Telekomunikacja jak na dłoni

VoLTE i VoWiFi w polskich sieciach

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Re: VoLTE i VoWiFi w polskich sieciach

Postprzez WellDone » 17 maja 2018, o 19:40

Na których iPhonach działa?
WellDone
Stały bywalec
Stały bywalec

Model telefonu: iPhone 8
Sieć: Orange, Play

Postprzez kozien70 » 17 maja 2018, o 19:40

Od 6ki w górę. Właśnie testuję na 6 Plus.
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: Galaxy S9+
Sieć: W4

Postprzez p2225 » 17 maja 2018, o 19:48

Przede wszystkim to czy trzyma LTE do upadłego jak w Orange?
Jak wyglądają handovery VoLTE<->WiFi Calling w porównaniu z innymi sieciami?
Zrzuty do 3G czy działają sprawnie?
p2225
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 1
Model telefonu: LG G6
Sieć: Orange, Nju

Postprzez miki4g » 17 maja 2018, o 22:20

Z racji tego, że nie ma głupich pytań:
VoLTE w Play działa w roamingu krajowym?
miki4g
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Model telefonu: iPhone 4s Black 16GB
Sieć: Orange

Postprzez f0ku5 » 17 maja 2018, o 22:22

Nie i raczej szybko nie będzie działać (o ile w ogóle).
f0ku5
Moderator
Moderator

Model telefonu: iPhone X
Sieć: T-Mobile

Postprzez Mixiorek » 18 maja 2018, o 06:44

bobix napisał(a):https://youtu.be/6shW8X1o28U

VoLTE w Play!

U mnie zrobiłem restart ale niestety volte nie chce zadziałać...

Brawo Jasiu.
Spryciulki. Zrobili tylko iPhony i póki co nie ma jak sprawdzić kodeka :-( czy będzie wyższy jak w Orange czy niższy jak w T-Mobile. To daje im też stopniowe wpuszczanie do VoLTE i mogą bardziej dopieszczać konfig.

f0ku5 napisał(a):Ło panie... Tylko iPhone'y, a reszta może jeszcze w tym roku... :P

To teraz czekam na komentarze tych wszystkich, którzy narzekali na małą ilość terminali w T-Mobile i Orange :lol:

Spacedust napisał(a):Dobrze, bo iPhone'ów jest dużo i fajnie odciąży to 3G, więc może szybciej wyłączą UMTS2100

Eeee? Co to znaczy dużo? Podasz jakieś liczby? Dużo to jest np: Huawei P9... jesteśmy za biedni na Apple (w porównaniu do europy zachodniej i kilku innych krajów) a oni ciągle podnoszą ceny. Zresztą inni producenci również.

f0ku5 napisał(a):Nie i raczej szybko nie będzie działać (o ile w ogóle).

I to jest moim zdaniem najważniejsza i najgorsza informacja. Cóż. Kolejny argument by wrócić do tematu p.t. operator Play za 2 lata...
Mixiorek
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 3
Sieć: Każda

Postprzez Pabloz » 18 maja 2018, o 08:08

Mixiorek napisał(a):To teraz czekam na komentarze tych wszystkich, którzy narzekali na małą ilość terminali w T-Mobile i Orange :lol:

Z tego co pamiętam to Orange startowało z VoLTE na 2 telefonach (S7 i S7 Edge?) więc Play i tak jest w środku stawki :)

Mixiorek napisał(a):
Spacedust napisał(a):Dobrze, bo iPhone'ów jest dużo i fajnie odciąży to 3G, więc może szybciej wyłączą UMTS2100

Eeee? Co to znaczy dużo? Podasz jakieś liczby? Dużo to jest np: Huawei P9... jesteśmy za biedni na Apple (w porównaniu do europy zachodniej i kilku innych krajów) a oni ciągle podnoszą ceny. Zresztą inni producenci również.

Nie-iPhone'ów ilościowo co prawda jest więcej ale zwróć uwagę jak bardzo ta grupa jest rozdrobniona na różne modele telefonów. A modeli iPhone'ów jest dosłownie kilka i jedną aktualizacją można wprowadzić VoLTE na wszystkich. Brak brandu również jest paradoksalnie wielką zaletą dla operatora w tej sytuacji. Jeśli ktoś w Play musiał wybrać kilka telefonów na start to sprzęty Apple'a były tu najlepszą możliwą opcją.

Edit: Zresztą, z tym że samych iPhone'ów jest w Polsce mało też się nie zgodzę. Poruszając się codziennie po Wrocławiu nie ma dnia, żebym nie spotkał kogoś z japkiem w ręce (czy to w pracy, czy w tramwaju czy na mieście), czego nie mogę powiedzieć chyba o żadnym innym urządzeniu.
Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: http://wificalling-volte.pl/
Pabloz
Cichy Czytelnik
Cichy Czytelnik

Model telefonu: Sony Xperia XZ
Sieć: Play

Postprzez kozien70 » 18 maja 2018, o 08:25

Wg statystyk udziały rynkowe Apple w Polsce to mniej, niż 10%.
https://imagazine.pl/2018/04/06/rynek-s ... em-niezle/
Oczywiście to nie przekłada się 1:1 na udziały w smartfonach używanych w polskich sieciach. A tu trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że spora część to 5S i starsze, które nie obsługują VoLTE. Pisanie zatem, że iPhonów z VoLTE jest dużo i fajnie odciąży to 3G jest niepoważne.
Fajnie to odciążyłoby uruchomienie VoLTE na Huawei z serii P9-10 Lite i Samsungu J5 2016-2017, których jest w sumie z kilkadziesiąt % a nie na kilku % jabłek :lol:

I po raz n-ty napiszę: tramwaj w Warszawie, Wrocławiu czy innym dużym mieście to żadna reprezentacja polskiego rynku smartfonów :-)
Ja w drodze do pracy codziennie widuję ileś nowiutkich Mercedesów S-klasy i Porsche ;-)
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez dt » 18 maja 2018, o 08:43

Po prostu rzuca się w oczy bo to "jabko" :)
dt
Zapalony dyskutant
Zapalony dyskutant

Model telefonu: SGS 8
Sieć: Plus

Postprzez Pabloz » 18 maja 2018, o 08:47

Nie twierdzę, że użytkowników iPhone'ów jest jakoś mega dużo ale wydaje mi się, że jest to największa grupa do której można szybko dotrzeć z taką aktualizacją i jej wybór był najsensowniejszy na początek. Co do udziału Apple w Polsce to kiedyś Play się chwalił, że sprzedaje najwięcej iPhone'ów w kraju więc ich udział w tej sieci też może być większy niż średnia krajowa (ale nie mogę się doszukać źródła i nie wiem czy to jeszcze aktualne).

A o odciążeniu 3G nie wiem czy w ogóle można mówić w przypadku raptem kilku modeli telefonów (jakichkolwiek), tym bardziej to chyba transmisja danych zrzera większość zasobów a nie rozmowy.
Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: http://wificalling-volte.pl/
Pabloz
Cichy Czytelnik
Cichy Czytelnik

Model telefonu: Sony Xperia XZ
Sieć: Play

Postprzez harys » 18 maja 2018, o 08:58

U mnie w korpo są działy (np IT) gdzie większość ludzi siedzi z IP X, a na użytkowników innych telefonów niż Apple patrzy się z politowaniem :)
Tak normalnie to jeśli chodzi o prywatne sprzęty to 50/50 Apple vs reszta.
harys
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez bobix » 18 maja 2018, o 09:12

kozien70 napisał(a):Wg statystyk udziały rynkowe Apple w Polsce to mniej, niż 10%.
https://imagazine.pl/2018/04/06/rynek-s ... em-niezle/
Oczywiście to nie przekłada się 1:1 na udziały w smartfonach używanych w polskich sieciach. A tu trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że spora część to 5S i starsze, które nie obsługują VoLTE. Pisanie zatem, że iPhonów z VoLTE jest dużo i fajnie odciąży to 3G jest niepoważne.
Fajnie to odciążyłoby uruchomienie VoLTE na Huawei z serii P9-10 Lite i Samsungu J5 2016-2017, których jest w sumie z kilkadziesiąt % a nie na kilku % jabłek :lol:

I po raz n-ty napiszę: tramwaj w Warszawie, Wrocławiu czy innym dużym mieście to żadna reprezentacja polskiego rynku smartfonów :-)
Ja w drodze do pracy codziennie widuję ileś nowiutkich Mercedesów S-klasy i Porsche ;-)

Chłopie ale przecież to są dane dotyczące sprzedaży a nie używanych telefonów w sieci.

iPhone po 3 latach od kupna dalej będzie działać i wystarczy wymiana baterii. Telefon dostanie dzieciak w rodzinie po rodzicu, starsza osoba itp. Telefon jest w ciągłym użyciu. Budżetowe telefony które mają największy udział w sprzedaży po 2 latach lecą często do kosza i wypadają z udziału wszystkich telefonów. Koleżanka np. wymienia telefon co roku ale zawsze na budżetowy i po roku ląduje w koszu.

Potwierdzam w Warszawie w komunikacji miejskiej dominują iP, Samsung i dluuugo długo nic.
Moim zdaniem następny do VoLTE będzie Samsung.

Trzeba by znać statystyki zalogowanych iP w sieci operatora a nie udział w sprzedaży. Tym. Edzie kierował się P4 oraz ilością modeli i łatwością implementacji.
bobix
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: iPhone 6 64GB
Sieć: Nju Mobile

Postprzez kozien70 » 18 maja 2018, o 09:18

No to "chłopie" przeczytaj jeszcze raz bez emocji to co napisałem. Ale od początku do końca, ze zrozumieniem. Bo z Twojej emocjonalnej wypowiedzi wynika, że przeczytałeś tylko pierwsze zdanie :-)
BTW bardzo jestem ciekaw, skąd tak wiesz, czym kierował się P4 :-)

harys napisał(a):U mnie w korpo są działy (np IT)

No i znowu tekst z pozycji "korpo w wielkim mieście". A większość Polaków mieszka na wsi i w miejscowościach poniżej 100tyś. :-)
Proszę: statystyka iOS vs Android na polskim rynku:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/zai ... spada.html
W połowie 2016 iOS miał 13,2% polskiego rynku z tendencją malejącą. Obecnei pewnie jest podobnie. Z czego teraz pewnie z połowa jak nie więcej to stare iPhony 5S i starsze, nie obsługujące VoLTE, a o tym jest ten wątek.
Dobra, nie chce mi się już tu ciągnąć tej g... burzy z fanami jabłek. Nie ma to sensu, jak każda burza z każdymi fanami ;-)
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez bobix » 18 maja 2018, o 09:32

Nie wiem przypuszczam tylko
Biorąc pod uwagę historię inwestycji P4 to będzie się kierował kosztami, czyli im mniejsze tym lepiej. W przypadku iP koszt w porównaniu do modeli był przypuszczalnie mniejszy niż w przypadku innych operatorów gdzie pracować trzeba nad konkretnym modelem.
bobix
Młody wyjadacz
Młody wyjadacz

Model telefonu: iPhone 6 64GB
Sieć: Nju Mobile

Postprzez harys » 18 maja 2018, o 09:36

@kozien70
Spoko, nie pisałem tego żeby potwierdzić że większość ma iPhony ,tylko żeby potwierdzić Twoja teze z korpo w Warszawie nie jest reprezentatywnym przykladem
harys
Spamer ;)
Spamer ;)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technikalia