DAJ CYNK

Urodziłaś tak dziecko? Szybciej się zestarzejesz

Bartek Grzankowski (Grzanka)

Nauka

Wpływ ciąży na starzenie młodej matki

Każde narodziny dziecka obciążają organizm matki i wpływają na stan jej zdrowia. Do tej pory jednak uważano, że przyśpieszone starzenie biologiczne dotyczy głównie starszych pań. Najnowsze badania pokazują jednak, że młody wiek także nie pomaga.

Każda ciąża u kobiet młodych w wieku 20-22 lat przyśpiesza ich starzenie się biologiczne o 2,4-2,8 miesięcy - twierdzą specjaliści Columbia University (USA). Wyliczenie te przeprowadzono posługując się tzw. zegarem epigenetycznym. O swoim odkryciu badacze poinformowali na łamach „Proceedings of National Academy of Sciences” oraz na stronie internetowej swojej uczelni. 

Bez wyjątku

Badania przeprowadzono na grupie 1735 mieszkańców Filipin w wieku 20-22 lat. Wynika z nich, że każda ciąża, nawet u tak młodych kobiet, przyspiesza ich starzenie się biologiczne

Nasze wyniki badań po raz pierwszy dają wgląd w to, jakie zmiany następują u tych samych kobiet w ich zegarze biologicznym w zależności od tego, ile razy były w ciąży

- zaznacza główny autor badania, Calen Ryan z Columbia Aging Center.

Wedle badania wpływ ciąży na starzenie się biologiczne młodych kobiet dorosłych występuje niezależnie od innych czynników wpływających na zdrowie, takich jak status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. Co więcej, starzenia się biologicznego nie zauważono u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej, których partnerki były w ciąży.

Konieczne dalsze badania

Naukowcy podkreślają jednak konieczność dalszych badań. Nie wiadomo nadal, jak ciąża wpłynie na zdrowie i śmiertelność badanych kobiet w późniejszym okresie ich życia. Nie ma też pewności czy ocena starzenia się biologicznego organizmu przy użyciu zegara epigenetycznego jest wiarygodna u Filipińczyków, gdyż została opracowana na bazie populacji w Europie i USA.

Calen Ryan jest jednak przekonany, że badania, jakie przeprowadził wraz ze swym zespołem pokazują, że ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety. Bardzo ważne jest zatem, jego zdaniem, by w okresie ciąży, jak i później, miała ona zapewnioną odpowiednią opiekę i wsparcie. Nie można też zapominać, że ciąża ma także wiele pozytywnych wpływów na zdrowie kobiety. Między innymi to mniejsza szansa na zachorowanie na raka trzonu macicy.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, KieferPix

Źródło tekstu: naukawpolsce.pl