Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja III] Polski rynek kart SIM po 2008 roku

[Aktualizacja III] Polski rynek kart SIM po 2008 roku

WitekT 5 Marca 2009 16:06

0 0

Wszyscy MVNO w Polsce mają niecałe 150 tys. kart SIM. Na koniec 2008 roku najwięcej kart prepaid działało w sieci Centertela, najwięcej klientów abonamentowych miał Polkomtel, a największy przyrost zanotowało P4 - wynika z szacunków TELEPOLIS.PL.

W całym 2008 roku przybyło niecałe 2,6 mln kart SIM. To wynik prawie dwa razy gorszy niż w 2007 roku, kiedy to rynek urósł o prawie 4,8 mln kart. Dynamika wyraźnie maleje w związku z coraz większym nasyceniem rynku.

Ogółem

Przyrost w 2008 roku

Stan po 2008 roku

Polkomtel

1,0196 mln

14,474 mln

Centertel

0,023 mln

14,183 mln

PTC

0,274 mln

13,273 mln

P4

1,159 mln

2,008 mln

MVNO

0,0966 mln

0,1481 mln

Razem

2,575 mln

44,0859 mln


Mniejszą dynamikę widać szczególnie po liczbie kart prepaid, których w 2008 roku ubyło 135,8 tys., a które zawsze były potężnym motorem wzrostu. Jest ich mniej z dwóch powodów. Po pierwsze, operatorzy przestali w końcu ścigać się w tej kwestii i wyczyścili swoje bazy z nieaktywnych użytkowników. Po drugie, aktywnie starali migrować się swoich klientów do usług abonamentowych.

Prepaid

Przyrost w 2008 roku

Stan po 2008 roku

Polkomtel

0,2588mln

7,9093 mln

Centertel

- 0,588 mln

8,015 mln

PTC

- 0,644 mln

6,946 mln

P4

0,795 mln

1,414 mln

MVNO

0,0966 mln

0,1481 mln

Razem

- 0,0816 mln

24,4324 mln


Na podstawie naszych wyliczeń prawdziwe wydaje się być stwierdzenie, że operatorzy MVNO zdecydowanie więcej mówią niż faktycznie robią. Patrząc na same komunikaty prasowe można by szacować rynek MVNO na co najmniej 300-400 tys. kart SIM. I tyle najprawdopodobniej kart sprzedali, jednak aktywnych zaraportowali do GUS tylko niecałe 150 tys. W całym 2008 roku przybyło ich raptem 96 tys.




Postpaid

Przyrost w 2008 roku

Stan po 2008 roku

Polkomtel

0,7606 mln

6,5645 mln

Centertel

0,611 mln

6,168 mln

PTC

0,918 mln

6,327 mln

P4

0,364 mln

0,594 mln

Razem

2,6536 mln

19,6535 mln


Mimo, iż dwaj MVNO - Aster i Crowley TeleMobile - świadczą tylko usługi abonamentowe, to ze względu na ich znikome udziały rynkowe, zostali zaliczeni do wspólnej grupy MVNO i doliczeni do rynku prepaid.

[Aktualizacja] Dokonaliśmy ponownego przeszacowania splitu bazy klientów Polkomtela obniżając liczbę klientów abonamentowych i podnosząc nasze szacunki dotyczące liczby klientów prepaid.

[Aktualizacja II] Pierwotnie artykuł został opublikowany 27. lutego. Dziś Polkomtel oficjalnie opublikował swoje wyniki za 2008 rok, co pozwoliło nam poznać rzeczywisty split bazy klientów telekomu. Jak się okazuje, pierwotnie niedoszacowaliśmy wzrost bazy abonenckiej o około 80 tys. kart SIM - kosztem użytkowników prepaid.

[Aktualizajca III] W najnowszej publikacji GUS zwiększył liczbę kart po 2008 roku o 56 tys. Nastąpiło to najprawdopodobniej z powodu zaraportowania dodatkowych danych przez któregoś z MVNO. Tabelka została stosownie poprawiona 7. maja 2009 roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 86
  • 0

    67. ~Gal  2009-03-01 12:40:57  host: 77-253-3-103.adsl.inetia.pl

    Ale zaskoczenie: najgorsza siec w Polsce traci klientow na korzysc najlepszej. No szok nieslychany.

  • 0

    68. ~filipek  2009-03-01 13:06:58  host: tor.viol8r.org

    oo widzę że Era ma największy przyrost liczby abonamentów w zeszłym roku. Ciekawe czy w tym też tak będzie.

  • 0

    69.  2009-03-01 15:13:47

    Artur051 - a kogo to obchodzi? Jeśli jesteś zainteresowany, zadaj pytanie rzecznikowi. Bo tu nikt nie wie. Wiec... Przestań spamować ;-)

  • 0

    70.  2009-03-01 21:10:08

    53. napisałem to bo irytuje mnie takie dziecinne podniecanie się siecią komórkową, bez przesady każdy ma prawo wyboru, a takie wychwalanie się na lewo o prawo, bo ja mam simlusa i mam za darmo biznes TV jest zniżeniem się do poziomu małolata. @66 Gimnazjum (z reszta wtedy gimnazjum nie było) skończyłem kilka ładnych lat temu.

  • 0

    71.  2009-03-01 21:20:37

    #65: za to w prepaidach Ery nie kradną kasy aż do momentu dezaktywacji karty. Czyli w tym względzie Era się wyróżnia, Plus mały złodziej, orange większy złodziej :)

  • 0

    72.  2009-03-01 21:22:40

    Ciekawe czy w nowym play faktycznie wychodzące będą na rok od doładowania. Jeśli się potwierdzi to Play przyciśnie konkurencję kolanem do gleby. Niech tak się stanie. Amen.

  • 0

    73. ~jojo  2009-03-02 00:17:07  host: ekj115.internetdsl.tpnet.pl

    Do 41 (Simplusowiec)"Pokażcie mi łatwiejszy sposób mobilny na aktywowanie tego wszystkiego i pseudo promocji w Popie,Gogo, Pleju i TakTaku." Od niedawna jest łatwiejsza (niż w Simplusie) możliwość obsługi i aktywacji pakietów - za pomocą BOU w trybie tekstowym w Tak Tak-u... Wystarczy ustawić pod jednym z klawiszy od 2-9 kod *100# Co prawda należałoby ten system jeszcze porządnie dopracować (zresztą tak jak głosowe BOU po *9602) jednak i tak jest dobrze.

  • 0

    74. ~  2009-03-02 09:11:27  host: 80.51.91.252

    @66 komęty na pod artykułami są zdominowane przez tych samych spamerów, którzy plotą głupoty - kłócą się jeden grosz, który operator da więcej smsów, oczywiście są specami - mają abo we wszystkich sieciach, wszystkie prepaidy, wszystkie telefony, och ach och ach po prostu - tylko że reszta czytających ma ich głęboko w d... :D

  • 0

    75. ~lol  2009-03-02 13:22:55  host: router60.men.gov.pl

    Ja mam tylko Tak Taka i może to jest nieciekawe dla innych, ale mi nic nie przepada. Jeżeli ktoś lubi czuć ten dreszczyk, że pieniądze których nie wykorzysta mu przepadają to polecam inne sieci. Zresztą nie wiem czym podnieca się taki Simplusowiec, że ma 20gr do stacjonarnych za pomocą jakiegoś kombinowania z Voipem, jak w TT jest pakiet w którym minuta do sieci i na stacjonarne to 14gr, a przy podwójnym doładowaniu 7gr.

  • 0

    76. ~ziomek13  2009-03-02 16:54:50  host: acnf172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    oferta tt to jednorazowa(jak kondon) promocja i do piet nie siega mojej taryfie a ja jestem tam gdzie jest najtaniej i "najczysciej" ;dawno nie widziałem tu geta;miałem z gosciem na pieńku za jego poglady polityczne ale w temacie play karta az miło było czytac jego wpisy

  • 0

    77. ~  2009-03-02 21:32:18  host: f96-054.opera-mini.net

    @70: biorąc pod uwagę Twoje "błyskotliwe" i obrażające innych wypowiedzi wątpię żebyś cokolwiek skończył. Twoje "z resztą" mówi samo za siebie. Janek1

  • 0

    78. ~  2009-03-02 21:35:53  host: f96-054.opera-mini.net

    @73: chyba żarty sobie robisz... W Simplusie to samo było już dawno pod *110# i to w lepszej formie niż TakTak-owe *100#. Janek1

  • 0

    79. ~  2009-03-02 21:41:38  host: f96-054.opera-mini.net

    @75: niby dlaczego miałoby komuś cokolwiek przepadać w innych sieciach? Jak ktoś nie jest w stanie wykorzystać pakietu w 30 dni to po co go w ogóle aktywuje? A Ty akurat piszesz o pakiecie, który w TakTak-u... PRZEPADA (14gr). I to tu jest największe ryzyko, że przepadnie, bo pakiet jest duży. Co nie zmienia jednak faktu, że TakTak ma dobra ofertę, zwłaszcza z podwojeniem.

  • 0

    80. ~  2009-03-02 21:48:54  host: f96-054.opera-mini.net

    @76: biorąc pod uwagę podwojenie w TakTak-u to może się schować ten Play.

  • 0

    81. ~Sławek  2009-03-03 00:07:03  host: user-89-108-234-8.mobile.playmobile.pl

    @79: pakiet 150 min nie przepadnie, jesli go przedluzysz pakietem 30min za 6zl. Minuty sie zsumuja, a termin wydluzy.

  • 0

    82.  2009-03-03 16:59:18

    Pakiet lojalnościowy nie przepada, można go przedłużyć na zasadach, o których pisał Sławek. Zasady są bardziej, niż uczciwe. A play- jest szczególnie traktowany, moim zdaniem nie fair. bo nawet, jeśli niektóre połączenia mogą wyjść taniej, to Play'a utrzymują wszyscy dzwoniący do p4 z innych sieci.

  • 0

    83. ~  2009-03-03 20:54:50  host: ip-89.171.9.58.static.crowley.pl

    @81, 81: Tak, nie przepadnie, ale wtedy nie będzie już to pakiet 14 gr, a droższy. Przedłużyć pakiety można też chyba w Orange, w Plusie nie, ale nie są za duże, więc nie ma problemu ich wygadać. A te duże są ważne 90 dni - więc też nie ma problemu.

  • 0

    84. ~  2009-03-05 17:22:56  host: acnv206.neoplus.adsl.tpnet.pl

    czy nic innego nie było na konferencji Plusa? Witku pytałeś co plus na ofertę playa, i o przyszłość SS?

  • 0

    85.  2009-03-06 02:43:59

    Polkomtelowi pomogłem w statystykach, bo kupiłem w 2008 10 starterów simplusa na aukcji za pół ceny. Żadnego nie ładowałem, bo nie warto było. Tak to jest jak się ma orange i chce się pogadać z panną z Plusa do woli.

  • 0

    86.  2009-03-08 14:30:28

    dzwoniec, to może namów pannę na zmianę operatora? Najlapiej na takiego, gdzie jest wybrany numer za jakąś niską opłatą na miesiąc. Są też duostartery w TakTaku, czyli dwa darmowe startery z prawie identycznymi numerami telefonów, między którymi są darmowe połączenia.

Dodaj swoją opinię