DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 49 z 141
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 141
 #956600  autor: MobileMaster
 19 paź 2017, 09:31
Pomimo tego i pomimo ustaleń WRC wykorzystanie zakresu 1400/1500 MHz wymaga zmian w lokalnych przepisach wielu krajów. Polska tablica zagospodarowania częstotliwości przewiduje dzisiaj w tym zakresie służbę stałą (i głównie wykorzystanie rządowe). Przewiduje się, że na dużą skalę zakres ten może wejść do użytku w latach 2022-2025 (do tej pory przeciwnikami alokacji pasma na potrzeby mobilne byli wschodni sąsiedzi Polski, co wróży większe trudności z wykorzystaniem tego zakresu w naszym kraju).
https://www.telko.in/beda-nowe-zasoby-w-pasmie-1500-mhz
 #956637  autor: ja.michal
 19 paź 2017, 14:08
Spacedust pisze:Dlaczego w Polsce to pasmo nie jest uwolnione?
Mają to uwolnić bodajże po 700 MHz, albo jednocześnie z tym pasmem.
Aktualnie zakres bandu 32:
Kod: Zaznacz cały
STAŁA POL.15 cywilno-rządowe
RUCHOMA z wyjątkiem ruchomej lotniczej POL.15 cywilno-rządowe
RADIODYFUZJA cywilne
RADIODYFUZJA SATELITARNA 5.208B cywilne
Spacedust pisze:Miejmy nadzieję, że Plus nie przejmie całego bloku 40 MHz, bo będzie potem stał przez 15 lat ;)
Może jakoś "podepną" sprawę rezerwacji TDD 2,6GHz przy warunkach przetargu/aukcji.
muddy pisze:A pamiętacie jak ludzie stukali się po głowie kiedy Plus wdrażał LTE 1800 jako jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza sieć na świecie?
Na pewno pierwsza w Europie. :)
muddy pisze:LTE było rozpatrywane jako przyszłość i to w pasmach 800/2600
LTE wtedy uruchomiła któraś z sieci w Norwegii i Szwecji i tylko na 2,6 GHz.
 #956824  autor: lord_kr
 20 paź 2017, 17:21
Będzie o wyłączeniu zasięgu ale nie 2g lecz...WiFi.

Jest w UK taki operator jak O2. Jak każda brytjska sieć ma fatalny zasięg, niskie prędkości internetu w dodatku jest droga. Cztery lata temu wprowadzila ona usługę zwaną TU GO. Mówiąc pokrótce była to aplikacja umożliwiająca pełną łącznosć (SMS, MMS, połączenia) przez WiFi na praktycznie każdym urządzeniu z Androidem/IOS/Windows Mobile. Dodatkowo działała za granicą dzięki czemu można było uniknąć płacenia za roaming i dodatkowo mogła być zainstalowana na 7 urządzeniach na raz w tym komputerze stacjonarnym/laptopie co było bardzo wygodne.

Kilka miesięcy operator zaszalał i wprowadził VoWiFi i VoLTE. Do tej pory obsługuje to dosłownie kilka telefonów, zasięg VoLTE ograniczony jest praktycznie jedynie do Londynu a w VoWiFi nie działają SMSy. I wszystko było by dobrze gdyby nie decyzja o zakończeniu działania usługi TU GO. To co się dzieje na forum operatora (O2 community) trudno opisać, ludzie masowo piszą skargi, wylewają żale, dotyczy to też mnie. W Polsce pewnie nie miało by to aż takiego znaczenia ale tu zasięg jest naprawdę fatalny (mnóstwo ludzi polegało jedynie na TU GO)a lista urządzeń z VoWiFi baaaardzo krótka. Ogólnie operator popełnił "samobójstwo marketingowe" w pełnym tego słowa znaczeniu odcinając na oko kilkaset tysięcy swoich abonentów od usług. Nie chce też anulować umów na czas określony zasłaniając się regulaminem. Ogólnie dawno nie widziałem tak wielkiego społecznego oburzenia na jakąś firmę.

I teraz, aż strach pomyśleć co by było gdyby nagle wyłączono 2g na którym "jedzie" większość kraju ? Chyba wkurzeni obywatele zlinczowali by CEO O2
Ostatnio zmieniony 20 paź 2017, 21:52 przez lord_kr, łącznie zmieniany 1 raz.
 #956833  autor: Ron
 20 paź 2017, 18:32
lord_kr pisze:Będzie o wyłączeniu asięgu ale nie 2g lecz...WiFi.

I teraz, aż strach pomyśleć co by było gdyby nagle wyłączono 2g na którym "jedzie" większość kraju ? Chyba wkurzeni obywatele zlinczowali by CEO O2 :-)
Ciężko uwierzyć, że tak słabo z sieciami w UK. :) Która z technologii najlepiej tam działa ??
 #956834  autor: lord_kr
 20 paź 2017, 18:33
alien202 pisze:
lord_kr pisze:Będzie o wyłączeniu asięgu ale nie 2g lecz...WiFi.

I teraz, aż strach pomyśleć co by było gdyby nagle wyłączono 2g na którym "jedzie" większość kraju ? Chyba wkurzeni obywatele zlinczowali by CEO O2 :-)
Ciężko uwierzyć, że tak słabo z sieciami w UK. :) Która z technologii najlepiej tam działa ??
2g :-D poczytaj inne moje posty

Wysłane z mojego Commodore 64 przy użyciu Tapatalka
 #956835  autor: Ron
 20 paź 2017, 18:38
W Europie jeszcze nikt nie wyłączył ani 2G ani 3G :D
 #957003  autor: ja.michal
 22 paź 2017, 00:19
alien202 pisze:Ciężko uwierzyć, że tak słabo z sieciami w UK. :)
Słabo przez liberalne normy. Mieliby takie jak u nas to niestety, ale operator musiałby podwinąć rękawy i stawiać gęściej stacje bazowe.
 #957165  autor: lord_kr
 22 paź 2017, 20:20
ja.michal pisze:
alien202 pisze:Ciężko uwierzyć, że tak słabo z sieciami w UK. :)
Słabo przez liberalne normy. Mieliby takie jak u nas to niestety, ale operator musiałby podwinąć rękawy i stawiać gęściej stacje bazowe.
Nie sądzę. Tutaj jest bardzo gęsta sieć nadajników zwłaszcza EE czyli dawne sieci Orange i T-Mobile która ma 2G jedynie w 1800 Mhz. W dużych miastach anteny wiszą na co drugiej latarni :-)

Przypuszczam że chodzi bardziej o przepaść jaka dzieli miasta i tereny zurbanizowane od tzw "countryside" a także bogate południe od bardzo biednej północy. Dopóki jest się w jakimkolwiek mieście lub na autostradzie jest ok, lecz tereny wiejskie oraz małe miejscowości mają poważny problem. Najczęściej jest 2g o ile w ogóle.

Do tego dochodzą ograniczenia stosowane przez operatorów raczej niespotykane w Polsce. Np EE blokuje LTE800 na kartach prepaid. Często więc zwłaszcza w budynkach Abo ma zasięg a karta nie. Trójka zaś stosuje LTE800 jedynie do VoLTE za to jako jedyna sieć udostępnia je w prepaidzie. O2 ma VoLTE ale jedynie w małej części swojej sieci - często więc zasięg
LTE jest ale połączenia nie działają.

W takim bałaganie wyłączenie 2g w przewidywalnej przyszłości wydaje się niemożliwe.
 #957331  autor: ja.michal
 24 paź 2017, 00:14
lord_kr pisze:Nie sądzę. Tutaj jest bardzo gęsta sieć nadajników zwłaszcza EE czyli dawne sieci Orange i T-Mobile która ma 2G jedynie w 1800 Mhz. W dużych miastach anteny wiszą na co drugiej latarni :-)
Niby tak, ale to chyba anteny dookólne? Pojemności takie rozwiązanie nie dodaje, lepsze wydają się sektory i chyba się sprawdzają bo u nas i 8-sektorowe anteny bywają.
lord_kr pisze:Przypuszczam że chodzi bardziej o przepaść jaka dzieli miasta i tereny zurbanizowane od tzw "countryside" a także bogate południe od bardzo biednej północy. Dopóki jest się w jakimkolwiek mieście lub na autostradzie jest ok, lecz tereny wiejskie oraz małe miejscowości mają poważny problem. Najczęściej jest 2g o ile w ogóle.
Czytałem o tym. Niezły cyrk ludzie mają. W Irlandii Północnej i Szkocji podobno operator nie chce postawić stacji bazowej nawet jak pół miasteczka czyli kilka tysięcy osób o to prosi i jest chętna podpisać umowy z takim operatorem. Tylko współczuć. To u nas z sieciami komórkowymi można powiedzieć, że jest raj.
lord_kr pisze:Do tego dochodzą ograniczenia stosowane przez operatorów raczej niespotykane w Polsce. Np EE blokuje LTE800 na kartach prepaid. Często więc zwłaszcza w budynkach Abo ma zasięg a karta nie. Trójka zaś stosuje LTE800 jedynie do VoLTE za to jako jedyna sieć udostępnia je w prepaidzie. O2 ma VoLTE ale jedynie w małej części swojej sieci - często więc zasięg
LTE jest ale połączenia nie działają.
To w Polsce model z wpuszczeniem lub nie do nowych usług stosuje namiętnie T-Mobile.
lord_kr pisze:W takim bałaganie wyłączenie 2g w przewidywalnej przyszłości wydaje się niemożliwe.
Fajnie, aby Polska była pionierem w tej kwestii w Europie czyli wyłączenia 2G. :D Pewnie jednak prędzej zrobią to takie małe kraje jak Holandia czy Belgia.
 #957332  autor: lord_kr
 24 paź 2017, 00:35
ja.michal pisze:
lord_kr pisze:Nie sądzę. Tutaj jest bardzo gęsta sieć nadajników zwłaszcza EE czyli dawne sieci Orange i T-Mobile która ma 2G jedynie w 1800 Mhz. W dużych miastach anteny wiszą na co drugiej latarni :-)
Niby tak, ale to chyba anteny dookólne? Pojemności takie rozwiązanie nie dodaje, lepsze wydają się sektory i chyba się sprawdzają bo u nas i 8-sektorowe anteny bywają.
lord_kr pisze:Przypuszczam że chodzi bardziej o przepaść jaka dzieli miasta i tereny zurbanizowane od tzw "countryside" a także bogate południe od bardzo biednej północy. Dopóki jest się w jakimkolwiek mieście lub na autostradzie jest ok, lecz tereny wiejskie oraz małe miejscowości mają poważny problem. Najczęściej jest 2g o ile w ogóle.
Czytałem o tym. Niezły cyrk ludzie mają. W Irlandii Północnej i Szkocji podobno operator nie chce postawić stacji bazowej nawet jak pół miasteczka czyli kilka tysięcy osób o to prosi i jest chętna podpisać umowy z takim operatorem. Tylko współczuć. To u nas z sieciami komórkowymi można powiedzieć, że jest raj.
lord_kr pisze:Do tego dochodzą ograniczenia stosowane przez operatorów raczej niespotykane w Polsce. Np EE blokuje LTE800 na kartach prepaid. Często więc zwłaszcza w budynkach Abo ma zasięg a karta nie. Trójka zaś stosuje LTE800 jedynie do VoLTE za to jako jedyna sieć udostępnia je w prepaidzie. O2 ma VoLTE ale jedynie w małej części swojej sieci - często więc zasięg
LTE jest ale połączenia nie działają.
To w Polsce model z wpuszczeniem lub nie do nowych usług stosuje namiętnie T-Mobile.
lord_kr pisze:W takim bałaganie wyłączenie 2g w przewidywalnej przyszłości wydaje się niemożliwe.
Fajnie, aby Polska była pionierem w tej kwestii w Europie czyli wyłączenia 2G. :D Pewnie jednak prędzej zrobią to takie małe kraje jak Holandia czy Belgia.
Co do tych wiosek to 100% prawda. Przez pewien czas Vodafone probowal stosowac "komunalne" fentokomorki podpinane do DSL ale temat chyba upadl. Obecnie w Szkocji gminy wspolfinansuja budowe nowych masztow i jeszcze daja dzialki zeby zachecic.

"Podlaczenie" malych wiosek do sieci bywa nie lada wydazeniem. Ponizej przyklad w wykonaniu O2:

https://youtu.be/h4LvIQwmCLI



Wysłane z mojego Commodore 64 przy użyciu Tapatalka
 #957333  autor: ja.michal
 24 paź 2017, 00:42
Jak W Rosji. Ktoś tutaj wrzucał materiał na YT z uruchomienia stacji bazowej (włącznie z LTE) na jakiejś wiosce rosyjskiej i były baloniki i chyba orkiestra. Cały festyn. ;)
 #957334  autor: lord_kr
 24 paź 2017, 00:56
ja.michal pisze:Jak W Rosji. Ktoś tutaj wrzucał materiał na YT z uruchomienia stacji bazowej (włącznie z LTE) na jakiejś wiosce rosyjskiej i były baloniki i chyba orkiestra. Cały festyn. ;)
Kilka lat temu T-Mobile polaczylo sie z Orange i nastapila "optymalizacja" sieci. Bardzo wiele masztow zostalo wylaczonych a mnostwo ludzi stracilo zasieg. Sprawa byla na tyle powazna ze zajely sie nia najwieksze stacje TV i gazety chyba nawet rzad w jakis sposob interweniowal.

A jesli chodzi o wylaczenie 2g to Three mial kiedys roaming krajowy najpierw z O2 potem z Orange. W 2012 roku uznano ze zasieg sieci maciezystej jest wystarczajacy i wylaczono go na wiekszosci obszaru UK chyba tylko gdzies na najdalszych szkockich zadupiach sie ostal ale i tak jedynie sms i polaczenia bez danych. Efekt: pozostalo jedynie WCDMA2100, kilkaset tysiecy ludzi bez zasiegu, mnostwo skarg i zazalen jedyne co dobre to mozliwosc wczesniejszego zerwania umowy.

Wysłane z mojego Commodore 64 przy użyciu Tapatalka
 #957335  autor: ja.michal
 24 paź 2017, 01:01
Słabo, nawet bardzo. Tak szczerze mówiąc myślałem, że ludzi nieco bardziej zaradni. Jeśli chodzi o internet i połączenia w takiej małej wiosce to już teraz mam kilka pomysłów jak się obejść bez operatorów sieci komórkowych.

A jak z VoWiFi w UK?
 #957336  autor: lord_kr
 24 paź 2017, 01:04
ja.michal pisze:Słabo, nawet bardzo. Tak szczerze mówiąc myślałem, że ludzi nieco bardziej zaradni. Jeśli chodzi o internet i połączenia w takiej małej wiosce to już teraz mam kilka pomysłów jak się obejść bez operatorów sieci komórkowych.

A jak z VoWiFi w UK?
VoWiFi dziala u wszystkich operatorow z tym ze w O2 i Vodafone bez SMSow. Jedynie Three udostepnia w prepaidzie.

Kilka postow temuw tym watku pisalem o aplikacji TU GO w O2 ktora pozwalala na SMSy i polaczenia przez WiFi. Teraz mamy kolejny skandal bo operator ja wylacza. Polecam poczytac :)

Wysłane z mojego Commodore 64 przy użyciu Tapatalka
 #957337  autor: ja.michal
 24 paź 2017, 01:10
Tak, czytałem. I tutaj jest pomysł skoro jest już VoWiFi powszechnie dostępne. Wystarczyłaby radiolinia do miasteczka lub inne w miarę sensowne łącze (nawet satelitarne; może nawet z wyciętymi innymi portami poza tymi do VoWiFi) i zrobienie zewnętrznej sieci WiFi w takim miasteczku, np. w oparciu o sprzęt Ubiquiti Networks. Skoro operator się nie garnie to trzeba samemu zabrać się za robotę, a VoWiFi nie potrzebne co zawsze pozostają VoIPy.
 #957347  autor: Mixiorek
 24 paź 2017, 07:53
Dzięki za bardzo cenne informacje odnośnie sieci w UK na prowincji. Podobne spostrzeżenia miałem kilka lat temu w odniesieniu niemieckiej (południe) i szwajcarskiej prowincji (północ). W ostatnim czasie na szczęście coś się ruszyło ale jeszcze kilka lat temu tam było tylko 2G i to nie wszędzie. Gdzie u nas 3G było już niemal wszędzie a LTE zaczęło być podstawą transmisji. Także niby UK, Niemcy i Szwajcarzy są tacy do przodu a tutaj raczej nie ma przewagi. Do tego o ile są to bogatsze kraje i rynki od naszego.
Niech każdy z forum to przeczyta i porówna do naszego krajowego podwórka. Fajnie jest złapać perspektywę i dystans.
Liczę na więcej tego rodzaju newsów ;-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #957348  autor: kozien70
 24 paź 2017, 08:01
Szwajcaria to jeszcze inna bajka, bo to "rodzynek", w którym normy PEM są jeszcze ostrzejsze niż u nas (albo przynajmniej tak samo ostre- już nie pamiętam dokładnie)
 #957375  autor: Benjamin Linus
 24 paź 2017, 09:53
Mixiorek pisze:Dzięki za bardzo cenne informacje odnośnie sieci w UK na prowincji. Podobne spostrzeżenia miałem kilka lat temu w odniesieniu niemieckiej (południe) i szwajcarskiej prowincji (północ). W ostatnim czasie na szczęście coś się ruszyło ale jeszcze kilka lat temu tam było tylko 2G i to nie wszędzie. Gdzie u nas 3G było już niemal wszędzie a LTE zaczęło być podstawą transmisji. Także niby UK, Niemcy i Szwajcarzy są tacy do przodu a tutaj raczej nie ma przewagi. Do tego o ile są to bogatsze kraje i rynki od naszego.
Niech każdy z forum to przeczyta i porówna do naszego krajowego podwórka. Fajnie jest złapać perspektywę i dystans.
Liczę na więcej tego rodzaju newsów ;-)

Ja tam kiedyś wspominałem jak w Madrycie, było najczęściej GPRS lub zwykłe 3G a złapać DC+ to już było wydarzenie.Nie we wszystkich sieciach, ale najczęściej w Movistar. Wtedy nie było jeszcze LTE w roamie.
  • Strona 49 z 141
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 141
  • 1
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 141