystywanie ponad limit i ciężkie rachunki. Dlatego wolę net w ofercie na kartę, pakiet 1,2 GB w Heyah, którego po prostu nie mogę przekroczyć a tylko wykorzystać :) No, i jest w atrakcyjnej cenie.

Dodaj swoją opinię