Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] NIK chce kontrolować stacje bazowe sieci komórkowych

[Aktualizacja] NIK chce kontrolować stacje bazowe sieci komórkowych

msnet 10 Maja 2018 09:24 Aktualizacja: 10 Maja 2018 10:49

10 3

maszt bts

Najwyższa Izba Kontroli chce sprawdzić, czy Polakom zagraża smog elektromagnetyczny. W związku z tym pojawił się pomysł, by monitorować pole elektromagnetyczne wytwarzane przez BTS-y sieci komórkowych.

Rozwój telefonii komórkowej w Polsce powoduje konieczność uruchamiania kolejnych stacji bazowych BTS przez sieci komórkowych. Podczas działania wytwarzają one wokół siebie pole elektromagnetyczne (PEM), czemu towarzyszą obawy okolicznych mieszkańców o wpływ PEM na ich zdrowie. Dodatkowo Najwyższa Izba Kontroli podczas poprzedniej kontroli stacji bazowych telefonii komórkowej zidentyfikowała wiele nieprawidłowości. Wszystko to sprawiło, że NIK chce sprawdzić, jak państwo chroni obywateli przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego od urządzeń telefonii komórkowej.

NIK zorganizował panel ekspertów, w którym wzięli w udział między innymi przedstawiciele ministerstw zdrowia, cyfryzacji i środowiska, naukowcy, lekarze oraz przedstawiciele operatorów sieci komórkowych i strony społecznej. Debata koncentrowała się wokół trzech głównych zagadnień:
 • czy stosowana w naszym kraju metodyka pomiarów PEM w otoczeniu SBTK jest skuteczna?
 • jak działa system nadzoru nad dotrzymywaniem odpowiednich poziomów PEM?
 • czy państwo popularyzuje temat ryzyka związanego z PEM?

Przedstawiciele strony społecznej wyrazili swoje wątpliwości dotyczące lokalizacji stacji bazowych, krytykowali także obowiązujące w Polsce przepisy, które z jednej strony dopuszczają postawienie stacji bez rzetelnej oceny oddziaływania na środowisko, a z drugiej strony uniemożliwiają późniejsze prowadzenie rzetelnych pomiarów PEM. Powoływano się także na nieznane nam jeszcze zagrożenia, stwarzane przez PEM, postulowano też przeprowadzenie szerokich badań epidemiologicznych. Do czasu ich zakończenia strona społeczna domaga się stosowania zasady ostrożnościowej, ograniczającej niekontrolowany rozwój technologii generujących PEM.

Podczas debaty pojawił się pomysł części lekarzy, by wszystkie stacje bazowe w Polsce objąć monitoringiem i stworzyć na tej podstawie mapę zagrożeń dla pacjentów. Miałby on działać na podobnych zasadach, jak monitoring pyłowy zastosowany w przypadku smogu. Nad stworzeniem monitoringu PEM zastanawia się obecnie Kraków. Miasto to chce opracować też system prewencji. Zakupiono na początek trzy urządzenia pomiarowe. Pojawił się jednak problem - operatorzy nie przekazują udokumentowanych danych wejściowych potrzebnych do symulacji rozkładu pól elektromagnetycznych. A bez nich skuteczny pomiar PEM nie jest możliwy.

Problemem dotyczącym pomiarów PEM może być to, że przepisy dostosowane są do pojedynczych instalacji i nie uwzględniają przypadków, kiedy pola kilku stacji bazowych nakładają się na siebie. Dlatego zdaniem części specjalistów warto skorygować rozporządzenie, by nie badać wyłącznie konkretnej stacji bazowej, ale całe środowisko w obrębie jej oddziaływania.

Przedstawiciele operatorów telefonii komórkowej przekonywali, że przestrzegają wszelkich norm dotyczących wartości pól elektromagnetycznych w otoczeniu człowieka i w efekcie są one poniżej kryteriów ustalonych w przepisach. Postulowali także uporządkowanie prawa, które jest według nich nieprzejrzyste, skomplikowane i źle stosowane. Jako przykład podano, że obecnie do ochrony środowiska w przypadku stacji bazowych używa się przepisów prawa budowlanego - w konsekwencji dołożenie do niej małego urządzenia wymaga od operatora pozwolenia na budowę.

Wszyscy byli zgodni w jednym: obecnie nie mamy pewnej i rozstrzygającej wiedzy, jaki wpływ na zdrowie ludzi ma promieniowanie elektromagnetyczne. W tej sytuacji ochrona coraz częściej upominających się o swoje prawa obywateli przy jednoczesnym utrzymaniu tempa rozwoju technologicznego może być sporym wyzwaniem. Przygotowywany przez NIK raport Działania organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzącym od urządzeń telefonii komórkowej powinien wkrótce rzucić nieco światła na to, jak państwo radzi sobie z tym zadaniem.
Aktualizacja:

Do planów Najwyższej Izby Kontroli odniosła się Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji:

W odpowiedzi na doniesienia medialne opisujące sprawę badania przez Najwyższą Izbę Kontroli kwestii natężenia pola elektromagnetycznego (PEM) oraz poddające w wątpliwość brak wpływu emisji elektromagnetycznych stosowanych w telekomunikacji na zdrowie Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji pragnie podkreślić, że:

 • Pole elektromagnetyczne emitowane przez stacje bazowe w postaci fal radiowych nie ma wpływu na zdrowie człowieka. Zostało to potwierdzone w wyniku badań naukowych prowadzonych od ponad 30 lat. Badania przeprowadzone przez duńskich naukowców na całej populacji Danii korzystającej z telefonów komórkowych w latach 1990-2007 (3,8 mln osób), nie wykazały żadnego związku pomiędzy nowotworami mózgu, a korzystaniem z telefonów komórkowych.

 • Nieprawdą jest jakoby poziomy emisji pola elektromagnetycznego nadajników telekomunikacyjnych nie były badane przez niezależne instytucje. W rzeczywistości szczegółowym pomiarom wykonywanym przez akredytowane laboratoria podlega każda stacja bazowa. Pozytywny wynik tych pomiarów jest warunkiem rozpoczęcia eksploatacji stacji po jej zbudowaniu lub po istotnej modyfikacji. Ponadto badania poziomu pola elektromagnetycznego są wykonywane systematycznie przez Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska, a ich efekty publikowane są w raportach Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska. Z publikacji tych wynika wyraźnie, że nie stwierdzono przekroczeń obowiązujących w Polsce norm . Na 750 pomiarów kontrolnych przeprowadzonych w 2016 roku na terenie całej Polski nie stwierdzono żadnego przekroczenia.

 • Normy regulujące kwestię dotyczące poziomu promieniowania elektromagnetycznego ustalane są w taki sposób, aby nawet ich wielokrotne przekroczenie nie powodowało zagrożenia dla zdrowia ludzi lub środowiska. Co więcej, polskie normy regulujące dopuszczalne emisje PEM o częstotliwości od 3 MHz do 300 GHz wynoszą 7 V/m lub odpowiednio 0,1 W/mkw, co oznacza, że są wielokrotnie bardziej rygorystyczne od tych stosowanych w większości krajów UE i które uznawane są za w pełni bezpieczne.

 • Fale radiowe nie są uznawane za potencjalną przyczynę powstawania nowotworów przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Grupa (2B), do której zakwalifikowano PEM, to zjawiska i substancje których wpływ na rozwój nowotworów wymaga dalszych badań, ale nie oznacza to, że zdaniem WHO wpływ taki istnieje, a sprawa wymaga głębokiej analizy. W tym przypadku badania naukowe nie wykazały działania rakotwórczego, ale też go jednoznacznie nie obaliły.

Więcej informacji o PEM można znaleźć na stronie badzwzasiegu.pl.

Źródło tekstu: NIK     

Dodaj do:

Tagi: pem | nik | bts

w sumie: 60
 • 1

  42.  2018-05-10 15:42:06

  Dorotea - a możesz podać progi dopuszczalne obowiązujące w Szwajcarii? Widać wiesz więcej na temat tego kraju...

 • 1

  43.  2018-05-10 16:17:49

  A tymczasem filtry cząstek stałych można nadal legalnie wycinać. ;)

 • -2

  44. ~Tresko  2018-05-10 17:28:18  host: a29-02-07.opera-mini.net

  @43 tak zgadza sie. Trzeba tylko dodać że 325 hz co nieparzysta harmoniczna też musi być filtrowaba. Aż do około 325 Mhz

 • 1

  45. ~niech się biorą i zwiększą moc  2018-05-10 17:56:53  host: cfi8.neoplus.adsl.tpnet.pl

  niech zwiększą MOC bo to, co się wyprawia zakrawa na kpinę, moc nadawcza jest zjechana do minimum i zasięg jest przez to bardzo ale to bardzo kiepski, niedługo pod nadajnikami będzie po 1 kresce zasięgi

 • -4

  46. ~SQ5RIQ  2018-05-10 19:14:59  host: apn-37-7-105-80.dynamic.gprs.plus.pl

  a ja nie ufam tej stronie! Jak na grafice jest 60Hz że jest w kontakcie, to może cała jest skopiowana bez czytania od naszych braci co byli na księżycu, ha ha!

 • -4

  47. ~  2018-05-10 19:15:59  host: 188.146.196.39.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Jeszcze nie całe 2 miesiące i uciekam z T-Mobile nbo większej tragedia to nie miałem . Wezmę plusa przynajmniej bpodatki płaci w Polsce.

 • 2

  48.  2018-05-10 19:27:22

  Jestem od zawsze za budową jak najliczniejszej sieci nadajników tak, aby można było nadawać z umiarkowana mocą, przy znakomitym pokryciu terenu sygnałem. Jednak umieszczanie nadajników na budynkach mieszkalnych, czy szpitalach, szkołach to moim zdaniem przesada. Kominy, wieże kościołów, czy najmniej estetyczne specjalne konstrukcje dedykowane pod nadajniki BTS, to moim zdaniem najwłaściwsze miejsce do instalacji. No i pozostaje kwestia wiarygodnej edukacji społeczeństwa. Lata cwaniactwa wszelkiego rodzaju marketingowych oszołomów skrzywiły ludzi do tego stopnia, że myślenie o zysku operatorów kosztem zdrowia mieszkańców stało się nadrzędne i góruje nad zdrowym rozsądkiem.

 • -2

  49. ~Eustachy  2018-05-10 19:52:14  host: nat.ds3.agh.edu.pl

  Czas na telefony komórkowe na kablu! Stop z rakiem!

 • 1

  50.  2018-05-10 19:52:40

  @48 Tylko ile tych kominów i kościołów masz w miastach? Dwa kominy od ciepłowni, dziesięć kościołów - to i tak mało. Trzeba budować na budynkach i tyle. Co zaradniejsze wspólnoty mieszkaniowe za takiego bts-a na dachu, zrobią sobie remont budynku w kilka lat.

 • 0

  51. ~Czerwona Zarazotrolla 7  2018-05-10 20:13:37  host: a13-02-06.opera-mini.net

  49). Ale to żaden problem! Wystarczy zestaw słuchawkowy podpiąć do smartfona i możecie gadać GODZINAMI i bezpiecznie.

 • 1

  53. ~Paweł  2018-05-10 20:25:02  host: public-gprs191655.centertel.pl

  41 usg jak nazwa wskazuje emituje ultradźwięki czyli fale mechaniczną a nie elektromagnetyczne. Oczywiście Masz rację że nie jest wskazane wykonywanie badania usg płodu do ok 6 tygodnia. Proszę nie pisać głupot.

 • -3

  54. ~Q-ra  2018-05-10 20:55:02  host: a25-06-12.opera-mini.net

  @53 jeśli możesz to podaj kilka przykładów używanych częstotliwości w USG. Temat ciekawy kto miał racje.

 • -1

  56. ~ced  2018-05-10 21:59:27  host: 89-68-114-179.dynamic.chello.pl

  Azbest 50 lat temu był super materiałem budowlanym... Kto zapewni, że promieniowanie nie jest szkodliwe, Na pewno nie instytucje pomiarowe zależne od operatorów. Wszystkie te badania to ściema.

 • 1

  57. ~Q-ra  2018-05-10 23:47:50  host: a25-06-09.opera-mini.net

  @56 żeby nie rozwijać bardzo tematu trzeba wiedzieć, że bez użycia USG wiele chorób nie można by było leczyć. Jeszcze inne zastosowanie, to niektóre pasma częstotliwości są wykorzystywane do kontaktów radiowych. Oczywiście inne moce i generatory zakończone nie czujnikami pomiarowymi, ale antenami.

 • -4

  58. ~  2018-05-11 00:23:19  host: apn-37-248-167-104.dynamic.gprs.plus.pl

  Co za balwan minusuje niezwiązane z tematem komentarze na lajfstajlowym portalu? To jest lajfstajl. Telepolis poszerza horyzonty. A to jakiś balwan minusuje. Powinny być plusy za poszerzenie tematu.

 • -3

  59. ~Czerwona Zarazotrolla 7  2018-05-11 00:40:25  host: a28-02-05.opera-mini.net

  58). Ty się tym nie przejmuj, niech se minusuje - przynajmniej widać, że interesuje się tematem
  ;-)
  Za 40 lat nie będzie telepolis, więc nikt nie powie ,,a nie mówiłem, mówiliśmy" (szkodliwość, ostrzegać)

 • 1

  60.  2018-05-11 02:22:25

  @56 No i co z tym zrobisz? Spalanie węgla, oleju napędowego, drewna, benzyny też jest szkodliwe. Ta szkodliwość jest udowodniona, a jednak wszyscy to robią pośrednio lub bezpośrednio. Jedzenie, picie, palenie, a nawet wdychanie powietrza też jest szkodliwe. I znowu wszyscy to robią. I co z tego, że udowodnią szkodliwość tego nadajnika? Myślisz, że go zlikwidują? Najlepszym sposobem na nadmiar nadajników jest roaming krajowy i budowa wspólnych sieci. I takie działania powinny być promowane przez regulatora
  Bo od nadajników nie uciekniemy.

 • 1

  61. ~Przemas  2018-05-11 09:55:26  host: ip-37-188-130-178.eurotel.cz

  Dobrze że w Czechach nie mają takich pomysłów każda sieć ma co kawałek btsy internet śmiga przyzwoicie i jakich nikt nie choruje jak w Polsce

 • 1

  62. ~gość  2018-05-11 10:23:45  host: public-gprs176742.centertel.pl

  @61 Bo Czechy w przeciwieństwie do Polski to jest normalny kraj, nie mają takich nawiedzonych "ekspertów" od promieniowania a sensem życia ludzi nie są wieczne protesty przeciwko wszystkiemu jak u nas.
  Samochody,papierosy,wódka,smog,chemia w żywności,hałas,śmieci i masa innych czynników jest szkodliwa ale protestują przeciwko stacjom bazowym które w tym zestawieniu są pomijalne, to jest śladowe tło wszystkiego co może nam zaszkodzić.
  I właśnie stacji powinno być jak najwięcej, mikro i pikokomórek aby pracowały z małą mocą i mogły być instalowane wszędzie. Oprócz tego konieczna jest liberalizacja norm, bo stację stawia się po to żeby pokrywała sygnałem teren a nie żeby jej moc skręcać do śmiesznych wartości.

 • 2

  63.  2018-05-19 18:36:17

  @62 racja.
  Telwizja to samo....
  u nas nadajniki TV majązasilenie 200-300W, a w Czechach walą z grubej rury 1,5kW/ nadajnik :>
  Ja w Rybniku mam Czeską TV. I w sumie mają lepszy kontent niż Polska...żadna strata.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-110-186.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Który producent jako pierwszy wprowadzi do sprzedaży zginane smartfony?

LG też ma swój zginany wyświetlacz OLED

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet