Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] Powstanie w Nokii i jego upadek

[Aktualizacja] Powstanie w Nokii i jego upadek

Ringu 16 Lutego 2011 21:17

0 0

Byli pracownicy Nokii, a obecni akcjonariusze, wystosowali list otwarty do członków zarządu i inwestorów fińskiego koncernu z żądaniem odwołania prezesa Stephena Elopa i rezygnacji z tworzenia smartfonów opartych o system Windows Phone 7.



Jest to skutek podpisanej niedawno umowy partnerskiej pomiędzy Nokią a Microsoftem, o której pisaliśmy w tej wiadomości.

Anonimowa, 9-osobowa grupa Nokia Plan B domagała się:
- odwołania prezesa Stephena Elopa i powołanie jego miejsce osoby z doświadczeniem w dziedzinie technologii mobilnych,
- zwolnienia dyrektorów: Tero Ojanpery, Niklasa Savandera i Mary McDowell,
- zmniejszenia ilości planowanych smartfonów opartych o system
operacyjny Windows Phone do 1-2 modeli,
- skupienia się na tworzeniu smartfonów opartych głównie o system MeeGo,
- dalszego rozwijania systemu Symbian przez okres kolejnych pięciu lat,
- stworzenie jednego centrum badawczego w Finlandii i rezygnacja z outsourcingu.




Plan B twierdzi, że Microsoft w przeszłości podpisał podobne porozumienia partnerskie z innymi firmami, m.in. z LG, Motorolą i Palmem, które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Grupa chciała przekonać do swoich postulatów członków zarządu i inwestorów, które miałby zostać zrealizowane podczas walnego zgromadzenia 3. maja.

Po 36 godzinach buntownicy, którzy nie otrzymali oczekiwanej reakcji ze strony zarządu, postanowili się wycofać.

Aktualizacja
Cała sprawa okazała się żartem. Ostatni wpis na koncie Twitterowym grupy Nokia Plan B brzmiał: nie było żadnych '9 młodych inwestorów', tylko jeden znudzony inżynier, który naprawdę lubi swojego iPhone'a. Trzeba przyznać, że dowcip się udał - o sprawie napisał nawet Wall Street Journal.

Źródło tekstu: TNW, Business Insider, wł     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 0

    10. ~M  2011-02-16 23:40:03  host: 77-254-244-101.adsl.inetia.pl

    Moim zdaniem tylko Android mógł uratować Nokie. Win 7 to głupota

  • 0

    11. ~blee  2011-02-16 23:56:25  host: dynamic-78-8-54-159.ssp.dialog.net.pl

    Co wy wszyscy widzicie w tym Androidzie?

  • 0

    12.  2011-02-16 23:57:53

    Kolejny teoretyk z Androidem.. A jak by uratował? :)

  • 0

    13. ~  2011-02-17 00:04:06  host: nat1.res.pl

    Czy animowane tapety i kolorowe festyniarskie ikony oprocz czerpania baterii i lansu na wiosce moga uratowac kogokolwiek a tym bardziej nokie?

  • 1

    14.  2011-02-17 00:11:25

    Pozostali gracze się pogrupowali, a Nokia nie ma platformy z dobrym contentem, na co pieniądze może wyłożyć MS. Nic innego nie zostało; kto późno wstaje, ten nie ma co jeść

  • 0

    15.  2011-02-17 01:30:04

    @11 ja przede wszystkim multimedia. po prawie 2,5 roku z e71 na symbianie doszedlem do wniosku, ze po za YT i radiem internetowym oraz podcastami nie mam w mojej nokii nic. ani zadnej lepszej gry (choc crash bandicoot racing nieraz umilal mi zycie), ani odtwarzania filmow, bo odtwarzacz muzyczny od kilku lat jest taki sam. dla mnie poprostu symbian sie zamknal. mimo wielkiego sentymentu do fizycznej qwerty przesiadam sie na cos dotykowego (desire). jezeli mi sie nie spodoba to sprzedam. z pewnoscia za wieksze pieniadze niz jakbym wzial cos na symbianie... brakowac mi bedzie quickoffice'a, sportstrackera czy nokia map, ale uzyskam w miare przyszlosciowa platforme. poki co to niedytykowy symbian sie zwija... srodek ciezkosci jest na dotyku, a wiadomosc o postawieniu na gotowym rozwiazaniu z ograniczeniem wlasnego systemu jednoznacznie pokazuje, gdzie nokia ma symbiana.

  • 1

    16.  2011-02-17 06:59:36

    a ten inzynier to dopiero zgrywus:-P

  • 0

    17. ~gryzar  2011-02-17 07:04:58  host: 77-253-30-18.adsl.inetia.pl

    @13 A czy zamknięty całkowicie kontrolowany przez microsoft windows phone może uratować nokię? Nokia pozbywając się kontroli na os telefonu jaki by on nie był tylko traci.

  • 0

    18. ~siwy256  2011-02-17 07:43:36  host: 195.182.9.20

    Do nie dawna muszę przyznać nie miałem telefonu z Androidem w ręku ale ostatnio dorwałem HTC legend i powiem szczerze, że rewelacji nie ma. Zacznę od wad o których nikt wcześniej nie pisał albo co bardzo możliwe ja nigdzie takich informacji nie znalazłem. Może jest to wina HTC sense (nie wiem) ale część menu nie działa w poziomie tylko zawsze w pionie. Niby tragedii nie ma ale nawet symbian ma wszystkie poziomy menu dostępne w pionie i poziomie. Druga sprawa menager plików, a właściwie jego brak (przynajmniej nie mogłem go znależć). Oczywiście można dograć np Astro ale co nie zmienia faktu, że symbian jakiś prosty ale jednak managera ma. Kolejna sprawa to brak equalizera w odtwarzaczu MP3. Wgrałem TTpoda i tam także nie ma żadnych opcji dzwięku. Bass, balans, pogłębienie stereo Nokia to ma. Jedyna rzecz, która na pewno śmiga i na plus to przeglądarka internetowa. Chociaż po 10 minutach telefon zaczął się bardzo nagrzewać (wiem czym to skutkuje na dłuższą mete) i nie wiem czy wytrzyma nawet dobę na jednym ładowaniu. Kolejna sprawa to brak połączenia telefonu jako modem przez bluetootha. Jest tylko modem przez usb. Braków USB OTG czy mini HDMI nie wspomnę. Nie jestem zwolennikiem tego czy tego systemu tylko należy sobie szczerze powiedzieć, że nie ma systemu idealnego.

  • 0

    19. ~Zenek  2011-02-17 07:56:50  host: 83-238-67-51.ip.netia.com.pl

    @17 a Android jest otwarty?? Jest rozwijany i wydawany tylko przez Google.

  • 0

    20.  2011-02-17 09:18:04

    @18 Ameryki nie odkryłeś, o większości rzeczy gdzieś tam zawsze była mowa.

  • 1

    21. ~  2011-02-17 09:31:59  host: z30-02.opera-mini.net

    To Nokia ratuje WM7

  • 1

    23. ~...  2011-02-17 09:41:32  host: 188.146.177.185.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @18 Można wgrać alternatywny luncher i po sprawie. Np. w ADW menu aplikacje domyślnie są przesuwane poziomo- w standardowym androidzie pionowo. W ADW można też ustawić jak ma się wyświetlać pulpit. Problem z menadżerem i equalizerem jest pozorny- dogrywasz program i masz- to nie wina systemu że producent nie dorzucił jakiejś aplikacji w pudełku. Nowsze telefonu mają nawet możliwość ustawienia jako router wi-fi, dlatego też to kwestia telefonu a nie systemu. Podobnie z HDMI- czy każdy teleon z Symbianem ma hdmi? Chyba nie, podobnie jest z androidem. PS Ponawiam apel żeby nie sprowadzać możliwości danego systemu do możliwość posiadanego telefonu. pzdr

  • 0

    24. ~...  2011-02-17 09:54:38  host: 188.146.177.185.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @23cd.. A porównując telefony trzeba robić odwrotnie tzn. porównywać możliwości danych telefonów a nie systemów. Proste, prawda?

  • 0

    25. ~jhj  2011-02-17 13:04:24  host: user-109-243-183-244.play-internet.pl

    Nie wiem czy wiecie ale Elop był wysokim rangą menedżerem z mocrosoft więc nie dziwcie się mezaliansowi Nokii z MW7. Dla mnie Nokia z WM7 jest skończona.

  • 0

    26. ~nokia-fan25  2011-02-17 13:46:26  host: apn-77-115-226-61.dynamic.gprs.plus.pl

    przesiadłem się z E71 na Motorolę Milestone 2 i jestem ZACHWYCONY szybkością działania i wygody obsługi tego telefonu. Działa mi firmowa poczta pushmailowa, działa mi moje konto na googlu - wszystko szybko, sprawnie i przyjemnie. Jeśli ktoś szuka telefonu z fizyczną klawiaturą, to Milestone 2 jest odpowiedzią. Polecam. Do Symbiana NIE WRÓCĘ za nic.

  • 0

    27. ~  2011-02-17 13:48:38  host: p21-06.opera-mini.net

    @25 pajacu ,myślisz że kogoś obchodzi twoje zdanie?

  • 0

    28. ~siwy256  2011-02-17 14:36:41  host: 195.182.9.20

    @23 a znasz jakiś program pod Androida który ma equalizer?. Szukałem i nie znalazłem, a TTpod w wersji na symbiana go ma, a na Androida już nie. Co do funkcji routera to na symbianie też jest taki program, ale zjada bardzo baterię i uważam, że na dłuższą metę połączenie przez bluetotha jest lepsza. Co do apelu to moim skromnym zdaniem telefony-smartfony czy jak je tam zwał nie są jeszcze na etapie np. laptopów gdzie można sobie zmenić windowsa na innego windowsa czy jakąś dystrybucję linuksa. Telefon i system występują według mnie razem i inne rozpatrywanie nie ma sensu. IMHO

  • 0