DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 953 z 1158
  • 1
  • 951
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 1158
 #989909  autor: lordbyd
 20 kwie 2018, 20:29
Halo, sekcja Bydgoska! Lordbyd? Jak wygląda HO podczas aktywnej transmisji w Tmobile i Orange?
W Orange/nju HO podczas aktywnej transmisji działa (raz wcześniej raz troszkę później ale jednak :) )
W T-Mobile sprawdzałem z tydzień temu i nie działało. (mam tylko numer T-M w modemie, gdzie jest mini SIM, bez "przejściówki" na mikro SIM. Testuje więc dzięki uprzejmości mamy, gdy przełożę jej kartę do swojego aparatu :) )
Jeśli mowa o CSFB - po zakończeniu rozmowy w Orange oraz T-M działa prawidłowo.
Testy przeprowadzone w Bydgoszczy, czasem w okolicach Mogilna w strefie N(SN).
Ps. 260-34 cały czas widoczne u nas w eterze.
 #989924  autor: tomi81
 20 kwie 2018, 22:49
W dniu dzisiejszym objechałem dużą część Puszczy Augustowskiej. Poniżej garść spostrzeżeń:

1. Konfiguracja sieci bez zmian - wspólne U900 (jeżeli jest) oraz L1800, wszystkie nośne U2100 dostępne. Aktywny HO 3G-LTE dalej nie działa (testy w Augustowie oraz Białymstoku).
2. Zasięg sieci i dostępność technologii - totalny mix, w negatywnym tego słowa znaczeniu. Ale po kolei:
3. Wylot z Augustowa w kierunku Sejn -w związku z brakiem rozbudowy stacji Augustów, ul. Turystyczna (maszt TMobile) o L800 trasę pokonujemy na słabym U900 (L1800 z racji lasów nie dolatuje). Dojeżdżamy do Przewięzi (jest tam stacja Orange - weryfikacja pokazała, iż dowieszono już anteny na L800, jednak to pasmo jeszcze nie działa), przez co poruszamy się chwilowo w U2100 (blisko stacji), częściej w U900.
4. Trasa Przewęź - Sucha Rzeczka - po wyjeździe z Przewięzi podróżujemy w U900, zbliżając się do Suchej Rzeczki spadamy do 2G, i tak podróżujemy praktycznie do miejscowości Płaska, gdzie wpadamy w zasięg U2100 ze stacji TMobile. Jest to efekt braku U900 na stacjach w głębi Puszczy (mamy albo 2G albo 3G na paśmie U2100 lub całkowity brak pasma 3G). W miejscowości Płaska dostępny jest sygnał w paśmie LTE (800, z drugiego masztu w tej miejscowości należącego do Orange). Co jednak z niego, jeżeli będąc pod stacją TMobile w tej samej miejscowości LTE800 brak!. Dla zobrazowania odległości pomiędzy stacjami link do Btsearch:

http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 38&zoom=14

Stacja TMobile w Płasce - oczywiście bez jakiegokolwiek LTE (mamy 2G oraz 3G U2100). Miałem pojechać dalej, do Mikaszówki, jednak plan się zmienił (podejrzewam, że byłoby podobnie - U900 także brak stąd podróż odbywałaby się w 2G).
5. Jedziemy dalej - trasa z Płaski, przez Macharkę, do Serskiego Lasu - terminal podróżuje w 2G (konsekwencja braku U900 na stacjach w Płasce oraz w Serskim Lesie), przejście do U2100 następuje tuż przed Serskim Lasem. Na pocieszenie trafiłem na modernizację tej stacji - Panowie dokładali anteny na L800, wiec jest szansa na odrobinę poprawy).
6. Z Serskiego Lasu jedziemy do Frącek - tu mamy porażkę N! - całkowity brak zasięgu, lub szczątkowe 2G ze stacji Pogorzelec. Wg BOKów obu partnerów - planów na poprawę sytuacji brak. Dodam, że to droga do granicy Państwa.
7. Wracamy do Serskiego Lasu (Macharki), skąd udajemy się do do Bryzgla, przez miejscowość Danowskie. Sytuacja analogiczna jak wcześniej - cała podróż w 2G (brak U900), tym razem pomimo obecności L800 na wysokim maszcie TMobile w miejscowości Danowskie. L800 z tej stacji wskakuje przy wjeździe do tej miejscowości -odległość ok 1 km od stacji. To jest to LTE na paśmie zasięgowym czy żart? Dalej jedziemy do Bryzgla, terminal po zaniku LTE800 (chwila po wyjeździe z Danowskich) podróżuje już w U900, także przez miejscowość Płociczno Tartak (jest tam maszt TMobile z U900 oraz dowieszoną anteną do L800, które jeszcze nie działa), aż do trasy S61 na wysokości Suwałk.
8. Powrót powyższą trasa do Augustowa odbywa się w LTE (sygnał z Suwałk, Dowspudy oraz nowej stacji w Augustowie na ul. Rajgrodzkiej), na wysokości Józefowa słabym, jednakże stoi już tam gotowa do uruchomienia stacja TMobile.
9. Zweryfikowałem też nową stację Orange w miejscowości Szczerba - serwuje pasma 2G(GSM), U900 oraz LTE na 1800 co w leśnym terenie i przy mocach w N! sprawdza się słabo - L800 brak. Przez to podróż do Augustowa odbywa się w U900.
10. Podsumowanie - sieć Networks na tym terenie (celowo piszę o Networks bo tak samo działa Orange jak i TMobile -efektu czerwonego długopisa brak...) sprawuje się słabo. Co z tego, że pod samymi stacjami osiągamy 20-30 Mbps w U2100, czy 50-60 Mbps w LTE, jeżeli odbywa się to do 1-2 km od stacji. Pozostałe kilkadziesiąt kilometrów to jazda w samym 2G lub całkowity brak zasięgu. Jak ktoś to kiedyś podsumował - pinezek na mapie dużo, tylko nic z tego nie wynika. Stacje na tym terenie nawet nie osiągają „standardu” N! dla stacji wiejskiej (po dodaniu LTE800 będziemy mieli 2G oraz LTE800, bez U900), przez co jakość rozmów jest bardzo słaba (zwłaszcza na Iphone gdzie nie mamy HDVoice w 2G). Brak U900 jest o tyle zastanawiający, iż jesteśmy daleko od wschodniej granicy. Zasięg LTE800 jest, delikatnie mówiąc, pomyłką - L1800 w Plusie zapewnia lepszy zasięg. Quo Vadis Networks (na tym terenie)?
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2018, 23:30 przez tomi81, łącznie zmieniany 1 raz.
 #989934  autor: 3G
 20 kwie 2018, 23:28
W RNC 631 (m.in. Skierniewice, Rawa Mazowiecka, Mszczonów) w tym tygodniu zawitała nośna 3055, na razie wspólna dla O i T.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #989941  autor: bed
 21 kwie 2018, 00:55
Nie jestem w stanie konkretnie zweryfikować, ale kolejna stacja w Łodzi (Port Łódź - maszt reklamowy) nie mając nowych pozwoleń działa na L800. Dodam że własność T-Mobile a odpalona częstotliwość L800 Orange.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #989947  autor: ST
 21 kwie 2018, 07:53
kozien70 pisze:
ST pisze:Dzisiaj podam przykład czarnego długopisu, ale niestety innego prezesa niż zwykle ;-)

Pisałem już o ewenemencie w skali Wielkopolski, czyli o obiekcie na wysokiej wieży kratowej w Kwiejcach - do niedawna tylko G U900 i L800, wyłącznie od Orange. Zgłoszono mi chwilę temu +U900 +L800 T! - czyli po latach madżentowi postanowili się jednak dowiesić do kolegów (i pewnie koleżanek) pomarańczowych ;-)
Wielkie woow! To ta słynna wielkopolska stacja, na której kiedyś przez dłuższy czas było tylko pomarańczowe G900 i L800 :D
Rozmawialiśmy tu kiedyś o niej. W końcu doczekała się U900 - zapewne dopiero "po rozwodzie".
Widać, że rozwód U900 wreszcie zmobilizował N! do uzupełniania brakujących uruchomień tej technologii.
Historia jest jeszcze ciekawsza - długi czas (nie jestem w tej chwili w stanie podać dat, musiałbym sięgnąć do archiwum logów, ale rzędu pojedynczych lat) obiekt miał tylko pomarańczowe GSM. Drugim uruchomionym pasmem było L800, kolejnym - U900 Orange-only. T! nie było wtedy zainteresowane tym obiektem, a szkoda, bo obsługuje dużą białą plamę zasięgu.

W przypadku Kwiejc dopiero projekt "harmonizacja" spowodował zmianę nastawienia T! - być może zresztą także pod wpływem czerwonego długopisu prezesa Fallachera, dzięki któremu madżentowi dostrzegli szansę zdyskontowania swojej przewagi i wrócili do spraw kiedyś niezałatwialnych... :lol:
 #989948  autor: tomi81
 21 kwie 2018, 08:15
@ST - dzięki za info. Może dzięki projektowi „harmonizacja” magenta zainteresuje się także ściana wschodnią (słynne U900 na nośnej 3087 tylko dla Orange) i coś zacznie się tez w tym temacie dziać...Zostaje czekać na rozpoczęcie separacji z U900 na tym terenie i weryfikacja.

Edit - przypomniała mi się jeszcze jedna taka stacja do weryfikacj - Michałowo, gdzie L1800 działa tylko dla Orange.
 #989971  autor: kozien70
 21 kwie 2018, 14:33
Ale co tu tłumaczyć? Nie za bardzo wiem, czego nie rozumiesz. Poziom sygnału L1800 masz słabszy, ale nie słaby. Telefon bez agregacji, zawsze będzie Cię trzymał w najwyższym dostępnym pasmie. Do L800 zrzuci Cię jak poziom sygnału L1800 będzie szczątkowy, rzędu -120 dBm lub jeszcze mniej. Zarządzania ruchem ze względu na obciążenie pasm w N! póki co brak.
 #989985  autor: marcin19883
 21 kwie 2018, 17:58
kozien70 pisze:Zarządzania ruchem ze względu na obciążenie pasm w N! póki co brak.
To by wyjaśniało siedzenie na obciążonym wolnym lte1800, zamiast szybszym lte800 :( W Playu zarządzanie działa, bo przerzuca między bandami aktywnie :? może gdy Orange będzie mieć swoje pasmo, to naprawi???
 #990039  autor: marcin19883
 22 kwie 2018, 01:07
harys pisze:Żeby coś naprawić to najpierw musi się coś popsuć, a w Orange nigdy tego nie było. Właściwie to tylko Play to ma
Szkoda, bo Orange mi się bardzo podoba. Ma najwięcej neta przy pakietach no limit za 25zł, które można sumować. Obrazek
 #990066  autor: Mixiorek
 22 kwie 2018, 10:27
lordbyd pisze:W Orange/nju HO podczas aktywnej transmisji działa (raz wcześniej raz troszkę później ale jednak
Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa. Za jakiś może będę wybierał się na daleką północ to sprawdzę jak to działa. Co lepsze będę zaraz dysponował kartami Orange i TMobile także będzie możliwość porównania dla obu opów.
tomi81 pisze:W dniu dzisiejszym objechałem dużą część Puszczy Augustowskiej. Poniżej garść spostrzeżeń
tomi81 pisze:@ST - dzięki za info. Może dzięki projektowi „harmonizacja” magenta zainteresuje się także ściana wschodnią (słynne U900 na nośnej 3087 tylko dla Orange) i coś zacznie się tez w tym temacie dziać...Zostaje czekać na rozpoczęcie separacji z U900 na tym terenie i weryfikacja.
To jest niesamowite. Jak czytam o tym jak działa/ nie działa N! na północnym-wschodzie naszego kraju. Jest to ogromny kontrast do moich obserwacji, który pokazuje jak sieci mogą nierówno działać w skali kraju. Moje obserwacje są głownie z Mazowsza ale przecież człowiek często podróżuje i nie odnotowałem takich braków i sytuacji z 2G. Z ręką na sercu - nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem 2G w N! Oprócz terenu 500m od granicy z Ukrainą :-)
Zresztą Tomi robisz trasy z Białego do Katowic i widzisz jak te sieci działają na południe od Ciebie.

Piszesz o ścianie wschodniej. Zrobiłem wczoraj trasę Warszawa - Kazimierz Dolny przez Górę Kalwarię, Ryki, Żyrzyn, Puławy. LTE przez 99% trasy. Streaming włączony i brak zacięć. Problem z zasięgiem w ogóle to okolice Brześce-Wólka Dworska między Konstancinem-Jeziorną a Górą Kalwarią (byłoby bardzo pożądane dogadanie się z Plusem i dowieszka do masztu w Brześcach). Jeżeli czasem wylądujemy w LTE to raczej przez błędny konfig, HO a nie przez brak zasięgu. Puławy ze stacjami L800/1800/2600. A w Kazimierzu i okolicy dodali na wielu stacjach L800 (min 5 stacji) co wreszcie zapewniło fajny zasięg.
Wcześniej robiłem trasę (x2) pod samą granicę z Ukrainą. Problemy a konkretnie brak U900 i L800 pojawia się około 15-20km od granicy. Natomiast do tego obszaru wszystko działa normalnie. LTE na znakomitej większości terenów i czasem 3G.

N! ma problem z zarządzaniem pasmami na Twoim rejonie bo:
- jest problem z N(SN)?
- zarządza tym obszarem ktoś kto tego nie ogarnia (?)

Powyższe jednak nie tłumaczą np: braku mocniejszych inwestycji w 800/2600 w Białymstoku. Chociaż TMPL chyba odpala a Orange się ociąga*

Czy ktoś może podesłać do kogoś w N! -> na stacji Orange:
Stara Dąbia (Lubelski, pow. rycki) Dz. nr 143, ID: 86291

pali się nonstop oświetlenie przeszkodowe. Przejeżdżałem tam przez ostatnie 1,5 miesiąca kilka razy i zawsze w dzień, w środku dnia przy świetnej widoczności palą się lampy na maszcie.

*z różnych przyczyn, o których już gdybaliśmy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990076  autor: p2225
 22 kwie 2018, 11:31
Mixiorek pisze:Jeżeli czasem wylądujemy w LTE to raczej przez błędny konfig, HO a nie przez brak zasięgu.
W LTE? :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990079  autor: ssjdamian
 22 kwie 2018, 11:51
@Mixiorek według moich informacji powrotu do LTE z aktywną transmisją w strefie NSN jednak nie ma, wykluczam, aby telefon był popsuty. Testowane na Moto G4 Plus, Lumii 640 i Huawei P9 Lite. Być może w strefie NSN są podstrefy, gdzie faktycznie to działa. Sprawdzane w pow. działdowskim Warmińsko-Mazurskie.
 #990087  autor: p2225
 22 kwie 2018, 12:20
U mnie też przenoszenie transmisji pojawiło się wcześniej niż w reszcie strefy Huawei. Być może u @lordbyd są testy.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #990124  autor: Mixiorek
 22 kwie 2018, 14:40
p2225 pisze:W LTE? :)
Czy gie :P
ssjdamian pisze:@Mixiorek według moich informacji powrotu do LTE z aktywną transmisją w strefie NSN jednak nie ma, wykluczam, aby telefon był popsuty. Testowane na Moto G4 Plus, Lumii 640 i Huawei P9 Lite. Być może w strefie NSN są podstrefy, gdzie faktycznie to działa. Sprawdzane w pow. działdowskim Warmińsko-Mazurskie.
To tym bardziej czekam aż będę miał okazję to sprawdzić osobiście.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #990129  autor: ST
 22 kwie 2018, 15:03
Mixiorek pisze:Dzięki za info. Czyli jednak na N(SN) też to działa.
W kwestii formalnej: jeśli już z nawiasami, to raczej N(S)N - bo pełna obecna nazwa to Nokia Networks... :-D
 #990149  autor: kozien70
 22 kwie 2018, 17:51
Mixiorek pisze: Kolejne odpalanie L2600:
Warszawa - Wilanów, al. Rzeczypospolitej 14 (CH Alto Wilanów)

W btsearch jest mowa o pikokomórce. Chyba są również instalacje na dachu bo złapałem to pasmo na Wiertnicznej/ Przyczółkowej z CLID 37.
@Mixiorek - brawo za czujność! Byłem tam dziś, w lokalizacji oprócz instalacji wewnętrznej w CH Alto są jednak instalacje na zewnątrz budynku (widać dobrze ukryte ;) ). Stacja świeci kompletem dla obydwu operatorów: 2G/U900/U2100/L800/L1800/L2600
Ta lokalizacja to dobra decyzja Orange, brakowało tam ewidentnie stacji.


Przy okazji spostrzeżenie z dziś: w Warszawie zaczyna pojawiać się 256QAM na stacjach N!.
Póki co trochę nieśmiało i kulawo: robiłem pomiar dosłownie przed stacją (Ursynów, Nowoursynowska 161L), 8ka pojawiła się na sekundę/dwie i tylko w DL MCS1. Zachowanie identyczne dla obydwu opów.
  • Strona 953 z 1158
  • 1
  • 951
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 1158
  • 1
  • 951
  • 952
  • 953
  • 954
  • 955
  • 1158