Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] Ile operatorów kosztują SMS-y i MMS-y

[Aktualizacja] Ile operatorów kosztują SMS-y i MMS-y

WitekT 29 Maja 2009 21:54

0 0

To, że istnieją stawki MTR (ang. Mobile Termination Rate), czyli opłata za przyjęcie minuty ruchu przez sieć komórkową, wie prawie każdy. Ale o tym, że podobne opłaty sieci pobierają za SMS-y i MMS-y - już nie.

O stawkach MTR szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. W tej chwili stawka dla Centertela, Polkomtela i PTC wynosi całą dobę 0,2162 zł netto. Wyższe stawki ma, oprócz Cyfrowego Polsatu, także P4 - średnia ważona to mniej więcej 0,57 zł netto, bo dokładna stawka zależy od pory dnia i tygodnia.

Stawka za przyjęcie SMS-a lub MMS-a do swojej sieci jest identyczna u wszystkich operatorów. Wynosi około 0,15 zł netto za SMS-a (standardowego, 160-znakowego przy kodowaniu 7-bitowym) oraz około 0,90 zł netto za MMS-a (za każde rozpoczęte 100 kB).




Przy rozważaniach dotyczących promocji SMS-ów do wszystkich sieci w Heyah i Play należy brać pod uwagę, że spora część wysłanych w ramach tych promocji SMS-ów, powraca w postaci odpowiedzi.

[Aktualizacja 29. maja] Wszystkich tych, którzy wyrażali niedowierzanie stawkom w komentarzach, z pewnością zainteresuje cytat z wywiadu Chrisa Bannistera, odchodzącego prezesa P4, dla Gazety Wyborczej: Niezrozumiałe jest dla mnie utrzymywanie sztucznych hurtowych stawek, np. za wysłanie SMS-ów. Dziś Play musi płacić 15 gr innym sieciom, za każdą wiadomość, wysłaną do nich przez naszego klienta. Nie jestem naiwny i wiem, że inni nie zgodzą się na zerową stawkę, choć taka powinna obowiązywać. Proponuję jednak, żeby to było 1-2 gr, bo bardziej odpowiada to kosztom.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 212
  • 0

    193. ~tl111  2009-05-31 13:13:49  host: 195.225.71.137

    187 - a jaki wtedy mieliby pretekst żeby nas doić ? Byłby to olbrzymi "spadek wartości rynku " (cyt. GPO) i tak jak napisał Witek olbrzymie zachwianie równowagi. A to zazwyczaj może skończyć się źle dla podmiotów istniejących w stanie równowagi.

  • 0

    194.  2009-05-31 19:56:09

    Ale Streżyńską to chyba mało obchodzi ;)

  • 0

    195.  2009-05-31 20:26:30

    wlo: bo biuro szeryfa działa w tym wypadku jak urząd antymonpolowy... Monopole trzeba rozbijać - przykład chociażby w USA i rozbiciem AT&T.

  • 0

    196.  2009-05-31 20:28:16

    tajniak: po prostu rynek połączeń na komórki będzie miał nie 4 graczy, a kilkudziesięciu (jak dojdą stacjonarni). Przy 8 netto MTR stacjonarni są w stanie dać, z własnymi kosztami i nawet 30-procentową marżą, 15 gr brutto... Dzwoniąc na komórki będziesz dzwonił z komorki czy stacjonarnego?

  • 0

    197.  2009-05-31 21:31:25

    matko jakie rozbijanie... Centernet...

  • 0

    198.  2009-05-31 21:34:07

    WitekT - jeśłi po 8 gr będzie to i komórkowcy będą mieć tańsze ceny - to co uwielbiasz powtarzać ;-) Czemu nie robić więc konkurencji? Kto ma w tym interes? Ludzi noszącp rzy sobie komóki, nie będa do domu wracać, zeby zadzwonić... Nawet przy ceni wyższej niż te 15 groszy, które podałeś na przykład.

  • 0

    199.  2009-05-31 21:36:33

    ja mam ze stacjonarnego taniej na stacjonarne niż z komórki... Chcesz wiedzęć czy korzystam? Nie - bo mimo, że mam dectowy system w domu (3 słuchawki) to nigdy nie wiem gdzie jest - a komóka zawsze jest przy mnie ;-) Różnica w cenie jest zbyt mała, zeby się bawić w zastanawianie, którą słuchawkę biorę do ręki... Poza tym w komórce mam bigatą książkę kontaktową a nie ograniczony spis telefonów ;-)

  • 0

    200.  2009-05-31 22:10:56

    wlo: taaaak? realny koszt "połowki" minuty w sieci stacjonarnej to około 2 groszy, w sieci komórkowej - właśnie coś koło tych 8 groszy. Już widzisz? ;-)

  • 0

    201.  2009-05-31 23:01:26

    wlo: wielu lub prawie wszyscy mają komórki przy sobie:) W pracy lub w firmie to każdy skorzysta ze stacjonarnego mimo komórki w kieszeni. Dla tych kilku groszy Ty lub ja również weźniemy słuchawkę na kablu. Inni, że za darmo, też powód a kierownictwo lub "właściciele nie zauważą" paczki fajek miesięcznie. W skali kraju to opy zauważą:) Nawet to poczują:)

  • 0

    202.  2009-06-02 11:24:59

    A takie brytyjskie Orange w kilku swoich planach daje nielimitowane smsy do wszystkich sieci. W polskim orange to chyba nie do pomyślenia...

  • 0

    203. ~Walcarek  2009-06-02 14:44:26  host: awj132.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zauważcie ze to wasz ukochany PLAY ciągnie kase od innych, to oni maja najwyzsze stawki przez co do PLAY ceny są takie a nie inne. To nasz "3" ma najniższe stawki za przyjęcie rozmowy. Doja innych przez co sami zdobywaja klientów niższymi stawkami jakie oferują - bo część kosztów pokrywaja z kasy pochodzącej od innych sieci - a raczej nas, dzwoniacych do PLAY!!!

  • 0

    204. ~sdwsds  2009-06-02 22:02:09  host: nat-pra-1.aster.pl

    -> Walcarek: to miło że martwisz sie tak bardzo o interesy "innych firm". Z pewnością to docenią. Ja niestety nie doceniam i zostaje w Play ponieważ grzeją mnie firmy telefoniczne a interesuje mnie to ile ja płacę.

  • 0

    205. ~ot ja  2009-06-02 23:03:33  host: ogr054.multi-play.net.pl

    o! 204-sdwsds słusznie prawi. Ważne póki co jest to ile z kieszeni wyciągają opy, no chyba, że macie pokaźne udziały w kapitale w3 ;)

  • 0

    206.  2009-06-03 00:25:05

    post 203 - niestety, ale mądra prawda. W sumie nikt tu nie poruszył tematu budowania marki Play. Dam głupi przykład. Wyjątkowo głupi. Moja koleżanka odeszła z Polkomtela do Play. Mówię do niej "ale przecież ja mam do Ciebie drogo!" na co ona mi odpowiada "to też przejdź do Play i będziesz miał tanio" hmmm... Wystarczy, że 30% osób z listy moich kontaktów zacznie tak myśleć to brawa dla Play za wybitnie dobrą strategię.

  • 0

    207. ~Cronos  2009-06-03 14:49:54  host: 188.33.66.211

    Dzis zlozylem wniosek migracyjny z orange do play, a mam bardzo stary numer zaczynajacy sie od 501, nie zamierzam nikogo informowac o zmianie operatora, przeciez numer mam ten sam. Jezeli ktos uwaza ze zbyt drogo placi to co za problem przeniesc numer do play? 5 minut i po klopocie. Glowna przyczyna dlaczego postanowilem zdecydowac sie na ten krok, bylo to ze nie bede musial doladowywac konta aby nie stracic srodkow, ktore juz mam zgromadzone na koncie. Uwazam ze nikt nie prawa plakac ze ma drogo poniewaz kazdy ma prawo wyboru. Kupujac tel. na wolnym rynku wybierzesz ten model ktory Ciebie interesuje ale po najtanszej cenie, analogicznie jest z kosztami polaczen.

  • 0

    208.  2009-06-04 15:32:43

    do 207 @Cronos: Ale jestes facet naiwny: Lookup IP Address: 188.33.66.211 Hostname: 188.33.66.211 ISP: P4 Sp. z o.o. Organization: P4 Sp. z o.o. No Comments :))))

  • 0

    209. ~Pat  2009-06-05 11:01:00  host: 94.254.179.128

    3DroN: To jest IP mobilnego intenretu Play Online, mistrzu.. Ty masz w organizacji Orange ;).

  • 0

    210. ~  2009-06-06 19:13:53  host: f142-041.opera-mini.net

    Ale rozumowanie,przejdz do play, jeszcze troche i play zacisnie dupe,mi tam w plusie jest dobrze a do play podchodze z wielkim dystansem

  • 0

    211. ~a ja tak co do mtrow  2009-06-08 10:31:58  host: ewc45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    0.2162 * 1.22 = 0.263764 powyzej jest cena brutto polaczenia do w3 w gadunaglos 49 gr - cena do polsatu / play wydaje sie w zwiazku z tym ze na polaczeniach na komorki to oni nie zarabiaja duzo(play / polsat zaleznie od pory dnia?/wcale.. (w3).. :o

  • 0

    212. ~ja, c.d.  2009-06-08 10:32:53  host: ewc45.neoplus.adsl.tpnet.pl

    aha, sorry, ucielo mi w koncu cene - poalczenie na komorki w3 gadunaglos=25 groszy

Dodaj swoją opinię