Telekomunikacja jak na dłoni

Polaryzacja anten - skośna (slant +/-45°) czy pion-poziom?

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Polaryzacja anten - skośna (slant +/-45°) czy pion-poziom?

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 12:42

Koledzy,
Jak to jest z polaryzacją anten na BTS-ach?
Spotyka się informacje, że do LTE trzeba anteny z polaryzacją skośną (tzw. "slant", inaczej: x-cross), czyli +45° i -45°. Od anten pod polaryzację H/V różnią się tylko mocowaniem obróconym o 45°. Takie anteny są dostępne w sprzedaży, ale wciąż nie znikają te z mocowaniem dla polaryzacji pion/poziom.

Czy znacie jakieś oficjalne (lub nie) źródła potwierdzające, że faktycznie stosują skośną? Jeśli tak, to czy zastosowanie skośnej zależy od:
1. częstotliwości - w sensie, że inna polaryzacja na 800, a inna na 900, 1800, 2100, 2600MHz?
2. technologii - inna dla 3G, a inna dla LTE? *
3. daty uruchomienia danego BTS-a - w sensie, że wprowadzili skośną od niedawna?
4. operatora?

*) co spowodowałoby spadek sygnału gdy modem przełączy się z LTE na 3G

Jedyne źródło jakie dotychczas znalazłem, to kopia strony btsy.eu której już nie ma:
https://web.archive.org/web/20140214150206/http://www.btsy.eu/anteny.html
...ale nie jest tam nigdzie powiedziane, że każdy operator stosuje skośną, ani nie ma szczegółów czy na każdym paśmie i czy na każdej technologii.

Dzwoniłem na infolinie operatorów - skutek wiadomy:
Plus - nie wiedzą, były jakieś domysły
Play - nie wiedzą, poradzili by eksperymentować, kazali wysłać maila (odpowiedź nic nie wniosła)
Orange - czat na stronie nie zna się, muszę jeszcze zadzwonić, ale z innego telefonu niż mam, bo z Orange trzeba płacić za rozmowę do BOK Orange
T-Mobile - nie wiedzą i odsyłają na pomoc techniczną pod płatny numer 708-477-242 (2,10zł/min + VAT, a takie mam zablokowane)

Dobrze by było spytać jakiegoś technika czy alpinistę, który chodzi po masztach albo inżyniera, o ile nie mają zakazu odzywania się, ale nie znam nikogo.

Z góry dziękuję za wszelkie informacje.
xntxnt
Obserwator
Obserwator

Re: Polaryzacja anten - skośna (slant +/-45°) czy pion-pozio

Postprzez lordbyd » 11 cze 2018, o 13:09

Według mojej wiedzy oraz dostępnych katalogów stosowane obecnie anteny są w polaryzacji X - czyli +45, -45 stopni.
Można to zobaczyć na stronie Kathrein-a https://www.kathrein.com/php/en/solutions/mobile-communication/products/antennas-accessories/outdoor-antennas/
Katalogi Huawei-a są mniej dostępne, jednak ten producent również w większości swoich rozwiązań stosuje polaryzację X.
Polaryzacja X powoduje, że uzyskane zostały parametry nadawczo-odbiorcze zbliżone do dawniej stosowanego układu space diversity.
lordbyd
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: Nokia 6310i, Huawei Y5 II
Sieć: nju, T-M, VM

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 15:02

Dzięki za odpowiedź :)
Czy może się zdarzyć, że na starym BTS-ie ostały się anteny z polaryzacją H/V? Często sprzęt jest wymieniany? Widzę, że faktycznie Kathrein nie robi już anten w polaryzacjach H/V.
Przejrzałem kilka PDFów... czy dobrze rozumiem, że nawet GSM (2G) może być ze skośną polaryzacją? Bo anteny mają po kilka wejść.
xntxnt
Obserwator
Obserwator

Postprzez lordbyd » 11 cze 2018, o 16:56

Trudno powiedzieć dokładnie ile jest jeszcze anten w polaryzacji H czy V.
Z moich obserwacji wynika, że większość BTSów jest już zmodernizowana - co dotyczy również anten.
Praktycznie wszyscy operatorzy z anten i modułów radiowych nadających GSM emitują obecnie UMTS 900 więc i tutaj zastosowane są anteny w polaryzacji X.
Anteny mają po dwa wyjścia/wejścia dla danego zakresu pasma (TX1/RX1, TX2/RX2).
Jeśli jest ich więcej są to anteny kilkusystemowe np. 900/1800 MHz, czy bardzo popularne obecnie trzy systemowe Huawei-e - 800-900, 2x 1800-2600 MHz
lordbyd
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: Nokia 6310i, Huawei Y5 II
Sieć: nju, T-M, VM

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 20:14

To teraz pytanie-zagadka: na co Allegrowi sprzedawcy sprzedają jeszcze anteny H/V? :) Większość ma uchwyty takie, że nie przestawi się o 45°.
xntxnt
Obserwator
Obserwator

Postprzez VIP-Card » 11 cze 2018, o 20:18

bo zalegają im w magazynach?
VIP-Card
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez xntxnt » 11 cze 2018, o 20:38

Hmm, pewnie tak :) .
W sumie trochę dziwne, że operatorzy tak po cichu zmienili anteny. Ktoś miał na kominie H/V, a tu mu z dnia na dzień sygnał spadł, bo powinien zmienić na skośną...

No i dziwne, że operatorzy nie informują o takich szczegółach technicznych... Przecież każdy klient z dobrze dobraną anteną, to zadowolony klient, który przedłuży umowę albo w ogóle ją weźmie po okresie testowym i nie będzie mówił "sieć x jest do kitu!". Chyba, że poszczególne salony sprzedaży współpracują z instalatorami. Tylko czy oni mają wiedzę na temat polaryzacji? Eh...
xntxnt
Obserwator
Obserwator

Postprzez Yey » 12 cze 2018, o 08:29

xntxnt napisał(a):Hmm, pewnie tak :) .
W sumie trochę dziwne, że operatorzy tak po cichu zmienili anteny. Ktoś miał na kominie H/V, a tu mu z dnia na dzień sygnał spadł, bo powinien zmienić na skośną...

To zmiana tak dawna, że nikt o niej już poprostu nie pamięta. Zmiana nastąpiła dużo wcześniej niż zaczęto używać MIMO.

Już w katalogu Kathreina z przed 10 lat nie znalazłem żadnej anteny o polaryzacjach H/V, tylko X lub V:
https://cosconor.fr/GSM/Divers/Equipmen ... 202008.pdf

Biorąc pod uwagę zmiany na rynku telekomunikacji w ciągu tych 10 lat i wynikające z nich przebudowy (powstanie Networks, przejęcie Sferii, budowa Play, wyłączenie 450MHz) małe szanse, że jeszcze gdzieś ostały się stare anteny H/V.

A z drugiej strony, testował ktoś może różnicę po przekręceniu anteny o 45 stopni? Podejrzewam, że dla modemu nie jest zauważalna.
Yey
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez xntxnt » 13 cze 2018, o 20:09

Dzięki za katalogi. Wynika z nich, że nie tylko w 2008 były polaryzacje skośne, ale już w 2002 roku! Wychodzi na to, że w ogóle nie używało się polaryzacji poziomej. No to tym bardziej jestem w szoku, że na Allegro jest jeszcze tyle anten H/V! A może tylko tak piszą, a w środku x?
Dziwne, że operatorzy nie informują o tym jakie mają anteny.

Przekonuje mnie Twoja odpowiedź :) .

Przyznaję, że jeszcze nie testowałem. Myślę, że jednak będzie jakaś różnica w sygnale. Na Elektrodzie, w tematach niekoniecznie internetowych, było coś o tłumieniu o 6dB przy polaryzacji anteny odbiornika różnej o 90° od nadajnika. Nie wiem na ile to prawda, ani ile będzie przy 45° różnicy.

Jeszcze raz dzięki :) .
xntxnt
Obserwator
Obserwator

Postprzez Rezen » 13 cze 2018, o 21:43

Polaryzacji H/V to sie dzis uzywa tylko w radioliniach :-P

Slant to pochylenie anteny na lewo/prawo.

A space div to juz wspomnienia, ktore wisza na niewielu stacjach.

Wszystko co teraz wieszaja opowie jest kros-polarne.
Rezen
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Technikalia