Telekomunikacja jak na dłoni

[NetWorkS!] Rozbudowa i konfiguracja sieci Orange i T-Mobile

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Re: [NetWorkS!] Budowa oraz konsolidacja sieci Orange i T-Mo

Postprzez ST » 22 kwi 2018, o 19:18

harys napisał(a):
ST napisał(a):W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN

Zgadza się - pisałem już o tym, że zostawili lokalne spółki pod starą nazwą tu i ówdzie. Niemniej sprzęt jest marki Nokia (Networks), a nie NSN.
ST
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez harys » 22 kwi 2018, o 19:35

@ST tak, nawet to całkiem logicznie brzmi.
A sprzęt nie jest w Polsce produkowany? Chwalą się że 3000 ludzi pracuje w polskim oddziale, coś muszą chyba robic oprócz wystawiania faktur na Polskich operatorów i księgowania zakupów od centrali :)
harys
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez ST » 22 kwi 2018, o 19:56

Sprzęt nie jest produkowany, pracują przede wszystkim nad softem i rozwiązaniami dedykowanymi dla klientów (i to nie tylko naszych zgrywusów, nawiasem mówiąc ;-) )
ST
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez spotify » 22 kwi 2018, o 20:08

tomi81 napisał(a): Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...

Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
spotify
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez tomi81 » 22 kwi 2018, o 21:52

spotify napisał(a):
tomi81 napisał(a): Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...

Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.

Tak to niestety wygląda ( na chwilę obecną). Działanie Plusa opisałem w stosownym wątku. W przypadku Play - są to tereny, które będą dokrywac w ostatniej fazie budowy sieci. Wstępne lokalizacje planowanych stacji (z wniosków) pokazują, że może być całkiem nieźle (zwłaszcza biorąc pod uwagę rozplanowanie siatki na podobnych odcinkach ściany wschodniej).
tomi81
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Pochwały: 1
Model telefonu: Iphone 7 Plus, Samsung S7 EDGE, LG Spirit LTE
Sieć: W4

Postprzez spotify » 22 kwi 2018, o 22:16

@tomi81
Rzuciłem okiem na temat w Plusie i dla mnie - niewiele lepiej. Zarówno N! jak i Plus nie zapewniają komfortowego działania sieci w tych rejonach. Plus może większe pokrycie 3G/LTE ale np N! (głównie Tmobile) większe pokrycie w ogóle dzięki silnemu 2G.
W każdym razie nawet telefon z dual SIM nie daje dobrych efektów.
Jedyna nadzieja w Play. Jeśli oczywiście nowy prezes nie zacznie szaleć czerwonym długopisem jak w Orange. (nie wiem czy akurat to są rejony P4 do pokrycia ze względu na przetarg LTE800)
spotify
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez tomi81 » 22 kwi 2018, o 22:22

@spotify - nie wiem po czym wnosisz, że w Plusie jest niewiele lepiej. Mając U900 (do ok 10-12 Mbps), L900 (do 25 Mbps), L1800 ( do 110 Mbps) i realną szansę na L900 na pozostałych stacjach z U900 do końca roku (których jeszcze w okolicy trochę jest) nie wiem co tu porównywać...Podane wyżej transfery to te, które dziś wykręciłem na terminalu bez agregacji. W przypadku 2G - czemu piszesz, że głównie TMobile? Zasięg był właściwie taki sam (z lekką przewaga Orange). Na Edge Speedtesty dawały ok 0,20 Mbps down, wiec praktycznie max tej technologii. GoogleMaps działały w miarę sprawnie.
Z Play zobaczymy - w pełni im kibicuję (zawsze to dodatkowa konkurencja/szansa na poprawę jakości usług pozostałych opów).
tomi81
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Postprzez spotify » 22 kwi 2018, o 23:02

@tomi81
Z Twojego opisu wygląda, że N! pokrywa teren lepiej ale głównie w 2G. Co mi z tego, że mam U900 czy LTE w Plusie jak więcej dziur z zasięgiem w porównaniu do N! (tak wynika z Twoich opisów).
TMobile głównie 2G, bo tylko Orange rzeźbił coś z U900. Skróciłem myśl.
W każdym razie słabo.
W N! jest jeszcze jakaś szansa, bo oni coś tam dostawiają. Na Plusa - hmm, wiadomo jak u nich. To że zapowiadają to jedno, a co zrobią to drugie.
P4 może W3 zmobilizuje o ile też nie usiądzie do "rachunków" i nie stwierdzi jak TMobile - nie opłaca nam się. Ale jak piszesz - cała u Was nadzieję w P4, jeśli N! obecnie po podzieleniu zasobów sam się za teren nie weźmie.
spotify
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez tomi81 » 22 kwi 2018, o 23:10

@spotify - jeżeli nie widzisz różnicy w transferach, które podałem (nawet biorąc pod uwagę opisaną dziurę w zasiegu) vs głównie Edge w N! to proponuję na tym zakończyć powyższe rozważania :wink:
tomi81
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Postprzez Mateusz7 » 22 kwi 2018, o 23:29

harys napisał(a):
ST napisał(a):
Mixiorek napisał(a):Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.

W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN

Jakby nie patrzeć to tak jakby napisać, że Play stoi na HT, bo formalnie spółka nazywa się Huawei Technologies. Działa i przede wszystkim pozycjonuje się jako Huawei, dlatego taka nazwa funkcjonuje w użyciu. Przykładów można mnożyć, bo nie piszemy na forum P4, tylko Play, nie Orange Polska, tylko Orange itd.

Podobnie jest w przypadku NN/NSN. Oficjalnie pozycjonują się jako Nokia i tej marki używają. Genezą problemu jest oczywiście wcześniejszy związek Nokii z Siemensem, ale dziś przedsiębiorstwo jest wyłączną własnością Finów.

Czyli Nokia, Huawei, Ericsson. Trzy główne firmy, które współtworzą infrastrukturę polskich operatorów komórkowych.
Mateusz7
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Postprzez bed » 22 kwi 2018, o 23:40

spotify napisał(a):Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.

Nawet jak masz 2G to co z tego skoro masa telefonów nie ma HD Voice w tej technologii, które dziś w zasadzie możemy uznać za coś podstawowego? No brzmi kuriozalnie, ale uzasadnienie wyłączenia takiej opcji domyślnie w słuchawce jest nieporozumieniem skoro każdy operator to wspiera. Jedyny plus to sam fakt tego, że w ogóle można porozmawiać ale co z tego skoro bez dziś podstawowej jakości? :) oby to się zmieniło! A o Internecie w tej części kraju w sumie nie ma w ogóle co pisać :roll:
bed
Spamer ;)
Spamer ;)

Sieć: LTE+WCDMA

Postprzez marcin19883 » 23 kwi 2018, o 01:15

Nokia, Huawei, Ericsson. Możecie mi powiedzieć, kto kogo obsługuje????? :-)
marcin19883
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Sieć: PLAY, ORANGE, PLUS, T-MOBILE

Postprzez 0kti » 23 kwi 2018, o 05:55

Inowrocław
U900 Orange nośna 3055

Tapatalk - Xiaomi MI6
0kti
Ostrożny rozmówca
Ostrożny rozmówca

Pochwały: 2
Model telefonu: Xiaomi Redmi Note 4 MTK
Sieć: Virgin Mobile

Postprzez lordbyd » 23 kwi 2018, o 07:21

Bydgoszcz również U900 na nośnej 3055.
260-34 cały czas widoczne.
lordbyd
Zapalony dyskutant
Zapalony dyskutant

Model telefonu: Nokia 6310i, Huawei Y5 II
Sieć: nju, T-M, VM

Postprzez bed » 23 kwi 2018, o 07:29

Łódź wciąż na 3055. Ile w innych miejscach trwał ten okres przejściowy?
bed
Spamer ;)
Spamer ;)

Sieć: LTE+WCDMA

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technikalia