DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 954 z 1158
  • 1
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 1158
 #990151  autor: p2225
 22 kwie 2018, 18:12
@piotrzet ja sprawdzałem na LG G6 (soft Orange). Działa zarówno w Orange jak i w T-Mobile.

Tak się zastanawiam czy jest możliwa agregacja pasm o różnych modulacjach? Wiadomo, że w LTE2600 z QAM256 jest najtrudniej i czy w sytuacji gdy to pasmo będzie miało modulację QAM64 to pozostałe mogą mieć QAM256?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990152  autor: 0kti
 22 kwie 2018, 18:19
piotrzet pisze:Czy ktoś w ogóle sprawdził działanie 256QAM na innych telefonach niż Samsung?
Na Xiaomi też działa

Tapatalk - Xiaomi MI6
 #990155  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 18:27
Objazd ściany wschodniej - ciąg dalszy ;)

1. W konfiguracji sieci brak zmian.
2. Trasa Białystok - przejście graniczne Bobrowniki - na odcinku Białystok - Sofipol (km za Sofipolem) - standard N! zachowany - jedziemy cały czas w LTE800 (miejscami na "logo", mimo to cały czas na LTE, rozmowa w VoLTE bez spadku do 3G). Po minięciu Sofipola zaczynamy powtórkę z rozrywki (mix 2G z U2100, z dodatkiem Orangowego U900). Do Gródka dojeżdżamy w 2G, w samym Gródku ok 1 km od stacji T-Mobile łapiemy U2100. Do końca 1 kwartału miało tam być odpalone L1800 - śladu brak (zarówno na kartach Orange jak i TMobile). Weryfikacja anten - nic nowego nie doszło. Wyjeżdżamy z Gródka, spadamy do 2G. Kilka km dalej łapiemy U2100 ze stacji Wierobie, 3 km dalej w stronę Bobrownik jesteśmy już na U900 (Orange) lub 2G (T-Mobile). Dalsze 2 km i w Orange także spadamy do 2G. W Bobrownikach stacja T-Mobile to okaz do muzeum - anteny tak żółte, że pamiętają początki sieci...Wg info z T-Mobile w 1 kwartale miało tam dojść L2600 (nie wiem czemu nie L1800 skoro i tak jest taki problem z propagacją i zasięgiem - chyba, że ma to pokryć wyłącznie samo przejście graniczne to ok, tyle, że na drodze dojazdowej do przejścia dalej pozostajemy w 2G...).
2. Dalsza trasa to żwirowa droga wzdłuż granicy (Bobrowniki - Jałówka). Tu mamy 2G only i to mocne 2G (na karcie Orange bez spadku do białoruskiego roamingu, karta T-Mobile raz to zaliczyła). Mniej więcej 2/3 trasy jest pokryta ze stacji T-Mobile w Jałówce (swoją drogą dobrze świecąca lokalizacja). Jesteśmy w Jałówce (oczywiście w 2G) - weryfikacja stacji na miejscu - widać dowieszoną, nową antenę (nie jest podobna do stosowanych obecnie Huawei), jeszcze nie podłączona. Tak jak w przypadku Bobrownik do końca 1 kwartału miało dojść L2600, jest jednak opóźnienie (widać jednak, że coś się w tej materii dzieje). Pytanie takie samo jak wyżej - czemu tylko 2600, bez L1800 (chyba, że znowu chodzi o sam zasięg tylko w tej wiosce na obszarze 1-2 km, bez zainteresowania dalszą drogą). Do tego L2600 przydałoby się choć U2100 dla lepszej jakości rozmów...
3. Dalsza trasa z Jałówki do Bondar - po drodze 2G rulezz przeplatane strzępkami U2100 ze stacji Nowosady (maszt Orange) w przypadku T-Mobile, oraz ciutkę dłuższe przebywanie terminala w 3G (dzięki U900 Orange także z tek staacji) dla karty Orange (jednak też bez rewelacji). Weryfikacja działania U900 z Nowosad dała ok 16 Mbps down i 3,5 up. W samych Bondarach stacja Orange także pamięta daaaawne czasy serwując, w całej okolicy, wysepki U2100 w morzu 2G. Lecimy dalej - z Bondar do Narewki, z przystankiem w Tarnopolu. Do samego Tarnopola mamy tylko 2G, w Tarnopolu, na maszcie T-Mobile widać także dowieszoną, nową antenę (także nie podpiętą). Sytuacja jak wcześniej - w 1 kwartale miało dostać L2600 (moje pytania nie zmieniają się, z naciskiem na to, że dookoła mamy same lasy - zbiornika Siemianówka nie liczę). W samym Tarnopolu łapiemy szczątki LTE1800 ze stacji Orange na wieży ciśnień w Siemianówce. Wracamy na drogę - podróż z Tarnopola do Narewki przypomina wcześniejsze - dużo 2G i wstawki U2100 (zarówno z Biernackiego Mostu, gdzie jest też L800...., oraz samej Narewki). L800 z tej stacji, w trybie auto, terminale pomijają, po wymuszeniu tylko LTE na drodze zasięg w tej technologii był na "logo" (Speedtest nie udany). W samej Narewce siedzimy już na U2100 z masztu T-Mobile (podejrzewam, że indoor tylko 2G). Sygnał L800 z Biernackiego Mostu kończy się wraz z tablicą Narewka. Odległość od stacji to ok 3 km - no comment. Na samej stacji T-Mobile miało być odpalone, a jakże, L2600, nie mniej dalej cisza.
4. Powrót z Narewki do Michałowa tą samą trasą, z tą różnicą, iż od okolic Juszkowego Grodu łapiemy już L800 z Michałowa (pasmo dostępne dla obu opków), zaś w samym Michałowie dochodzi także L1800 (T-Mobile także już z niego korzysta - choć wcześniej działało tylko dla Orange). Powrót przez Żednię bez sensacji - za Michałowem tracimy L800 i spadamy do U900 (jednak już jest), w Żedni U2100, dalej U900, nastepnie L800 i tak już do Białegostoku.

Użyteczność sieci na opisanym terenie (po minięciu "Strefy Komfortu" z LTE/U900 :-) ) na dość niskim poziomie (chyba, że komuś wystarczy samo 2G..., gdyż ciągłe rzucanie pomiędzy 2G i szczątkami U2100 dobrze drenuje baterię....).

@Mixiorek - podróże po Polsce faktycznie pokazują, iż sieć N! działa bardzo różnie. Pomijając braki z H/O 3G - LTE, brak agregacji kiedy podstawowe pasmo to LTE1800 w strefie N(S)N oraz odpalanie nowych pasm na stacjach T-Mobile przez Orange, na obszarze od linii ok 15 km na wschód od Białegostoku i dalej na zachód to zupełnie inne doznanie i komfort korzystania, aniżeli przygody na wschód od tej linii. Od momentu wjechania do strefy HUA jest jeszcze lepiej. Po kilku dniach spędzonych na tych terenach z kartami N! oraz Plusa, wiem, że gdybym bywał tam częściej karty O i T poszłyby do kosza. Korzystania z tych sieci, na tym obszarze, nie życzę nikomu (chyba, że tylko do rozmów dla terminala z 2G only). Kwestia sprzętu - N(S)N - to raczej odrzucam (Plus także działa tu na N(S)N) i jakość jest zupełnie inna) - stawiam, że przyczyna jest dość prozaiczna - $$$$ (T-Mobile kiedyś potwierdziło, iż te tereny ich nie interesują, Orange coś tam robiło/robi, jednak też bez specjalnego entuzjazmu - ot, żeby coś tam było). Jakość konfiguracji także dobrze nie świadczy o osobach odpowiedzialnych za te tereny - tak kuriozalnego zasięgu LTE800 nie można zrzucić tylko na sprzęt (choć na mapie zasięgu wygląda ślicznie - farba rozlana na całego). Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2018, 19:19 przez tomi81, łącznie zmieniany 1 raz.
 #990161  autor: harys
 22 kwie 2018, 19:16
ST pisze:
Mixiorek pisze:Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.
W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
 #990162  autor: ST
 22 kwie 2018, 19:18
harys pisze:
ST pisze:W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
Zgadza się - pisałem już o tym, że zostawili lokalne spółki pod starą nazwą tu i ówdzie. Niemniej sprzęt jest marki Nokia (Networks), a nie NSN.
 #990165  autor: harys
 22 kwie 2018, 19:35
@ST tak, nawet to całkiem logicznie brzmi.
A sprzęt nie jest w Polsce produkowany? Chwalą się że 3000 ludzi pracuje w polskim oddziale, coś muszą chyba robic oprócz wystawiania faktur na Polskich operatorów i księgowania zakupów od centrali :)
 #990169  autor: spotify
 22 kwie 2018, 20:08
tomi81 pisze: Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
 #990174  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 21:52
spotify pisze:
tomi81 pisze: Ktoś może zacząć to tłumaczyć bliskością granicy wschodniej - jeżeli są problemy/brak możliwości stosowania pasm zasięgowych jest to miejsce do stosowania wyższych pasm, co dobrze pokazują działania zarówno Plusa jak i Play na całej ścianie wschodniej. Tyle, że w ich przypadku świeci to jednak sporo lepiej...
Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
Tak to niestety wygląda ( na chwilę obecną). Działanie Plusa opisałem w stosownym wątku. W przypadku Play - są to tereny, które będą dokrywac w ostatniej fazie budowy sieci. Wstępne lokalizacje planowanych stacji (z wniosków) pokazują, że może być całkiem nieźle (zwłaszcza biorąc pod uwagę rozplanowanie siatki na podobnych odcinkach ściany wschodniej).
 #990177  autor: spotify
 22 kwie 2018, 22:16
@tomi81
Rzuciłem okiem na temat w Plusie i dla mnie - niewiele lepiej. Zarówno N! jak i Plus nie zapewniają komfortowego działania sieci w tych rejonach. Plus może większe pokrycie 3G/LTE ale np N! (głównie Tmobile) większe pokrycie w ogóle dzięki silnemu 2G.
W każdym razie nawet telefon z dual SIM nie daje dobrych efektów.
Jedyna nadzieja w Play. Jeśli oczywiście nowy prezes nie zacznie szaleć czerwonym długopisem jak w Orange. (nie wiem czy akurat to są rejony P4 do pokrycia ze względu na przetarg LTE800)
 #990178  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 22:22
@spotify - nie wiem po czym wnosisz, że w Plusie jest niewiele lepiej. Mając U900 (do ok 10-12 Mbps), L900 (do 25 Mbps), L1800 ( do 110 Mbps) i realną szansę na L900 na pozostałych stacjach z U900 do końca roku (których jeszcze w okolicy trochę jest) nie wiem co tu porównywać...Podane wyżej transfery to te, które dziś wykręciłem na terminalu bez agregacji. W przypadku 2G - czemu piszesz, że głównie TMobile? Zasięg był właściwie taki sam (z lekką przewaga Orange). Na Edge Speedtesty dawały ok 0,20 Mbps down, wiec praktycznie max tej technologii. GoogleMaps działały w miarę sprawnie.
Z Play zobaczymy - w pełni im kibicuję (zawsze to dodatkowa konkurencja/szansa na poprawę jakości usług pozostałych opów).
 #990181  autor: spotify
 22 kwie 2018, 23:02
@tomi81
Z Twojego opisu wygląda, że N! pokrywa teren lepiej ale głównie w 2G. Co mi z tego, że mam U900 czy LTE w Plusie jak więcej dziur z zasięgiem w porównaniu do N! (tak wynika z Twoich opisów).
TMobile głównie 2G, bo tylko Orange rzeźbił coś z U900. Skróciłem myśl.
W każdym razie słabo.
W N! jest jeszcze jakaś szansa, bo oni coś tam dostawiają. Na Plusa - hmm, wiadomo jak u nich. To że zapowiadają to jedno, a co zrobią to drugie.
P4 może W3 zmobilizuje o ile też nie usiądzie do "rachunków" i nie stwierdzi jak TMobile - nie opłaca nam się. Ale jak piszesz - cała u Was nadzieję w P4, jeśli N! obecnie po podzieleniu zasobów sam się za teren nie weźmie.
 #990182  autor: tomi81
 22 kwie 2018, 23:10
@spotify - jeżeli nie widzisz różnicy w transferach, które podałem (nawet biorąc pod uwagę opisaną dziurę w zasiegu) vs głównie Edge w N! to proponuję na tym zakończyć powyższe rozważania :wink:
 #990184  autor: Mateusz7
 22 kwie 2018, 23:29
harys pisze:
ST pisze:
Mixiorek pisze:Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.
W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
NN to nazwa koncernu, w Polsce działalność prowadzi jej spółka zależna-NSN
Jakby nie patrzeć to tak jakby napisać, że Play stoi na HT, bo formalnie spółka nazywa się Huawei Technologies. Działa i przede wszystkim pozycjonuje się jako Huawei, dlatego taka nazwa funkcjonuje w użyciu. Przykładów można mnożyć, bo nie piszemy na forum P4, tylko Play, nie Orange Polska, tylko Orange itd.

Podobnie jest w przypadku NN/NSN. Oficjalnie pozycjonują się jako Nokia i tej marki używają. Genezą problemu jest oczywiście wcześniejszy związek Nokii z Siemensem, ale dziś przedsiębiorstwo jest wyłączną własnością Finów.

Czyli Nokia, Huawei, Ericsson. Trzy główne firmy, które współtworzą infrastrukturę polskich operatorów komórkowych.
 #990186  autor: bed
 22 kwie 2018, 23:40
spotify pisze:Faktycznie. To co napisałeś to porażka. No może poza stabilnym 2G, z neta praktycznie nie skorzystasz.
Na tle N!, Plus i Play dużo lepiej, czy tylko trochę lepiej?
Nawet jak masz 2G to co z tego skoro masa telefonów nie ma HD Voice w tej technologii, które dziś w zasadzie możemy uznać za coś podstawowego? No brzmi kuriozalnie, ale uzasadnienie wyłączenia takiej opcji domyślnie w słuchawce jest nieporozumieniem skoro każdy operator to wspiera. Jedyny plus to sam fakt tego, że w ogóle można porozmawiać ale co z tego skoro bez dziś podstawowej jakości? :) oby to się zmieniło! A o Internecie w tej części kraju w sumie nie ma w ogóle co pisać :roll:

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #990192  autor: bed
 23 kwie 2018, 07:29
Łódź wciąż na 3055. Ile w innych miejscach trwał ten okres przejściowy?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
  • Strona 954 z 1158
  • 1
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 1158
  • 1
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 956
  • 1158