DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 987 z 1158
  • 1
  • 985
  • 986
  • 987
  • 988
  • 989
  • 1158
 #994974  autor: ST
 22 maja 2018, 22:25
Patryk7588 pisze:Ciekawe co w sprawie uporządkowania pasma skoro operatorzy biorą się za takie zmiany w obecnym stanie rozdysponowania pasm.
Moim zdaniem mamy czytelny komunikat, że nie nastąpi ono szybko... ;-)
 #994976  autor: kozien70
 22 maja 2018, 22:36
Operatorzy nie dogadali się, więc wszyscy czekają na częstotliwościową nowelizację PT. Tak to odbieram.
 #994989  autor: Flash999
 23 maja 2018, 00:21
Niedawno @tomi81 opisywał swoje spostrzeżenia z działania sieci Orange/T-Mobile w strefie przygranicznej. Ściana wschodnia to nadal dla NetWorkS! bolączka. Przed modernizacją tych terenów w 2013 roku działał tylko EDGE, po modernizacji, właściwie tylko w bliskim pobliżu stacji, U2100. Następnie wybiórczo zaczęło się pojawiać L800 oraz wybudowano nowe stacje w dotychczasowych białych plamach.
W efekcie dochodzi do nielogicznych sytuacji, na przykład do obecności GSM oraz L800 bez jakiegokolwiek 3G. Przez jakiś czas nawet CSFB było ustawione na GSM i przychodzące połączenie mimo obecności U2100 lądowało w GSM, a tam już cichy głos rozmówcy i trzaski.
Obecnie dostępny jest tu stabilny GSM. UMTS nadal w widoczności stacji, po prostu to pasmo nie nadaje się do tej siatki bazującej na GSM 900. Poziom sygnału U2100 jest gorszy od konkurencji, Play i Plus w tym paśmie działają zdecydowanie lepiej. Owszem, można osiągnąć w O/T przyzwoite prędkości na 2100, ale tylko pod stacją - pasmo się nudzi, bo terminale go nie widzą. Najbardziej cierpi bateria, gdy telefon usilnie próbuje zalogować się do resztki tego pasma. Nadal zdarzają się sytuacje, gdy terminal nielogicznie loguje się do odległych stacji w paśmie U2100, a w efekcie nic nie działa, po czasie docierają wiadomości o próbach połączeń. Terminal słyszy stację, ale stacja nie słyszy terminalu?
Temat U900 na nośnej 3064 już dawno wałkowany, jest, 30 km od granicy. Następnie pasek bez tego pasma, a dalej pojedyncze stacje z U900. Te rodzynki z 3087 to rzucenie jednej stacji na obszarze kilkudziesięciu kilometrów. Nie ma w tym logiki, przykład: Mikaszówka. Stacja w okolicznych Gruszkach nadaje to pasmo, a stacja w Rygoli, 3,5 km dalej, już nie. Identyczna sytuacja w okolicy Kuźnicy. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że Orange rzuciło po jednej stacji wzdłuż granicy, a i tak nie wszędzie to pasmo jest. Jeśli jednak jest, to nie różni się od współdzielonego U900, miałem okazję przejechać skrawek niedaleko Kopczan i jest zdecydowana poprawa zasięgu. Prędkości jakie uzyskiwałem to ok. 12-15 Mb/, brakuje tylko ciągłości. Być może po rozdziale U900 coś się zmieni, mam taką cichą nadzieję, obecnie aby uniknąć zakłóceń z regionem z współdzielonym U900 istnieje wyraźna przerwa zasięgowa.
Operatorzy próbowali coś zdziałać uruchamianiem L800, nie do końca wyszło, teraz chociaż sieć jest dostępna na większym terenie, ale brakuje pojemności. L800 pełni rolę parasola. Telefon zawsze będzie szukał najpierw LTE, do tego dochodzą osoby poza zasięgiem UMTS i te pojedyncze stacje nie wyrabiają. Dąbrowa Białostocka - L1800 i U2100 mają tragiczne pokrycie, dostępne jest L800 ze stacji T-Mobile i prędkości rzędu 3 Mb/s.
Niedawno zauważyłem, że zmieniono anteny na stacji najbliżej mnie. Wydaje mi się, że są to słynne dwa Huawei na sektor. Orange ma w planach uruchomienie L1800 w tym roku. Gdyby połączyć to z U900 to miałoby to sens, ale w tej sytuacji L1800 odciążyłoby tylko stację w Dąbrowie. Pokrycie nadal nie byłoby pełne.
Podsumowując, N! w tym regionie działa po prostu słabo, sieć zachowuje się nieprzewidywalnie. Choć to temat o N! to tylko wspomnę, że Plus robi o wiele lepszą robotę. Play dopiero się budzi. Trasy dalej od granicy (np. Augustów - Łomża) całe w L800, za to w wielu miejscach brakuje pojemnościowego L2600. Nawet w Łomży N! ma wyraźny problem i wieczorami klęka, mimo wielu stacji można wylądować w L800 i pobierać z prędkością 2 Mb/s. Widzę duży problem jeśli chodzi o pokrycie wyższymi częstotliwościami w porównaniu do konkurentów, stacje O/T nadają po prostu słabiej. Być może to wina norm promieniowania, ale to tylko moje spekulacje.

Stacje bazowe w województwie podlaskim
 #994995  autor: kozien70
 23 maja 2018, 07:16
Flash999 pisze: Te rodzynki z 3087 to rzucenie jednej stacji na obszarze kilkudziesięciu kilometrów. Nie ma w tym logiki, przykład: Mikaszówka. Stacja w okolicznych Gruszkach nadaje to pasmo, a stacja w Rygoli, 3,5 km dalej, już nie. Identyczna sytuacja w okolicy Kuźnicy
Jest w tym "logika". Gruszki to stacja własna Orange zaś Rygol to stacja T-mobile. Magentowi nie byli zainteresowani U900 na swoich stacjach na tych terenach, więc Orange robi to dla siebie na stacjach własnych.
Niestety tak to własnie wygląda jak wygląda...
Flash999 pisze: Niedawno zauważyłem, że zmieniono anteny na stacji najbliżej mnie. Wydaje mi się, że są to słynne dwa Huawei na sektor. Orange ma w planach uruchomienie L1800 w tym roku.
Tak, widziałem tę stację. Standardowe Huawei tribandy. Ale skoro wymienili komplet anten na sektor, to oprócz L1800 poleci pewnie któreś z nowych pasm LTE, bo dla samej 1800ki nie musieli nic wymieniać. Poprzedni standardowy zestaw Kathrein-ów dałby radę.
 #995003  autor: tomi81
 23 maja 2018, 08:08
Potwierdzam to co napisał @Kozien - stacje z nośną 3087 dla O w U900 mogą być dostępne tylko na ich własnych stacjach, z tego wynika taka a nie inna siatka pokrycia. Jak opisywałem ostatnio na przykładzie Kuźnicy Białostockiej - lepsze te 1-2 Mbps w O, aniżeli edge w T. Sama ilość stacji z U900 na nośnej 3087 jest większa aniżeli w bazie BTSearch - będąc kiedyś na tych terenach nie miałem terminala do zlogowania pod ręką, stąd brak uzupełnienia bazy. Przy najbliższym wyjeździe obiecuję poprawę :mrgreen:
 #995070  autor: Mixiorek
 23 maja 2018, 15:38
Jastarnia, Sychty, stacja T-Mobile/N! - jest agregacja 2600+1800+800. Także w końcu łapię normalnie pasmo 1800. Oczywiście jest już własne 10MHz. Dla przypomnienia - strefa Nokii. Także chyba przeszkodą do agregacji "w dół" było do tej pory wspólne 15MHz 1800. Mamy kolejny plus przejścia na własne zasoby.
Tak to wygląda, około 300-400m od stacji, brak bezpośredniej widoczności:
Obrazek
Obrazek

Nie miałem jeszcze agregacji 4 pasm na tej stacji.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #995076  autor: piotrzet
 23 maja 2018, 15:52
Obyś miał rację zobaczymy co u mnie wymyślą bo jest tylko pasmo LTE 1800 ciekaw jestem czy dadzą coś więcej czy zostawią tylko 1800 po rozdziale. Jak na razie nie narzekam bo prędkości 30 Mb/s więc i tak dużo więcej niż to co może zaoferować u mnie kabel.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #995084  autor: spotify
 23 maja 2018, 16:57
Mixiorek pisze: Także chyba przeszkodą do agregacji "w dół" było do tej pory wspólne 15MHz 1800. Mamy kolejny plus przejścia na własne zasoby.
No proszę, w końcu dotarło. Wiele tutaj na temat postów napisałem, aż wręcz poszło w kłótnie z @Kryniczaninem a teraz dopiero zauważacie :wink:
Wspólne LTE1800 i U900 było zakałą. Taki Play i Plus potrafi agregować w dwie strony a N! nie potrafiło. A przyczyną były wspólne pasma. Tylko trzeba było logiczne pomyśleć i dodać 2+2. :wink:
f0ku5 pisze:Z tego rozwodu N! więcej plusów niż minusów ;)
A jakie minusy miały by być? Jak jeszcze graty wymienią typu RRU to będzie jeszcze lepiej. Na tym rozdziale Orange nie straci dużo (co najwyżej kilka kanałów na GSM), ponieważ tylko podpisali aneks do umowy a 5Mhz na LTE nadal obowiązuje jako dzierżawa zasobów (nie kanałów) TMobile. Na tym podziale na pewno o wiele więcej zyska TMobile, ponieważ ma mniej ludzi i na ich plecach nie leży P4 jak to w przypadku Orange. Już nie wspomnę, że TMobile ma więcej zasobów radiowych jak Orange, więc tym bardziej magentowa sieć będzie mocniej oddychać od pomarańczowych.
 #995091  autor: Mixiorek
 23 maja 2018, 17:26
Szybki raport z Helu. Przy latarni morskiej widać w eterze LTE 2100. Muszę sprawdzić skąd jest nadawane. Nie agreguje się z innym pasmem, które tutaj jest czyli 1800. 3G 900MHz na nośnej 3055.
Jak zwykle na Helu jest jazda po pasmach. Niby jest w miarę mocne LTE ale terminal siedzi często jak przyklejony w 3G. Im bliżej końca cypla tym gorzej. Na plaży i drewnianych kladkach na wydmach sieć jest tylko teoretycznie. Nic nie można zrobić. A ostatecznie wchodzi 2G.

L1800 i U900 nie było "zakałą". Było na pewnym etapie niezbędne dla N! ze względu na duży ruch w 2G i 3G, który w ostatnich latach drastycznie zmalał.
Słowo "rozwód" nie pasuje do obecnej sytuacji a argumenty podsumował Inżynier.

Zalecam też więcej pracy w terenie a mniej teorii z palca bo znalazłem mnóstwo nowości w Pomorskim, których próżno szukać w btsearch.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #995112  autor: harys
 23 maja 2018, 18:43
To i ja się pochwalę nowościami.
Dziś zaczęło świecić l800 Orange na stacji na wschodzie Nasielska. 2km od stacji sygnał jest słabszy niż l1800 z niej :D Prędkości ok 15/5 ale sygnał słaby to wiadomo. Po kolacji podjadę objadać czy jest CA.
Na zachodniej stronie za dwa dni miało być robione +800/2600, dziś pierwszy raz w logach pojawiło mi się 2600T-M z tej stacji. Od razu wspólne jeszcze l1800 złapało mega oddech. Już wiadomo kto zapychał ObrazekObrazek
 #995120  autor: kozien70
 23 maja 2018, 19:35
@Mixiorek - :smt023
Jeśli masz jeszcze możliwość, to sprawdź proszę, czy na stacji z CA "w dół" działa/nie działa CA "w górę". Tego nie mogę zrozumieć. Zarówno w Plusie na Nokii jak i Play na Huawei CA działa w dowolną stronę (w dowolnej kombinacji). W N! albo jedno albo drugie, nigdy naraz :?
harys pisze:
Dziś zaczęło świecić l800 Orange na stacji na wschodzie Nasielska. 2km od stacji sygnał jest słabszy niż l1800 z niej :D [/img]
Hue hue hue... Absurd, nie?
Skoro to świeże uruchomienie, to być może świeci jeszcze na pół gwizdka... A to L1800 już na 10MHz? Z tego co pamiętam, w Twoich okolicach chyba już się rozdzielili.
 #995122  autor: harys
 23 maja 2018, 19:41
@kozien70 Chotomów i Łomianki to ostatnie miejscowości z rozwodem na północ od Warszawy. Nowy dwór mazowiecki i jeszcze dalej mój Nasielsk nie tknięte. L800 bankowo jeszcze podregulują trochę. Tym bardziej że jak przyglądałem się stacji to azymuty anten do 800 są tak ustawione żeby nie obejmować mojej wioski. Będzie to robić stacja na zachodniej części miasta.
Widać ten sygnał już nawet bez wymuszenia jako najsilniejszy więc coś tam jeszcze pewnie da się poprawic
 #995123  autor: spotify
 23 maja 2018, 19:42
Mixiorek pisze: L1800 i U900 nie było "zakałą". Było na pewnym etapie niezbędne dla N! ze względu na duży ruch w 2G i 3G, który w ostatnich latach drastycznie zmalał.
Słowo "rozwód" nie pasuje do obecnej sytuacji a argumenty podsumował Inżynier.
Moje zdanie jest takie, jak napisałem - było zakałą. To pewnie jedno z warunków umowy i karta przetargowa była Orange podczas tworzenia N!. TMobile by sobie sam poradził zarówno z GSM i U900 (ma 9Mhz) i sam z LTE1800. W Orange przez M2M jest większy ruch w 2G a trakcie tworzenia N! nie mieli pasma na LTE1800. To była kolejna zła decyzja TMobile, które w ostatnich latach za czasów Rakowieckiego popełnili wiele. Kasa kasą ale konsekwencje odczuwaliśmy my - problemy z konfiguracją.

A co do pracy w terenie - aż taki maniakiem nie jestem :-) Tutaj pełnie tylko rolę obserwatora ;)
Ale cieszą zmiany, podział i teraz jest szansa na N! taki jaki powinien być od samego początku ;)

@harys
W końcu będziesz miał lepiej :-)
 #995135  autor: harys
 23 maja 2018, 20:29
Niewiele potrzeba żeby poprawić. Myślę że tu te 2600 T-Mobile zrobiło robotę i ogarnia ssaczy blisko nadajnika. Porównanie sygnałów, 1km od stacji w zabudowie jednorodzinnej. l2600 T-Mobile do wspolnego l1800ObrazekObrazek
  • Strona 987 z 1158
  • 1
  • 985
  • 986
  • 987
  • 988
  • 989
  • 1158
  • 1
  • 985
  • 986
  • 987
  • 988
  • 989
  • 1158