Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości [Aktualizacja] 5 mln zł kary dla Centertelu za SMS-y w "Loterii Orange"

[Aktualizacja] 5 mln zł kary dla Centertelu za SMS-y w "Loterii Orange"

WitekT 2 Stycznia 2012 15:56

0 0

30. grudnia Prezes UKE nałożył na Centertel karę 5 mln zł za niewypełnienie obowiązku uzyskania zgody abonentów w przypadku 8,4 mln numerów na wysłanie SMS-ów zachęcających do udziału w Loterii Orange.

Przepis art. 172 ust. 1 Prawa telekomunikacyjnego stanowi, że zakazane jest używanie automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę. Wyrażona przez abonenta lub użytkownika końcowego zgoda jako wymagana przepisem ustawy musi natomiast spełniać wymogi określone w art. 174 Pt tj. zgoda ta:
1) nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczenia woli o innej treści;
2) może być wyrażona drogą elektroniczną, pod warunkiem jej utrwalenia i potwierdzenia przez użytkownika;
3) może być wycofana w każdym czasie, w sposób prosty i wolny od opłat.

Ustanowiony w art. 172 ust. 1 Pt zakaz używania automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego stanowi implementację do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej przetwarzania danych osobowych i ochrony prywatności w sektorze łączności elektronicznej.

W toku postępowania Prezes UKE ustalił, że Centertel wysyłając wiadomości SMS, do abonentów lub użytkowników końcowych 8 400 934 numerów MSISDN, zachęcające do udziału w loterii promocyjnej pod nazwą Loteria Orange, nie wypełnił obowiązku uzyskania zgody abonenta lub użytkownika końcowego, o której mowa w art. 172 ust. 1 Pt, udzielonej w sposób określony w art. 174 pkt 1 Pt.




Prezes UKE nakładając na Centertel karę pieniężną zwrócił uwagę na to, iż bezpośrednią konsekwencją stwierdzonych naruszeń Pt było obniżenie przewidzianego prawem stopnia ochrony praw abonentów i użytkowników końcowych w relacji z przedsiębiorcą telekomunikacyjnym. Działania Centertelu polegające na używaniu automatycznych systemów wywołujących bez wymaganej zgody abonenta lub użytkownika końcowego powodowały ingerencję w prywatność abonenta lub użytkownika końcowego przez konieczność odbierania niezamówionych komunikatów mających na celu marketing bezpośredni dotyczący Loterii. Nie sposób ocenić skali uciążliwości odbierania ww. komunikatów, jaka była po stronie ich odbiorców. Nie sposób także pominąć faktu, iż skutkiem dalej idącym nieuprawnionego przesyłania wyżej wymienionych komunikatów, było czasem niezamierzone przystąpienie do Loterii i poniesienie związanych z tym istotnych konsekwencji finansowych. Sytuację do jakiej doszło w wyniku stwierdzonych naruszeń należy ocenić jako istotne naruszenie praw abonentów i użytkowników końcowych, tym bardziej, że skala procederu objęła łącznie 8 400 934 numerów MSISDN należących do abonentów lub użytkowników końcowych Centertelu - argumentuje UKE w uzasadnieniu kary.

Prawo telekomunikacyjne przewiduje w takich sytuacjach wydanie przez Prezesa UKE decyzji nakładającej karę pieniężną w maksymalnej wysokości do 3% przychodów ukaranego podmiotu. Prezes UKE podkreśla także, że wysokość kary pieniężnej uwzględnia okoliczność, że Spółka była już karana przez Prezesa UKE m.in. za naruszenie obowiązków informacyjnych w stosunku do użytkowników końcowych.

[Aktualizacja 17:45] Centertel po dokładnym przeanalizowaniu decyzji UKE rozważy, jakie konkretnie działania prawne podejmie w tej sprawie. Oczywiście mamy możliwość, aby odwołać się do sądu - mówi TELEPOLIS.PL Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 29
  • 1

    13. ~x  2012-01-02 17:42:37  host: user-31-175-16-218.play-internet.pl

    Dobrze,że UKE nałożył karę za nieprzestrzeganie przepisów bo dlaczego sieci mają nieprzestrzegać przepisów skoro każdy inny człowiek musi przestrzegać przepisów, więc ja jestem za karą. A odnośnie skrótowców to czy przyszło komuś do głowy,że mogą się nie odmieniać ? że mogą mieć tylko jedną formę - Centertel, Polkomtel, bez dopisywania jakichś na końcu CentertelA albo CentertelU, tylko np. 5 mln zł kary dla Centertel. i kropka.

  • 0

    14. ~  2012-01-02 18:15:07  host: public-gprs230578.centertel.pl

    Dobrze ze Wogole jest uke, jednostka w starciu z operatorem nie ma szans, ja tez bym płacił za błędy Orange 1000zl gdyby nie uke.

  • 0

    15. ~Mera  2012-01-02 18:18:28  host: adqq164.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @11 - dziwne jest to co piszesz. Jestem klientem abonamentowym Idei/Orange od ponad 10 lat i absolutnie ŻADNEGO spamu nie dostawałem i nie dostaję. I nic nie blokowałem na BOK.Jakiś zasłużony lub wybrany widocznie jestem ;=)

  • 0

    16. ~  2012-01-02 18:31:02  host: z52-08.opera-mini.net

    15. Już tak sobie nie dodawaj, wybrańcu ;-) Jedenaście dopisał, że ma po kimś numer, poza tym, Twój numer musi być wyjątkowy, że było 0% loterii. Aż dziwne. Toć to cud! Moi znajomi - wszyscy dostaliśmy o BMW...

  • 1

    18.  2012-01-02 19:01:12

    bardzo dobra wiadomosć, Gratulacje dla pani Prezes

  • 0

    19. ~b  2012-01-02 19:14:08  host: ip-78-30-120-82.free.aero2.net.pl

    ja zrobilem doswiadczenie- przenioslem numer z Orange do Playa- i spam ktory podobno pochodzil spoza sieci Orange nagle cudownie przestal przychodzic. Pozniej wrocilem z numerem. Dwa dni po tym jak mi Orange uruchomil karte- przyszedl pierwszy spam. Na numer zamowiony w necie- spam nie przychodzi. No i teraz pytanie- co z tego ze Orange dostalo kare ? Smsy ktorych nie chcemy przestana nagle przychodzic? Watpie !

  • 0

    20. ~b  2012-01-02 19:17:59  host: ip-78-30-120-82.free.aero2.net.pl

    BTW- pismo pisalem, dzwonilem itp. Ta sama gadka- nie moga zablokowac. Sprzedali numery abonentow prepaid jakiejs firmie krzak z Radomia to teraz spamuja- a oficjalnie rece umywaja.

  • 0

    21. ~  2012-01-02 19:20:33  host: ip-78-30-120-82.free.aero2.net.pl

    15 nic dziwnego- codziennosc dla wielu abonentow orange. Ja mam moj numer od momentu kiedy wprowadzono POPa- pozniej pare lat byl w abo,m teraz znowu w prepaidzie.

  • 0

    22. ~mirekb  2012-01-02 19:34:55  host: apn-95-41-56-31.dynamic.gprs.plus.pl

    dzis zmienia sie z orange.oby tak dalej

  • 0

    23. ~DAREK  2012-01-02 20:24:14  host: 212-76-44-133.home.aster.pl

    i dobrze im orangutanom niech i zabojady za to zaplaca hihi

  • 0

    24. ~Wizard  2012-01-02 20:27:31  host: public-gprs161123.centertel.pl

    ja bym ORANGEutanowi jeszcze dowalil KARY m in za WPROWADZANIE KLIENTA W BŁĄD. Przechodzilem z JednaIdea50 na JednaIdea25 przedluzalem umowe z telefonem Nokia c3 i mi NAGLE zabrali pakiet +50%abo na wszystko mimo ze bylo to na CZAS NIEOKRESLONY i mam to od 6lat... Chamy i oszusci- pytalem KONSULTANTA 3krotnie tel =umowa identyczna jak poprzednia poza kwota abonamentu a 12,5zł miesiecznie tj 50% zajepali ... cóż ORŻNĄĆ ... (czekam do konca umowy i emigruje... bo kwota zbyt mala by sie po sądach włóczyć indywidualnie). Co do NIECHCIANYCH SMS to multum przysylaja ...

  • 0

    26. ~  2012-01-02 20:36:19  host: z50-11.opera-mini.net

    A do tego mają najgorsze pakiety Internetowe.

  • 0

    27. ~  2012-01-02 20:38:13  host: z52-08.opera-mini.net

    24. Ale już o te 50% to się nie zapytałeś wprost, no nie? ;-)

  • 0

    28. ~b  2012-01-02 21:03:22  host: ip-78-30-121-7.free.aero2.net.pl

    24.jak przez tel to odstap w ciagu 10 dni, a jesli termin minal, to zloz reklamacje- odsluchaja nagrania i zapewne przynadza Ci racje. Jak w salonie - to juz gorzej. Ja nagrywam kazda rozmowe jaka prowadze z roznymi bokami itp. tez cos mi obiecali w jednej sieci, nie dotrzymali- zlozylem reklamacje- odsluchali rozmowe- odpisali ze nic takiego nie padlo- wkur**m sie, zrzucilem z tel na kompa, nagralem na karte pamieci + napisalem reklamacje ponownie- drugi raz mi przyznali racje. Tacy to sa - a wczesniej na moje niedowierzanie- kazali sie fatygowac do Wawy na odsluchanie. Niezle gnojki. Wiec moja rada - macie telefony z ogromna pamiecia- nagrywajcie i przechowujcie do momentu otrzymania pismenej umowy. W wielu telefonach wystarczy nacisnac jeden klawisz.

  • 0

    29. ~a_lex  2012-01-02 21:31:37  host: public-gprs284603.centertel.pl

    I bardzo dobrze, myślę ze zresztą powoli następuje zmierzch popularności loterii SMSowych bo juz dostatecznie dużo ludzi się nacielo. A zdaje się, ze pionierem była Era ze swoimi Mercedesami, a inni poszli za jej przewodem.

  • 0

    30. ~  2012-01-02 21:53:23  host: z52-08.opera-mini.net

    29. Wydaje Ci się. Sądzę, że sprawa smsokonkursów jedynie przycichła, a wróci któregoś dnia i na mniejszą skalę... Jak znajdą się naiwni, to ruszą pełną parą, bo interes musi się opłacać. Swoją drogą, to jestem ciekaw ile osób jeździ tymi mercami, bmw, etc.

  • 0

    31.  2012-01-03 00:09:05

    Najwyższa pora za spamowanie. Mam u nich zablokowane otrzymywanie SMS-ów reklamowych i średnio raz na rok muszę się z nimi użerać, bo znowu przychodzą SMS-y z reklamami. Najpierw było BMW, potem włączyli mi bez mojej zgody jakaś gó****a muzyczkę jak ktoś do mnie dzwonił. Odpowiedź boku mnie rozwaliła, że to bezpłatne jest i jak mi się nie podoba to jakiś tam sms mam wysłać żeby to wyłączyć. Tylko że ja k** nie wysyłałem żadnego SMS-a żeby to włączyć... UKE oczywiście informuję za każdym razem i każdemu radzę to robić. Co ciekawe z UKE w niektórych sprawach potrafią odesłać do UOKiK.

  • 0

    32. ~pablos  2012-01-03 00:56:22  host: z27-07.opera-mini.net

    ja tam nie narzekam na Orange, na poczatku byly smsy marketingowe, ale zlecilem blokade na *100 i jest spokoj. Zasieg mam tam gdzie Plus siada: us, um, galeria handlowa - to dziwne ale takie sa fakty. W Sylwestra 20 min po polnocy siec dzialala bez problemu. Orange ma najlepsza infre z W3.

  • 0

    33. ~Wizard  2012-01-03 07:46:03  host: 31.61.14.73

    27. i 28. wlasnie ze ZAPYTALEM powiedzial mi DOKLADNIE WPROST wszystko co ma pan DOTYCHCZAS ZOSTAJE ... tymczasem okazalo sie inaczej - zauwazylem to przy kolejnym miesiacu wiec 10dni minelo, skladalem reklamacje telefonicznie ale zostala odrzucona (zaluje ze nie nagralem ORŻNĄĆ) odpowiedzieli mi ze w poprzedniej umowie tez nie bylo to ujete a mialem wlaczone przez POMYLKE ha ha ha tylko wciaz mialem TEN SAM PLAN TARYFOWY i WSZYSTKO DOKLADNIE TO SAMO w PIERWSZEJ UMOWIE bylo na CZAS NIEOKRESLONY wiec ? cóż chyba SERIO TRZEBA ICH NAGRYWAC ...

  • 0