Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] Orange jako pierwsze wchodzi komercyjnie z NFC

[Aktualizacja] Orange jako pierwsze wchodzi komercyjnie z NFC

WitekT 12 Października 2012 10:57

0 0

15. października Orange startuje z komercyjną usługą płatności NFC. Na początek z jednym bankiem i ośmioma telefonami w ofercie - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Orange przy projekcie współpracuje z MasterCardem i BRE Bankiem (mBank i Multibank). Rozwiązanie będzie oparte o klucze przechowywane na karcie SIM (tzw. SIM-centric).

Przypomnijmy, że z usługami NFC jeszcze w październiku chce wystartować także T-Mobile.




[Aktualizacja 11:40]

orange cashmUsługa będzie nazywała się Orange Cash. Z informacji TELEPOLIS.PL wynika, że będzie to rozwiązanie prepaid, czyli rodzaj elektronicznej portmonetki. Konto bankowe czy kartę kredytową będzie można podłączyć dopiero w przyszłości.

Na początek w ofercie ma być kilka telefonów - od topowych Sony Xperia T i Samsunga I9300 Galaxy S III, poprzez dwa modele BlackBerry, Nokię 808 PureView, a kończąc na taniej Nokii Lumia 610.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 54
  • 0

    36.  2012-10-12 13:08:17

    ok, ja z kolei nie mam nigdy przy sobie gotówki ;-) bo kiedy można móić, zę ma się przy sobie gotówkę? od ilu? 1 grosza? 2 zł? 10? Jak można kupić pączka czy dzienne zakupy w markecie? Tego drugiego w biedronce nawet nie zrobię - nie mam nigdy tyle przy sobie ;-)

  • 0

    37. ~HD  2012-10-12 13:12:34  host: 89-71-14-28.dynamic.chello.pl

    NO DOBRA WIDZĘ ZE ZDANIA SA PODZIELONE ALE NP OTWIERANIE DRZWI WEJŚCIOWYCH DO MIESZKANIA BYŁO BY PROSTSZE ZA POMOCĄ TELEFONU Z WBUDOWANYM NFC SZCZEGÓLNIE PRZY POWROCIE DO DOMU WCZESNĄ NIEDZIELĄ BO JA ZAWSZE MAM PROBLEM Z OTWARCIEM ZAMKA:)

  • 0

    38.  2012-10-12 13:20:18

    @37: Zmieszczenie wielu instrumentow w jednym urzadzeniu, tj. karty platniczej, karty do otwierania drzwi, biletu miejskiego, legitymacji studenckiej itp. jest naturalnym kierunkiem. Tym urzadzeniem bedzie najpewniej telefon/smartfon. Niemniej nastapi to po wyeliminowaniu niedogodnosci wiazacych sie z korzystaniem z nich w postaci aplikacji itp. bo to jest niepraktyczne. Dlatego dobrze, ze rusza NFC i takie uslugi sa dostepne (przeciez Orange dawno oferuje NFC z bankiem BZ WBK), bo pozwoli to wlasnie zidentyfikowac i wyeliminowac waskie gardla i to co bedzie niewygodne dla uzytkownikow.

  • 0

    39.  2012-10-12 13:24:07

    @37 i 38 Z zamkiem również mam podobne problemy czasem:) Niedawno wyczytałem info, że we wrocławskich tramwajach już jest takie rozwiązanie. Moim zdaniem dobrze, że wszystko idzie ku takim udogodnieniom. Zawsze jest tak, że jak ma wejść coś nowego to pojawiają się obawy, a potem okazuje się, że nie możemy bez tych nowinek normalnie funkcjonować.

  • 0

    40. ~HD  2012-10-12 13:28:43  host: 89-71-14-28.dynamic.chello.pl

    OD DAWNA MOŻNA WSIĄŚĆ I ODPALIĆ AUTO MAJĄC TYLKO KLUCZYK W KIESZENI MOŻNA BYŁOBY TO RÓWNIEŻ ZASTĄPIĆ NFC/WIFI W SMARTFONIE,I JUŻ ODPADA KOLEJNA RZECZ KTÓRĄ TRZEBA MIEĆ W KIESZENI...

  • 0

    41.  2012-10-12 13:30:10

    mi80: a co powiesz na art. 28 pkt. 5 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych? :-)

  • 0

    42.  2012-10-12 13:46:49

    @41: o tym artykule powiem tyle, byś zajrzał do art 163 ust. 14 Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych.

  • 0

    43.  2012-10-12 13:51:37

    ...a następnie do art. 46 tej ustawy :-)

  • 0

    44.  2012-10-12 13:54:27

    mi80: idę grzebać. Dziś będzie dobry dzień, nauczę się nowych rzeczy. :-)

  • 0

    45.  2012-10-12 14:04:14

    mi80: dalej podtrzymuję. Powiedz mi, posługując się defenicją ze wsponianych artykułów, jak zawalifikujesz takie "skanowanie w autobusie"? Nie jest to ani zgubienie, ani kradzież karty, ani przywłaczenie - a wtedy tylko bank odpowiada od 150 euro. W innych wypadkach odpowiada za całość, co w nowej wersji ustawy jest nawet dobitniej napisane.

  • 0

    46.  2012-10-12 14:05:14

    Witku, tak naprawde, to nie sa nowe przepisy, lecz doprecyzowanie starych. Kiedy tamta ustawa wchodzila w zycie, nikt jeszcze nie myslal o PayPassach itp., a elektronicznym instrumentem platniczym byla albo fizyczna karta, albo wirtualna portmonetka typu Mikroplatnosci.pl (czy ktos jeszcze pamietam tamten serwis?).

  • 0

    47.  2012-10-12 14:08:53

    Dla mnie skanowanie podpada pod kradzież. Efekty są takie same. Ale pewnie potrzeba będzie jakiejś precedensowej sprawy żeby poważni prawnicy to rozstrzygnęli.

  • 0

    48.  2012-10-12 14:12:13

    Witku, nasza dyskusja tyczyla sie odpowiedzialnosci za operacje bez uzycia PIN. Platnosc w wyniku zeskanowania jak juz pisalem jest wg znanych mi zrodel niemozliwa do wykonania, ani nigdy sie nie zetknalem z przypadkiem takiego fraudu. Trudno wiec oceniac hipotetyczna sytuacje, ktora w mojej ocenie kwalifikuje sie jako nieuprawnione uzycie.

  • 0

    49.  2012-10-12 14:16:46

    mi80: tak czy siak temat jest bardzo ciekawy, będzie trzeba popytać mocno kumatych prawników w tej sprawie, bo ja się nie czuję na siłach. ;-)

  • 0

    50.  2012-10-12 14:16:52

    @47: Wnioskujac z definicji "instrumentu platniczego" zawartej w art. 2 ustawy, to zeskanowanie mozna uznac za kradziez.

  • 0

    51.  2012-10-13 12:34:36

    A po co pytać? Jeśłi ktoś próbuje inne niż swoje pieniądze/rzeczy, wartości wziąć, to kradnie. I tyle. Ja mam bardzo kategoryczne podejście do tych spraw. Jestem za ACTA np. Oczywiście nie w fornie debilnych sformułowań, często poszkodowanego stawiające w gorszej sutuacji, albo Bogu doucha winnego uczciwego człowiek wprost jako złodzieja, bo przecież ma komputer, ma łącze, więc potencjalnie może kraść. Dlatego jestem przeciwnikiem ułatwień w dostępie do kasy. Mój kolega lubi kiedy szybko przelew robi. Ja wolę 3 kody więcej wpisać i czuś się bezpieczniej. Ktoś kto nie chce, przecież może pieniądze przy sobie noisić, nie?

  • 0

    52. ~  2012-10-13 21:28:47  host: gaja.tpnet.pl

    @ 49 - WitekT: Przeczytaj sobie ten wątek: http://grupy-dyskusyjne.money.pl/pl;biznes;banki,watek,1089707-p 1.html - Ktoś w ciągu jednego dnia skradzioną kartą narobił bezstykowych operacji na 3500 zł, robiąc przy tym duży debet na koncie. Bank zwrócił klientce część kasy, ale obciążył ja równowartością 150 euro.

  • 0

    53. ~  2012-10-13 21:32:49  host: chaos.tpnet.pl

    Tamten link uległ zniekształceniu, tutaj podaję jego skrót: http://tiny.pl/hnwt8

  • 0

    54. ~Jerzy  2012-10-15 11:25:22  host: 89-70-145-46.dynamic.chello.pl

    przecież co piąta operacja bezstykowa danego dnia musi być potwierdzona PINem

  • 0

    55. ~  2012-10-15 19:16:39  host: chaos.tpnet.pl

    @54: Masz to gdzieś napisane? To podaj link! Bo w opisywanym przypadku złodzieje w przeciągu jednego dnia wykonali nie 5, ale ok. 170 transakcji bezstykowych!

Dodaj swoją opinię