DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #639009  autor: Spacedust
 12 cze 2013, 12:52
Potestowałem dzisiaj na nowym modemie Huawei E3276 w jakich technologiach działają pobliskie stacje bazowe z kartą PLAY'a i wyszło:

Play HSPA+
Plus HSDPA
Orange DC-HSPA+

Play wiadomo, że jest przycięty z 21 Mbps do 7.2 Mbps, Orange ma 42 Mbps, a PLUS ile daje na HSDPA 7.2 Mbps ?
Ostatnio zmieniony 22 cze 2013, 17:40 przez Spacedust, łącznie zmieniany 1 raz.

 #639018  autor: Karlos20
 12 cze 2013, 13:09
Spacedust, sprawdź sam. Podane prędkości są maksymalne w warunkach laboratoryjnych. W praktyce jest wolniej, i to o wiele :)

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥

 #639019  autor: Edmund
 12 cze 2013, 13:12
Spacedust, w mojej lokalizacji w Poznaniu wg parametru QoS mam max. download 16000 kbit/s. Testowane na karcie Plusa i modemie E3131.

Wszechobecnemu analfabetyzmowi, braku poszanowania dla języka ojczystego i braku czytania ze zrozumieniem mówię nie!

Orange: Nowe GO
Play: Fresh, stare Lubię to!
Plus na Kartę
Net: OFnK, Aero2

 #639020  autor: Spacedust
 12 cze 2013, 13:21
Karlos20 pisze:Spacedust, sprawdź sam. Podane prędkości są maksymalne w warunkach laboratoryjnych. W praktyce jest wolniej, i to o wiele :)
Wiem, wiem tylko tak pytam z ciekawości ;) Sprawdzę dokładnie, gdy dostanę karty innych operatorów.

A tak na marginesie jeśli program Cyfrowego Polsatu pokazuje DC-HSPA+ przy połączeniu z Orange to czy modem obsługuje tą technologię czy nie ? W specyfikacji na opakowaniu jest napisane, że max. to 21,6 Mb/s [HSPA+].

 #639021  autor: grzegorz0plonka
 12 cze 2013, 13:22
Plus tez już zaczął nadawać HSPA+ DC:)) Jak byłem około pomiędzy Myślenice albo Kemping Prima złapałem właśnie HSPA+ DC. A prędkości było aż 10-15 mb/s.

 #639026  autor: Spacedust
 12 cze 2013, 13:35
Odpowiem sobie sam: Modem Huawei E3276 obsługuje DC-HSPA+ - w Polsce krąży jakaś zła specyfikacja :)

 #639157  autor: grzegorz0plonka
 12 cze 2013, 19:55
Oczywiście modem E3276 obsługuje właśnie HSPA+ DC. Jak ktoś kupuje modem E3276 to jakby zostaje niespodzianka DC:)) Jak kupiłem modem to bardzo dziwiłem, ze obsługuje DC. Można powiedzieć, ze jest GRATIS HSPA+ DC:))

 #639342  autor: Spacedust
 13 cze 2013, 13:31
grzegorz0plonka pisze:Oczywiście modem E3276 obsługuje właśnie HSPA+ DC. Jak ktoś kupuje modem E3276 to jakby zostaje niespodzianka DC:)) Jak kupiłem modem to bardzo dziwiłem, ze obsługuje DC. Można powiedzieć, ze jest GRATIS HSPA+ DC:))
Żeby jeszcze te stacje obok działały lepiej to byłoby super. Na Orange max. 8 Mbps, a na T-Mobile max. 4 Mbps. Obie w DC-HSPA+.

Póki co na jakiś czas spokój z wymianami modemu. Ciekawe czy te DC-HSPA+ jest do 42 Mbps czy może nawet do 84 Mbps.

 #639370  autor: grzegorz0plonka
 13 cze 2013, 15:44
Jak wychodzą słabo prędkości pod HSPA+ DC to niestety mają słabe radiolinie.
kompletnie nie rozumiem po co dają DC jak jest ograniczony przepustowości radiolinie.

 #639634  autor: radexbcna
 14 cze 2013, 17:58
max net jaki widziałem w telefonie to 21 Mbps hspa plus dc czy tam patyk wie jaki wiedz inaprawde dziwie sie ludzią którzy sie podniecaja tym co napisane na pudełku

 #639857  autor: david4nal
 16 cze 2013, 12:01
Ja na w Orange na HSPA+DC miałem w jednym miejscu downlink osiągający nawet ponad 20mbps, więc całkiem niezły wynik. Natomiast w słynnym LTE z PLUSA/CP nie udało mi się jak dotąd przekroczyć 30mbps ;).
Podobno PLUS przy okazji rozbudowy sieci Aero/Mobyland/Centernet modernizuje też swoje stare BTSy.
A ogólnie jeśli chodzi o te technologie, o które można się w danej sieci otrzeć to prezentuje się to następująco:

PLUS/Cyfrowy Polsat - LTE do 150mbps, HSPA+MIMO do 28mbps
Orange - HSPA+DC do 42mbps
T-mobile - HSPA+DC do 42mbps
PLAY - HSPA+ do 21mbps

A w praktyce jak komuś uda się osiągnąć przynajmniej 30% tych prędkości to moje gratulacje bo to naprawdę dobry wynik :D

 #640691  autor: Spacedust
 19 cze 2013, 14:51
Po połączeniu na U2100 mam tylko HSDPA i marne transfery rzędu 3 Mbps, a po połączeniu na U900 i HSPA+ mam nawet do 8 Mbps czyli ogólnie Plus nieźle zyskał na tej nowej sieci Solorza ;)[/list]

 #640704  autor: habish
 19 cze 2013, 15:17
david4nal, PLUS/Cyfrowy Polsat - LTE do 150mbps, HSPA+MIMO do 28mbps (U900), HSPA+DC do 42mbps (U2100)

 #640794  autor: kowcio
 19 cze 2013, 22:08
LTE Plusa na początku potrafiło wyciągnać nawet 50 Mbps jak dobrze zawiało, teraz niestety jest zawsze poniżej 20 - i to jeszcze wczoraj na potrzeby redakcyjne robiłem test (modem był do 150 Mbps - kat 4).
W Plusie na HSPA+ udało mi się wyciągnąc niecałe 15 Mbps na modemie HSPA+, to chyba absolutne maksimum. Zaś Orange coś koło 8, podobnie maksymalnie w Play miałem i to na wsi, gdzie ledwo co postawili nadajnik. W mieście mam max 6, ale już nie spada poniżej 2, kiedyś to prędkości niczym EDGE bywały....

A od strony technicznej to najlepszą sieć ma Plus ze względu na cały wachlarz łączności, od LTE poprzez HSPA+ DC, HSPA+. Najgorzej Play - bo tu max HSPA+ i nawet jak będzie LTE, to prędkości realne wg mnie będą na poziomie 3G. I jak tak będzie, to chyba zrobię uroczyste rozstanie z Play. Plus ma podobne ceny i limity do Play, teraz już mnie do fioletowych nic nie ciągnie. Mają jedynie lepszą ofertę na telefon (ale i tak telefony drogie). Coś się z nimi złego dzieje, zbierają na spłatę 1800 ;-)

 #640806  autor: MaciejM
 19 cze 2013, 22:55
kowcio, Plus aż tak dobry nie jest jak piszesz. Owszem ma cały wachlarz technologii, ale co z tego jeżeli do HSPA+ daje łącze na radiolinii 2x20 mbps. Nie wspomnę o królujących BTSach z anteną dookolną z samym GPRSem do 15 kbps :roll: nie zapominając o wciąż królujących Node B HSDPA 3.6 mbps czy HSDPA 3.6 z radiolinią 4x2 mbps

Play ma chociaż niski ping i prędkość minimum 2 mbps. Gdyby mieli swoją infrastrukturę w całym kraju to może by mnie skłoniło do Play.

Orange i T-Mobile ? równie dobrze może ich nie być, płakać po nich nie będę...

Więc zostaje Plus, tylko kiedy ten wielce zapowiadany "Rollout" ? jedyne co zrobili w Białymstoku to dołożyli kilka U900, ostatnio świeci nawet z Artium Biała, zmienili LAC i chyba na tym poprzestali, HSDPA do 3.6 na Dzięsięcinach obok Lidla i 7.2 z Rynku Kościuszki jak był to i tak został.

 #640807  autor: Spacedust
 19 cze 2013, 23:03
MaciejM pisze:kowcio, Plus aż tak dobry nie jest jak piszesz. Owszem ma cały wachlarz technologii, ale co z tego jeżeli do HSPA+ daje łącze na radiolinii 2x20 mbps. Nie wspomnę o królujących BTSach z anteną dookolną z samym GPRSem do 15 kbps :roll: nie zapominając o wciąż królujących Node B HSDPA 3.6 mbps czy HSDPA 3.6 z radiolinią 4x2 mbps

Play ma chociaż niski ping i prędkość minimum 2 mbps. Gdyby mieli swoją infrastrukturę w całym kraju to może by mnie skłoniło do Play.

Orange i T-Mobile ? równie dobrze może ich nie być, płakać po nich nie będę...

Więc zostaje Plus, tylko kiedy ten wielce zapowiadany "Rollout" ? jedyne co zrobili w Białymstoku to dołożyli kilka U900, ostatnio świeci nawet z Artium Biała, zmienili LAC i chyba na tym poprzestali, HSDPA do 3.6 na Dzięsięcinach obok Lidla i 7.2 z Rynku Kościuszki jak był to i tak został.
Może celowo nie wymieniają tych starych HSDPA na 3.6 Mbps, bo tam się głównie logują klienci PLAY'a to po co mają mieć dobrze ;)

 #641872  autor: david4nal
 24 cze 2013, 18:23
Może celowo nie wymieniają tych starych HSDPA na 3.6 Mbps, bo tam się głównie logują klienci PLAY'a to po co mają mieć dobrze
ale przecież roaming w play nie obejmuje transmisji danych ;) więc to byłoby bez znaczenia
Faktycznie plus ma jeszcze sporo starych nadajników z HSDPA, ale pewnie w końcu i je zmodernizują.
Zaś Orange coś koło 8, podobnie maksymalnie w Play miałem i to na wsi, gdzie ledwo co postawili nadajnik. W mieście mam max 6, ale już nie spada poniżej 2, kiedyś to prędkości niczym EDGE bywały....
Play ma relatywnie mało własnych nadajników i w miejscach silnie obciążonych np. u mnie w na Woli w Warszawie w godzinach szczytu na ich HSPA+ ledwo 0.5mbps osiągam.... pingi ok.50-80ms

 #641879  autor: Spacedust
 24 cze 2013, 18:43
david4nal pisze:
Może celowo nie wymieniają tych starych HSDPA na 3.6 Mbps, bo tam się głównie logują klienci PLAY'a to po co mają mieć dobrze
ale przecież roaming w play nie obejmuje transmisji danych ;) więc to byłoby bez znaczenia
Faktycznie plus ma jeszcze sporo starych nadajników z HSDPA, ale pewnie w końcu i je zmodernizują.
Zaś Orange coś koło 8, podobnie maksymalnie w Play miałem i to na wsi, gdzie ledwo co postawili nadajnik. W mieście mam max 6, ale już nie spada poniżej 2, kiedyś to prędkości niczym EDGE bywały....
Play ma relatywnie mało własnych nadajników i w miejscach silnie obciążonych np. u mnie w na Woli w Warszawie w godzinach szczytu na ich HSPA+ ledwo 0.5mbps osiągam.... pingi ok.50-80ms
Nie obejmuje tylko sieci Aero2, w starym Plusie jest możliwa transmisja danych. 15 km od Poznania już miałem HSPA+ będąc w roamingu Plusa na U2100.

 #642874  autor: habish
 28 cze 2013, 09:29
HSPA+DC Plusa. Kościan, nadajnik modernizowany wczoraj.
Obrazek