DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 794 z 1158
  • 1
  • 792
  • 793
  • 794
  • 795
  • 796
  • 1158
 #952950  autor: ja.michal
 26 wrz 2017, 22:40
p2225 pisze:Największy sens to miałoby GSM/U900, bo dałoby największy zasięg. Nie wydaje mi się żeby jeszcze uruchomili U900. Przy tak nietypowych stacjach raczej wszystko robi się od razu.
Widocznie nie ma sensu, ze względu na wspomniane osłonięcie przez góry, i cały teren i tak pokrywa pojemniejsze U2100.
p2225 pisze:@ja.michal pewnie nie mniej niż 1000-1500zł o ile takowy w ogóle istnieje.
Zapewne Orange ma jakieś specjalne warunki, a jeszcze bardziej możliwe, że własne zasoby wykupione na jakimś satelicie telekomunikacyjnym. Na dachu widać dwie anteny łącza satelitarnego. Jedno łącze obecnie to koło 20 Mbps (różni dostawcy łączy satelitarnych). Na U2100 i GSM jak znalazł. Dawniej TP/Orange sprzedawało łącza stałe satelitarne, nawet dla osób fizycznych. Link do satelity był/jest bodajże gdzieś koło Kielc.

Bardziej mnie ciekawi jak wygląda rozmowa przez takie łącze. Czy słychać opóźnienia wynikające z łączności satelitarnej.

EDIT
Pogrzebałem nieco i możliwe, że korzystają z brytyjskiej firmy Avanti Communications Group. W ofercie tej firmy jest łącze 20 Mbps downlink, 4 Mbps uplik bez limitu danych. Cena 37031,25 USD miesięcznie i to pewnie netto ;) Jest również opcja z takimi samymi prędkości, ale limitem 640 GB miesięcznie (wychodzi koło 20 GB na dobę) za 6351,25 USD miesięcznie. Oczywiście ceny od tak dostępne w sieci u pośredników i można tylko gdybać jak jest naprawdę.

EDIT 2
Ta firma ma nawet usługę specjalnie dla stacji bazowych w odległych rejonach. Obsługuje EE i Vodafone.
http://www.avantiplc.com/sectors/carrierservices/
 #952952  autor: kozien70
 26 wrz 2017, 23:12
ja.michal pisze: Dawniej TP/Orange sprzedawało łącza stałe satelitarne, nawet dla osób fizycznych. Link do satelity był/jest bodajże gdzieś koło Kielc.
Psary koło Kielc. Kiedyś jedna z najnowocześniejszych stacji satelitarnych na świecie. Poszła parę lat temu "pod kilof i palnik".
 #952958  autor: PawlusG
 26 wrz 2017, 23:31
ja.michal pisze:Cena 37031,25 USD miesięcznie i to pewnie netto ;)
Przy tej cenie, to pewnie pociągnięcie światłowodu by się zwróciło po roku. Jakoś dwa lata temu Orange chciało ok. 50-70 tyś zł za pociągnięcie 1 km światłowodu + infrastruktura. 37 tyś $ miesięcznie, to jakieś 135 tyś zł, więc po roku wychodzi 1 620 tyś zł. Licząc 70 tyś zł za 1 km, to lekko wychodzi, że za roczny koszt utrzymania łącza satelitarnego można pociągnąć 23 km światłowodu. Wydaje mi się, że do najbliższego węzła nie będzie aż tak daleko :)

:)
 #952974  autor: zajadacz
 27 wrz 2017, 08:46
Dolina Chochołowska to są takie "góry", że do schroniska da się dojechać normalnym samochodem. Jakby rozkopać drogę i odbudować nawierzchnię, to jak najbardziej do zrobienia za rozsądne pieniądze za kilometr i w rozsądnym czasie. Natomiast szacunki co do kosztu łącza satelitarnego są mocno zawyżone. Moim zdaniem więcej niż 2-3k PLN/miesiąc (za obu operatorów) nie płacą za dosył do tej stacji (przy większych kosztach w ogóle by jej nie postawili). W perspektywie roku koszt łącza to 30k, na 10 lat to 300k. Wątpię, żeby ktoś pociągnął 8,5 km światłowodu za 300k. Wychodzi 35k za kilometr. A puścić potokiem (IMO najtańsze rozwiązanie, są takie kable do wody) pewnie się nie da ze względów środowiskowych.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #952987  autor: Mixiorek
 27 wrz 2017, 10:29
p2225 pisze:Hmm tak patrzę na mapę nowych pozwoleń od @lzur - http://www.btsmap.one.pl/uke/btsnowe/ i w obu sieciach jest bardzo dużo pojedynczych lokalizacji z pozwoleniami na wszystkie pasma. Taka sytuacja jest dopiero od dwóch wykazów UKE (dzisiejszy + sierpniowy). Wcześniej było takich stacji zdecydowanie mniej. N! zamierza aż tyle budować czy odnawiają pozwolenia radiowe dla istniejących stacji? U mnie wszystkie takie pozwolenia to zupełnie nowe stacje, więc może to jakiś większy projekt? Najlepiej wyfiltrować GSM+UMTS+LTE1800.
tomi81 pisze:@p2225 - jak spojrzysz na lokalizacje tych nowych stacji to pasuje to do pokrywania obecnych dziur w zasięgu. Moim zdaniem są to zupełnie nowe stacje, co tym bardziej cieszy. Dobrze to też widać na BTSearch po wybraniu opcji pokazania nowych stacji - tam prezentowane stacje N to tylko nowe lokalizacje (brak lokalizacji w których dodawane są nowe pasma). Podobnie tam jest w przypadku Play. Tylko Plus ma inaczej :-)
p2225 pisze:Ciekawe ile z tych stacji to maszty własne Orange/T-mobile, a ile z nich to stacje Play'a?
Wersja dla leniwych:
Kolejne miesiące od kwietnia do września.
Na btsearch wygląda to inaczej. Sprawdziłem kilka stacji N! wyrywkowo przez google earth filtrując przez GSM i są to już istniejące stacje. Nie sprawdziłem całości.
Porównaj sobie btsearch - "wyświetl najnowsze" i earth. Różnica bardzo duża. Btsearch wyświetla nowe pozwolenie/ lokalizację. Np: tylko na nowe pasmo ale stacja już jest lub na całkiem nową stację. Trzeba się przyjrzeć za każdym razem.

W aglomeracji warszawskiej są np: dwie stacje. TMobile i Orange. Orange to obiekt na centrum handlowym Janki (już tam były stacje, więc może to nowe piko albo instalacja zewn.). TMobile Janczewice wygląda na całkiem nowe pozwolenie ale czasem jak wiemy do budowy stacji jeszcze daleka droga. Trzeba to po prostu weryfikować też w terenie. Natomiast pozwolenie jest faktycznie całkowicie nowe.

Kolejne całkiem nowe lokalizacje:
Niekłań Wielki - stacja na terenie bloku A, który musi pokryć Orange
Ludwików - jest obok terenu do pokrycia. Nieco dziwi mnie ta lokalizacja bo obok N! ma 3 stacje. Może to zamiennik za którąś albo to jakaś górka i będą chcieli doświetlić duży obszar? Dziwne ale mamy mało danych

TMobile:
Zakopane Hala Gąsienicowa, Dz. nr 13137/1
Czarna Góra Dz. nr 2097
Już wspomniane - Sromowce Niżne Szkolna 1, Dz. nr 3137/12, 3137/23
Teren Wacława - Jelenia Góra Dolnośląska 23, Dz. nr 68/2

Patryk niedaleko Rawicza, może kojarzysz czy tam było N! czy to może być nowa stacja:
Chocieborowice Dz. nr 137/10

Jest tego trochę ale każdy przypadek jest inny i trzeba sprawdzać dokładnie. W tym przypadku bstearch lepiej filtruje "nowe" pozwolenia.
zajadacz pisze: A puścić potokiem (IMO najtańsze rozwiązanie, są takie kable do wody) pewnie się nie da ze względów środowiskowych.
W końcu to park narodowy ;-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #952999  autor: tomi81
 27 wrz 2017, 11:00
Mixiorek pisze:Na btsearch wygląda to inaczej. Sprawdziłem kilka stacji N! wyrywkowo przez google earth filtrując przez GSM i są to już istniejące stacje. Nie sprawdziłem całości.
Porównaj sobie btsearch - "wyświetl najnowsze" i earth. Różnica bardzo duża. Btsearch wyświetla nowe pozwolenie/ lokalizację. Np: tylko na nowe pasmo ale stacja już jest lub na całkiem nową stację. Trzeba się przyjrzeć za każdym razem.
Jak napisałem wyżej, w przypadku Btsearch mamy różne zachowanie w zależności od sieci (oczywiście moim zdaniem):

1. N/Play - po zaznaczeniu opcji "pokaż najnowsze" pokazywane są tylko nowe pozwolenia (na nowe obiekty) - nie ma tego w przypadku dodawania nowych pasm (przykłady na podstawie ostatniego wykazu - Białystok - TMobile uzyskało pozwolenia na LTE800/2600 na 4 lokalizacjach - na btsearch tego nie ma, w pliku z BTS one są; inny przykład - nowa stacja Orange w miejscowości Głęboki Rów - jest ona zarówno na Btsearch w nowych jak i BTS one). Analogicznie dla Play - w Suwałkach, ul. Bakałarzewska mamy nową stację (jest w obu serwisach), zaś w lokalizacji Kruklanki doszło pasmo LTE2600 - info o tym jest w BTS one, w Btserarch w opcji "pokaże nowe" nie ma o tym wzmianki (zobaczymy to dopiero w podglądzie wszystkich pozwoleń dla danej lokalizacji - tylko skąd user ma wiedzieć, że akurat to pasmo doszło).
2. Plus - tu jest różnie - w BTSearch mamy i nowe lokalizacje (vide Warszawa z poprzedniego wykazu), odnowienia pozwoleń jak i dodanie nowych pasm. W przypadku tego operatora weryfikacja jest dużo trudniejsza (zwłaszcza odnowione pozwolenia vs nowe, z nowymi pasmami jest łatwiej).

Dlatego też, w mojej opinii, oba serwisy dobrze się uzupełniają ( w przypadku N! i Play) - to co jest pokazane w BTSearch w opcji "pokaż najnowsze" to nowe lokalizacje; dodatkowe pasma należy sprawdzać w BTS one :) Dla Plusa trzeba trochę mocniej posprawdzać ;)
 #953025  autor: Marcin_
 27 wrz 2017, 12:11
@zajadacz z pewnym przybliżeniem można powiedzieć że trafiłeś z kosztami łącza - są nieco wyższe co do budowy światłowodu bardzo długo trwały przymiarki i papierki ale jednak obostrzenia budowy w tym terenie i szacowane koszty zupełnie się nie kalkulowały.
 #953048  autor: zajadacz
 27 wrz 2017, 13:49
Żeby w dolinie Chochołowskiej chociaż były słupy, po których szły by kable telefoniczne/elektryczne, to dowieszenie światłowodu to są grosze w porównaniu z budową od zera. A tam nawet nie ma prądu z zewnątrz. Z tego co pamiętam to jest elektrownia wodna, która zasila schronisko. I to nie jest do końca park narodowy, to jest "Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie". Generalnie to robią tam wszystko, żeby TPN się nie rządził i nie panoszył :D

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #953094  autor: 3G
 27 wrz 2017, 16:51
Mixiorek pisze:Orange to obiekt na centrum handlowym Janki (już tam były stacje, więc może to nowe piko albo instalacja zewn.).
Coś tam budują, rozgrzebali z pół jak nie większość parkingu i zlikwidowali stację na pylonie reklamowym. Nowe pozwolenie to pewnie będzie odtworzenie, na razie trudno powiedzieć gdzie dokładnie.
Mixiorek pisze: TMobile Janczewice wygląda na całkiem nowe pozwolenie ale czasem jak wiemy do budowy stacji jeszcze daleka droga.
Dowieszają się do stacji Plusa, więc droga może być ciut krótsza :-)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #953116  autor: myk6414
 27 wrz 2017, 19:57
Pytanie z trochę innej beczki - mam 3 numery w tm. Na jednym okres od 1., Na drugim od 5 na trzecim od 9. Na wszystkich trzech dziś odnowiły się limity... jakaś awaria?
 #953141  autor: ja.michal
 28 wrz 2017, 04:37
Marcin_ pisze: @zajadacz z pewnym przybliżeniem można powiedzieć że trafiłeś z kosztami łącza - są nieco wyższe co do budowy światłowodu bardzo długo trwały przymiarki i papierki ale jednak obostrzenia budowy w tym terenie i szacowane koszty zupełnie się nie kalkulowały.
Zdradzisz parametry tego łącza satelitarnego i dostawcę? :)
 #953153  autor: p2225
 28 wrz 2017, 08:47
Agregacja w górę. Podstawowe LTE800:
Obrazek
I dodane LTE1800:
Obrazek
Prędkość ponad 100Mb/s, ale wyniku nie dokończyłem, więc nie mam linku do niego. Stacja Zielona Góra, Szosa Kisielińska.
Agregacji LTE1800+2600 nie mam. LTE2600+1800 normalnie jest. :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953160  autor: kozien70
 28 wrz 2017, 09:15
Aha, super. To teraz znajdź się w zasięgu tylko L800, włącz streaming,a następnie z aktywnym streamem przemieść się w zasięg stacji z L800 i L1800 i sprawdź czy do podstawowego L800 doda Ci L1800. W aktywnym streamingu.
 #953163  autor: p2225
 28 wrz 2017, 09:19
Spróbuję. To jest bardzo ciekawa stacja, bo telefon cały czas siedzi w LTE800 nawet pod stacją. LTE1800 wyciąga >50Mb/s, LTE800 > 30Mb/s. Kilka razy tryb samolotowy pod stacja i wskoczyło LTE1800, a chwilę potem telefon w czuwaniu wpadł do LTE800.

Edit:
Działa :D Wrzucę nagranie po południu :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #953173  autor: kozien70
 28 wrz 2017, 11:01
Dzięki.
Mam jednak wrażenie, że test zrobiłeś w zasięgu jednej i tej samej stacji. A chodzi o to by uruchomić streaming w zasięgu stacji A która ma tylko L800, a następnie przemieścić się w zasięg stacji B z agregacją L800+L1800 i zobaczyć, czy dorzuci L1800.
No i jeszcze ważne, by był to streaming bez buforowania lub z minimalnym. Ja takie testy robię z uruchomionym OpenFM - ma bardzo znikomy bufor. Jeżeli możesz, zrób to w takich warunkach.
  • Strona 794 z 1158
  • 1
  • 792
  • 793
  • 794
  • 795
  • 796
  • 1158
  • 1
  • 792
  • 793
  • 794
  • 795
  • 796
  • 1158