Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] UOKiK: 4,5 mln zł kary dla Polkomtela za reklamy

[Aktualizacja] UOKiK: 4,5 mln zł kary dla Polkomtela za reklamy

WitekT 12 Lutego 2013 14:17 Aktualizacja: 12 Lutego 2013 18:53

14 0

Reklamy telefonii prepaid 36,6 oraz Simplus wprowadzały konsumentów w błąd - uznała Prezes UOKiK i nałożyła na Polkomtel karę w wysokości blisko 4,5 mln zł. Postępowanie przeciwko Polkomtelowi Urząd wszczął w grudniu 2010 roku.

Wątpliwości Prezes UOKiK dotyczyły kampanii z 2009 roku reklamujących usługi prepaid. Pierwsza zachęcała do wyboru oferty 36,6 - być może nie zasłużyłeś na prezent? Druga reklamowała ofertę Simplus - Profil Tanio do wszystkich.

Analiza zebranych materiałów wykazała, że informacje umieszczone m.in. w ulotkach, spotach telewizyjnych oraz na plakatach i billboardach wprowadzały w błąd co do rzeczywistych opłat za połączenia. W reklamach operator podkreślał, że cena połączenia telefonicznego do wszystkich sieci wynosi 29 groszy za minutę. Jednocześnie w tych samych przekazach w sposób nieczytelny podawał, że promocją nie jest objęta jedna z sieci komórkowych. Zdaniem Urzędu, m.in. poprzez zastosowanie wielkości i koloru czcionki, a także tła i kierunku tekstu - informacje na temat wyłączenia z oferty jednego z operatorów były podane w sposób nieprecyzyjny, trudny do odczytania przez konsumenta i uniemożliwiły zapoznanie się z rzeczywistymi warunkami. Ponadto w przypadku oferty 36,6 operator nie poinformował, że atrakcyjna cena obowiązywała jedynie do wybranych przez użytkownika numerów sieci stacjonarnych i komórkowych po ich wcześniejszym odpłatnym ustaleniu.




Prezes UOKiK uznała, że spółka Polkomtel reklamując swoje usługi telefonii prepaid wprowadziła konsumentów w błąd. Za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk nałożyła na operatora karę w wysokości 4,5 mln zł. Decyzja nie jest prawomocna, spółka odwołała się do sądu.

[Aktualizacja 18:53]

Decyzja UOKiK jest nam znana i jesteśmy nieco zaskoczeni tym, że Urząd informuje media o swojej decyzji prawie 2 miesiące od jej wydania. Zapadła ona 27. grudnia ubiegłego roku, i co należy zaznaczyć dotyczy reklam emitowanych w 2009 roku. Od decyzji UOKiK Polkomtel zdążył się już odwołać przedstawiając swoje argumenty do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i obecnie oczekujemy na decyzję sądu w sprawie - poinformowało TELEPOLIS.PL biuro prasowe Polkomtela.

Źródło tekstu: UOKiK     

Dodaj do:

Tagi: 36.6 | polkomtel | simplus | uokik

w sumie: 27
  • 4

    8.  2013-02-12 14:51:10

    4 reklama nie może wprowadzać w błąd, więc jeżeli piszą: do wszystkich" to ma być do wszystkich. Jeżeli na banerach na całą ścianę napisali, że do wszystkich, natomiast na 127 stronie regulaminu jest napisane, że: "tylko w sieci", to jeżeli ktoś da się oszukać, to nie uważam go za inwalidę życiowego. Widać, że jednak pracujesz u pracodawcy, stosującego takie praktyki.

  • 3

    9.  2013-02-12 15:16:51

    Baner czy reklama w prasie sa jeszcze dla mnie akceptowalne. Ale gwiazki i przypisy malym drukiem na ekranie telewizora, gdzie nie da sie zdazyc przeczytac 1/3 tekstu, bo napis znika, to dopiero jawne oszustwo. Ale nie telekomy raczej w tym przoduja.

  • -2

    10. ~z  2013-02-12 15:27:18  host: route-bonin.komster.pl

    2009 ,2013 ,i zmiana właściciela,daje 4,5 kary, płaci były właściciel czyli my wszyscy, lub nowy wliczy w koszty

  • 1

    11.  2013-02-12 15:29:46

    @10 ryzyko prowadzenia takiego biznesu. sam wlasciciel nic do tego nie doklada. w spolkach kapitalowych po prostu wlicza sie to w koszt. wiadome jest jednak kto za to zaplaci - klienci, bo z pewnoscia nie glowny akcjonariusz ;)

  • 2

    13.  2013-02-12 15:51:57

    Cieszy mnie niezmiernie ten wyrok. Byłbym zadowolony jeszcze bardziej, gdyby osoby odpowiedzialne za kształt tej informacji poniosły OSOBISTĄ odpowiedzialność, w sposób nieodwołalny. Szybciutko skończyłyby się podobne praktyki.

  • 3

    14. ~a_lex  2013-02-12 15:58:58  host: 91.222.58.84

    Widzę, że z nowym Telepolis (layout) zmienił się też w końcu sposób odmiany Polkomtela - bo tytul jest "UOKiK: 4,5 mln zł kary dla Polkomtela za reklamy" Nareszcie koniec tego straszydła "Polkomtelu" :)

  • 2

    15.  2013-02-12 17:22:44

    *****Założę się o skrzynkę dobrej wódki, że nie zapłacą tej kary :) O ile wogóle jakąkolwiek zapłacą :P Odwołają się od decyzji i skończy się na pogrożeniu im paluszkiem... Zakład ?

  • 0

    16. ~elo_yoł  2013-02-12 18:26:54  host: 89-69-61-233.dynamic.chello.pl

    A może by tak w końcu zrobili coś z tymi "nielimitowanymi smsami do wszystkich sieci"? Opłata 6zł/mies sugeruje nielimitowane smsy, a prawda jest taka, że za każdego trzeba płacić jeszcze 3gr.

  • 2

    17. ~abc  2013-02-12 18:38:05  host: ip-151-248-47-31.free.aero2.net.pl

    elo joł odezwij sie za 3 lata :P pewnie wtedy sie kapna w uokiku o tym :P

  • 0

    18.  2013-02-12 19:05:07

    Witku mam takie pytanie. Kojarzysz reklamę Orange z tą ich nową promocją - darmowe rozmowy z wolnym numerem w prepaidzie? I tam w tej reklamie wychwalają ofertę i mówią bez doładowań. Przecież w tej promocji trzeba doładowywać. Czy to nie jest wprowadzanie w błąd i UOKiK nie powinno się tym zająć?

  • 0

    19.  2013-02-12 19:13:15

    marcinj: doładować musisz, żeby mieć ważność konta, a nie ważność usługi. Ważne konto = wychodzące rozmowy, w tym te darmowe.

  • 0

    20.  2013-02-12 20:33:26

    @14: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5762

  • 0

    21. ~GGG  2013-02-12 20:37:28  host: agir71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    CO za ludzie!!!! Najpierw kary dla operatora a potem odwołanie. kara i odwołanie, kara i odwołanie. Jak ktoś popełnia błąd to ukarać bez żadnych odwołanie. Naprawdę bez przesady.

  • 0

    22. ~  2013-02-12 20:38:52  host: v25-07.opera-mini.net

    Panie Witku, ale bez doładowań - nie da się dzwonić na ten jeden numer... Usługa będzie ważna, ale nie aktywna... Ale zapętlone...

  • 0

    23. ~GG  2013-02-12 20:39:49  host: agir71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie rozumiem tego, ze ukarają a za chwile odwołanie? Po co to robią? Tylko po to postraszyć? he smieszny.

  • 0

    24.  2013-02-12 20:43:58

    21, 23: w państwie prawa to podstawowe uprawnienie, żeby móc się odwołać od decyzji urzędnika.

  • 0

    25.  2013-02-12 20:44:24

    22: bez doładowania nie da się wogóle nigdzie dzwonić - dla mnie to zupełnie sensowne jest.

  • 0

    26.  2013-02-12 20:55:32

    WitekT-a co jesli panstwo prawa uniwienni osobe (w tym przypadku firme) ktora dopuscila sie czynu karanego? Czy dalej jest panstwem prawa?

  • 0

    27. ~L.  2013-02-12 21:00:43  host: 178235008252.warszawa.vectranet.pl

    @Toms no cóż, z osób odpowiedzialnych nikt już w Polkomtelu nie pracuje...

  • 0

    28.  2013-02-12 21:05:00

    freq: oczywiście. Bo nigdzie nie ma prawa stwierdzającego, że prawo (urzędnik) jest nieomylne. Ale rozumiem o co Ci chodzi, chociaż bardziej o grę słów niż definicje. ;-)

Dodaj swoją opinię