Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] KE ma zastrzeżenia do TP

[Aktualizacja] KE ma zastrzeżenia do TP

WitekT 1 Marca 2010 17:55

0 0

1. marca Komisja Europejska wystosowała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń do Telekomunikacji Polskiej. Dokument zawiera wstępną opinię Komisji w sprawie nadużywania przez TP dominującej pozycji na rynku poprzez odmowę świadczenia płatnego dostępu do hurtowych usług szerokopasmowych.

17. kwietnia 2009 roku Komisja wszczęła postępowanie w odpowiedzi na informacje o nadużyciu dominującej pozycji na polskim rynku hurtowych usług szerokopasmowych przez TP. Art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zakazuje nadużywania pozycji dominującej.

W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń Komisja przedstawia wstępny wniosek, że TP dopuszczała się odmowy (odpłatnego) dostępu do swojej sieci na różnych etapach dostarczania usług.

Jak pisze Komisja w komunikacie, dostęp do sieci usług szerokopasmowych TP ma fundamentalne znaczenie dla każdego z jej konkurentów, który zamierza świadczyć usługi detaliczne klientom ostatecznym w całej Polsce. W wyniku praktyk TP musieli oni przechodzić czasochłonne i uciążliwe procedury, aby uzyskać dostęp do sieci zasiedziałego operatora na polskim rynku. Alternatywni usługodawcy musieli borykać się między innymi z opóźniającą strategią TP, która żądała od nich spełnienia nieracjonalnych warunków i odmawiała im dostępu do informacji niezbędnych do podejmowania prawidłowych decyzji gospodarczych oraz sprawnego funkcjonowania w tej branży. Postawa ta stała na przeszkodzie rozwojowi polskiego rynku detalicznych usług dostępu szerokopasmowego.




Rynek usług telekomunikacyjnych w całej UE jest w pełni otwarty dla konkurencji od roku 2002, a rynek w Polsce od 2004 roku - od czasu przystąpienia Polski do UE. W myśl zasad liberalizacji i swobody konkurencji nowym przedsiębiorcom wchodzącym na rynek, zwanym operatorami alternatywnymi, powinien przysługiwać płatny dostęp do sieci i usług operatora zasiedziałego. Otwarcie rynku wraz z konkurencją zapewniają klientom większy wybór usług i bardziej konkurencyjne ceny, przyczyniając się do tworzenia większej liczby przedsiębiorstw oraz miejsc pracy.

Telekomunikacja Polska ma osiem tygodni na odpowiedź na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Ma prawo następnie do złożenia ustnych wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym. W przypadku potwierdzenia wstępnej opinii zawartej w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, Komisja będzie wymagać od TP przerwania zarzucanych jej praktyk i może nałożyć na nią grzywnę.

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń to formalny krok komisyjnego postępowania w sprawie ochrony konkurencji, w którym Komisja pisemnie powiadamia zainteresowane strony o postawionych im zarzutach. Adresat pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń może odpowiedzieć na nie na piśmie, przedstawiając wszelkie znane sobie fakty przemawiające na jego korzyść wobec sformułowanych przez Komisję zastrzeżeń. Zainteresowane strony mogą także wystąpić o zorganizowanie spotkania wyjaśniającego, które służy złożeniu ustnych wyjaśnień. Komisja podejmuje ostateczną decyzję, czy praktyki opisane w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń można uznać za zgodne z unijnym prawem antymonopolowym. Samo pisemne zgłoszenie zastrzeżeń nie przesądza o końcowych wnioskach, do jakich doprowadzi postępowanie.

Telekomunikacja Polska potwierdza, że otrzymała dziś zgłoszenie zastrzeżeń Komisji Europejskiej w sprawie domniemanego nadużywania pozycji dominującej na rynku, poprzez odmowę świadczenia płatnego dostępu do hurtowych usług szerokopasmowych. TP analizuje treść przesłanego przez Komisję dokumentu i we wskazanym terminie (8 tygodni) ustosunkuje się do zgłoszonych zastrzeżeń. Jednocześnie, TP zwraca uwagę, że przesłanie zastrzeżeń stanowi zwykły etap postępowania prowadzonego przez Komisję, który nie przesądza o końcowych wnioskach, do jakich doprowadzi postępowanie - napisała TP w oświadczeniu przesłanym TELEPOLIS.PL.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2010-03-01 19:04:10

    to wlasnie ta panstwowa TP pracowala na to, zeby ta prywatna TP mogla teraz spijac z tego pianke. ma dominujaca pozycje na rynku i podlega pod dosc restrykcyje regulacje. decyzja UKE, TP musi swiadczyc usluge powszechna, ale operatorzy alternatywni skladaja sie na te dzialanosc. pozatym OA nie chca tej infrastruktury za darmo, chca za nia placic, jednak chca tez miec jakas urealniona stawke, a nie ze jeden audyt mowi o stawce za llu rzedu 3-4zl (dosc niesprawiedliwy nawiasem mowiac), a sama TP chce 6x wiecej...

  • 0

    5.  2010-03-01 19:14:25

    no nie wiem czy tak się palą żeby dokładać, jak był słynny już spór o kartę równoważności to nie było chętnych do wspólnego inwestowania. A co do tego spijania pianki to bym nie przesadzał bo kable które kładła ta państwowa tepsa są już w głównej mierze do wymiany, i wszystko w pewnym sensie buduje się od nowa, i bądź co bądź idzie to kasy FT

  • 0

    6. ~draconewt  2010-03-01 19:47:09  host: 77-255-10-244.adsl.inetia.pl

    Według mnie najlepszym wyjściem wobec alternatywnych operatorów jest uwolnienie lokalnych pętli LLU.

  • 0

    7.  2010-03-01 20:19:55

    nono jestem w teamacie , w styczniu pisalem (co mozna spawdzic) ze rezygnujemy z pots/pstn w tpsa i idziemy na alternatywnego. Ale nie dzisiaj dzwoniac do 19393 otrzymalem informacje --- niedopelnienie obowiazków przez pracownika Tpsa dzial techniczny, prosze czekac na odpowiedz jutro czy uwolnimy w trybie natychmiastowym linie czy bedzie pan placil kolejny miesiac Tpsa ----- Jestem na bierzaco. zaloze chyba blog bo cos czuje ze bedzie to lektura az do lata :) ---- OJ FRANCUZECKO mówilem ze zetną cie jak MARIĘ ANTONINĘ ---- rewolucje czas zacząc. Takie rocznice w tym roku Chopin, Grunwald, jakie sukcesy polski w konkursach ... a ja wcale nie martwie się francuskim najeźdzcą

  • 0

    8.  2010-03-02 09:05:37

    Jak na razie to nic się takiego nie stało, więc ciężko cokolwiek powiedzieć. To, że KE wystosowała jakieś pismo, to jest standardowa procedura w takich sprawach. Jak ktoś wcześniej pisał KE lubi się czasem "czepnąć" (i dotyczy to bardzo różnych podmiotów).

  • 0

    9. ~19393  2010-03-02 10:42:13  host: 212.160.172.70

    Thonka, nie do końca jest tak. Wyobraź sobie że jakieś 2 km od drogi jest 10 działek budowlanych w tym jedna Twoja.Do których nie ma dojazdu. Tobie zależy na szybkiej budowie wiec szukasz sojuszników, ale nie znajdujesz. Więc mówisz trudno sam zrobię tą drogę dojazdową. I zrobiłeś. Jak tylko zakończyłeś budowę drogi to okazuje się że wszyscy zaczeli sie budować i to szybciej od ciebie.i na maxa używaja tej drogi a nie raz nawet nie możesz przejechać bo zastawiają ją ciężkie samochody z materiałem budowlanum. Jak sie czujesz ? Tepsa za pociagnięcia kbelka do mojego nowego domu wyłożyła 6 tys zł . A jak tylko dostałem numer to przeszedłem do konkurencji. Jak myślisz za ile lat zwróci się koszt tej inwestycji TP. Po 11 zł miesięcznie za sprzedaż hurtową to daje 45 lat.

  • 0

    10. ~2010  2010-03-02 10:55:28  host: ddu245.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #19393 Ja pamiętam społeczne komitety budowy linii dla TPSA i kosmiczne sumy do zapłaty bez zwrotu i przekazywanie wybudowanej sieci za free dla TPSA. U Ciebie TPSA słabą umowę przygotowała, że się tak łatwo wywinąłeś. A poza tym wystarczy obniżyć abo do realnych rozmiarów i full klientów się znajdzie płacących za usługi, a nie za POSIADANIE łącza.

  • 0

    11. ~  2010-03-02 11:34:56  host: v07-07.opera-mini.net

    @9 Nie doliczyłeś do tych 11zł które dostają od alternatywnego operatora tego co dostają od użytkownika za utrzymanie linii 30zł lub zawieszenia linii 20zł ewentualnie najniższego teraz abonamentu 50zł

  • 0

    12.  2010-03-02 12:43:26

    @9. A ten kabelek ze złota był czy 10km długości?? Te 6 tys to raczej z sufitu. A jeśli tyle zainwestowali to raczej nie dla ciebie jednego tylko w planach dla kolejnych kilku lub kilkunastu. Idioci tam nie pracują i zanim zainwestują złotówkę sześć razy przeliczą czy i kiedy się zwróci więc tak ich nie broń.

  • 0

    13.  2010-03-02 13:07:02

    @9. A co do drogi z twojego przykładu to nie zapominaj że robisz ją dla siebie przede wszystkim a jeżeli ktoś z niej korzysta to ci płaci za to tak jak alternatywni dla TPsy. Masz dojazd do chaty (bo drogę robiłeś dla siebie) i kasę co miesiąc. Więc może to nie do końca taki zły biznes?

  • 0

    14. ~Majkel  2010-03-02 13:30:04  host: eks251.internetdsl.tpnet.pl

    Mam TP i czekałem na ten dzień, że się za nią wezmą.. Dlaczego wszyscy operatorzy płacą TP za każdy mbit ruch do/z ich sieci.. Jakim prawem blokują rozwoj internetu w polsce. Tak blokują... Dlaczego u nas wielkie firmy płacą za łącze 100mbit nawet 6000-7000zł?? bo trzeba placic TP za każdy MBit gdzie 100mbit do wszystkich innych operatorow kosztuje 300-500zł.. Za granicą bez problemu dostaniemy za 400zl Serwer dedykowany z 100mbit nielimitowanym pasmem.. Niech w koncu TP dostanie po *** i ruszy się cos z polskim internetem... To oznacza wiele.. Nie dla operatorow.. ale dla koncowych uzytkownikow firm.. Wiele teraz firm moglo by sobie pozwolic na otworzenie dzialalnosci.. Bo jaka nowa firmę stać by na start kupic łacze 10mbit za 1000zł?

  • 0

    15. ~mieeetek  2010-03-02 15:07:03  host: 212.160.172.70

    @9 AS wpisz w google "koszt doprowadzenia mediów do działki" i zobacz na forum muratora porównawczo ile kosztuje doprowadzenie innych mediów za metr (40-200zł). Cena materiału to pikuś - pozwolenia i robocizna to większość kosztów. Dla przypomnienia - jak robisz linię napowietrzną to musisz dać słupy, jak w ziemi to kopać. A ceny takich rzeczy to nie jest drobiazg w naszym pięknym kraju. A wbrew temu co napisał Thonka, alternatywni do usługi powszechnej nic nie dopłacają - taki jest fakt. Prawo mówi, że powinni, ale Pani Sprawiedliwość Anna S. wie lepiej i dopłaty od 3 lat blokuje.

  • 0

    16. ~  2010-03-02 22:23:31  host: 77-254-207-0.adsl.inetia.pl

    Wczesniej mydlili UE oczy, ale jak widac Unia na szczescie w koncu przejrzala na oczy. To nie KE jest złe tylko ten wstretny monopolista!

  • 0

    17. ~du  2010-03-02 23:58:26  host: 87-205-69-178.adsl.inetia.pl

    tak brońcie TP! zrobili za swoje niech nie daja nikomu..jasne..gdyby wszyscy tak mysleli to ja juz widze tu wielki intranet a nie internet. eh

  • 0

    18. ~Chrome_TP  2010-03-03 14:34:44  host: 212.160.172.70

    KE ma prawo zwaracać się o wyjaśnienia lub zgłaszać zastrzeżenia - trzeba by dokładnie zobaczyć do tych papierów o jakie konkretne przypadki chodzi, bo może faktycznie to tylko niepotrzebny szum w muszli klozetowej - ale kto wie ;] Ad 12 - Tobie się wydaje, że to ot tak na luzaka puścić sobie kabel i fru spokój - takie coś to samowola budowlana i dobrze ci napisali - główne koszta to potrzeba sprostania obowiązkom biurokracji niż fizyczne koszty robocizny i materiałów. Ad 14 ruch sieciowy nie jest obsługiwany w 100% przez samo TP są też inne firmy świadczące usługi i to właśnie dla biznesu - a nowa firma która potrzebuje mocne łącze powinna mieć na ten cel przeznaczone środki - w biznesie nie ma że boli - nie stać cię na koszta to nie korzystasz - proste - nie pasuje oferta TP ? - to trzeba skorzystać z konkurencji - nie ma jej tam gdzie założyłeś firmę ? - to już nie problem TP tylko twój, że innych OA tam nie ma ;] - potrzebujesz rozwiązań dla biznesu to bądź gotów za nie płaćić - tu nie ma zmiłuj i nie ma przełożenia myślenie klienta indywidualnego, że ja to bym chciał tanio jak dla indywidalnego, ale jakość i obsługę jak dla firmy - coś za coś ;] i tu żale nie pomogą, a jeżeli jakaś firma by się z czymś takim publicznie obnosiła to by ją po prostu wyśmiano - no chyba że pod pojęciem firma masz na myśli kiosk z warzywami - w takim przypadku owszem takie łącze jest dla niej za drogie (duże i dobrze zorganizowane firmy nie mają z tym problemu) tylko właśnie ta drobnica narzeka że oni też by chcieli tak jak ci więksi ale za mikro pieniądze - rozumiem potrzebę oszczędności, ale jak się czyta takie coś to żal normalnie ogarnia ;] Ad 16 jeżeli uważasz że TP ma monopol to po prostu nie wiesz o czym piszesz i tyle w temacie ;] - pro forma napiszę jeżeli już to ma pozycję dominującą i nie wolno mylić tego z monopolem bo obnażasz tylko swoją ignorancję w tym temacie.

  • 0

    19. ~beznick  2010-03-03 20:54:39  host: 86-36-n1.aster.pl

    Materiał KE powstał (kto to pisał po polsku, bo chyba nie tłumaczyli z angielskiego?)głównie na podstawie nieaktualnych już donosów Tele2. Z lat 2006-7. Tak samo nieaktualnych jak firma. Są jakieś informacje z początków wdrażania BSA i LLU. Początek zawsze jest trudny. Gdy u nas było 0% BSA, to w Unii było 12%. Teraz w Unii liczba BSA zmalała do 8% a w Polsce wzrosła do 8%. Mamy dojść do 12% unijnych, by potem zmniejszać liczbę abonentów BSA, czy już może być coraz mniej abonentów BSA? W materiale KE napisano, że nasycenie LLU wynosi 0,07%. Niech się pukną... Było to w czasach, gdy Netia ledwo coś dłubała. Teraz ma coś ok.55 tys. A to, że się nie wyrabia z logistyką i techniką to wina TP? Netia sama się załatwi przenosząc abonentów TP lub WLR byłego Tele2 na VoIP w LLU. Dlaczego? QoS.

  • 0

    20. ~123 baba jaga patrzy:)  2010-03-03 22:23:01  host: 66-goc-25.acn.waw.pl

    czy czasem TP nie wynajmuje "ghost-writerów" / figurantów z agencji PR (albo swoich pracownikow) w tych kryzysowych dla spolki czasach, żeby monitorowali a potem się aktywnie udzielali na tego typu forach i blogach??? :) to tylko takie bardzo niewinne pytanie...

  • 0

    21. ~beznick  2010-03-04 08:05:11  host: 86-36-n1.aster.pl

    Baba Jaga: a kto był "gość-writerem" KE - to tylko takie bardzo niewinne pytanie...

  • 0

    22. ~mieeetek  2010-03-04 16:16:52  host: 212.160.172.70

    @20 Ja tam nie lubię teorii spiskowych. Pomyśl - w Grupie TP pracuje ponad 30 tyś. osób, i zajmuje się bliżej lub dalej telekomunikacją, więc nie bądź zdziwiony, że się wypowiadamy na Telepolis. Bo gdzie się mamy wypowiadać? Na forum ichtiologicznym? BTW - niestety nie mam dodatku za posty.

  • 0

    23. ~Majkel  2010-03-05 09:18:55  host: eks251.internetdsl.tpnet.pl

    Ad18 CHyba nie zrozumiałeś o co dokładnie w tym wszystkim chodzi.. Czy bierzesz TP, czy bierzesz GTS, ATMAN.. zawsze zawarta jest cena za połaczenia z TP.. Przykład: powiedzmy, że chcesz kupić serwer dedykowane w jakiejś firmie X.. Potrzbujesz łącza powiedzmy 50mbit.. Ponieważ połowa ruchu jest do TP musisz zapłacic 25mbit za TP (2000zł) i 25mbit do reszty polskich operatorow (200zł) roznica jest? Jeżeli kupujesz łącze powiedzmy w ATMANIE 10mbit to dlaczego on kosztuje 800zł? Bo jest w nim zawarta cena do TP.. Dlaczego w TP jest tez 700zł? za 10mbit? bo oni nie muszą płacic innemu monopoliscie.. i te 700zł to jest ich zysk... gdzue z 800zł ATMAN musi oddac 400zł dla TP Teraz juz powinienes wiedziec OCB

Dodaj swoją opinię