DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 787 z 1158
  • 1
  • 785
  • 786
  • 787
  • 788
  • 789
  • 1158
 #951884  autor: p2225
 21 wrz 2017, 15:42
kozien70 pisze: Na stacjach N! z Hua agregacja też ma najsłabszą konfigurację z wszystkich polskich sieci. Zarówno w Plusie jak i w P4 dowolne pasmo podstawowe potrafi sobie "doagregować" całą resztę, bez względu na to, czy te dodatkowe pasma są niższe czy wyższe.
Nie mówiąc już o przerzucaniu klientów między pasmami. Play rzuca na dane pasmo zależnie od obciążenia, a N! zawsze do najwyższego pasma. Potem wszyscy z obszaru kilku okolicznych nadajników siedzą na LTE2600 z jednej stacji i prędkość wynosi 2Mb/s podczas gdy LTE1800 się "nudzi".

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #951886  autor: Mixiorek
 21 wrz 2017, 15:44
Kryniczanin pisze:Katastrofa ta agregacja w N. Domyślam się, że stąd to chore trzymanie w 2600 by agregować 2600 z 1800 i 800.
Akurat trzymanie się 2600 w stanie czuwania jest takie samo w Plusie i w N!. Tylko Play ma inny config. Tam możesz być w 2100, 2600, 1800 lub 800. Z punktu widzenia klienta to ruletka. Z punktu widzenia sieci jest w tym pewnie jakiś algorytm.
Chodzi o to co się dzieje w Plusie i N! w trakcie aktywnej transmisji. A dzieje się inaczej. N! trzyma się konfiguracji 2600+1800, 1800+800 lub 2600+1800+800 a w Plusie mogą być dowolne konfiguracje. Podobnie zresztą w Play w podczas aktywnej transmisji.
Powyższe dotyczy N! w części gdzie jest Huawei. Na NSN działa to tak opisał w ostatnich postach Tomi81.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #951908  autor: kozien70
 21 wrz 2017, 16:45
@matyss
Niestety ale wraz z ostatnią aktualizacją Samsung zablokował dostęp do głębszego Service Menu w S8, gdzie można było sprawdzić czy opcje typu 256QAM są aktywne czy nie. A w pierwszych wersjach softu, tuż po wypuszczeniu tego telefonu zarówno MIMO4x4 jak i 256QAM były domyślnie wyłączone.
 #951911  autor: viggen
 21 wrz 2017, 16:52
A Ci się znowu kłócą :) :P
Ale tak jest jak się włoży kij w mrowisko - czytaj w sektę Play i Orange.

Co do agregacji.....winny jest wspólny LTE1800. Orange to taki Play na barkach TMobile. Play ogranicza koszty i od lat leci na roamingu. Bez niego brak zasięgu poza miastami.
Orange - za drobne dzierżawi LTE1800. Bez TMobile nie miałby swojego LTE.
W każdym razie dopóki każdy (Orange i TMobile) nie pójdzie w swoją stronę (głownie LTE1800), to konfiguracyjnie zawsze się znajdą w N! jakieś kwiatki. Dzisiaj to, za miesiąc co innego. Dzisiaj problem z LTE a za pół roku z U900. To wynik spółek jaskółek....

Patrząc po awariach w Orange....to jest już tragiczne. Ciągle coś. Chyba oni już na wszystkim oszczędzają, bo awaria goni awarię.

@Patryk
Spokojnie. Od nowego roku Orange będzie nr 1 dla Play. Z Tmobile wielu zejdzie i jeszcze bardziej będzie oddychać. Długo minie czasu zanim TMobile się zapcha. Więcej zasobów niż Play i Orange, nawet chyba od Plusa więcej wykorzystuje (nie biorę pod uwagę to co w Plusie leży odłogiem na półce w magazynie) a najmniej klientów. Jeśli jeszcze LTE1800 podzielą w O i w TM, to długo tam wiatr będzie latał.

Co do pająka i linka. Dawno przestałem czytać ten sponsorowany portal. Tam nawet jak Biedronka posmaruje za recenzję to napiszą, że mają lepsze buty niż Nike w swoim sklepie :)
Efekt uboczny w Wawie podczas ich testów -> złe warunki atmosferyczne i radiówka= wynik równania dobrze nam znany.

Pzdr!
 #951917  autor: matyss
 21 wrz 2017, 17:06
kozien70 pisze:@matyss
Niestety ale wraz z ostatnią aktualizacją Samsung zablokował dostęp do głębszego Service Menu w S8, gdzie można było sprawdzić czy opcje typu 256QAM są aktywne czy nie. A w pierwszych wersjach softu, tuż po wypuszczeniu tego telefonu zarówno MIMO4x4 jak i 256QAM były domyślnie wyłączone.
Kto ma zablokowane ten ma, a Ci którzy czytają Twoje posty @kozien70 i w porę się zreflektowali nadal mają dostęp do service menu na S8 :wink: a tak w ogóle to dzięki za to info.
Wiem że w pierwszych wersjach softu MIMO4x4 i 256QAM były domyślnie wyłączone sam o tym z Tobą pisałem tu na forum ale dzięki Twojej podpowiedzi już wszystko jej włączone :wink: dlatego chciałbym sprawdzić czy u mnie na stacjach N! już jest dostępne QAM256 i czy po zmianie ustawień działa na S8 ale w service menu nigdzie nie widzę informacji na temat aktualnie działającej modulacji a użycie w tym celu Network Signal Guru odpada ze względu na konieczność posiadania roota.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2017, 17:18 przez matyss, łącznie zmieniany 1 raz.
 #951921  autor: Kryniczanin
 21 wrz 2017, 17:13
viggen

Uwielbiam czytać, te Twoje życzeniowe marzenia o rozwodzie w N, ukatrupieniu Play przez odcięcie od roamingu krajowego.

Są to tylko Twoje życzeniowe marzenia.

W biznesie liczy się kasa. Zwłaszcza w dobie potężnych wydatków które ciążą Orange.
 #951922  autor: Marcin_
 21 wrz 2017, 17:17
Niestety problemy stwarza ogólne współdzielenie pasma i nie jest tak różowo jak się wszystkim wydaję.

Co do wyboru pasm i przerzucania na najwyższe pasmo. Algorytm pewnie nie jest idealny ale na tą chwilę tak wygląda implementacja i w najbliższym czasie się nie zmieni. Skoro terminal przerzuca się na 2600 to znaczy że dostaję sygnal mieszczący się parametrami określonymi przez operatora. Wtedy dołącza pasma w dół do agregacji. Jeśli telefon wpada w 1800 to znaczy że sygnał z 2600 nie mieści się w paramerach określonych w ustaiweniach i wyklucza to pasmo z agregacji i znowu dołącza tylko dostępną 800tke.
 #951928  autor: p2225
 21 wrz 2017, 17:25
Tyle że jak podczas transmisji telefon spadnie do LTE800 to przemieszczając się nie wskoczy na wyższe pasmo (chyba że akurat na stacji nie ma LTE800). Zostajemy na samym LTE800 bez agregacji, mimo że jest dostępny silny sygnał LTE1800/2600.
A jak z przenoszeniem transmisji 3G->LTE? Podobno wdrażacie, ale kiedy w końcu się pojawi? :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #951931  autor: viggen
 21 wrz 2017, 17:28
Kryniczanin pisze:viggen
Uwielbiam czytać, te Twoje życzeniowe marzenia o rozwodzie w N, ukatrupieniu Play przez odcięcie od roamingu krajowego.
To nie są moje marzenia. Piszę fakty.
Gdyby Play już dawno wział swój biznes na tablicę to już dawno by mieli zasięg w całej Polsce. Obecnie im mocno doskwiera w dobie LTE, gdzie każda sieć może zaoferować zasięg w całej Polsce na maksimum swoich możliwości. Play tego nie ma.
Wywalenie już dawno z roamingu P4 spowodowałoby że mieli by zasięg w całej Polsce. Bo by musieli. A tak dalej na roamingu siedzą i siedzieć długo będą (nawet grubo po 2020r)
Obecnie tylko zmusza ich to, że LTE i dane rosną więc muszę budować bo świadomy klient nie będzie się kisił na 3mb/s (może w przyszłości 5Mb/s po LTE Orange)

Natomiast co do N!. Kolejne fakty. Sam projekt nie jest zły. Każdy liczy koszty więc utrzymanie swoich stacji wychodzi taniej. Kulą u nogi jest to, że zamiast dzielić się tylko stacjami, "podzieli się" jeszcze częstotliwościami.
Jeśli Plus na NSN potrafi agregować i Play na Huawei również - to dlaczego N! mając ten sprzęt nie potrafi? Bo mają wspólne LTE, czyli TMobile dźwiga Orange na swoich barkach.
Słyszeliśmy plotki o tym, że współpraca między Orange a TMobile nie jest usłana różami i głównie o to "pluje się" niemiecka sieć. Teraz to ja się wcale temu nie dziwię. Jedyną zaletą jest tylko ograniczenie kosztów dla TM, reszta to tylko ciążenie dla nich. Orange koszty, koszty i "pasożytnictwo"

Mnie tam rybka. W żadnej sieci nie pracuje. Nie moje zoo, nie moja małpy. Po prostu piszę jak jest.
Zwłaszcza w dobie potężnych wydatków które ciążą Orange.
Jakie wydatki? Na swiatłowody itd to dostają kasę z UE jako dotacje. UE przecież naciska aby każdy w "ukochanej unii" miał dostęp do neta o minimalnej przepustowości (jeśli dobrze pamiętam co najmniej 20mb/s)
Proste pytanie - jak drogi byłby rozwód i dlaczego nikomu się on nie opłaca mimo problemów
Prosta odpowiedź (mówimy o rozwodzie tylko radiowym czyli każdy na swoich zasobach częstotliwości)
1) Umowa z Orange do któregoś roku na dzierżawę LTE1800
2) Do większość stacji N! leci światełko od O (za darmo dla TMobile to nie jest)
3) Inne o których nie wiemy i nawet nam się nie śniło.
A jak z przenoszeniem transmisji 3G->LTE? Podobno wdrażacie, ale kiedy w końcu się pojawi? :)
Widzę, że każdy już teraz to pytanie zadaje :P Wczoraj już o to pytałem :-)
 #951935  autor: Kryniczanin
 21 wrz 2017, 17:34
Jakie wydatki? Na swiatłowody itd to dostają kasę z UE jako dotacje. UE przecież naciska aby każdy w "ukochanej unii" miał dostęp do neta o minimalnej przepustowości (jeśli dobrze pamiętam co najmniej 20mb/s)
Pasmo 450mhz mówi Ci coś?

Obecne problemy jak i te znane od lat tylko w pełni potwierdzają, że sieć Orange i T jest lata świetlne za Play.

Od lat było to wiadomo - tylko to zaklinanie rzeczywistości jakie to N jest wspaniałe.

Zrobili składaka - wyszła niedoróbka.

W Polsce jedynie Play ma porządną sieć - jeden dostawca i spójność robi bardzo dużo.
 #951938  autor: Marcin_
 21 wrz 2017, 17:40
Kryniczanin pisze:Marcin

Proste pytanie - jak drogi byłby rozwód i dlaczego nikomu się on nie opłaca mimo problemów :-)
Na obecnym etapie współpracy można powiedzieć że nie jest on kompletnie możliwy. Koszta byłyby ogromne dla obydwu operatorów i zarówno O jak i TM straciłyby swoją pozycję na rynku.
 #951939  autor: ja.michal
 21 wrz 2017, 17:43
viggen pisze:czyli TMobile dźwiga Orange na swoich barkach.
Sprawdź sobie ile MHz i czyje idzie dokładnie na LTE1800 (ułożenie w zasobach).
viggen pisze:Słyszeliśmy plotki o tym, że współpraca między Orange a TMobile nie jest usłana różami i głównie o to "pluje się" niemiecka sieć.
Oni plują się chyba z każdą współpracą. Rzecznik Playa też się wypowiadał, że z nimi są najcięższe rozmowy.
 #951940  autor: Marcin_
 21 wrz 2017, 17:44
p2225 pisze: A jak z przenoszeniem transmisji 3G->LTE? Podobno wdrażacie, ale kiedy w końcu się pojawi? :)
W tym roku bym na to mie liczył. Obecnie trwają prace nad rekonfiguracją platformy w środowisku testowym.
 #951944  autor: ja.michal
 21 wrz 2017, 17:49
Kryniczanin pisze:W Polsce jedynie Play ma porządną sieć - jeden dostawca i spójność robi bardzo dużo.
Ma to swoje plusy i minusy. Uzależnienie się od jednego dostawcy zawsze jest minusem. Co do całości to faktycznie sieć mają technicznie najlepszą przez to, w pełni się zgadzam. Jakby zrobili ogólnopolski zasięg przynajmniej LTE i uruchomili VoLTE zaryzykowałbym stwierdzenie, że byliby liderem.
 #951946  autor: Kryniczanin
 21 wrz 2017, 17:53
Sprawdź sobie ile MHz i czyje idzie dokładnie na LTE1800 (ułożenie w zasobach).
Już to kiedyś tłumaczyłem temu nickowi.

Szkoda zdrowia. To, że T-Mobile jedzie na łasce Orange w LTE 1800 do tego nicka nie dociera.
 #951949  autor: viggen
 21 wrz 2017, 18:09
Kryniczanin pisze: Pasmo 450mhz mówi Ci coś?
Że co? Te drobne? Zachowujesz się jak Janusz biznesu. To są grosze w porównaniu do LTE800.
Obecne problemy jak i te znane od lat tylko w pełni potwierdzają, że sieć Orange i T jest lata świetlne za Play.
I ja ponoć marzę :D
Nigdy nie będzie Play przed N!. Zapisz to sobie nad łóżkiem. Pewnie jak się umowa skończy na LTE1800 to pójdą w swoją stronę. Play nawet nie będzie miał startu. Kulą u N! jest dzielenie zasobów. To jest jedyna wada, która ciąży od zawsze - pamiętne też problemy z H/O do U900.
Jedyną siecią, która mogłaby być nr 1 w Polsce jest Plus ale jak widać Solorzowi chyba na tym nie zależy.
Marcin_ pisze:Na obecnym etapie współpracy można powiedzieć że nie jest on kompletnie możliwy. Koszta byłyby ogromne dla obydwu operatorów i zarówno O jak i TM straciłyby swoją pozycję na rynku.
@Kryniczanin źle zadał jak zwykle pytanie. Nie mówimy o rozbracie całkowitym ale o rozdzieleniu się częstotliwościami. Czyli każdy operator korzysta tylko i wyłącznie ze swoich zasobów radiowych.
ja.michal pisze: Sprawdź sobie ile MHz i czyje idzie dokładnie na LTE1800 (ułożenie w zasobach)
Kryniczanin pisze: Już to kiedyś tłumaczyłem temu nickowi.
Kopanie się z końmi. Nie wiem ile bym nasmarował i tak nie zrozumiecie.
Kto wygrał przetarg na LTE 1800? Play i TM po 15Mhz bo Orange olało sprawę a potem się tłumaczyło że im na tym nie zależało (prawda była taka, że nie mieli kasy)
A to, że lata po zasobach Orange to już ich sprawa (N!) konfiguracji sieci. Było im tak wygodniej podzielić DCS oraz LTE. Teraz pewnie to żalują.
Formalnie pasmo LTE należy do TMobile. Orange oficjalnie nie ma pasma na LTE1800.
Czy rozumiecie czy mam graficznie to przedstawić?
viggen pisze: Oni plują się chyba z każdą współpracą. Rzecznik Playa też się wypowiadał, że z nimi są najcięższe rozmowy.
Nie prawda. To zawsze mały wypierdas chce jak najwięcej ugrać. Najwięcej na N! zyskał Orange. Play na roamingu też chce najwięcej zyskać. To właśnie Orange i Play się z nikim nie dogadują. Nawet Orange -> Plus :) Już pomijam fakt, że chodzi głownie o skrawek 1800 ale to, że to Orange pierwotnie chciał się na zasadzie N! dogadać właśnie z Plusem. TMobile było opcją nr 2.
A Play sobie może kity wciskać. Oni są zawsze niewinni. Podobnie z LTE800, gdzie nie mogli się dogadać za kulisami , to próbowali medialnie "stękać" że Tmobile jest beee, to ich żądań nie chcą zrealizować.
Nie dziwi Was fakt, że Plus nawet po P4 nie płakał jak poszedł fioletowy do TMobile?
Dziwne, że właśnie jak zawsze są jakieś "kłótnie" między operatorami to w tym bierze udział albo Orange albo P4 :-) Ale to jest biznes i utarczki zawsze będą.
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2017, 18:12 przez viggen, łącznie zmieniany 1 raz.
  • Strona 787 z 1158
  • 1
  • 785
  • 786
  • 787
  • 788
  • 789
  • 1158
  • 1
  • 785
  • 786
  • 787
  • 788
  • 789
  • 1158