Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] Tańszy roaming, ale nie tak jak w kraju

[Aktualizacja] Tańszy roaming, ale nie tak jak w kraju

sirmark 6 Kwietnia 2017 11:16 Aktualizacja: 7 Kwietnia 2017 12:54

12 3

roaming

Połączenia roamingowe w UE będą tańsze, ale nie takie jak w kraju - pisze Rzeczpospolita. Powodem są niskie ceny usług w Polsce.

Niższe koszty roamingowe wynikać będą z regulacji unijnej, która wejdzie w życie od 15 czerwca. Polscy operatorzy komórkowi przygotowują się na jej wprowadzenie i będą dostosowywać cenniki. Nie będzie w nich jednak usług za zero zł. Tańsze pakiety usług wprowadzane będą w ramach promocji. Darmowe mają być np. połączenia przychodzące, ale także i one tylko do określonego przez operatorów poziomu związanego z polityką uczciwego korzystania ("fair use policy"). Ministerstwo Cyfryzacji przychyla się do takiego podejście branży.




Operatorzy mają czas do 15 maja na poinformowanie klientów o zmianach. Wyjazdy do UE będą wiązały się z niższym rachunkiem za telefon. Według Rzeczpospolitej niższym o 35%.

Zobacz: Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie zmian w cenach roamingu
Zobacz: Roaming - jakie zmiany nas czekają?

[Aktualizacja]
Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Radą UE w sprawie limitów cen hurtowych na usługi roamingowe, usuwając tym samym ostatnią barierę na drodze do zniesienia opłat detalicznych za usługi roamingowe.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     
Źródło zdjęć: pixabay

Dodaj do:

Tagi: roaming

w sumie: 50
  • 0

    34. ~Ciekawski  2017-04-06 19:17:04  host: public-gprs387021.centertel.pl

    @25 i @ 30 - Tak, a2mobile ma cennikową cenę za 1 minutę/1SMS/1MMS/1MB za 0,18 zł i do tej ceny od 15.06.2017 nie może doliczyć już nic. Chyba, że do dnia 15.05.2017, kiedy to operatorzy maja obowiązek poinformować nas o nowych zasadach opłat w roamingu dokona zmiany stawki w górę ;-)

    Zainteresowanych kieruję do wytycznych BEREC z końca marca 2017 - gdzie dobrze są opisane zasady nadużyć w roamingu, tak kluczowe zagadnienie dla firm, które stale korzystają z roamingu.

  • 0

    35. ~Ciekawski  2017-04-06 19:24:47  host: public-gprs387021.centertel.pl

    Stawka hurtowa od 15.06.2017 to 0,032 euro x 4,2365 = 0,135 zł netto (0,167 zł brutto). Raczej zmienią stawkę ;-)

  • 0

    36. ~  2017-04-06 19:44:56  host: z07-06-11.opera-mini.net

    Sieci komórkowe powinni się bić o klienta jak u nas lokalny operator kablowy z globalnym o klienta. Oto przykład: UPC dało w promocji net za 29zł 60 Mb/s, 39zł 120Mb/s i za 49zł 250Mb/s. Lokalny operator? Od dziś dał za 30zł 100 Mb/s, za 45zł 300 Mb/s i za 60 zł 500 Mb/s. I taka walka o klienta mi się podoba :)

  • 0

    37.  2017-04-06 19:51:16

    @36: globalny ma kasę by ponosić stratę w jednym miejscu, a w innym zarabiać; lokalny nie ma tego komfortu i albo padnie, albo się sprzeda

  • 0

    38.  2017-04-06 20:01:15

    na niezależna.pl taka propaganda, że tam jest napisane, że stawki będą takie, jak w PL

  • 0

    39. ~Tomas  2017-04-06 20:04:28  host: apn-37-248-163-44.dynamic.gprs.plus.pl

    ~37 Czy naprawdę operator doplaca do 60mbit/s za 29zł? Nie. Zdziera mniej, ale jest i tak na dużym plusie, tym bardziej, że synergia jeszcze obniża mu koszty.

  • 0

    40. ~  2017-04-06 21:56:24  host: user-94-254-225-183.play-internet.pl

    "przychyla się do takiego podejście"

  • 1

    41. ~rew  2017-04-06 22:14:13  host: user-94-254-227-128.play-internet.pl

    szkoda że polityka uczciwego użytkowania nie ma zastosowania w obie strony - sieć nie działa jak w reklamach to nie płacę w tym momencie za usługę. pięknie się mówi o uczciwości, braterstwie, pomocy itp słodkich pierdach kiedy to my jesteśmy beneficjentami bo inaczej to nadużycie i oszustwo. ehh

  • 0

    42. ~Punk  2017-04-06 22:32:37  host: apn-77-114-247-213.dynamic.gprs.plus.pl

    Wiedziałem że tak będzie dlatego kupiłem sobie kartę krajową tam gdzie jeżdżę najczęściej czyli Irlandia.
    Myślę że karta Węgierska, Czeska i Słowacka może się przydać bo reszta krajów UE już pada za sprawą imigrantów.

  • 0

    43. ~hm?  2017-04-07 03:38:35  host: public-gprs182430.centertel.pl

    29@Remington w a2 stawka cennikowa czytaj podstawowa to 18gr za minutę,a 10gr to promocja. Gdzie ty tam w cenniki a2 widziałeś 29gr?

  • -1

    44.  2017-04-07 13:33:11

    @42 A ja polecam kartę Lycamobile UK z promocją 2in1 (dwa numery na jednej karcie SIM masz do wyboru PL i UK, PL i IRL oraz promocję na brak roamingu w całej Europie, USA, etc. Co ważne polski numer działa również za granicą i nie płaci się za połączenia przychodzące czyli np będąc w UK rodzina może dzwonić na polski numer

  • 1

    45. ~  2017-04-07 14:27:50  host: apn-31-0-71-1.dynamic.gprs.plus.pl

    "Parlament Europejski zatwierdził porozumienie z Radą UE w sprawie limitów cen hurtowych na usługi roamingowe, usuwając tym samym ostatnią barierę na drodze do zniesienia opłat detalicznych za usługi roamingowe. " Czyli jakie w końcu będą te limity? co 100 minut - 1000 minut miesięcznie a potem drożej? czy jak?

  • 0

    46. ~.  2017-04-07 14:52:16  host: 8.37.231.108

    .

  • -1

    47. ~gość  2017-04-07 14:54:30  host: 8.37.231.108

    może i będzie drogie roaming czy tani'jak u operatorów w kraju ale to nic nie zmienia. przecież są darmowe aplikacje gdzie się dzwoni i pisze za darmo np skype czy inne. tak.

  • 1

    48. ~NIKT  2017-04-07 16:29:11  host: mk31.telbeskid.com.pl

    47@ Nie

  • 0

    49. ~do 29...  2017-04-07 17:14:10  host: 5e04c595.bb.isp.sky.com

    W kraju czy nie to a2mobile ma WiFi Calling dla każdego... ;D

  • 0

    50. ~  2017-04-08 09:00:55  host: 83.218.124.136

    ciekawy jestem czy "fair use policy" = tak jak w lycamobile.pl czyli 3000 minut na miesiąc?

  • 0

    51. ~Niktomanaaa  2017-04-09 12:09:52  host: 185.137.18.82

    Czyżby dalej Buzek działał? W sumie był on głównym przeciwnikiem zniesienia stawek roamingowych głoszącym że kraje wakacyjne stracą (tak na prawdę to stracą duzi operatorzy bo to oni mega kasę koszą za roaming bo w kraju mają już dawno no limit.

    A uczciwe używanie??? Co to znaczy? A gdzie uczciwe traktowanie klienta? Każdy da się kupić widać - nawet obecna władza.

  • 0

    52. ~  2017-04-11 12:39:20  host: 240-158-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    Ale z transmisją danych dalej jesteśmy w lesie, bo obecnie hurtowa stawka wciąż wynosi 7,5 €/GB i bardzo powoli ma spadać.

  • 0

    53. ~zibi  2017-05-13 22:56:42  host: 89-78-151-93.dynamic.chello.pl

    Przeczytajcie artykuły 6a ... 6f z http://tlp.is/dh5

Dodaj swoją opinię