Telekomunikacja jak na dłoni

Konfiguracja i rozbudowa sieci Play/P4

Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderatorzy: darkangel, Kaczy, thonka, Pawrzes, Moderatorzy

Wiadomość
Autor

Re: Konfiguracja i rozbudowa sieci Play/P4

Postprzez p2225 » 26 wrz 2017, o 18:17

viggen napisał(a):Duże zaskoczenie ze strony TMobile -Play , bo w sumie to Orange miało być tym partnerem z dostępem stacji (chociaż osobiście anteny P4 na stacjach N! mnie w ogóle nie cieszą ale biznes jest biznes)

Ale patrz z tej strony, że jak T-mobile udostępnia stacje Play'owi to w zamian pewnie będzie chciał dowiesić się do części stacji Play'a. Oczywiście za jakąś część stacji weźmie po prostu kasę, którą może wesprzeć rozbudowę sieci.

Mnie tam cieszy rozbudowa każdej sieci. Gdy w okolicy rośnie zasięg/pojemność innych operatorów to wiem, że moja sieć też będzie śmigała, bo ruch zostanie rozładowany na kilka sieci. A że tam jedna sieć ma kilka milionów klientów (a właściwie kart SIM) mniej czy więcej czy zarobi mniej to mi rybka.
LTE2600+LTE1800:
Obrazek
p2225
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 1
Model telefonu: LG G6
Sieć: Orange, Nju

Postprzez viggen » 26 wrz 2017, o 19:30

p2225 napisał(a):Ale patrz z tej strony, że jak T-mobile udostępnia stacje Play'owi to w zamian pewnie będzie chciał dowiesić się do części stacji Play'a.

Wyraziłem tylko swoje zdanie :-) Mieszkam w mieście więc mnie tam rybka ile ludzi gdzie ma, bo anten jest dużo w okolicy.
Z tego co wymieniłeś, to Play się rzucił na stacje TM jak pustelnik na pustyni w stronę wodopoju.
Jasne, Play może się "odpłacić" :) Ale czym? Swoich stacji bazowych ma ok 1000 a reszta to konstrukcje na dachach, które ledwie swoja anteny dźwigają.
Ale to biznes a z nas tylko specjaliści kanapowi ;)
Pozdrawiam
viggen
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez p2225 » 26 wrz 2017, o 19:47

Może akurat T-Mobile nie widzi potrzeby korzystania ze stacji własnych Play'a u mnie? Sprawdzałem tylko województwo lubuskie. Nie wiem jak jest w innych częściach kraju. Play będzie stawiał też swoje stacje, może lokalizacje którychś akurat spodobają się T-mobilowi? U mnie w rodzinnym mieście Play będzie stawiał trzy swoje maszty i będzie miał 2x więcej stacji od pozostałych. W przypadku dwóch lokalizacji, T-Mobile powinien się jak najbardziej dowiesić, bo nawet na zewnątrz potrafi tam nie mieć zasięgu.
LTE2600+LTE1800:
Obrazek
p2225
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez viggen » 26 wrz 2017, o 19:54

p2225 napisał(a): U mnie w rodzinnym mieście Play będzie stawiał trzy swoje maszty i będzie miał 2x więcej stacji od pozostałych.

Wg mnie, Play gdy skończy dowieszać anteny do stacji TMobile (N! ?), to swoje zawinie, bo koszty. Nie wszystkie ale jakąś część. Taniej siedzieć na cudzych.
W przypadku dwóch lokalizacji, T-Mobile powinien się jak najbardziej dowiesić, bo nawet na zewnątrz potrafi tam nie mieć zasięgu.

Piszesz o samym TMobile, czy całym N! ?
viggen
Stały bywalec
Stały bywalec

Postprzez p2225 » 26 wrz 2017, o 20:01

T-mobile, a w rezultacie również Orange.
LTE2600+LTE1800:
Obrazek
p2225
Spamer ;)
Spamer ;)

Postprzez Kryniczanin » 26 wrz 2017, o 20:23

Spójrzcie na Bieszczady :-)
Obrazek
Kryniczanin
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 37
Model telefonu: HP9L
Sieć: W4 i dziewica

Postprzez kozien70 » 26 wrz 2017, o 21:26

p2225 napisał(a):Mnie tam cieszy rozbudowa każdej sieci. Gdy w okolicy rośnie zasięg/pojemność innych operatorów to wiem, że moja sieć też będzie śmigała, bo ruch zostanie rozładowany na kilka sieci. A że tam jedna sieć ma kilka milionów klientów (a właściwie kart SIM) mniej czy więcej czy zarobi mniej to mi rybka.

Dokładnie.
Poza tym im więcej stacji ma Play, tym mniejsze obciążenie sieci partnerów roamingowych, zatem rozbudowa Playa to korzyść również dla klientów innych sieci.
Jak dla mnie to Orange/T-mobile wszystkie lokalizacje mogliby udostępnić Play-owi.
Obrazek
kozien70
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: Galaxy S7 Edge Duos, Lumia 950
Sieć: W4

Postprzez hdfunpack » 26 wrz 2017, o 21:36

Play stopniowo bierze kolejne pozwolenia w Bieszczadach, nadal na wieżach do retransmisji sygnału telewizyjnego (tak jak inni operatorzy w tym rejonie). Jednak zastanawiający jest dosył - ciekawi mnie, czy do anten Play będzie doprowadzony światłowód, czy będą one podłączone tylko do radiolinii widocznych na wykazie UKE. Jeżeli ta druga opcja, to jakość sieci będzie względnie słaba, bo radiolinie 240 Mb/s (takich jest większość) starczają ledwo na 3x L800 i 1800, a w pozwoleniach jest jeszcze L2600.
Mam nadzieję, że niedługo pozwolenia "przesuną się" na południowy wschód i Play rozwiąże w jakiś ciekawy sposób (podobnie jak kiedyś w Sromowcach Niżnych) sprawę braku zasięgu w miejscowości Wołosate. Prawdopodnie jest tam nadal tylko repeater GSM 900 Plusa.
Obrazek
hdfunpack
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 56
Sieć: RBM

Postprzez lordbyd » 26 wrz 2017, o 22:14

ciekawi mnie, czy do anten Play będzie doprowadzony światłowód, czy będą one podłączone tylko do radiolinii widocznych na wykazie UKE.

Większość wież radiowo-telewizyjnych ma dosył kablowy światłowodem do MUX-ów więc operator może wydzierżawić włókno lub wykorzystać istniejące łącze.
lordbyd
Stały bywalec
Stały bywalec

Model telefonu: Nokia 6310i, Huawei Y5 II
Sieć: nju, T-Mobile

Postprzez 3G » 26 wrz 2017, o 22:44

Nadajniki RTV to chyba biorą sygnał z satelity.
Obrazek
3G
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: LG G4, S7 Edge, LG X-mach, Nokia E51, E52

Postprzez PawlusG » 26 wrz 2017, o 23:23

Sygnał przesyłany jest światłowodem lub rzadziej radiolinią.
:)
PawlusG
Zapalony dyskutant
Zapalony dyskutant

Model telefonu: Honor 7 + Xiaomi Redmi 4X
Sieć: Orange + Orange + Aero2

Postprzez Ubinoob » 26 wrz 2017, o 23:31

Nie bez powodu tyle masztów emitelowych do retransmisji (SLR) jest w terenie :) Dużo z regionalnych RTON'ów zasilane jest radioliniowo.
Ubinoob
Cichy Czytelnik
Cichy Czytelnik

Postprzez cyanoone » 27 wrz 2017, o 00:14

Play zyskał niedaleko mnie pozwolenie na budowę. Ile może zająć odpalenie takiej stacji? Jest to wieś.
Plus-->Play (2015)
Klucz-->Orange-->Lajt (2017)
cyanoone
Spamer ;)
Spamer ;)

Pochwały: 63
Model telefonu: Xiaomi Mi4i
Sieć: Play Lajt

Postprzez Yey » 27 wrz 2017, o 08:18

cyanoone napisał(a):Play zyskał niedaleko mnie pozwolenie na budowę. Ile może zająć odpalenie takiej stacji? Jest to wieś.

Po wydaniu decyzji o pozwoleniu na budowę są jeszcze 2 tygodnie na odwołanie się od tej decyzji. Gmina musi wysłać zawiadomienia do wszystkich stron postępowania (np. protestujących). Dopiero po otrzymaniu pocztą potwierdzenia ich doręczenia liczony jest ten 2 tygodniowy termin i dopiero jeśli nie wpłyną odwołania pozwolenie jest prawomocne i można wbić szpadel.
Papierkowa rzeczywistość :(
Yey
Cichy Czytelnik
Cichy Czytelnik

Postprzez 3G » 27 wrz 2017, o 08:40

PawlusG napisał(a):Sygnał przesyłany jest światłowodem lub rzadziej radiolinią.

Może to się zmienia, światłowodów coraz więcej, ale dosył satelitarny był/jest stosowany powszechnie wśród wiodących nadawców. Nie twierdzę, że wyklucza to inne możliwości. Radiolinie oczywiście też się stosuje do dostarczania sygnału do nadajników RTV.
Sorry za offtop ;)
Obrazek
3G
Spamer ;)
Spamer ;)

Model telefonu: LG G4, S7 Edge, LG X-mach, Nokia E51, E52

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Technikalia