DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #278121  autor: user_delete10
 18 lip 2008, 19:33
Mam nadzieję, że najodpowiedniejszy temat na moje pytanie, mianowicie: dlaczego Play na ogromnej części terenu Polski nie ma zasięgu EDGE,a przecież korzysta z nadajników Plusa,które owy EDGE oferują na tym samym terenie.Jest tylko GPRS?Dlaczego?



-------yagi edit-------
Temat wydzielony z watku:
http://telepolis.pl/forum/viewtopic.php?t=22783
Ostatnio zmieniony 20 lip 2008, 16:52 przez user_delete10, łącznie zmieniany 1 raz.

 #278123  autor: yagi
 18 lip 2008, 19:49
fenix189 pisze:Jest tylko GPRS?Dlaczego?
Poniewaz Play ma tylko licencje na czestotliwosci UMTS (2100 MHz) i na swoich stacjach tylko ta technologie moze oferowac.

EDGE moze oferowac tylko tam gdzie Plus oferuje ta technologie, a ze zasieg Plusa jest ubogi pod tym wzgledem... No coz, wymagana jest cierpliwosc ;)

Ja niedaleko centrum miasta mam GPRS w Plusie, a pozostali operatorzy maja EDGE (i to spore pokrycie)... Jak dla mnie Plus jest baaardzo zacofany poza Warszawa ;)

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #278126  autor: mariusz9a
 18 lip 2008, 19:55
yagi, przeczytaj jeszcze raz to co napisał fenix189.
fenix189 pisze:dlaczego Play na ogromnej części terenu Polski nie ma zasięgu EDGE,a przecież korzysta z nadajników Plusa,które owy EDGE oferują na tym samym terenie.
Ja nie potrafię Ci odpowiedzieć na to pytanie. Mi się wydawało że telefony z Play logują się normalnie do Plusowego EDGE.

 #278127  autor: kowcio
 18 lip 2008, 20:00
yagi, z tego co napisał fenix189, zrozumiałem, że Play nie ma zasięgu EDGE, tam gdzie Plus takowy posiada:
fenix189 pisze:dlaczego Play na ogromnej części terenu Polski nie ma zasięgu EDGE,a przecież korzysta z nadajników Plusa,które owy EDGE oferują na tym samym terenie.Jest tylko GPRS?
U mnie w Poznaniu też zauważyłem z początku, że w Play często pojawiał się u mnie w domu GPRS. Teraz już EDGE jest. A w okolicy raczej nie ma nadajnika GPRS.

 #278128  autor: PiotrG-dz
 18 lip 2008, 20:00
yagi pisze: Poniewaz Play ma tylko licencje na czestotliwosci UMTS (2100 MHz) i na swoich stacjach tylko ta technologie moze oferowac.
Mam pytanie wobec tego czy w Sieci 3G Play jakośc połączeń jest lepsza niż na 900,1800Mhz w naszej komórkowej trójki :?: Pytam bo chcę kupić Playseta.

 #278131  autor: user_delete10
 18 lip 2008, 20:25
Spójrzcie na mapę zasięgu Play na ich stronie.Charakterystyczne jest to, że EDGE jest dookoła obszaru na którym Play ma własne 3G.Dalej znacznie od dużych miast jest już tylko GPRS.Tego koloru jest na mapie najwięcej.Dla mnie to bez znaczenia akurat,bo moja V3 i tak nic więcej nie odbierze poza GPRS,no ale gdybym sobie przełożył SIMa do Z8 to nie ma sensu korzystać z neta,bo nawet ciężko będzie sprawdzi to forum z prędkością GPRSu.

 #278134  autor: yagi
 18 lip 2008, 20:31
mariusz9a, zle to zrozumialem. Umknal mi fragment ktory pogrubiles (tak to jest jak sie pisze i rozmawia w realu jednoczesnie) ;)

kowcio, moze Plus stosowal taka dyskryminacje Playa?

fenix189, na mapie Play nie patrz na EDGE tylko na ich wlasny zasieg. a mapka jest w ogole srednia, ale i tak lepsza niz ta miniaturka, ktora byla wczesniej :D
Pokrycie EDGE raczej sprawdzaj na mapie Plusa, bo ona bardziej odda prawde w tym temacie.

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #278141  autor: kowcio
 18 lip 2008, 20:51
yagi pisze:kowcio, moze Plus stosowal taka dyskryminacje Playa?
Możliwe, że tak. Teraz już jest okej, cały czas mam EDGE.
yagi pisze:mariusz9a, zle to zrozumialem. Umknal mi fragment ktory pogrubiles (tak to jest jak sie pisze i rozmawia w realu jednoczesnie) ;)
To ja pogrubiłem ;) tak dla jasności ;)

yagi, jeszcze powiedz mi, jak uważasz:
Mam pytanie wobec tego czy w Sieci 3G Play jakośc połączeń jest lepsza niż na 900,1800Mhz w naszej komórkowej trójki :?:
Chyba nie- w PL zasięg 2G jest na częstotliwościach 900 (głównie mniejsze miejscowości) oraz 1800 (na ogół duże miasta). Ja jakoś nie zauważyłem jakieś dużej różnicy rozmawiając na częstotliwości 900 MHz a 1800 MHz. A w rzeczywistości jak to jest?

 #278148  autor: yagi
 18 lip 2008, 21:02
Mysle ze od strony technicznej mogliby sie wypowiedziec darnok albo tesla.

Narazie ucze sie w tym temacie i wole sie nie wypowiadac glupio ;)

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #278163  autor: mariusz9a
 18 lip 2008, 21:36
kowcio pisze:Ja jakoś nie zauważyłem jakieś dużej różnicy rozmawiając na częstotliwości 900 MHz a 1800 MHz. A w rzeczywistości jak to jest?
Nie ma żadnej różnicy (czy to 900, 1800 czy 3G - 2100). I być nie powinno.
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 21:41 przez mariusz9a, łącznie zmieniany 1 raz.

 #278167  autor: darnok
 18 lip 2008, 21:41
mariusz9a pisze:
kowcio pisze:Ja jakoś nie zauważyłem jakieś dużej różnicy rozmawiając na częstotliwości 900 MHz a 1800 MHz. A w rzeczywistości jak to jest?
Nie ma żadnej różnicy. I być nie powinno.
Piszesz z teorii czy praktyki?
Bo w dobie wlaczanego gdzie popadnie we wszystkich sieciach HR i tego ze duzo rozmow po tym hula bo ciagle brak jest pojemnosci, mimo ze w dobrych warunkach telefon moze posmigac na FR, EFR lub AMR w sieciach GSM/DCS to jednak jakosc dzwieku w UMTSie bedzie moim zdaniem lepsza, bo zajetosc mniejsza a jednoczesnie pojemnosc wieksza. Tyle ze ja osobiscie wylaczam UMTS bo wole miec dluzej trzymajaca baterie :)

Natomiast w teorii to az takiej roznicy byc nie powinno bo UMTSowy ma te same kodeki.

Jesli chodzi o EDGE blokowany w PLAY to pytanie jest trudne. Nie wiem nawet czy tak sie da. Osobiscie w to watpie - bo tak naprawde z punktu widzenia sieci czy TRX sobie pohula po EDGE'u czy GPRSie jest bez roznicy. Plus na tym by nic nie zyskal. Moze to jakies lokalne problemy byly. Pamietajcie o tym ze jak stacja jest przytkana to pierwsze co jest ograniczane to predkosc transmisji pakietowej i ilosc timeslotow na nie przyznane. Wiec moze po prostu stacje byly oblegane to i BTSik plusa oferowal tylko GPRS. A ze wszyscy wiedza ze plus ma spore problemy pojemnosciowe to taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny.

Jesli chodzi o blokowanie "zasiegu Plusa" tam gdzie zasieg playa jest dobry, to jesli uzytkownik bedzie mial telefon 2G to nie sadze zeby bylo mu to utrudniane. Inna sprawa ze jesli ma telefon 3G to prowdopodobnie siec tak steruje logowaniem i handoverami zeby tel chodzil tylko po zasiegu Playa. Sadze ze nawet mogli powylaczac relacje sasiedzkie w takiej np Warszawie do Plusa. Po co maja tracic skoro ich zasoby sa dostepne.
Ale to takie sobie gdybanie i moje dywagacje bo Play sie raczej nie przyzna:)
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 21:50 przez darnok, łącznie zmieniany 1 raz.

 #278171  autor: mariusz9a
 18 lip 2008, 21:47
darnok pisze:Piszesz z teorii czy praktyki?
Z praktyki no i z teorii - sam napisałeś że te same kodeki ;)
Często rozmawiając część rozmowy prowadzę w 3G a część w 2G. Nawet nie potrafię odróżnić momentu jak zostaje wykonane przełączenie (jeszcze rok temu było to zauważalne – drobny trzask przy przeskoku z 3G do 2G a w Orange w ogóle wywalało rozmowę). Głos jest identyczny czy to telefon jest w 3G czy 2G. Na pewno wyszło by to gdyby przeanalizować widmo sygnału w programie komputerowym. Ale tak na słuch to nie czuć żadnej różnicy. Sprawdzone na Plusie, Orange i Erze.

 #278175  autor: darnok
 18 lip 2008, 21:58
mariusz9a pisze:
darnok pisze:Piszesz z teorii czy praktyki?
Z praktyki no i z teorii - sam napisałeś że te same kodeki ;)
Często rozmawiając część rozmowy prowadzę w 3G a część w 2G. Nawet nie potrafię odróżnić momentu jak zostaje wykonane przełączenie (jeszcze rok temu było to zauważalne – drobny trzask przy przeskoku z 3G do 2G a w Orange w ogóle wywalało rozmowę). Głos jest identyczny czy to telefon jest w 3G czy 2G. Na pewno wyszło by to gdyby przeanalizować widmo sygnału w programie komputerowym. Ale tak na słuch to nie czuć żadnej różnicy. Sprawdzone na Plusie, Orange i Erze.
Zdziwilbys sie ile rozmow sie w HR odbywa w GSMie. Sadze ze w UMTSie jest jednak lepiej.
Co do zrywania w Orange to jako ze jestes ze Slaska to bylo to "oczywiste". Do czasu wyswapowania 3G na Huawei na Nortelach/Lucentach nie byly mozliwe handovery z 2G do 3G i na odwrot. Teraz juz jest podobno dobrze - nie jestem ich klientem i na Slask mam daleko.
A co do analizy widma - kodeki sie ocenia subiektywnie przez odsluch, bo co z tego ze w analizatorze bedzie wygladalo okej, jak brzmialo bedzie fatalnie. Kodeki mowy nie sa projektowane do wiernego odtwarzania sygnalu (widma sygnalu) tylko jak najwierniejszego przekazywania glownie mowy - stad kodek GSMowy jest tak optymalizowany, ze symuluje dzialania aparatu glosowego czlowieka, na dodatek sparametryzowanego na mowe jezyka angielskiego. Muzyka brzmi w nim fatalnie.

 #278180  autor: mariusz9a
 18 lip 2008, 22:12
darnok pisze:Zdziwilbys sie ile rozmow sie w HR odbywa w GSMie. Sadze ze w UMTSie jest jednak lepiej.
Nie dziwi mnie to. Ja różnicy nie odczuwam. To moja subiektywna ocena ;)
W ogóle zauważyłem że często jest coś takiego że rozmowa jest przerzucana z 3G na 2G tak jakby sieć wykrywając że wykonywane jest połączenie głosowe a nie wideo nie chciała zapychać Internetu i przerzucała do 2G (gdy ta sieć jest wolna). Mam takie wrażenie, bo moc sygnału 3G jest silna więc powodem utraty zasięgu to nie jest. Pewnie to nie ma z tym nic wspólnego, ale często mam takie wrażenie.
darnok pisze:Teraz juz jest podobno dobrze
Bo jest dobrze :)
darnok pisze:A co do analizy widma - kodeki sie ocenia subiektywnie przez odsluch
To jak na moją ocenę powtórzę ponownie, że różnicy nie odczuwam. I według mnie nie powinna być ona odczuwalna.

 #278193  autor: widex
 18 lip 2008, 23:12
mariusz9a pisze:rozmowa jest przerzucana z 3G na 2G
Niestety korzystam z Plusa, a mam 3G Ery. Mam mało do czynienia z UMTS\HSDPA, ale korzystałem z 3G Ery kilka razy i zauważyłem, że w pewnych porach mogłem rozmawiać normalnie na 3G (ikonka nie zniknęła, zasięg dobry 3\4kreski), następnym razem włączał mi się GSM podczas rozmowy (maks. sygnał).
Ostatnio zmieniony 18 lip 2008, 23:19 przez widex, łącznie zmieniany 1 raz.

 #278204  autor: elrond
 19 lip 2008, 00:14
Panowie, zrobiliscie offtopa właściwie na całą stronę. Macie w sumie ciekawą dyskusję i dlatego uważam że jakiś mod mógłby wam to wydzielić do nowego tematu. Bo różnice jakości rozmowy pomiedzy 2G/3G, kodeki rozmów i sprawa plusowego EDGE'a nijak się ma do nowych lokalizacji UMTS/HSDPA Play'a :wink:

 #278334  autor: user_delete10
 19 lip 2008, 19:27
Zajrzałem na mapę zasięgu Plusa i już wszystko wiadomo...Może nie identycznie ale podobne jest pokrycie EDGE i GPRS w obydwu sieciach.Plus nie ma się czym chwalić.Orange ma EDGE wszędzie ,u Plusa w dalszych lokalizacjach od miast go już brakuje.Czyli dlaczego Play miałby mieć lepiej...?

 #278351  autor: kowcio
 19 lip 2008, 20:45
fenix189, Tak. Tylko dlaczego, mieszkając w Poznaniu, koło mojego bloku znajduje się nadajnik obsługujący EDGE, dalej też są nadajniki z EDGE, a ja z początku istnienia Play często miałem GPRS?? Tak do okolic kwietnia skakał mi zasięg- raz EDGE, raz GPRS. To jest pytanie.

elrond, tylko dokończymy ;)

 #278391  autor: yagi
 19 lip 2008, 23:24
kowcio pisze:a ja z początku istnienia Play często miałem GPRS?? Tak do okolic kwietnia skakał mi zasięg- raz EDGE, raz GPRS.
Moze Plus mial problemy techniczne. Masz potwierdzone ze w Plusie w tym czasie EDGE dzialalo bez "zajakniecia"?

Obrazek

:!: Yagi's Para Para Dekkai Mara Mix (14.09.2010)

 #278451  autor: kowcio
 20 lip 2008, 12:01
yagi pisze:Masz potwierdzone ze w Plusie w tym czasie EDGE dzialalo bez "zajakniecia"?
Na początku jak prawie ciągle miałem GPRS, to inni mieli EDGE mając tylko Plusa. Też sporadycznie mieli GPRS ale to przez chwilę. Też nie wiem skąd ten GPRS się wytrzepał, jak wszędzie EDGE jest w mojej okolicy i jeszcze kawał dalej. Nie wiem, może było spowodowane, że miałem telefon szmelc jakich mało na świecie z niby obsługą EDGE.
Teraz jak mam kartę w 6300, zawsze pokazuje mi EDGE, ostatnim czasem w ogóle GPRS nie miałem ;)