Telekomunikacja jak na dłoni

[NetWorkS!] Rozbudowa i konfiguracja sieci Orange i T-Mobile

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Re: [NetWorkS!] Rozbudowa i konfiguracja sieci Orange i T-Mo

Postprzez harys » 27 maja 2018, o 19:41

Jak pamiętam jakieś nowe uruchomienia w Warszawie to z tego co pamiętam to też nie zawsze od razu obaj operatorzy siali nowymi pasmami,wyrównywalo się to po paru dniach

Wysłane z Honor 9
harys
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez tomi81 » 27 maja 2018, o 19:55

W opisanych przeze mnie przypadkach czas liczymy w tygodniach...
tomi81
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Pochwały: 1
Model telefonu: Iphone 7 Plus, Samsung S7 EDGE, LG Spirit LTE
Sieć: W4

Postprzez kozien70 » 27 maja 2018, o 19:57

@harys - ja pamiętam pierwsze warszawskie uruchomienia L800/L2600, które były oddzielne dla obydwu operatorów przez niemal rok. Pierwsze uruchomienia pojawiły się w lutym/marcu 2016, a uwspólnianie pojawiło się dopiero po podpisaniu aneksu do umowy między Tm a O w grudniu 2016.

Orange buduje nową stację w Warszawie przy ul. Pory 78, na dachu budynku Carolina Medical Center. Pojawiły się już anteny, na razie jeszcze nie podłączone. Postaram się w przyszłym tygodniu zrobić dokumentację foto :-)
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: Galaxy S9+

Postprzez Spacedust » 27 maja 2018, o 20:00

W Poznaniu pojawia się sygnał L800 obu operatorów, a przyjeżdżam kolejnego dnia i zostaje tylko T-Mobile i ten stan utrzymuje się wiele miesięcy, więc jest to celowe i świadome wyłączenie.
Spacedust
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 5
Model telefonu: Apple iPhone SE 64 GB - Huawei E3372s-153
Sieć: PLAY

Postprzez harys » 27 maja 2018, o 20:01

@kozien70 ta sytuacja o której wspominasz to były czasy przed sławnym aneksem w którym były zawarte ustalenia dotyczące 800/2600.
Pytanie jak to teraz się odbywa, raczej na mówiąc kolokwialnie "gębę " tego nie uruchamiają, pewnie jakieś zamówienia do umowy albo cos

Wysłane z Honor 9
harys
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez kozien70 » 27 maja 2018, o 20:25

Zmodernizowana stacja Orange/N! na maszcie "tymczasowym" Warszawa, ul. Nowoursynowska dz. 131
Wcześniej wyglądała tak: viewtopic.php?f=24&t=58796&p=932823#p932823
Świeciła wtedy 2G/U2100/L1800 dla obydwu operatorów N!
Miesiąc temu wraz z rozdziałem U900 otrzymała U900 dla obydwu. Teraz wymieniono stare PowerWave-y na typowe tribandy Huawei i uruchomiono L800/L2600 również dla obydwu.
Fajnie widać co z czym leci na stacjach N! "jeden triband Hua na sektor": na jednym "wysokim bandzie" leci razem U2100+L1800+DCS, na drugim "wysokim bandzie" leci samo L2600, zaś na "niskim bandzie" L800+G/U900

Obrazek
Obrazek

Poniżej zmodernizowana stacja T-mobile/N! Warszawa ul. Potułkały
Wcześniej były na niej charakterystyczne dla N! dwa krótkie Kathrein-y na sektor. Teraz otrzymała po jednym "pełnowymiarowym" tribandzie Huawei na sektor. Nadaje 2G/U900/U2100/L1800 dla obydwu operatorów. Nowych pasm w tej chwili jeszcze brak.
Estetycznie poprowadzone jumpery bez dyndającego spaghetti, zgrzane "termokurcze" - lubię taką robotę.

Obrazek
Obrazek
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez spotify » 27 maja 2018, o 20:29

Czy ktoś może mi wytłumaczyć sens i logikę konfiguracji sieci N! a dokładnie Orange (Tmobile nie mam obecnie jak sprawdzić).
Wczoraj zainstalowałem sobie aplikacje na telefonie na Androidzie (Network Cell Info).
Jakbym wbił w moim mieszkaniu cyrkiel i zakreślił promień 1km mam co najmniej 6 stacji N!, 3 Plusa i 3 Play. I do żadnej z nich się nie loguje. Dopiero do stacji Orange (dokładnie maszt TMobile) oddalonej ode mnie o 2,3km w linii prostej za torami kolejowymi i za wieloma ilością budynków. Nawet z okna tego masztu nie widzę. Z tego też względu na LTE2600 nie mam co liczyć, a LTE1800 to jedna kreska (sygnał na poziomie -110dBm). Moje wczoraj prędkości 3,76 Mb/s DL i 0.13 UL (chyba bez agregacji z LTE800). Jak straciłem sygnał LTE1800, zalogowałem się do jeszcze dalszej stacji oddalone o ponad 3km po linii prostej do LTE800 i wyniki: 9,23 DL, 3,86 UL
Testy robione około 23-ciej.
Gdzie tu sens i logika, skoro mam stacje bliżej siebie i to nie jedną??!!
Co najciekawsze Play również prędkością nie grzeszy i jeszcze gorsze wyniki ale testy na Iphone SE i nie wiem do jakiej stacji byłem zalogowany
spotify
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez Rezen » 27 maja 2018, o 20:47

kozien70 napisał(a):(...)

Estetycznie poprowadzone jumpery bez dyndającego spaghetti, zgrzane "termokurcze" - lubię taką robotę.

Obrazek
Obrazek

Do estetyki to sporo tam brakuje
Rezen
Nowicjusz
Nowicjusz

Postprzez kozien70 » 27 maja 2018, o 21:23

Tak? No nie wiem. Obfotografowałem sporo stacji i ta jak na nasze krajowe standardy jest jedną z porządniej zrobionych.
A co wobec tego powiesz np. o poniższej instalacji? To anteny Play, Nowy Sącz ul. Sikorskiego.

Obrazek
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez ST » 27 maja 2018, o 23:26

tomi81 napisał(a):@harys - opisuję sytuację na chwilę obecną (podobnie, jak ST - tak mi się przynajmniej wydaje ;-)

Ano - obserwujemy na bieżąco. A w ramach takich właśnie obserwacji mamy reminiscencję z dość już leciwej piosenki zespołu Bajm traktującej o niejakim Józku i pewnej nocy... ;-) *)

tomi81 napisał(a):Kozien dostał odpowiedź na blogu Orange, iż braki w oddaleniach L800 w Poznaniu mają zostać nadrobione do końca roku. Jeżeli w Poznaniu ma się to zadziać, to dlaczego nie w pozostałych takich lokalizacjach?;-)

Pewnie wtedy gdy obaj operatorzy finalnie się dogadają co do wzajemnych płatności (wróbelki ćwierkają, że nadal są w tej kwestii rozbieżności) oraz gdy prezes Fallacher będzie skłonny więcej pieniędzy wydać na działanie sieci (a do końca roku budżet na mobile ciasny)... ;-)

*) Wróciło L2600 O! na obiekcie ex-Era pod Wronkami: było, potem nie było i znowu jest... :-D
ST
Zapalony dyskutant
Zapalony dyskutant

Postprzez bed » 28 maja 2018, o 00:47

Dziwna sprawa. Od jakichś dwóch godzin siedzi non stop w U900 (O) i nie chce się przełączyć na B1 - wyłączona transmisja danych po sieci, więc to nie przeszkadza. Okolice Łodzi - Rzgów. Odległość od stacji jakieś 220 metrów więc sygnał U2100 jest zazwyczaj na poziomie -70 dBm tym bardziej, że azymut anteny ustawiony idealnie w moją stronę.
bed
Spamer ;)
Spamer ;)

Sieć: LTE+WCDMA

Postprzez Mixiorek » 28 maja 2018, o 06:56

kozien70 napisał(a):Zmodernizowana stacja Orange/N! na maszcie "tymczasowym" Warszawa, ul. Nowoursynowska dz. 131
Poniżej zmodernizowana stacja T-mobile/N! Warszawa ul. Potułkały

Dzięki za foty.

kozien70 napisał(a):Można było się spodziewać, ze żadnej wymiany nie będzie i polecą z tego, co już wisi. Strefa uzdrowiskowa, wiadomo o co chodzi.
Dorzucą potem L2100 i finito.

W strefie A niedaleko od tężni jakoś anteny wymienili. Plus też ;-)

kozien70 napisał(a):Monitoruj konstancińską stację przy Piaseczyńskiej. T-mobile stara się o pozwolenie na wzmocnienie konstrukcji wieży Plusa, więc szykuje się modernizacja :-)

Widziałem wniosek. Według operatorów odpalą Q1 2019. Dosyć optymistycznie. Przecież z wnioskiem może być różnie. Choć z drugiej strony to chyba tylko wzmocnienie? Wniosek nie jest precyzyjnie opisany.

Warszawa, Targówek Fabryczny -> LTE 1800 nadal na 15MHz.
Mixiorek
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 3
Sieć: Każda

Postprzez kozien70 » 28 maja 2018, o 07:07

Mixiorek napisał(a):W strefie A niedaleko od tężni jakoś anteny wymienili. Plus też ;-)

Wyeksponowane na zabytkowym kominie? ;-)
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez Mixiorek » 28 maja 2018, o 07:33

Prawie. Na prawie zabytkowym, nieczynnym kominie kotłowni :-)
Mixiorek
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 3
Sieć: Każda

Postprzez kozien70 » 28 maja 2018, o 08:12

Jest jednak duża różnica między tymi miejscami. Mam wątpliwości, by na kominie CH właściciel zgodził się na montaż prawie trzy razy dłuższych Huawei - rzuć okiem na zdjęcia. Ja bym się nie zgodził, żadna to ozdoba :-D
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technikalia