Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] Nokia reorganizuje badania - i zwalnia

[Aktualizacja] Nokia reorganizuje badania - i zwalnia

Q! 24 Listopada 2009 09:59

0 0

Nokia ogłosiła kolejne redukcje zatrudnienia. Tym razem zwolnienia dotyczyć będą trzech oddziałów firmy i stanowić będą ponad 3% wszystkich inżynierów zatrudnionych przez firmę.

Cięcia zatrudnienia dotyczyć będą dwóch skandynawskich centrów badawczych Nokii, znajdujących się w fińskim Oulu oraz w duńskiej Kopenhadze. W tym pierwszym pracę straci 230 inżynierów, natomiast w drugim - około 100.

Część zwolnionych pracowników ma otrzymać propozycję pracy na innych stanowiskach wewnątrz firmy. Pozostałym ma zostać przedstawiona propozycja dobrowolnego odejścia w zamian za dodatkową odprawę. Wszystkie szczegóły zwolnień mają zostać ustalone z przedstawicielami pracowników.




Po przeprowadzeniu redukcji, w Oulu wciąż będzie pracować około 2 tys., natomiast w Kopenhadze - około 1 tys. inżynierów. Obecnie Nokia zatrudnia w dziale badań i rozwoju ponad 17 tys. pracowników na całym świecie.

[Aktualizacja] Redukcja zatrudnienia nie ominie również działu badań i rozwoju w Japonii. Tutaj pracę straci 220 inżynierów.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5.  2009-11-24 11:35:36

    Japonia to najdroższe koszty zatrudnienia, więc zrozumiałe.

  • 0

    6. ~wio  2009-11-24 11:55:27  host: aui235.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ilu wyleci z Nokia - Siemens we wrocławiu ?

  • 0

    7.  2009-11-24 12:05:22

    @Krisu6230i: niestety, ale faktycznie jest lepiej zostawić marketingowców - jak są dobrzy, to każde gówno sprzedadzą. ;D

  • 0

    8.  2009-11-24 12:06:54

    @7. z doświadczenia wiem że generalnie to nie robią nic ;) smutny los inżynierów ;(

  • 0

    9.  2009-11-24 12:34:03

    Nokia ma mase inzynierów, ale jakos nie przeklada sie to na efekty w postaci rewolucyjnych rozwiazan. Moze na fali sukcesow obrali niewłasciwy kierunek rozwoju

  • 0

    10.  2009-11-24 13:26:38

    Z waszych komentarzy można wywnioskować, że największy grasz komórkowy na rynku zatrudnia najgorszych inżynierów, którzy na dodatek nic nie robią. Gratuluje. I proponuję czasem wyłączyc komputer i dotlenić mózg na świeżym powietrzu. APSpracownik: Pracowałeś w Japoni? Krisu, jesteś inzynierem, albo masz bliskich znajomych inżynierów?

  • 0

    11.  2009-11-24 13:47:52

    @10 swego czasu pracowałem w firmie z japońskim kapitałem i miałem styczność z japońskimi inżynierami, a było to kilka lat temu. Na marginesie, wiesz co mie zaskoczyło ? Powiedzieli, że jesteśmy bardziej skomputeryzowani (?!) niż oni, bo u nich ołówek i papier dopiero są wypierane przez komputery.Teraz to się pewno zmieniło . Jakie koszty tam są, dowiedziałem się od kolegów którzy jechali tam w delegacje. Sam inżynierem nie jestem i nie prasowałem w Japoni. Zadowoliłem Twoją ciekawość ?

  • 0

    12.  2009-11-24 14:11:06

    11. Tu nie chodzi o moją ciekawość. Tylko nie mogę się nadziwić jak na tym portalu tworzą się pewne legendy, że w Nokii pracuje banda frajerów i nieuków którzy nie znają się na produkcji telefonów. Albo że Vodafone wykupi Polkomtel (to mnie śmieszy najbardziej). Dlatego pytam o źródła takich informacji. Bo póki co ze statystyk wynika że Nokia na pozycji lidera jest nie zagrożona. Wątpie aby taki sukces można było osiągnąć dzięki dobrej reklamie. Zresztą więcej reklam widzę Samsunga niż Nokii. Po prostu produkty Nokii mają najlepsza relację jakości do ceny. A to chyba właśnie dzięki inżynierom Nokii. Mam wrażenie że gdyby w Japoni było z inżynierami tak jak mówisz, Japonia nie byłaby światową potęgą. Tak w wielkim skrócie. Może są drodzy bo sa o wiele bardziej wydajni mimo, że maluja na papierze, co wg mnie nic nie zmienia. Nie od dziś wiadomo ze Japończycy harują najwięcej na świecie.

  • 0

    13.  2009-11-24 14:22:58

    @12 Czasy się zmieniły, o bo było to 5+ lat temu, a co do zdania "Po prostu produkty Nokii mają najlepsza relację jakości do ceny." to wybacz ale ZDECYDOWANIE się nie zgadzam.Jest odwrotnie. Nokia to najbardziej przereklamowana firma, która wykorzystuje to do śrubowania cen swoich produktów. Nie twierdzę jednak, że to źle i Nokia to zła marka, ale psuję się tak samo często jak inne telefony, a jest albo droższa lub uboga w funkcje.

  • 0

    14.  2009-11-24 14:49:31

    13. Gdyby ludzie używali telefonów zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem to by się nie psuły. Żaden slider nie przeżyje dwóch lat w kieszeni robotnika na budowie, a żaden symbian czy WM kilkudzisięciu pirackich i skrakowanych aplikacji odpalonych na raz. A są to najczęstsze powody reklamacji. Telefon sam się nie psuje. Fabrycznie wadliwych jest niewiele. Tak dla przykładu znajdź mi telefon w cenie do 1000pln o możliwościach zbliżonych do 5800XM i o podobnej funkconalności ;)

  • 0

    15.  2009-11-24 15:06:09

    @ 14 Sposoby obchodzenia są takie same jak wobec wszystkich marek. Co do 5800 to przyznaje, obecnie na rynku w tym segmencie cenowym dobrze się prezentuje. A Ty mógłbyś mi podać do 6500 slide rok temu bardziej wadliwą droższą ubogą w funkcje i może nawet cięższą niź powyższy model ;-)Wszyscy dresiarze ją chcieli mieć hi hi

  • 0

    16. ~bambo  2009-11-24 15:51:38  host: 94.254.168.204

    #Szef Szefów: telefon sam się nie psuje? Hahaha, to żeś mnie rozbawił chłopie. Zgadzam się z APSpracownik, że obecnie nokia ma jeden z gorszych stosunków cena/możliwości. Jadą jeszcze na opinii z czasów nokii 5110 ale ich przewaga rynkowa systematycznie topnieje i Samsung już im depcze po piętach. Moim zdaniem to tylko kwestia czasu jak nokia zakończy swoje wątpliwe liderowanie. Może mi wskażesz jakiś telefon nokii na miarę omni HD w podobnej cenie? Tak, słucham... Tylko się długo nie namyślaj ;)

  • 0

    17.  2009-11-24 16:36:36

    @10tak jestem inż, ale to nie o to chodzi, no i nie w nokia. problemem jest to że krzyzczą poważną kasę za produkty jak made in china. bazują na opinii tak jak PKO czy PZU, z czasów monopolu. i telefon ma być dostosowany do upadków, kieszeni, deszczu itp itd bo to nie ja jemu służę a on mi, więc jego zadaniem jest dostosować się do warunków w jakich jestem ja a nie moim znaleźć warunki by móc używać jego. trochę zakręciłem ale sens to ma. i o dziwo fakt, 5800 jakościowo bije na głowę np e52 mimo że jest plastikowa i nie 'bysnesowa'... po prostu nokia teraz daje ciała coraz częściej, od czasu właśnie e52, e72 jest gorzej, oszczędność na materiałach jest przesadna.

  • 0

    18.  2009-11-24 16:54:46

    @14 nie wiem też jaka jest różnica pomiędzy 10 odpalonymi oryginalnymi aplikacjami a taką samą liczbą odpalonych pirackich, mało tego nie wiem czemu miałby się zepsuć od jednych czy drugich telefon? co najwyżej się zawiesi, a jeśli się coś nie wiem powiedzmy spaliło, jakiś krzem, to była to wada układu czyli generalnie zepsuło się samo :) a używnie nie zgodnie z instrukcją... kwestia względna o ile nie jesteś amerykanem to nie będziesz dzwonić będąc pod prysznicem tylko dlatego że instrukcja tego nie zabrania więc ten argument akurat jest bez sensu.

  • 0

    19. ~hestiaman  2009-11-24 18:44:52  host: 87-205-4-136.ip.netia.com.pl

    do krzysia jerzyna ze szczecina: ogolnie jednak warto sie zastanowic, dlaczego zdanie o nokiach nie jest najlepsze, bo to ze ludozerka je kupuje to jeszcze nic nie znaczy. jak mi ktos mowi ze nokia najwiecej sprzedaje, to mowie ze u nas wybory prezydencie wygral kaczynski...

  • 0

    20.  2009-11-24 20:02:34

    Wiadomość od: () IP: 212.2.96.101 16 Bambo: Po czym wnosisz? Masz dostęp do badań opini klientów Nokii? Czy sam sprzedałeś może tysiące Nokii? A może jesteś jakimś specem w korporacji do zarzadzania relacjami z klientem? Co to znaczy że Nokia jedzie na opini? To znaczy, ze klient Nokii jest tak głupi że kupuje cały czas Nokie mimo że mu się po miesiącu psują, to kupuje kolejną? Chrzanisz głupoty. OWszem Omnia 2 robi szał, i nie znajdę Ci telefonu w podobnej cenie bo żaden nie jest tak drogi ;) Tylko z pierwszą Omnią było podobnie, a dziś nie znam zadowolonego użytkownika z pierwszej Omni. Samsung jest prekursorem wielu technologi, Nokia nie bierze w tym głupi wyścigu udziału, ale wprowadza doprawcowane patenty (prawie zawsze). Owszem Samsung mocno napiera, ale nie jakościa a reklamą. 17: Krisu6230i: E52 jest z lekkich stopów magnezu i aluminium. To nie jest tańsze od plastiku stali czy aluminium więc gdzie tu oszczędność? Chodziło o to żeby telefon był chudy i lekki... Pewne zasady używania Symbiana sa istotne. Jak z Windowsem. Nikt nie odpala 15 programów w tle, gier i filmów, raz że nie ma sensu a dwa nie ma komputera który to udźwignie, niestety uzytkownicy Symbiana na ogół tego nie wiedzą. I nie oszukuj siebie i innych że aplikacje z nielegalnych źródeł działają tak samo. Po prostu bywa różnie. I jeszcze do 19: Kaczyński drugi raz nie wygra, a ludzie Nokie dalej kupują. Nie chce bronić uparcie tej marki bo są lepsze marki na rynku. Ale wśród producentów dla mas, to Nokia jest nieprzypadkowym liderem.

  • 0

    21. ~dhh  2009-11-25 01:43:32  host: public-gprs134462.centertel.pl

    Miliony much nie moga sie mylic. Miliony much leca do gowna :-)

  • 0

    22. ~MM  2009-11-25 04:39:14  host: 15-pra-22.acn.waw.pl

    Szef Szefów: "Ale wśród producentów dla mas, to Nokia jest nieprzypadkowym liderem." I nieprzypadkowo jej udział w rynku stale maleje, a LG, a zwłaszcza Samsung niwelują dystans w bardzo szybkim tempie. Pomimo tego, że lubię Nokię, uważam że telefony tej marki mają obecnie zdecydowanie gorszy współczynnik jakość/cena niż telefony od Koreańczyków.

  • 0

    23.  2009-11-25 09:55:44

    @20 ok, ale ja właśnie mam E52 i dla mnie to jest porażka, i oczywiście jest zastosowany stop almg ale tylko na klapce od baterii reszta to plasti. jeśli się mylę co do ten obwódki od góry to proszę niech ktoś mnie poprawi i tak jak mówiłem gdzie indziej już, wyjąłem z pudełka latała obudowa, zostawiłem w serwisie, trzymali dwa miesiące, dostałem górę(to właśnie ten plastik chyba) plus klawiaturę nowe i jest gorzej niż było, co ciekawe wpisane że sprawdzano ten telefon i jest zgodny ze specyfikacją, jeśli w niej jest punkt odnośnie tego że obudowa ma się rozlatywać w dłoni to ok, jest to zgodne... Oszczędzili na materiałach, naprawdę E51 była ze 'stainless steel' i to rzeczywiśćie było to a tu? plastik, więcej bebechów ale w plastiku. nie polecam, i to samo jest z E72. szkoda bo te modele kontynuatorzy bestsellerów...

  • 0