Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja II] Ponad 130 mln zł kary dla Polkomtela od UOKiK

[Aktualizacja II] Ponad 130 mln zł kary dla Polkomtela od UOKiK

WitekT 15 Marca 2011 16:48

0 0

UOKiK nałożył 130,7 mln zł kary na Polkomtel za utrudnianie przeprowadzenia kontroli z przeszukaniem przez Urząd. Przeszukanie miało związek ze sprawą mobilnej telewizji - dowiaduje się TELEPOLIS.PL. Oficjalny komunikat Urzędu oczekiwany jest jeszcze dzisiaj.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, w przypadku podejrzenia istnienia praktyk ograniczających konkurencję, Prezes UOKiK ma możliwość przeprowadzenia u przedsiębiorcy kontroli. Ma ona na celu zebranie dowodów mogących potwierdzać stosowanie niezgodnych z ustawą praktyk. Upoważnieni pracownicy Urzędu mogą m.in. żądać umożliwienia wstępu do pomieszczeń kontrolowanego przedsiębiorcy oraz wydania dokumentów, nośników informacji np. dysków twardych, a także udzielania wyjaśnień. W ramach kontroli pracownicy UOKiK mogą również dokonać przeszukania pomieszczeń lub rzeczy. Zgodę na przeszukanie wydaje Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie 48 godzin od złożenia wniosku. Za brak współdziałania w trakcie kontroli Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę sankcję finansową do równowartości 50 mln euro.

Kontrola w siedzibie Polkomtela odbyła się w ramach postępowania wyjaśniającego prowadzonego w celu ustalenia, czy mogło dojść do zawarcia ograniczającego konkurencję porozumienia dotyczącego usługi telewizji mobilnej. 2. grudnia 2009 roku pracownicy Urzędu w asyście policji, rozpoczęli jednoczesną kontrolę w siedzibach pięciu podmiotów: PTC, Polkomtel, P4, Info TV FM oraz NFI Magna Polonia. Prezes UOKiK uznała, że dwaj przedsiębiorcy - PTC oraz Polkomtel - mogli utrudniać przeprowadzenie czynności i wszczęła postępowania w sprawie nałożenia na spółki kar pieniężnych.

Szerzej o karze w wysokości 130 mln zł nałożonej na PTC pisaliśmy w tej wiadomości.

[Aktualizacja 16:59]

W naszej ocenie decyzja ta została podjęta bezpodstawnie. Polkomtel w pełni i przez cały czas współpracował z UOKIK w trakcie prowadzonej kontroli w zakresie przewidzianym prawem. Polkomtel nie był i nie jest stroną jakiegokolwiek niedozwolonego porozumienia z innymi podmiotami. Spółka odwoła się do decyzji Prezesa UOKIK do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - napisał w Polkomtel w przesłanym komunikacie.
Jak informuje Polkomtel w komunikacie, wielokrotnie podnosił zarzuty dotyczące naruszeń prawa przez pracowników Urzędu w trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych w siedzibie spółki w grudniu 2009 roku. W ocenie Polkomtela, decyzja o nałożeniu administracyjnej kary pieniężnej za rzekome niewspółdziałanie w toku kontroli po upływie ponad 14 miesięcy od zdarzeń oraz jej wysokość nie może mieć na celu ochrony prawa.

[Aktualizacja 17:36]

Komunikat w sprawie kary opublikował UOKiK. W przypadku Polkomtela stwierdzono kilka naruszeń. Przede wszystkim spółka nie wydała kontrolującym twardego dysku będącego własnością Urzędu, na którym kontrolujący zapisali kopie skrzynek poczty elektronicznej pracowników zajmujących się projektem telewizji mobilnej. Zgodnie z prawem, kontrolowany podmiot ma obowiązek udostępnienia i wykonania kopii m.in. nośników informacji, na których mogą znajdować się dowody wskazujące na zawarcie porozumienia. Pomimo ciążących na niej obowiązków, spółka dotychczas nie przekazała twardego dysku.

Naruszeniem przepisów przez Polkomtel było również uniemożliwienie kontrolującym niezwłocznego rozpoczęcia czynności kontrolnych. Pracownicy Urzędu nie mogli rozpocząć ich równocześnie z działaniami w siedzibach innych przedsiębiorców. Kontrolującym opóźniano bowiem kontakt z członkami zarządu spółki lub osobami przez nich upoważnionymi, pomimo ich obecności w siedzibie spółki. Wskutek takich działań spółki, niemożliwe było wykorzystanie elementu zaskoczenia, bardzo często warunkującego sukces przeszukania. Opóźnienie rozpoczęcia czynności kontrolnych może bowiem umożliwić przedsiębiorcy zniszczenie dowodów lub ich ukrycie.

Kolejny zarzut dotyczy niewykonania żądania dotyczącego przekazania kontrolującym określonych dokumentów dotyczących udziału Polkomtela w projekcie telewizji mobilnej - spółka przedstawiła kontrolującym jedynie wybrane fragmenty tych dokumentów.

Uwzględniając wagę oraz liczbę stwierdzonych naruszeń, Prezes Urzędu nałożyła na spółkę Polkomtel karę w wysokości 130 689 900 zł, co stanowi równowartość 33 mln euro. Nałożona kara stanowi więc 66 proc. maksymalnego jej wymiaru przewidzianego przepisami prawa. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 71
 • -1

  52.  2011-03-16 18:57:59

  Reasumując - g... nikt nie kupi nawet jeśli będzie promocja z 70-procentową zniżką ;-) A jak producentowi nie pasuje, może się skarżyć na to, że klienci się zmówili i bojkotują g... ;-) No i się skarży.

 • 1

  53. ~  2011-03-16 20:22:00  host: user-109-243-129-94.play-internet.pl

  wlo - 50 - ależ kazdy ma prawo do kompromitowania się nawet codziennie - mamy tego przykład w Kaczyńskim. Ty sie kompromitujesz tym, ze uwazasz, że KOSUMENT nie powinien być chroniony, ale wielkie korporacje, oraz tym, ze PRAWO nie powinno być przestrzegane przez duzych i silnych... a teraz dorabiasz vsobie do tego stanowiska ideologię. Ludzie potrafia czytać!

 • 1

  54. ~  2011-03-16 21:40:02  host: z08-10.opera-mini.net

  Zmuszanie do obligatoryjnej sprzedaży usług bez rzekomej przyszłości to jedno, a celowe utrudnianie kontroli to drugie. Nie mieszajmy pojęć. I za obie sprawy pod wspólnym mianownikiem pt. mobilna telewizja Plus ma być ukarany. Oczywiście wlo celowo nie rozróżnia utrudniania kontroli od niechęci wejścia operatora w sprzedaż mobilnej tv, ale znany się nie od dziś i specjalnie mnie to nie dziwi. Plus i jego poplecznicy, byli i są mistrzami w ściemnianiu i udawaniu, że są ok. A nie są.

 • 0

  55. ~  2011-03-17 08:57:16  host: z27-02.opera-mini.net

  czy tak wysoka kara to w zwiazku z dziura budzetowa?

 • 0

  56.  2011-03-17 09:02:26

  53. - nie mówię tu o ochronie konsumenta, bo akurat o takiej ochronie w tej sprawie raczej mowy być nie może. No chyba, ze uda Ci się to jakoś powiązać ;-) Mówię tylko i wyłacznie o sprawie niechęci operatoró, zasadnej wg mnie, do debilnego pomysłu śmiesznej spółeczki chcącej kasiorę trzepać na sprzedaży czegoś czego ludnie NIE CHCĄ tak naprawdę. Bo czy ktoś z Was chce telewizji w telefonie? Tak - za darmo wszyscy - dla zabawy tylko. Jeśłi Wysoki Urząd stwierził, ze może być zmowa... No pytam - czemu nisiłą nie zajęli siedziby spółki? Po co im policja była potrzebna, skoro i tak czekali w sieni? Jak już weszli, to po roku karę nałożyli - mam coś przeciwko temu? Płaczę z tego powodu? Nie. Jak się należy, to trzeba karać. A że wg mnie ta kara się nie utrzyma, to moja opinia, do której mam prawo (zresztą dotyczy nie tylko Plusa ale i każdego innego operatora, który o te zmowę jest podejrzewany - to samo zdanie bym wyraził.

 • 0

  57.  2011-03-17 09:05:55

  54. - mistrzami to powinny być słżby państwowe chyba, nie? Jeśli ktokolwiek potrafi wpole wyprowadzić państwo, oznacza to słabość albo prawa, albo jego funkcjonariuszy. I niestety - z reguły jest to problem bardzo niskiej jakości uyrzędników. Ignoracja jest powszechna w urzędach i byle szaraczek w pole potrafi urzędnika wyprowadzić, chyba że sika ze strachu idąc do urzędu, gdzie mu wcisną wszuyystko co im pasuje, a szczególnie kiedy sami popełnią błąd, mają wyjątkową umiejętnoiść przerzucenia "winy" na szaraczka.

 • 0

  58.  2011-03-17 09:07:56

  Jak idziecie do urzędów pamiętajcie jedno - to każdy nich jest dla was a nie wy dla nich.

 • 0

  59.  2011-03-17 09:11:22

  54. - ja w swoich komentarzach nie tyle celowo nie rozrózniam, co celowo oddzielam te dwie sprawy. I mówię tylko o usłydze. i oddzielnie o karze i kontroli - tyle, ze tu sobie kpię ewidentnie - policę się bierze po to, żeby siłowo wejść a nie na siłeczku w przedsionku na łaskę prezesa czekać?

 • 0

  60. ~kuba  2011-03-17 09:55:51  host: gmj204.internetdsl.tpnet.pl

  Polkomtel i PTC jak ZAWSZE probuja monopolizować rynek telefonii komórkowej. Wstyd! >:[

 • 0

  61.  2011-03-17 11:27:29

  wlo, idiota jesteś czy udajesz? Policja tam była bo musiała być. Przy każdym przeszukaniu muszą być policjanci z nakazem. Pracownicy UOKIK mogą sobie podetrzeć nakazem tyłek bez policjantów. Dopiero w ich asyście mogą wejść do siedziby operatora. 2. Kara została nałożona ze względu na utrudnianie postępowania, a nie na zmowę.

 • 0

  62. ~  2011-03-17 11:59:03  host: gaja.tpnet.pl

  @61. I po co takie ostre słowa? Przecież to normalne, że każdemu może się zdarzyć chwilowa utrata poczytalności. Szczególnie jak patrzy na swoją ukochaną(-ego) przez różowe okulary ;).

 • 0

  63.  2011-03-17 16:10:20

  divhashmorex - niezależnie od opinii, akurat sobie kpię od samego początku w kwestii przeszukania, utrudniania i tej kary ;-)

 • 0

  64. ~  2011-03-17 16:21:21  host: p14-06.opera-mini.net

  Ciekawi mnie komu plus płaci więcej za pisanie komentarzy, wlo czy nickowi idiota. Idiota jest najlepszy, cały czas tylko nawija na pół ekranu że simplus jest najlepszy a play, orange i era do niczego, nie wchodzi w pyskówki tylko robi swoje.

 • 0

  65.  2011-03-17 18:43:30

  @64, nickowi na pewno nie płaci :) Idiota to MOIM ZDANIEM "przedrzeżniacz" fanatyków w3. Jego nick plus to co wypisuje pozwala uważać, iż są to jedynie wypowiedzi ironiczne, niżeli jego przemyślenia. To tak jak z pewnym "słuchaczem" pewnego radia, który dodzwaniając się na antenę wypowiadał się o PEWNYCH sprawach, a niczego nieświadomi prowadzący uznali (nieprawidłowo) iż jest jednym z ich słuchaczy. W rzeczywistości przekazał to co chciał ośmieszając całe radio i jego prowadzących. @63, może i kpisz, ale tego nie widać. Twoim zdaniem policja - skoro tam była powinna "użyć siły". To, że MUSIAŁA tam być NIE OZNACZA, że mogła użyć jakichkolwiek rozwiązań siłowych. Byli tam raczej jako OBSERWATORZY mający potwierdzić wiarygodność przeszukania i jego zgodność z polskim prawem.

 • 0

  66.  2011-03-17 18:46:07

  64, BTW - to, że wlo broni Plusa (w drugiej kolejności w3) i atakuje play nie jest dowodem iż jest amplifierem. Prędzej pracownikiem jednego z operatorów, który nudzi się i wypisuje (nie zawsze) bzdury (czasami pożyteczne posty). Każdy ma swoje zdanie i należy je szanować (no chyba, że jego zdanie to totalna bzdura).

 • 0

  67.  2011-03-18 08:35:20

  divhashmorex - nie "potępiam" Playa. Nie wiem gdzie tu zauważyłeś coś na Playa? Ja nie pamiętam, zebym cokolwiek o Play tu pisał. To, ze odbierasz moje komentarze jako przeciwne innym niż Plus operatorom, to też głupia interpretacja. Mam gdzieś wszystkich operatoró. To, ze korzystam z Plusa jest faktem od 14 lat i szczerze mówiąc oferta innych dostawców nie jest na tyle atrakcyjna, żeby mi się opłacało przenosić numer. I tylko tyle. Natomisat kompletnie nic mnie nie obchodzi czy komuś z Was się opłąca czy nie być w Plusie, Erze, Play czy Orange albo u któregokolwiek innego operatora. Jak analizuję oferty to tylko i wyłącznie pod kątem własnego interesu. Jeśłi odbieracie to jako krytykę albo polecanie Plusa wszystkim... No mylicie się bardzo - mam w [...] co Wam się opłaca a co nie. Naprawdę.

 • 0

  68.  2011-03-18 08:37:40

  Jeśli mi na czymś zależy, to na tym, zebyście sobie dali spokój z doradzaniem mi na co mam moje pieniądze wydawać a na co nie. Bo kompletnie mnie to nie obchodzi co pieprzycie - nie jest to Wasza sprawa. Jeśłi chcecie doradzać ogółowi - załóżcie firmy - miliony debili jest w kraju do ogolenia za doradztwo!! A ile Play bty Wam zapłącił za 30 milionów umów!! Boże!!

 • 0

  69.  2011-03-18 08:44:01

  Bo oczywiście na telewizję w komórce każdy z Was czeka z utęsknieniem i jest to dla Was sprawa życia i śmierci, żeby zmusić operatoró do zkupu od śmiesznej spółki śmiesznej oferty?

 • 0

  70.  2011-03-18 12:05:11

  wlo, ja raczej nie czekam na telewizję mobilną, a już na pewno nie po zaproponowanych przez te firmę stawkach. Ale było podejrzenie że operatorzy się zmowili i uke postanowił to sprawdzić. Orange i play najwyraźniej nie mieli nic do ukrycia. A era i plus postanowili utrudniać to dostali nauczkę. W zmowę nie wierzę - oferta przedstawiona przez te firmę była po prostu beznadziejna. Ale plus dostał karę za utrudnianie postępowania. I nie ma tu znaczenia, że zmowy nie było (co pisze po raz kolejny). 2. Plus na pewno - przynajmniej na razie - zaoferuje ci najlepszą jakość. Wiem bo korzystałem. Ich nadajniki są w najlepszym stanie. Niestety różnica ofert spowodowała, że miałem dosyć i uciekłem do play. Gdyby w3 poprawiła ofertę i miałbym się przenieść to zrobiłbym do plusa. Orange to zbyt dzika sieć, a jakość ery (w szczecinie) to żenada.

 • 0

  71.  2011-03-18 12:08:11

  3. I w końcu zgadzam się, że fanatycy (czyt. Idioci) wszystkich sieci nie powinni zawzięcie doradzać co jest dla kogo najlepsze. Tyczy się to szczególnie play i gadu air, ale także innych. Raz wystarczy napisać. Jak nie dotrze, to albo temu komuś się nie będzie opłacać albo jest idiota i i tak nie dotrze choćby ktoś pisał przez lata po sto portów dziennie. 4. Nie rozumiem komentarzy typu "im więcej nas będzie w play tym lepsza oferta". Będzie odwrotnie. Play dużo zmienił, ale celem każdej firmy jest zysk. Zależy mi, aby oni znajomi i rodzina byli w play. Pozostali, jeżeli im się to opłaca, albo brać przepłacać za prestiż niech została w swoich sieciach.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-171-242.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet