DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 922 z 1158
  • 1
  • 920
  • 921
  • 922
  • 923
  • 924
  • 1158
 #984720  autor: ST
 20 mar 2018, 23:15
lordbyd pisze:
Poza tym będzie spora ofensywa TM na maszty Play
Rozumiem, że ofensywa ta będzie dla całego N! a nie tylko TM (w sensie bez Orange)?
Pewnie w zależności od tego, jak intensywnie prezes Fallacher będzie używał swojego czerwonego długopisu... :lol:
 #984724  autor: Marcin_
 20 mar 2018, 23:55
lordbyd pisze:
Poza tym będzie spora ofensywa TM na maszty Play
Rozumiem, że ofensywa ta będzie dla całego N! a nie tylko TM (w sensie bez Orange)?
Ja rozumiem, że napisałem dosyć jasno. W TM.
Orange niech dalej myśli gdzie by tu zaoszczędzić.
 #984728  autor: f0ku5
 21 mar 2018, 00:32
Ja rozumiem, że napisałem dosyć jasno. W TM.
Orange niech dalej myśli gdzie by tu zaoszczędzić.
Ta wypowiedź wyraża więcej niż tysiąc słów... ;-)
 #984732  autor: kozien70
 21 mar 2018, 07:03
@Marcin_ wydaje mi się, że w pytaniu @lordbyd chodziło o to, czy stacje, które Tm buduje na masztach P4 będą wspólne dla Orange i Tm.
Najpierw piszesz, że plotki o zakończeniu współdzielenia site-ów to bzdury, że współpraca zostanie nawet rozszerzona, a zaraz potem odpowiadasz na pytanie @lordbyd: "tylko Tm". Sam wprowadzasz trochę zamieszania ;-)

BTW - Orange ostatnio również buduje na stacjach Play, choć w duuużo mniejszym zakresie, niż Tm.
 #984733  autor: lordbyd
 21 mar 2018, 07:11
Tak jak pisze @kozien70 - miałem na myśli współdzielenie stacji, planowanych na wieżach P4 a budowanych przez TM.
Z odpowiedzi @Marcin_ wynika jednak jasno, że nowe stacje zbuduje tylko TM do własnego użytku.
Zatem plotki o "rozsypce N!" mogą być prawdziwe - przynajmniej w stosunku do nowych stacji :)
 #984734  autor: kozien70
 21 mar 2018, 07:19
Ja myślę, że to jednak tylko niefortunne wyrażenie się przez @Marcin_, bo stacje, które ostatnio Tm odpala na masztach P4 są współdzielone z O.
Niech autor sam jednak wyjaśni, co konkretnie miał na myśli.
 #984735  autor: bed
 21 mar 2018, 07:29
A ja bym zapytał jak tam mapa zasięgu z podziałem na wewnątrz i na zewnątrz budynków. Coś zobaczymy czy czekamy do zakończenia współdzielenia częstotliwości i wtedy będzie jakiś konkret?

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #984736  autor: Mixiorek
 21 mar 2018, 07:42
kozien70 pisze:@Marcin_ wydaje mi się, że w pytaniu @lordbyd chodziło o to, czy stacje, które Tm buduje na masztach P4 będą wspólne dla Orange i Tm.
Najpierw piszesz, że plotki o zakończeniu współdzielenia site-ów to bzdury, że współpraca zostanie nawet rozszerzona, a zaraz potem odpowiadasz na pytanie @lordbyd: "tylko Tm". Sam wprowadzasz trochę zamieszania
kozien70 pisze:Ja myślę, że to jednak tylko niefortunne wyrażenie się przez @Marcin_, bo stacje, które ostatnio Tm odpala na masztach P4 są współdzielone z O.
Niech autor sam jednak wyjaśni, co konkretnie miał na myśli.
A ja myślę, że chodzi o to, że każde uruchomione pasmo na nowej stacji i wejście na nową stację to wydatki. Każdy z udziałowców N! decyduje sam czy chce wejść na daną stację i uruchomić na niej pasma. Czy to oznacza koniec współpracy w ramach N!? Nie. Może oznaczać, że Orange potrzebuje kasy na inne rzeczy (FTTH) i tnie wszystko co może. Co odbija się brakiem nowych pasm na niektórych stacjach. Orange uruchamia to co musi a nie to co podniesie jakość sieci. Co nie oznacza, że np: za pół roku, rok nie zostanie zmuszone do wejścia na daną stacje.

Marcin? Tak jest?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #984746  autor: Marcin_
 21 mar 2018, 08:23
@Mixiorek @kozien70 może z uwagi na późną porę nie napisałem tego zbyt jasno. Pisząc o zacieśnieniu współpracy miałem na myśli współpracę wewnątrz N!. Więcej stacji własnych wejdzie w ogólną pulę współdzielonych dla partnera BTSow. Natomiast co do odpalania na masztach Play - tutaj TM będzie znacznie przed O. Owszem większość będzie dla obydwu operatorów ale tak jak Mixiorek zauważył O nie chcę i nie ma zamiaru odpalać tylu pasm co TM. Orange tnie wydatki jak leci. Panuje trochę przeświadczenie że jest przepraszam za słowo zajebiście i nic więcej nam na tym etapie nie potrzeba. Trzeba wypełnić luki ale sieć jest wystarczająco szybka i stabilna.
 #984748  autor: kozien70
 21 mar 2018, 08:31
No i sprawa jasna. Współdzielenie będzie nadal, tyle że nie z automatu, a wedle decyzji: wchodzimy na daną stację czy nie, a jeśli tak to z którymi pasmami. W sumie tak już było.
 #984756  autor: p2225
 21 mar 2018, 09:35
Czyli jak Orange zdecyduje, że nie potrzebuje modernizować swojej własnej stacji to problem ma też T-mobile, bo przecież T-mobile nie zmodernizuje cudzej stacji? A jak Orange ma już stację po modernizacji i świeci jedno dodatkowe pasmo (np. LTE2600) to T-mobile może zażyczyć sobie odpalenia LTE800 tylko dla siebie?
@Marcin_ czy i kiedy będzie VoLTE i WiFi Calling dla prepaida w T-mobile? Być może za jakiś czas trzeba będzie uciekać z Orange. ;)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #984760  autor: Marcin_
 21 mar 2018, 09:46
@p2225 może nie będzie tak źle żeby od razu uciekać. Wyjdzie w praniu...a może ktoś schowa długopis temu Panu na górze
Co do VoLTE i VoWiFi szcerze to nie mam pojęcia. Na górze chyba nadal uważają że są to usługi premium które prepaidowi się nie należą.
 #984762  autor: op252
 21 mar 2018, 09:52
myk6414 pisze:Działa. Dołączyłem to beta testów i jest jak być powinno.
Cześć,
Również dołączyłem do beta testów i nadal tylko ikonka. Aplikacje uruchamiam na LG G4. Jeśli root nie jest wymagany to może jest ograniczenie co do obsługiwanego sprzętu ?
 #984765  autor: Ron
 21 mar 2018, 10:01
p2225 pisze:Czyli jak Orange zdecyduje, że nie potrzebuje modernizować swojej własnej stacji to problem ma też T-mobile, bo przecież T-mobile nie zmodernizuje cudzej stacji?
Spokojnie, modernizacja pewnie będzie, przecież muszą odkupić część 1800MHz od Plusa, natomiast T-Mobile i tak już chyba nikt nie przeskoczy w ilości BTSów, a jak już zostało wspomniane kolejne i to masowo będą dodawane na masztach PLAYa. W Jastrzebiu nie będzie plamki bez zasięgu tego giganta T 8)
 #984766  autor: kozien70
 21 mar 2018, 10:04
Panowie, tak naprawdę nikt z nas, włącznie z Marcinem (któremu wielkie podziękowania za informacje) nie wie, jak to będzie wyglądać. To są szczegóły ustalane "na górze", nowa umowa dopiero wejdzie w życie i zobaczymy, jakie będą jej skutki.

Fakty są takie: T-mobile maksymalnie inwestuje w sieć mobilną, bo póki co ze względu na brak sieci stacjonarnej nie ma żadnej alternatywy na transmisję danych. Całą parę i kasę ładują w mobile, bo mogą i muszą - transmisja mobilna to ich być albo nie być na polskim rynku.

Orange ma sieć stacjonarną, więc ma alternatywę dla transmisji mobilnej, z drugiej strony zaś kasę musi dzielić na rozbudowę i mobile i fix. Widać to w raporcie za poprzedni rok: Orange ograniczyło wydatki na sieć mobilną, przesuwając je na fix fiber. Na ten rok zapowiedzieli zwiększenie wydatków na mobile zatem zobaczymy.
W każdym razie @p2225 - bez paniki ;-) Jeszcze nie wiemy, jak to będzie. Przypominam, że po akcji 800/2600 a przed ogłoszeniem w grudniu 2016 wspólnego roll-outu nowych bandów też były tu plotki o rozdziale, rozpadzie, osobnej budowie itp.
Tak że spokojnie z tym uciekaniem itp. Nie bądźmy Onetem ;-)

Swoją drogą mam takie przypuszczenie, że jeśli faktycznie Orange zakupi pasmo od Polkomtela (w co nadal nie wierzę :mrgreen: ) to efekt będzie taki, że odpalanie 800/2600 jako dodatkowych pasm znowu się oddali. Zwiększą blok własny 1800, poprawiając transmisję w tym pasmie i uznają, że to na razie wystarczy.
 #984767  autor: ST
 21 mar 2018, 10:08
op252 pisze:
myk6414 pisze:Działa. Dołączyłem to beta testów i jest jak być powinno.
Cześć,
Również dołączyłem do beta testów i nadal tylko ikonka. Aplikacje uruchamiam na LG G4. Jeśli root nie jest wymagany to może jest ograniczenie co do obsługiwanego sprzętu ?
A uaktualniłeś do Nougata? W starszym andku API nie przekazuje informacji o nośnych...
 #984768  autor: Ron
 21 mar 2018, 10:11
kozien70 pisze: Swoją drogą mam takie przypuszczenie, że jeśli faktycznie Orange zakupi pasmo od Polkomtela (w co nadal nie wierzę :mrgreen: ) to efekt będzie taki, że odpalanie 800/2600 jako dodatkowych pasm znowu się oddali. Zwiększą blok własny 1800, poprawiając transmisję w tym pasmie i uznają, że to na razie wystarczy.
Myślę, że odkupią ten kawałek z 1800, a co do 800MHz, to priorytet dla Orange.
 #984769  autor: ST
 21 mar 2018, 10:11
kozien70 pisze:Nie bądźmy Onetem ;-)
Ładne :-) Swoją drogą latoś okazało się, że mamy niewyobrażalną dotąd liczbę ekspertów na temat pasma, technologii i ekonomii sieci mobilnych :lol:
  • Strona 922 z 1158
  • 1
  • 920
  • 921
  • 922
  • 923
  • 924
  • 1158
  • 1
  • 920
  • 921
  • 922
  • 923
  • 924
  • 1158