DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 836 z 1158
  • 1
  • 834
  • 835
  • 836
  • 837
  • 838
  • 1158
 #962525  autor: kozien70
 24 lis 2017, 00:41
@Marcin_ - zgadzam się, epitety i hejt to przesada. U mnie w tym roku to chyba pierwsza awaria T-mobile. Nie ma żadnego dramatu.
Nawiasem - wszystko w mojej lokalizacji wróciło do normy już jakiś czas temu.
EDIT: no nie do końca wróciło. I dziwnie to wygląda: przy próbie speedtestu wyrzuca mnie z okolicznych stacji z agregacji L1800+L2600 do samego L800 z dalszych eNodeB :?
 #962532  autor: Kryniczanin
 24 lis 2017, 01:38
Tego nikt nie neguje. Pytam po prostu ile awarii miało TM w tym roku skoro to takie badziewie ?
Niedziela https/youtube nie działa (wpisy), środa to samo - tutaj się przyznali do światłowodu, czwartek znów to samo.

Jak to nazwać jak nie badziewnym działaniem? W ciągu 5 dni mam 3 awarię. Jedynie Orange z swoją platformą VoLTE jest bardziej awaryjne od T.
Tutaj dodatkowo wynikają z awarii łączy na dzierżawionych liniach.
Miesiąc temu znajoma rozpoczęła budowę pompy ciepła w domu. Wszelkie papiery załatwione, mapka ze starostwa z uzbrojeniem wzięta...Zaczęli kopać i okazało się, że dwa metry od domu mają światłowód które nie znajduje się na żadnych mapach, a oni nigdy nie wyrażali zgody na puszczenie jego swoją działką.

Na szczęście koparka go nie ciachnęła.
Problem że Panowie na budowach mają wszystko w dupie
Na przykładzie który podałem powyżej sprawa nie jest taka prosta - Niech Panowie właściciele światłowodów najpierw kładą je za zgodą właścicieli działek a potem robią inwentaryzację powykonawczą uzbrojenia.
 #962536  autor: Mixiorek
 24 lis 2017, 07:55
"23.11.2017
T‑Mobile uruchomił pierwsze stacje obsługujące sieć Narrow Band IoT.

Stacje bazowe z sygnałem NB IoT zostały uruchomione w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie trwają przygotowania do budowy kolejnych w innych częściach Polski oraz masowego uruchamiania sieci NB IoT na terenie całego kraju w 2018 roku.

Zbudowane w Gorzowie Wielkopolskim stacje działają w trybie komercyjnego dostępu i przechodzą właśnie testy wewnętrzne mające finalnie potwierdzić stabilność i jakość funkcjonowania nowej sieci przed rozpoczęciem kolejnych inwestycji. Nowa sieć została zbudowana na częstotliwościach z zakresu 800 MHz. Na jej potrzeby przeznaczony został fragment pasma separacyjnego, co oznacza budowana sieć pozostanie bez wpływu na pojemność sieci LTE800 oraz osiągane w niej prędkości przesyłania danych.

[...]"

https://firma.t-mobile.pl/pl/dla-mediow ... fb20a6d947

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #962537  autor: kozien70
 24 lis 2017, 08:13
I to jest dobra wiadomość. Podobno Orange też szykuje się do startu tej technologii.
Pasmo 800 czyli dobra penetracja. Dzięki temu rozpocznie się wreszcie proces migracji m2m z 2G. Miejmy nadzieję, że za uruchomieniem NB IoT pójdzie odpowiednia dostępność urządzeń końcowych.
 #962543  autor: p2225
 24 lis 2017, 08:47
Gdzieś w materiałach widziałem, że M2M w LTE ma mieć lepszy zasięg o 20dB niż GSM. :P

@kozien a wydawało mi się, że Orange raczej pójdzie w LTE-M tak jak Orange France. Również wpisy na blogu na to wskazywały. LTE-M wykorzystuje max. 6 PRB i wykorzystuje to samo pasmo co wszyscy. Ponadto umożliwia mobilność urządzeń w sieci czego nie ma w NB-IoT.

To, że wybiorą 800-kę to chyba było jasne. Żadne inne pasmo nie dałoby zasięgu ;)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #962550  autor: p2225
 24 lis 2017, 09:11
Może tak jest łatwiej zarządzać siecią? Jedna nie wpływa na drugą.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #962553  autor: p2225
 24 lis 2017, 09:22
O to już trzeba pytać @Marcin_ na ile to wymaga fizycznej modernizacji, a na ile wystarczy zaktualizować soft.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #962605  autor: Kryniczanin
 24 lis 2017, 15:43
Ciekawe jak można wymusić to pasmo na smartphonie, może faktycznie bierze to tak mało prądu, że będzie pracował cały tydzień ;)
Do tego pasma normalne karty nie będą miały wjazdu. Tylko dedykowane M2M.
 #962608  autor: kozien70
 24 lis 2017, 16:09
Spacedust pisze:
Kryniczanin pisze:Maksymalny dl około 1,5mb. To i tak 7x tyle co EDGE na M2M.
Ciekawe jak można wymusić to pasmo na smartphonie, może faktycznie bierze to tak mało prądu, że będzie pracował cały tydzień ;)
Boże, jakie wymuszanie tego pasma na smartfonie... Przecież to zupełnie inna technologia.
 #962675  autor: maniek357
 24 lis 2017, 21:55
maniek357 pisze:
tomi81 pisze:@bed - w Białymstoku mamy podobną sytuację - 5 miesięcy temu TMobile wyłączył stacje na ul. Mickiewicza 42, która swoim zasięgiem pokrywała dużo obszar (stacja typu „umbrella”, wysoka lokalizacja). W kolejnym wykazie UKE pojawił się planowany zamiennik (ID26244, ul. Miłosza 2, Atrium Biała, jest tam też Plus). Co z tego jak planowany termin jego uruchomienia to rok 2019 (wg posiadanych przeze mnie informacji):-/. Co się dzieje z zasięgiem w okolicy (zwłaszcza indoor) nie muszę specjalnie pisać - widok brak sieci/E na wyswietlaczu jest bardzo częsty. Jedna stacja z LTE800 (sektor w tę stronę) z ul. Niedźwiedziej sprawy nie może załatwić, pozostałych lokalizacji praktycznie nie widać. Dużo na forum pisze się o braku płynnego odpalania zamienników za likwidowane lokalizacje w Plusie - życie pokazuje ze że w N! wcale nie jest lepiej (przynajmniej w Białymstoku).
Miałem poruszyć ten temat. Mieszkam 200 metrów od Atrium Biała i z Orange jest tragedia. Wszystkie pasma równo zapchane. W domu:
- rozmowę z H+ po chwili zrzuca do E (dobrze chociaż, że w S7 nie tracę HD voice),
- momentami łapie LTE, nawet z agregacją 1800+800. Co z tego jak transfery po 2-3 Mbps.
Na zewnątrz jest trochę lepiej. Generalnie im bliżej Atrium Biała, tym gorzej. Dużo lepiej jest w pobliżu stacji na budynku Dentomaxu (Nowowarszawska 52). Aż się prosi o stację na Atrium Biała.
Plus i Play działają w tej okolicy duużo lepiej.
A jednak. Dziś w okolicach Atrium Biała, Orange (Networks?) coś nowego odpalił :) Dużo lepszy zasięg w domu. W końcu odmulili sieć w tym rejonie miasta.
- LTE (1800) (sygnał max -92dBm) - CID 42753 - download przeważnie w okolicach 20 Mb/s, w porywach do 40-50 Mb/s.
- H+ (2100) (sygnał max -83dBm) - CID 20809 - download 22-24 Mb/s

Na zewnątrz jeszcze nie miałem czasu potestować. Ktoś wie gdzie ta stacja ? Czyżby na Atrium obok Plusa ?
 #962688  autor: tomi81
 24 lis 2017, 22:37
maniek357 pisze:
maniek357 pisze:
tomi81 pisze:@bed - w Białymstoku mamy podobną sytuację - 5 miesięcy temu TMobile wyłączył stacje na ul. Mickiewicza 42, która swoim zasięgiem pokrywała dużo obszar (stacja typu „umbrella”, wysoka lokalizacja). W kolejnym wykazie UKE pojawił się planowany zamiennik (ID26244, ul. Miłosza 2, Atrium Biała, jest tam też Plus). Co z tego jak planowany termin jego uruchomienia to rok 2019 (wg posiadanych przeze mnie informacji):-/. Co się dzieje z zasięgiem w okolicy (zwłaszcza indoor) nie muszę specjalnie pisać - widok brak sieci/E na wyswietlaczu jest bardzo częsty. Jedna stacja z LTE800 (sektor w tę stronę) z ul. Niedźwiedziej sprawy nie może załatwić, pozostałych lokalizacji praktycznie nie widać. Dużo na forum pisze się o braku płynnego odpalania zamienników za likwidowane lokalizacje w Plusie - życie pokazuje ze że w N! wcale nie jest lepiej (przynajmniej w Białymstoku).
Miałem poruszyć ten temat. Mieszkam 200 metrów od Atrium Biała i z Orange jest tragedia. Wszystkie pasma równo zapchane. W domu:
- rozmowę z H+ po chwili zrzuca do E (dobrze chociaż, że w S7 nie tracę HD voice),
- momentami łapie LTE, nawet z agregacją 1800+800. Co z tego jak transfery po 2-3 Mbps.
Na zewnątrz jest trochę lepiej. Generalnie im bliżej Atrium Biała, tym gorzej. Dużo lepiej jest w pobliżu stacji na budynku Dentomaxu (Nowowarszawska 52). Aż się prosi o stację na Atrium Biała.
Plus i Play działają w tej okolicy duużo lepiej.
A jednak. Dziś w okolicach Atrium Biała, Orange (Networks?) coś nowego odpalił :) Dużo lepszy zasięg w domu. W końcu odmulili sieć w tym rejonie miasta.
- LTE (1800) (sygnał max -92dBm) - CID 42753 - download przeważnie w okolicach 20 Mb/s, w porywach do 40-50 Mb/s.
- H+ (2100) (sygnał max -83dBm) - CID 20809 - download 22-24 Mb/s

Na zewnątrz jeszcze nie miałem czasu potestować. Ktoś wie gdzie ta stacja ? Czyżby na Atrium obok Plusa ?
Miałem o tym napisać jutro, po weryfikacji w terenie, nie mniej zrobię to teraz, na podstawie złapanych CIDów. Na moje oko TMobile/N ponownie włączyło stacje na Mickiewicza 42 - co ciekawe stacja od kilku miesięcy była wyłączona, nie mniej cały sprzęt pozostał na dachu bloku (tylko Play zwinął swoje zabawki). Może dogadali się ze wspólnotą? Stacja na dachu Atrium Biała ma powstać dopiero w 2019 r. wiec ponowne odpalenie starej lokalizacji to być może rozwiązanie tymczasowe (zwłaszcza, że w przypadku LTE działa tylko LTE1800, a wiec jak przed wyłączeniem - anteny nie wymieniane). Może ktoś na forum ma więcej informacji ;-).
 #962692  autor: tomi81
 24 lis 2017, 23:08
Pawrzes pisze:Potwierdzam powrót sygnału z Mickiewicza 42 ;-)
Dzięki :-) Zobaczymy na jak długo i czy może coś jeszcze z niej dorzucą :-). Równie ważne to to kiedy w końcu zaświeci LTE w N! Z kościoła Św Rocha (ul. Abramowicza 1), gdzie brak tej stacji jest w okolicy odczuwalny (Plus z LTE jest od dawna, może w końcu i N dogada się z proboszczem w celu rozbudowy stacji i wymiany anten;-))
 #962693  autor: maniek357
 24 lis 2017, 23:09
Faktycznie. To może być reaktywacja stacji na Mickiewicza 42. Agregacji mi nie łapie, a ręcznie nie mam jak wymusić pasm, bo Samsung w najnowszym sofcie zablokował service mode. Calkowicie nowa stacja byłaby pewnie od razu z kompletem pasm LTE, także ten trop odpada.

Grunt, że w końcu sieć działa normalnie.

Wysłane z mojego SM-T705 przy użyciu Tapatalka
  • Strona 836 z 1158
  • 1
  • 834
  • 835
  • 836
  • 837
  • 838
  • 1158
  • 1
  • 834
  • 835
  • 836
  • 837
  • 838
  • 1158