DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 784 z 1158
  • 1
  • 782
  • 783
  • 784
  • 785
  • 786
  • 1158
 #951431  autor: harys
 19 wrz 2017, 19:42
N! Takie święte też nie jest, zgodę UOKiK dostali na wspokorzystanie z infrastruktury a nie częstotliwości.
Czy ktoś kto ma dane mógłby przeliczyć jak wygląda wykorzystanie częstotliwości ale nie w odniesieniu do aktywnych simek tylko do przemielonych przez sieć GB?
Co do TDD to nie potrafię zrozumieć działań UKE. Chyba poprostu nie chcieli otwierać kolejnego frontu zabierając to pasmo
Ostatnio zmieniony 19 wrz 2017, 19:43 przez harys, łącznie zmieniany 1 raz.
 #951452  autor: Spacedust
 19 wrz 2017, 20:35
500 metrów od stacji bazowej bez widoczności i nie mam w ogóle zasięgu LTE2600 (na bardzo mocnym E3372 raptem 14% sygnału), a jeśli chodzi o LTE800 to sygnał jest rzędu -107 dBm. Także póki co nadal będę miał stabilne LTE1800, bo planów na rozbudowę póki co nie ma.
 #951455  autor: Mateusz7
 19 wrz 2017, 20:39
Napisałem długie odpowiedzi, wylogowało mnie i wszystko zniknęło... :/ Poniżej próba odtworzenia tego, co już raz napisałem.
Patryk7588 pisze:
Mateusz7 pisze:Cały ten mariaż N! wynika z uprzywilejowanej pozycji ZSŻ na rynku częstotliwości.
Bzdura, N! powstało wcześniej.
N! powstało w lipcu 2011, zaś Polkomtel został kupiony w czerwcu 2011. Nie będziemy się teraz spierali kiedy była zgoda urzędu, kiedy formalne przejęcie itd. ZSŻ miał już wtedy cały pakiet spółek. Centernet/Mobyland i Aero2 świadczyło już odpowiednio usługi LTE1800 oraz UMTS900 i do tego miał jeszcze dojść Polkomtel. Konkurencja nie mogła świadczyć tych usług na swoich częstotliwościach, więc musieli znaleźć inne rozwiązanie.

Oczywiście przy okazji zaoszczędzili na modernizacji sieci, zwiększyli ilość lokalizacji itp. Tego nie neguję, choć inni gracze też mogli i dalej mogą tak postąpić. Nawet popierałbym taką drugą dużą rozbudowaną sieć z 10 tysiącami nadajników np. Plusa i Playa, dopóki jednak istniałyby przynajmniej dwie takie połączone ogólnopolskie sieci. Takie rozwiązanie widać np. na rynku brytyjskim.

Myślę, że wynika to też z faktu, że nie ma miejsca na rynku na aż cztery, pełne niezależne sieci ze względu na konieczność zastosowania wysokich nakładów finansowych. Z kolei konsolidacja na rynku jest niemożliwa ze względu na możliwe decyzje regulatora, stąd takie para-połączenie na jednym z obszarów.
Patryk7588 pisze:
Mateusz7 pisze:Że konkurenci musieli wydać kilka miliardów złotych na LTE800, żeby przetrwać? Gdzie cena była podbijana miesiącami przez spółkę wydmuszkę ZSŻ.
Nic nie musieli, mogli nie odbierać pasma.
Ale potrzebowali pasma na LTE jak tlenu, nawet za wysoką cenę. Z kolei ZSŻ działał na wyniszczenie konkurencji oraz opóźnienie całej procedury. Skądinąd wcale nie wiem czy mogli nie odebrać, patrz przypadek T-Mobile.
Patryk7588 pisze:
Mateusz7 pisze:Wszystko to mogło się odbywać dzięki nieudolności regulatora rynku, który nie zabezpieczył właściwie warunków aukcji.
Tu się zgodzę.
Doceniam. Przynajmniej w jednej sprawie.
Patryk7588 pisze:
Mateusz7 pisze:W dodatku podczas zmiany właściciela Polkomtela nie odebrano części częstotliwości grupie CP, argumentując za pewne, że są to zupełnie inne spółki niepowiązane ze sobą kapitałowo.
Podczas zmiany właściciela traci się pasma?
Biedny Play, oby nikt nie kupił większego udziału jego akcji.
Podczas konsolidacji operatorów regulator może odebrać część pasma, jeżeli zagraża to konkurencyjności na rynku.

Ciekawym przypadkiem jest brytyjski Orange, który musiał zostać sprzedany w 2000 r. ze względu na zbyt duży udział w rynku jego właściciela. Akcje trafiły do France Telekom, a marka jest dziś międzynarodowym brandem tego operatora.

Z kolei po połączeniu Orange UK i T-Mobile UK w EE 15 MHz 1800 trafiło do Three UK. Gdyby tak się nie stało, to EE miałoby 60 MHz 1800 (dalej dużo, ale nie mają ani jednego megaherca w 900).
Patryk7588 pisze:
Mateusz7 pisze:10 MHz LTE1800 Polkomtela leży odłogiem
Bzdura, to tylko twoje wymysły.
Oczywiście, bezsprzecznie. Tym bardziej, że chcieli sprzedać te głupie 2,4 MHz Orange. Ok, w kontekście LTE900 być może będą potrzebować tych 5 MHz, ale wątpię, żeby zaczęli go stosować w większości lokalizacji. Z kolei żeby zastosować go do LTE też potrzeba rozbudowy infrastruktury, a i tak przyda się głównie do agregacji. Na dzień dzisiejszy pasmo służy głównie temu, żeby konkurencja miała go mniej, niestety.
Patryk7588 pisze:
Mateusz7 pisze:W dodatku trzyma całe pasmo TDD 2600, nie budując sieci, tylko po to, żeby nikt inny go nie używał. Wszystko to kosztem rynku telekomunikacyjnego i nas klientów.
W zamian musi oferować darmowe BDI, nie ma nic za darmo.
Ale oczywiście, że nie za darmo. Myślę, że przyjęta "cena" za blokowanie pasma jest stosunkowo niska. Inaczej by się go pozbyli, choć sami jak na razie z niego nie korzystają.
 #951456  autor: kozien70
 19 wrz 2017, 20:40
Marcin_ pisze:Działa również na stacjach ze sprzętem Huawei.
Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi wynika, że masz konkretną wiedzę w temacie. Podziel się proszę z nami co nieco, bo operatorzy w swoich informacjach robią ze szczegółów technicznych tajemnicę jakby to był patent na viagrę. Od czego zależy, na których stacjach jest 256QAM na wszystkich bandach, a na innych tylko na B20/B7?
 #951478  autor: JFK2016
 19 wrz 2017, 22:32
Patryk7588 pisze: Nic nie musieli, mogli nie odbierać pasma.
Patryk musieli-potrzebowali tego pasma jak ryba wody (jestem z voice w Orange 4-rok i mimo zachwytu lanserów Networks ich siecią, to do licytacji i uruchomienia pasma LTE800 w centralnej Polsce poza miastami była tragedia z transmisją danych, Plus miał prawie na każdej stacji w terenie odpalone LTE800, a do tego też w wielu miejscach na prowincji LTE1800-czasami na śmiesznej przepustowości radioliniach...). ZSŻ wykorzystał to perfekcyjnie (to mu lepiej wychodzi niż rozbudowa sieci, ale kontakty z odpowiednimi służbami robią swoje...). Za pasmo zapłacili słono, ale za tym poszła intensywna rozbudowa sieci (nie tylko LTE800, ale dodanie LTE1800, ba nawet w niedużych aglomeracjach LTE2600). Dzięki temu teraz można korzystać z całkiem innej/lepszej sieci.
 #951479  autor: ja.michal
 19 wrz 2017, 22:38
Patryk7588 pisze:Bzdura, N! powstało wcześniej.
No nie do końca. LTE w Plusie było na zasobach Mobylandu i Centernetu, które teraz wchłonęło Aero2. Aero2 miało tylko U900 i dzięki temu w Plusie było U900. Mariaż Orange i T-Mobile pod postacią NetWorks! powstał jak już Plus miał LTE1800, a Orange pośpieszył się z ogłoszeniem tego faktu i Polkomtel wyślizgał się z umowy sprzedaży tego skrawka 1800 MHz. Bardzo możliwe, że Orange i T-Mobile nie współpracowaliby razem przy LTE1800 gdyby Orange miało te 2,4 MHz.
Patryk7588 pisze:W zamian musi oferować darmowe BDI, nie ma nic za darmo.
Tylko robi to niezgodnie, jednak za zgodą UKE, wbrew pierwszych warunkom przetargu. BDI miało działać na TDD2600.
matek451 pisze:Kolego Patryk to TDD LTE2600 to jedna wielka kpina, Plus nie musi wcale świadczyć BDI niech zrezygnuje. Poza tym doskonale wiesz że warunki na pasma dla Aero2 były zupełnie inne i Solorz ich nie dotrzymał i nie wiadomo dlaczego spotyka się to z taka pobłażliwością UKE. Niestety ale fakty są jakie są. Ten operator nigdy nie wykorzystywał optymalnie zasobów radiowych, które nabył za niewielka kasę.
Faktycznie w UKE powinni dawno cofnąć rezerwację na te zasoby, a pasmo rozdać ponownie z obowiązkiem BDI.
Na pewno TDD2600 ładnie przydało się (i może nadal przydaje) do optymalizacji podatkowej. Wpisano to pasmo jako strata (nietrafiona inwestycja) i kilka milionów złotych mniej podatku do zapłaty.
harys pisze:Czy ktoś kto ma dane mógłby przeliczyć jak wygląda wykorzystanie częstotliwości ale nie w odniesieniu do aktywnych simek tylko do przemielonych przez sieć GB?
Najwięcej danych przesyłane jest przez Playa, a dalej Plusa (całość grupy bez BDI). Można wszystko sprawdzić w odniesieniu do SIM i wynik wtedy do ilości MHz. Wtedy faktycznie będzie miarodajny wynik racjonalnego wykorzystania zasobów.
Mateusz7 pisze:Ale oczywiście, że nie za darmo. Myślę, że przyjęta "cena" za blokowanie pasma jest stosunkowo niska. Inaczej by się go pozbyli, choć sami jak na razie z niego nie korzystają.
Ewentualnie jak wyżej napisałem, optymalizacja, wpisujemy w straty. Był o tym komunikat grupy CP. Nie pamiętam ile tam milionów wyskoczyło.
 #951484  autor: habish
 19 wrz 2017, 23:03
ja.michal pisze:Na pewno TDD2600 ładnie przydało się (i może nadal przydaje) do optymalizacji podatkowej. Wpisano to pasmo jako strata (nietrafiona inwestycja) i kilka milionów złotych mniej podatku do zapłaty.
Moim zdaniem oni na posiadaniu pasma, a więc i udostępnianiu BDI zarabiają, pamiętaj że BDI to także płatne pakiety oraz marketing ze strony a2mobile gdzie połączenie numeru BDI z a2mobile daje dodatkowe GB
ja.michal pisze:Najwięcej danych przesyłane jest przez Playa, a dalej Plusa (całość grupy bez BDI). Można wszystko sprawdzić w odniesieniu do SIM i wynik wtedy do ilości MHz. Wtedy faktycznie będzie miarodajny wynik racjonalnego wykorzystania zasobów.
Plus już dawno wyprzedził Playa.


PS. Dlaczego dyskusja o Plusie trwa w wątku o N! ?
 #951493  autor: ja.michal
 20 wrz 2017, 05:42
Patryk7588 pisze:Moim zdaniem oni na posiadaniu pasma, a więc i udostępnianiu BDI zarabiają, pamiętaj że BDI to także płatne pakiety oraz marketing ze strony a2mobile gdzie połączenie numeru BDI z a2mobile daje dodatkowe GB
To następna sprawa. :)
Patryk7588 pisze:PS. Dlaczego dyskusja o Plusie trwa w wątku o N! ?
Znów był poruszony temat zasobów i tak wszystko zjechało na innych operatorów. ;)
 #951496  autor: harys
 20 wrz 2017, 06:47
ja.michal pisze:nie przydało się (i może nadal przydaje) do optymalizacji podatkowej. Wpisano to pasmo jako strata (nietrafiona inwestycja) i kilka milionów złotych mniej podatku do zapłaty.


Ewentualnie jak wyżej napisałem, optymalizacja, wpisujemy w straty. Był o tym komunikat grupy CP. Nie pamiętam ile tam milionów wyskoczyło.
Słaba ta optymalizacja.
Wydajesz x kasy na rezerwacje, którą później przyjmujesz jako wnip i amortyzujesz. W przypadku utraty pasma likwidujesz wnip i masz duży koszt likwidacji,ale w tym wypadku wychodzisz tylko na 0. Tyle że operatorzy ponoszą roczne opłaty na częstotliwości więc nie ma opcji żeby wyjść na tym na plus w całym okresie.
Co do tego komunikatu cp to było info o odpisie, a te zwykłe nie mają charakteru podatkowego tylko bilansowy ( wyjęcie z aktywów) i nie mają wpływu na CIT
 #951547  autor: Marcin_
 20 wrz 2017, 11:26
p2225 pisze:A od czego zależy które stacje z LTE1800 będą miały qam256? Od wersji sprzętu na stacji czy na przykład wystarczy aktualizacja, której udostępnianie odbywa się etapami?
Nie wszystkie RRU obsługują QAM256. Ta część która obsługuje wymaga tylko aktualizacji softu i naciśnięcia przysłowiowego pstryczka.


kozien70 pisze:Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi wynika, że masz konkretną wiedzę w temacie. Podziel się proszę z nami co nieco, bo operatorzy w swoich informacjach robią ze szczegółów technicznych tajemnicę jakby to był patent na viagrę. Od czego zależy, na których stacjach jest 256QAM na wszystkich bandach, a na innych tylko na B20/B7?
Na wielu stacjach RRU na 1800 są już lekko wiekowe jak na ten sprzęt. Niektóre wspierają QAM256 a inne wymagają po prostu wymiany. Dla 800tki i 2600 sprzęt jest stosunkowo nowy i nie wymaga nic więcej poza samym włączeniem obsługi większej modulacji sygnału. Tutaj jest to tylko kwestia softu. Na jakich zasadach odbywa się przełączanie na większą modulację...- jest cały harmonogram gdzie potrzeby są największe. Widać to doskonale po mapkach z rozkładem zasięgu i obsługą technologii i pasm dla poszczególnych BTSow. Niestety takiego materiału nie mogę tu udostępnić.
 #951572  autor: p2225
 20 wrz 2017, 12:01
Dzięki za info. Ile mniej więcej % stacji da się przełączyć na qam256 w LTE1800 z obecnymi RRU? Chociaż z 20%? :)
I jeśli dobrze zrozumiałem to qam256 w LTE800/2600 jest dostępny wszędzie gdzie wspiera sprzęt czy tylko tam gdzie jest duże obciążenie?

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #951689  autor: ja.michal
 20 wrz 2017, 19:20
harys pisze:Słaba ta optymalizacja.
Wydajesz x kasy na rezerwacje, którą później przyjmujesz jako wnip i amortyzujesz. W przypadku utraty pasma likwidujesz wnip i masz duży koszt likwidacji,ale w tym wypadku wychodzisz tylko na 0. Tyle że operatorzy ponoszą roczne opłaty na częstotliwości więc nie ma opcji żeby wyjść na tym na plus w całym okresie.
Co do tego komunikatu cp to było info o odpisie, a te zwykłe nie mają charakteru podatkowego tylko bilansowy ( wyjęcie z aktywów) i nie mają wpływu na CIT
Nie znam papierów, dla sportu tego nie robią. Pamiętaj, że jeszcze jest sprawa pokazania się przed bankami (kredyty, wiarygodność, itd), nie tylko podatki. Kolejne dzielenie spółek następuje bo Aero2 będą dzielić.
Koniec OT. ;)
 #951705  autor: Marcin_
 20 wrz 2017, 20:05
p2225 pisze:Dzięki za info. Ile mniej więcej % stacji da się przełączyć na qam256 w LTE1800 z obecnymi RRU? Chociaż z 20%? :)
I jeśli dobrze zrozumiałem to qam256 w LTE800/2600 jest dostępny wszędzie gdzie wspiera sprzęt czy tylko tam gdzie jest duże obciążenie?
Około 30% jeśli mówimy o stacjach N! Obrazek
Co do 800/2600 to praktycznie wszędzie można włączyć modulację - kwestia softu, ale nie jest tak że każda stacja już to obsługuje. Będzie wprowadzana stopniowo zaczynając od stacji dla których jest taka potrzeba i na których zysk z implementacji QAM256 będzie największy. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to klientów TM.
 #951711  autor: kozien70
 20 wrz 2017, 20:10
Marcin_ pisze: Pamiętajmy jednak, że dotyczy to klientów TM.
RRU na stacjach są wspólne dla Orange/T-mobile. Twierdzisz, że może być tak, że na danej stacji będzie 256 QAM np. dla T-mobile a dla Orange nie?
Nawiasem - Orange ustami rzecznika już jakiś czas temu twierdziło, że modulację 256 QAM również mają uruchomioną.
 #951713  autor: p2225
 20 wrz 2017, 20:27
Marcin_ pisze: Co do 800/2600 to praktycznie wszędzie można włączyć modulację - kwestia softu, ale nie jest tak że każda stacja już to obsługuje. Będzie wprowadzana stopniowo zaczynając od stacji dla których jest taka potrzeba i na których zysk z implementacji QAM256 będzie największy.
Zmiana softu to aż taki problem, zwłaszcza że mówiłeś, że to jak przerzucenie pstryczka? Kwestia kosztów czy konieczności rekonfiguracji każdej stacji z osobna np. żeby się nie zakłócały? Ogólnie w czym jest problem, że nie jest to włączone od razu wszędzie? :)

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #951718  autor: kozien70
 20 wrz 2017, 20:43
Marcin_ pisze:Teraz kwestia czy mówimy o 800/2600 czy współdzielonym 1800?
Pytasz o RRU czy modulację? RRU na stacjach Huawei są wspólne dla obydwu operatorów niezależnie od bandu LTE. Na stacji Hua modernizowanej pod komplet pasm LTE dokładane są dwa RRU na sektor: jedno dla 800, drugie dla 2600. NIe ma osobnych RRU dla Orange, osobnych dla T-m. Istniejące RRU pod pasmo 1800 również jest wspólne.
Stąd moje zdziwienie Twoją sugestią, że QAM256 może być dla klientów jednej sieci, a dla drugiej nie.
Marcin_ pisze: Na których częstotliwościach mają uruchomione QAM256 wg Pana rzecznika ?
Nie było tak szczegółowej informacji.
  • Strona 784 z 1158
  • 1
  • 782
  • 783
  • 784
  • 785
  • 786
  • 1158
  • 1
  • 782
  • 783
  • 784
  • 785
  • 786
  • 1158