DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 309 z 533
  • 1
  • 307
  • 308
  • 309
  • 310
  • 311
  • 533
 #995940  autor: tomi81
 28 maja 2018, 22:41
@trance - o jakiej modernizacji piszesz? Stacja ma wszystko poza L2600, które wg opisu raczej Ci nie pomoże. Gdzie dokładnie potrzebujesz poprawy zasięgu?
 #995945  autor: tomi81
 28 maja 2018, 22:50
Stacja ma już pasmo zasiegowe (L800) wiec na modernizacje bym nie liczył. Szybciej trzeba czekać na nowe stacje w bliższej okolicy, które pomogą w poprawie osiągów.
 #995947  autor: Pijo
 28 maja 2018, 23:02
trance pisze:Modernizacja w sensie poprawę zasięgu
Mnie udaje zalogować się z ok 33 km do tej stacji i nawet data działa. Najwidoczniej masz pecha i znajdujesz sie pomiędzy sektorami.

Jakie masz RSRQ i SNIR na poszczególnych pasmach? Jakie masz osiągasz prędkości? Jaki sprzęt?
 #995949  autor: trance
 28 maja 2018, 23:10
A jakie masz transfery wieczorem? U mnie jest kiepsko, średnio 2 mega. Raz o 4 rano sprawdziłem to było 37,5 mega. Upload cały czas podobnie ok. 8 mega. Mam B715, sygnał L800 -80dBm, L1800 -110 dBm i L2100 -100dBm. Router pokazuje parametry L2100. Na tą chwilę jest RSRQ -9dB, SINR 8 dB, ale mocno pływa.
 #995951  autor: Pijo
 28 maja 2018, 23:22
trance pisze:A jakie masz transfery wieczorem? U mnie jest kiepsko, średnio 2 mega. Raz o 4 rano sprawdziłem to było 37,5 mega. Upload cały czas podobnie ok. 8 mega. Mam B715, sygnał L800 -80dBm, L1800 -110 dBm i L2100 -100dBm. Router pokazuje parametry L2100. Na tą chwilę jest RSRQ -9dB, SINR 8 dB, ale mocno pływa.
Nisk8 SNR to objaw obciązenia stacji. Ewidentnie sektor jest przeciążony w godzinach szczytu.

Na Podlasiu nie używam Play, bo do najbliższej stacji mam 17km. Korzystam z Nju Internet na LTE800 i tez mam skaczący SNR od 7 do 20dB w zależności od pory dnia.
 #996016  autor: trance
 29 maja 2018, 12:33
Zastanawia mnie zdecydowanie słabszy sygnał L1800 w porównaniu do L2100 z tego obiektu. Teoretycznie powinien być lepszy sygnał na tym paśmie lub co najmniej zbliżony?
 #996026  autor: Młody..
 29 maja 2018, 13:27
trance pisze:Zastanawia mnie zdecydowanie słabszy sygnał L1800 w porównaniu do L2100 z tego obiektu. Teoretycznie powinien być lepszy sygnał na tym paśmie lub co najmniej zbliżony?
Być może oba pasma obsługują osobne anteny, a w takim przypadku już nawet odrobinę inny azymut może powodować różnice w zasięgu.
 #996105  autor: Pawrzes
 29 maja 2018, 20:57
lordbyd pisze:@Pawrzes
Czy to możliwe żebym trafił na jakieś testy emisji z tej stacji?
CIDy opisane wcześniej odebrałem przed południem.
Byłem specjalnie obok tej wieży w godzinach popołudniowych (zdjęcie na poprzedniej stronie - opisałem ją jako Rozalinowo a rzeczywiście stoi w Ostrówcach) i nie odebrałem już z niej żadnego sygnału :)

Tak, pewnie odebrałeś testowe uruchomienie ale zdążyli je wyłączyć ;) Rozumiem :)

___________________________________
Odpalona niedawno instalacja Play (dobudowana dolna galeria, po jednej antenie na azymut) na strunobetonowym maszcie sieci Plus w Jabłonnie przy ul. Szarych Szeregów 20

Obrazek

Sprawdzam czy działa transfer danych w pasmach:

LTE2600
Obrazek

LTE800
Obrazek

LTE1800
Obrazek

LTE2100
Obrazek

i ponownie L2600
Obrazek
Obrazek

Jak widać działa nie najgorzej :wink:

Pozdrawiam
 #996135  autor: Skipps
 29 maja 2018, 22:37
Mam pytanie czy znacie jakiś przykład nadajnika Play , gdzie mamy taką sytuację :
-Anteny są zawieszone na maszcie innego opa (u mnie to T-Mobile)
-Play ma w planach wybudowanie masztu swojego pomimo że w tej okolicy już nadaje ze swoich anten lecz chce mieć swój maszt (akurat to będzie 150 metrów dalej)
-Co w przypadku kiedy mamy anteny na innym maszcie i załóżmy że zbudują swoją stację czy przeniosą te anteny i całą instalację na nowy maszt czy muszą mieć nowe pozwolenie radiowe w takim przypadku na nowy maszt
-Co oznacza w id stacji P4 np. OPA 4416 A - czyżby stacja automatyczna ?

Czekam na odpowiedzi , ciekaw jestem czy znacie takie przypadki w całej Polsce który będzie w mojej okolicy niedługo
 #996139  autor: zwariowany.kurczak
 29 maja 2018, 22:49
Skipps pisze:Mam pytanie ....
Czekam na odpowiedzi , ciekaw jestem czy znacie takie przypadki w całej Polsce który będzie w mojej okolicy niedługo
Stacja alternatywa, aby na siłę mieć swój zasięg i przejąć ruch na szybko - czy to dużo Klienta, czy wysokie koszty. I nie wiadomo w co gra P4, czy własna stacja, nie wyjdzie drożej niż dzierżawa... i na jaki czas ta jest :)
Własne stacje ok, jakiś majątek opa, tylko jak to wygląda... 2-3-4 wieże koło siebie, idiotyzm, ale to biznes :D
Technicznie, jesteś wstanie emitować sygnał każdego opa, z jednej stacji, wtedy krajobraz tak nie cierpi, ba na siłę byś miał 3 anteny i emisje wszystkiego z naszego podwórka, ale w PL to nie przejdzie.
 #996140  autor: Pawrzes
 29 maja 2018, 23:09
Jeśli uda się P4 zbudować własny maszt (własny zawsze lepszy dla zasięgu, bezbroblemowej rozbudowy itp.) to będzie z nowymi instalacjami oraz miał nowe pozwolenie w nowej lokalizacji, zdemontowana instalacja wróci do magazynu.
Litera oznacza ile było prób zbudowania stacji z tym samym numerem na obszarze wytypowanym przez radiowców np. jeśli OPA4416A zostanie oprotestowana to będzie próba budowy na innej działce OPA4416B itd. Takie rzeczy się zdarzają albo sytuacje odwrotne gdy własny maszt operator musi rozebrać i dowiesza się do konkurencji.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2018, 00:30 przez Pawrzes, łącznie zmieniany 1 raz.

Pozdrawiam
 #996144  autor: Skipps
 29 maja 2018, 23:39
Tak się składa że ten maszt ma być 3 działki dalej od masztu T-M ze 150 metrów bliżej DW 757 ale do zabudowań jest około kilometra może mniej , na tej działce już jest puszka z zasilaniem do masztu T-M , najpewniej będzie to dzierżawa kawałka działki na której chcą się postawić , nie słyszałem o jakich protestach w tej kwestii . Jedno jest pewne , będzie wyższy od różowych to na pewno bo niskich BTS-ów nie budują

Zdaje się że to jest za dobra lokalizacja by nie zaryzykowali budowy masztu widać że chcą , teoretycznie informacja o lokalizacji budowy BTS-a jest w BIP , tylko czy mieszkańcy Wygiełzowa nie będą stawiać problemów , mam rozumieć że to jest drugie podejście Playa do tej lokalizacji , działki
 #996146  autor: iphoneski
 30 maja 2018, 00:13
@zwariowany.kurczak tylko nie wiadomo jak z wytrzymałością tego masztu t-m. Może po prostu dali tam na szybko jakiś jeden sektor żeby zrobić zasięg bo na więcej nie ma miejsca itp. A swój maszt możesz sobie rozbudowywać jak ci wygodnie, No i możesz wpuścić, w razie potrzeby innego operatora. A też może t-m kończy się na niego dzierżawa, a kawałek dalej może stoi maszt Orange i pójdą tam zamiast trzymać 2 nadajniki obok siebie a play zostałby wtedy bez zasięgu. No i play chce stawiać te giganty 60m, żeby zrobić zasięg na dużym obszarze, zwłaszcza, że jest to blisko DW. A jednak co własne, to własne.
 #996149  autor: ja.michal
 30 maja 2018, 00:28
Co do dyskusji na temat ilości operatorów na jednym maszcie/stacji. Oczywiście pod względem estetyki tak, lepiej, ale pod względem norm promieniowania niestety nie, przynajmniej na terenach słabo zaludnionych. Przy jednej lokalizacji trzeba się "podzielić normami" czyli nikt nie będzie nadawać z maksymalną możliwą mocą jaka byłaby przy niezależnej stacji bazowej.

Co do estetyki to można problem rozwiązać korzystają z droższego rozwiązania w postaci masztów maskujących jak np. drzewa.


Kilka informacji i materiałów z montażu stacjo bazowej Play w miejscowości Brok.

Stacja nie będzie miała LTE2600, przynajmniej takiego sprzętu Panowie nie zamontowali. Z instalacji "kablowych" do stacji jest wyłącznie zasilanie. Łącze będzie dostarczone radiolinią, a samą radiolinię montuje i ustawia zupełnie inna ekipa. Podobno stacja ma zaczął działać w ciągu dwóch tygodni czyli teoretycznie do połowy czerwca (wg tego co technicy powiedzieli).

Kilka fotek (niektóre na mocnym zoomie) i pod krótkie filmy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wideo (po kilka sekund, 1080p 60fps):
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZsgJbtEJXpoGTrMg
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZ0qmSXjTaEw-P1NQ
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZzgjplD5xnr9cK4A
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZvxEIgBHb98rB_ng
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZxsigk1d7Mfb_pGg
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZuKQWoFlpZgMnKkg
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZwrF_BH6uuE3WCMg
https://1drv.ms/v/s!AuPA4ITDc0iYqrZyZUThucUm_xKMlw

Sprawdziłem azymuty przy stacji i chyba sensownie zaplanowane. Dwa sektory będą pokrywać teren zurbanizowany. Tak roboczo zaznaczony azymut sektorów (grube kreski) i pokrycie sektorami (półprzeźroczysta warstwa w trzech różnych intensywnościach).
Obrazek
 #996160  autor: ST
 30 maja 2018, 07:07
Skipps pisze:Mam pytanie czy znacie jakiś przykład nadajnika Play , gdzie mamy taką sytuację :
-Anteny są zawieszone na maszcie innego opa (u mnie to T-Mobile)
-Play ma w planach wybudowanie masztu swojego pomimo że w tej okolicy już nadaje ze swoich anten lecz chce mieć swój maszt (akurat to będzie 150 metrów dalej)
Tak - na przykład Miały (wieś przy linii kolejowej 360). Obecnie P4 wisi na niskim i rachitycznym maszcie wykorzystywanym ongiś przez TP S.A. do radiodostępu.

http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... pu#p967997

Nowe pozwolenie opiewa na własny wysoki maszt kratowy.
Skipps pisze: Co w przypadku kiedy mamy anteny na innym maszcie i załóżmy że zbudują swoją stację czy przeniosą te anteny i całą instalację na nowy maszt czy muszą mieć nowe pozwolenie radiowe w takim przypadku na nowy maszt
Jak już napisał @Pawrzes - nowa konstrukcja to nowy zestaw pozwoleń.
 #996175  autor: lordbyd
 30 maja 2018, 08:15
Na ciekawych zdjęciach Kolegi @ja.michal zauważyć można na tylnych ścianach anten m.in. opisy poszczególnych technologii z nich emitowanych.
Co ciekawe widać, że LTE800 ma być emitowane z dwóch anten na sektor - opisano to jako L08 2 M2 i L08 2 M1. Jeśli L08 to technologia, 2 to numer sektora, co oznacza zapis M1 i M2?
Poza tym na wieży mamy pięć modułów RRU na sektor - po co pięć skoro nie ma być L2600?
Z opisów na antenach wynika, że ma być od lewej strony na sektor:
- z pierwszej L08 i U/L21
- z drugiej L08 i G/L18
- z trzeciej zakładam, że U/G09 (są RRU tak opisane).
Czy któryś z Kolegów ma jakiś pomysł?
 #996193  autor: ST
 30 maja 2018, 08:59
lordbyd pisze:Co ciekawe widać, że LTE800 ma być emitowane z dwóch anten na sektor - opisano to jako L08 2 M2 i L08 2 M1. Jeśli L08 to technologia, 2 to numer sektora, co oznacza zapis M1 i M2?
MIMO 1 i MIMO 2?
 #996199  autor: dt
 30 maja 2018, 09:47
Skoro teraz opy przy jednej antenie na sektor dają MIMO 2x2 to wychodzi na to że w L800 będzie MIMO 4x4. Ma to sens bo przecież mają 5 MHz na L800 a to podwaja jego możliwości. Dlatego montują tyle tych anten na sektor. Teraz jeszcze trzeba to stwierdzić na żywo w serviceMode telefonu.
  • Strona 309 z 533
  • 1
  • 307
  • 308
  • 309
  • 310
  • 311
  • 533
  • 1
  • 307
  • 308
  • 309
  • 310
  • 311
  • 533