DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 955 z 1158
  • 1
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 1158
 #990198  autor: spotify
 23 kwie 2018, 08:36
tomi81 pisze:@spotify - jeżeli nie widzisz różnicy w transferach, które podałem (nawet biorąc pod uwagę opisaną dziurę w zasiegu) vs głównie Edge w N! to proponuję na tym zakończyć powyższe rozważania :wink:
Jasne, że widzę różnice w transferach ale również widzę różnicę w zasięgu.
Ani N! ani Plus furory w tym rejonie nie robią.
Zmierzam do tego, że z dwojga złego już lepiej miec jakiś zasięg niż cieszyć się z neta.
Takie jest moje zdanie.
Może Play coś tam zmieni i jest jedyna szansa, że jak zacznie to inni pójdą za nimi.
N! i Plus przy takich możliwościach (Plus zasoby radiowe, N! ilość stacji i mozliwości) po prostu są porażką po całej linii. Z drugiej strony i tak jest dobrze, że chociaz zasięg jest.
 #990199  autor: Mixiorek
 23 kwie 2018, 08:55
ST pisze:W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
Ojej, to zrobimy z tego już sprzęt Nokii.
kozien70 pisze:@Mixiorek - brawo za czujność! Byłem tam dziś, w lokalizacji oprócz instalacji wewnętrznej w CH Alto są jednak instalacje na zewnątrz budynku (widać dobrze ukryte ;) ). Stacja świeci kompletem dla obydwu operatorów: 2G/U900/U2100/L800/L1800/L2600
Ta lokalizacja to dobra decyzja Orange, brakowało tam ewidentnie stacji.
W miasteczku ciężko o lokalizacje na kolejne nadajniki a ludożerki przybywa. Każda nowa stacja jest na wagę złota a specyfika zabudowy powoduje, że bez nowych stacji nie ma zasięgu w niektórych budynkach.
Nie mam pojęcia jak działa tam np: Play na jednej stacji (światynia). Chociaż oni zwykle w takich sytuacjach walą mocno sygnałem.
Przy okazji spostrzeżenie z dziś: w Warszawie zaczyna pojawiać się 256QAM na stacjach N!.
Póki co trochę nieśmiało i kulawo: robiłem pomiar dosłownie przed stacją (Ursynów, Nowoursynowska 161L), 8ka pojawiła się na sekundę/dwie i tylko w DL MCS1. Zachowanie identyczne dla obydwu opów.
Al. KEN 26 - działa na pewno wyższy upload. W testach miałem wczoraj 37-40Mbps. 256QAM w DL chyba jeszcze nie.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990206  autor: kozien70
 23 kwie 2018, 09:43
@tomi81 - Twoje obserwacje nt. działania N!/Plusa na terenie Podlasia potwierdzają to, co piszą od lat inni mieszkańcy tamtych rejonów(np. @Flash999)
Plus a N! to na Podlasiu niebo a ziemia. Plus działa o wiele lepiej, odstawia N! o długość. Brakuje im tam nowych stacji w paru miejscach - gdyby je uruchomili, koszulkę lidera mają tam na lata.

A N! - żenada. Widać całkowity brak koncepcji/planu na podlaskie i przygraniczne tereny.
I niewiele pomoże tu losowo odpalone U900 samego Orange - czemu nie ma go obligatoryjnie na każdej stacji z G900? Skoro działa na niektórych, czasem nawet przy samej granicy oznacza to, że problemem nie są zakłócenia.
Planowane uruchomienia L2600 na jakichś losowych stacjach? Co to w ogóle jest? Jakaś parodia. Dlaczego nie L1800, skoro na pojedynczych stacjach działa DCS (a nawet kilka L1800),a więc znów nie jest to kwestia zakłóceń? Dlaczego na każdej stacji nie ma obligatoryjnie U2100 z którym również nie ma problemów zakłóceniowych, bo na wybranych stacjach jakoś działa?
G/U900/U2100 (z możliwością refarmingu do L2100)/L1800 - taki zestaw i mielibyśmy na Podlasiu/terenach przygranicznych dobrą sieć, nie gorszą od Plusa (bo z L800 wiem, że są faktyczne problemy z zakłóceniami).

Ten podlaski bajzel N! świadczy tylko o dwóch rzeczach: albo nieudolności/bałaganiarstwie sekcji odpowiedzialnej za tamten rejon albo kompletnym skąpstwie i położeniu lachy na tamte rejony przez "górę". Albo o jednym i drugim - najpewniej.

Mam u siebie w zespole jednego pracownika z Podlasia, który czasem pracuje zdalnie, z domu. Zawsze wiem, kiedy tam jest: ma iPhone-a i w rozmowie słychać bełkot bez HD Voice, bo siedzi tam służbowym numerem w 2G... A może stamtąd pracować tylko dzięki temu, że ma prywatny internet z Plusa :?
 #990209  autor: spotify
 23 kwie 2018, 10:00
kozien70 pisze: A N! - żenada. Widać całkowity brak koncepcji/planu na podlaskie i przygraniczne tereny.
Ale rozumiem, ze tylko tereny przygraniczne? Bo chyba aż takiego ciała nie dają np na trasie Białystok -Warszawa?
 #990211  autor: tomi81
 23 kwie 2018, 10:22
@Kozien - sama prawda, tak to dokładnie wygląda. Ja także jestem zdania, że powody obecnego stanu sieci na tym terenie to mix nieudolności/bałaganiarstwie sekcji odpowiedzialnej za tamten rejon wraz ze skąpstwem, głównie, TMobile, co zostało kiedyś jasno powiedziane (to na ich stacjach mamy praktycznie tylko samo GSM wraz muzeum sprzętu/ew ma dojść L2600), Orange nieco mniej (ich stacje przynajmniej mają U2100 i momentami U900 i widać, że sprzęt jest w miarę nowy, co daje choć jakieś perspektywy na L2100). L800 z wiadomych względów nie będzie - jednak, jak napisałeś, można zrobić w miarę komfortową sieć na pozostałych, posiadanych pasmach (zwłaszcza mając do dyspozycji tyle lokalizacji). Ogólny obraz jest jednak taki, że będąc na tych terenach kartę Plusa dobrze mieć...

@spotify - problem jest, jak napisałem, głównie od osi 15 km na wschód od Białegostoku i dalej do wschodniej granicy (na wschód od trasy północ - południe). Na zachód od tej linii jakieś inwestycje widać (dochodzi L800, są planowane oraz budowane nowe stacje). Na trasie Białystok - Warszawa N! posiada najwięcej stacji, co na odcinku leśnym Ostrów Mazowiecka - Wyszków pokazuje swoją przewagę (3 stacje w Plusie oraz Play vs 7 w N! to nie tylko wynik mniejszych mocy stacji w N!).
 #990215  autor: spotify
 23 kwie 2018, 11:27
tomi81 pisze:Ja także jestem zdania, że powody obecnego stanu sieci na tym terenie to mix nieudolności/bałaganiarstwie sekcji odpowiedzialnej za tamten rejon wraz ze skąpstwem, głównie, TMobile, co zostało kiedyś jasno powiedziane (to na ich stacjach mamy praktycznie tylko samo GSM wraz muzeum sprzętu/ew ma dojść L2600)
Dokładnie. Ale chociaż jakoś się wytłumaczyli a nie chowali głowy w piasek. Wyraźnie zakomunikowali, że te tereny nie są dla nich opłacalne biznesowo. Ale jak to w biznesie - wszystko się może zmienić. Play zapowiadał, że VoLTE nie uruchomi i bum - już zapowiadają. Tmobile może wykorzystać chwilowy zastój Orange w budowie i coś tam w końcu ruszyć.
Tylko, że tam te tereny rozumiem i wielki minus dla TMobile za olanie terenu ale - co robi np Orange w Poznaniu? No comment
L800 z wiadomych względów nie będzie

No właśnie tutaj pytanie. Z tego co pamiętam, najbardziej zakłócane bloki 800Mhz dostał chyba Orange?
Ogólny obraz jest jednak taki, że będąc na tych terenach kartę Plusa dobrze mieć...
Lub Play i "bawić" się w wybór operatora w zależności od potrzeb.
@spotify - problem jest, jak napisałem, głównie od osi 15 km na wschód od Białegostoku i dalej do wschodniej granicy (na wschód od trasy północ - południe).
Może się coś zmieni, jak ruszą z Via Carpatia?
Na trasie Białystok - Warszawa N! posiada najwięcej stacji, co na odcinku leśnym Ostrów Mazowiecka - Wyszków pokazuje swoją przewagę (3 stacje w Plusie oraz Play vs 7 w N! to nie tylko wynik mniejszych mocy stacji w N!).
Dla mnie są niepojęte dwie rzeczy:
1) Dlaczego N! sieje zdecydowanie mniejszym sygnałem jak Plus, nie wspominając Play, który to już w ogóle jest dla N! poza zasięgiem? Rozumiem gęsta siatka no ale....jest zawsze ALE
2) Co z tego, że tutaj N! rządzi, skoro gdzie indziej (ta linia 15km od Białegostoku w kierunku wschodniej granicy) leży i kwiczy? Skansen Plusa przynajmniej działa średnio ale średnio w całym kraju, z pewnymi wyjątkami wybicia się nad N!. Jakoś potrafią. A N! gdzieś wymiata a gdzie indziej nawet najmłodszy beniaminek Play ich zjada.
To dobrze nie świadczy o sieci. Racja, te tereny dla 99% społeczeństwa Polskiego to raczej "abstrakcja" ale mimo wszystko. Plusowi się opłaca, Play (jak @tomi wspomniał, coś chce tam robić) też wyłoży trochę grosza a N!? N! pokpiło sprawę. Może teraz po podziale pasm może coś zaczną kurna tam robić. Oby!
 #990217  autor: Młody..
 23 kwie 2018, 11:43
@spotify - Syndrom słabszej mocy nadawania N!, to nie tylko ściana wschodnia. W moich rejonach ich najwyższe dostępne pasmo w LTE czyli jeszcze wspólne 1800 MHz jest zaskakująco słabe.
Najbardziej absurdalnym przykładem jest stacja w Podłaziu, na której od początku roku jest też Play. N! ma tam 800 MHz, Play 800/1800/2100. Efekt? LTE2100 Play mam silniejsze, niż LTE800 z Orange.. a siatka nadajników zbliżona, a miejscami lepszą i efektywniejszą ma już Play.
 #990218  autor: p2225
 23 kwie 2018, 11:45
A czy zakłócanie LTE800 Orange na wschodzie nie dotyczyło tylko jednego bloku? Mogliby uruchomić to pasmo na 5MHz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990220  autor: spotify
 23 kwie 2018, 11:52
Młody.. pisze: Najbardziej absurdalnym przykładem jest stacja w Podłaziu, na której od początku roku jest też Play. N! ma tam 800 MHz, Play 800/1800/2100. Efekt? LTE2100 Play mam silniejsze, niż LTE800 z Orange.. a siatka nadajników zbliżona, a miejscami lepszą i efektywniejszą ma już Play.
Dokładnie. To jest absurd. Można zrozumieć właśnie bardziej gęstą siatkę nadajników ale są miejsca gdzie P4 ma już podobną (gorszą, lepszą) i sieje zdecydowanie mocniej.
Może chłopaki @inżynier @Marcin_ by napisali jedno zdanie - dlaczego? :shock: :shock:

Moje pytanie odnosi się do całej Polski, bo to widać nawet w miastach, gdzie Play sieje ile fabryka dała a N! - jakby "paliwa" im na stacjach brakowało i ciągle są w trybie ECO.

@p2225 - masz chyba rację. Ale zawsze zostaje 5Mhz a TMobile ma aż 10Mhz w LTE800. Czyje to w ogóle tereny do pokrycia ze względu na przetarg LTE800? Bo Play z tego co pamiętam to chyba głównie w zachodnio-pomorskie.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2018, 12:00 przez spotify, łącznie zmieniany 2 razy.
 #990224  autor: takisobiejurek
 23 kwie 2018, 12:28
U mnie jest to samo, teren górzysty PLAY wisi na samym dole i w dolinach(rożne kierunki) ten sam BTS na karcie PLAY LTE 800 internet działa i 1 kreska zasięgu z T-mobile nie da się korzystać, nie wiem jak z plusem bo jego anteny są najwyżej. Efekt taki że u znajomych z Pleya można rozmawiać w domu z T niestety tylko na zewnątrz.
 #990226  autor: tomi81
 23 kwie 2018, 12:42
Kwestia LTE800 na ścianie wschodniej była już kiedyś omawiana - nie będzie go na stacjach położonych bliżej aniżeli 15 km od wschodniej granicy, co wynika z porozumień międzynarodowych i wykorzystywania pasma 800 Mhz u wschodnich sąsiadów przez wojsko. Jeżeli popatrzycie na pozwolenia dla stacji Play. Orange czy TMobile (tam gdzie teoretycznie jest planowana rozbudowa), nie ma w nich pasma LTE800 (jest 1800 i 2600, zaś w Play jeszcze LTE2100). Przykłady - Gródek (TMobile), Nowa Grzybowszczyzna (Play), Narewka (TMobile) - zobaczcie, że na stacji 3 km dalej (Orange, Biernacki Most) jest już L800 (choć działa/nie działa jak to opisałem). Podobnie jest w Sokółce (kiedyś o tym pisał @Flash). W N! i Play pozostają wyłącznie, do zastosowania, wysokie pasma LTE (od 1800 w górę), w przypadku Plusa mogą (i stosują) L900, co przy dodaniu ich do większej liczby stacji będzie ich zasięgową przewagą.
 #990232  autor: spotify
 23 kwie 2018, 12:55
takisobiejurek pisze: Efekt taki że u znajomych z Pleya można rozmawiać w domu z T niestety tylko na zewnątrz.
Nawet 2G nie dociera z TMobile? :shock:
Młody.. pisze:@spotify - Być może dlatego, że Play każde pasmo zazwyczaj nadaje indywidualnym dla pasma torem radiowym.
A inni nie mogą, zwłaszcza N!? Teraz przecież pasma będą mieli podzielone i każdy swoje (poza wyjątkami jako dzierżawa)
tomi81 pisze: Jeżeli popatrzycie na pozwolenia dla stacji Play. Orange czy TMobile (tam gdzie teoretycznie jest planowana rozbudowa), nie ma w nich pasma LTE800 (jest 1800 i 2600, zaś w Play jeszcze LTE2100).
No jeśli u Ciebie poleci z N! również LTE2100 to jest jakaś szansa. Chociaż ewidentnie brakuje nawet L1800 czy U900, już nie wspominając o brakach U2100.
W N! i Play pozostają wyłącznie, do zastosowania, wysokie pasma LTE (od 1800 w górę), w przypadku Plusa mogą (i stosują) L900, co przy dodaniu ich do większej liczby stacji będzie ich zasięgową przewagą
No ale Play i N! mają jeszcze U900 przecież. Może nie będzie takiej pojemności i prędkości jak w L900 w Plusie ale mają czym powalczyć
 #990233  autor: lordbyd
 23 kwie 2018, 13:10
Teraz przecież pasma będą mieli podzielone i każdy swoje
Rozdzielone będzie U900 oraz L1800.
Pozostałe pasma są rozdzielone od początku istnienia N!
Także nowe pasma L800 oraz L2600 są rozdzielone.
Nie zmienia to faktu, że technicznie nadawane są/będą z tych samych modułów radiowych i systemów antenowo-fiderowych.
Wyjątkiem jest U2100 (i być może L2100), które w strefie N(S)N emitowane jest z odrębnych modułów i systemów antenowych.
 #990236  autor: spotify
 23 kwie 2018, 13:18
Zapomniałem, że nadają swoje pasma ale z tych samych anten. I tu pies pogrzebany. Koszty swoje robią. Chociaż Play jak można doczytać również do N! się dokleja i nadaje nie zawsze ze swoich anten. U fioletowych też czerwony długopis zaczyna działać.....
  • Strona 955 z 1158
  • 1
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 1158
  • 1
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 957
  • 1158