DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy urządzeń Apple: iPhone, iPod oraz iPad - opinie, uwagi, pytania, itp.
Wszystko, co dotyczy urządzeń Apple: iPhone, iPod oraz iPad - opinie, uwagi, pytania, itp.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: 
Jeśli interesują Cię sprawy związane z aplikacjami oraz systemami mobilnymi Apple - zajrzyj do działu iOS i iPadOS.
 #946126  autor: bonas
 20 sie 2017, 01:39
cześc,

chodzi mi po głowie zakup iPhona SE. Decyzja już zapadła, więc szukałem sporo na allegro. No i mam zagwostkę. Jest dużo tanich ofert 1300-1400 zł za 16 czy nawet 32GB. Haczyk - dystrybucja europejska.
Wujek Google podaje dużo wersji co się wiąże z dystrybucją europejską iPhonów, m. in:
-brak gwarancji
-gwarancja niby jest, ale z dowodem zakupu, który sprzedawcy mogą nie wystawić
-gwarancja bezapelacyjnie jest,
-gwarancja jest tylko w kraju przeznaczenia danego modelu.
itp itd, bądź tu mądry. Bo rozumiem, że gdzie bym nie kupil, to język polski będzie?

Proszę was o opinie, czy kupować taki telefon z "europejskiej dystrybucji" ? Czytałem tezopinie, że w przypadku Apple można kupować, bo ich gwarancja to obejmuje, z racji że Polska też jest w UE (ale nie kupować z dystrybucji UK, bo inna wtyczka)
A co z fakturą? Niektorzy sprzedawcy wystawiają tylko Vat-marża (ktory podobno nie jest dowodem zakupu) a jeszcze inni niby wystawiają fakturę VAT 23% i jest ok. Ciężko mi to wszystko rozgryźć.
Poniżej wklejam 2przykładowe aukcje, którymi mógłbym być zainteresowany:
http://allegro.pl/apple-iphone-se-32gb- ... 96807.html lub
http://allegro.pl/apple-iphone-se-16gb- ... 96721.html

I w razie czego - brać takiego Iphona na firmę, czy tylko na oobę prywatną?
dzięki za wsparcie , pzdr
 #946152  autor: kemsinenu
 20 sie 2017, 10:33
Cześć!

iPhone SE to bardzo dobry telefon, szczególnie jeśli szukasz czegoś kompaktowego. Jeden szczegół techniczny o którym warto pamiętać to brak agregacji pasm w LTE. Piszę o tym bo wydaje się to coraz ważniejsze, szczególnie gdy zdarzy się, że Twój operator pcha wszystkich w jak najwyższe pasmo.

O ile wiem gwarancje Apple są międzynarodowe. Stan gwarancji sprawdzisz na https://checkcoverage.apple.com/pl/pl/. Wymagany numer IMEI jest widoczny na pudełku. Nie wiem co to narzędzie pokaże w przypadku fabrycznie nowego iPhona, ale możesz spróbować zapytać sprzedawcę o numer i sprawdzić. Nie bój się też zadzwonić na infolinię Apple. Są zwykle kompetentni i nie boją się trudnych pytań.

Faktura (na firmę, pozbawi Ciebie rekojmi sprzedawcy, która obowiązuje 2 lata. Wtedy zostaje tylko gwarancja Apple, która standardowo trwa rok. Chyba że dokupisz AppleCare. AppleCare działa niezależnie czy to zakup prywatny czy firmowy. Można dokupić później, po zakupie telefonu i od dowolnego sprzedawcy.

Dlaczego jest tak tanio? W końcu 32GB w Apple Store obecnie kosztuje 2149. Stawiam na jakąś kombinację z europejskim VAT, więc jeśli już to brałbym paragon, aby w przyszłości nie być posądzonym o udział w przestępstwie skarbowym. Oczywiście nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym, więc te przemyślenia mają jednie charakter publicznych rozważań i nie są poradą prawną lub podatkową, więc zdecyduj sam.
 #946155  autor: bonas
 20 sie 2017, 10:51
Dzięki za odpowiedzi. Interesuje się tą sprawą bo firmy sprzedające takie urządzenia nie wyglądają na firmy "krzak", raczej są ta allegowicze o jakiejś tam jużwyrobionej pozycji i z komentarzami. Z drugiej strony jeżeli pisza,że telefon jest z dystrybucji eu a oni jednak jakoś wystawiają fakturę VAT to jakiś dowód zakupu zawsze jest.

A mogłbyś rozwinąć o co chodzi z tymi pasmami LTE, bo w tym się zupełnie nie orientuję ?
 #946224  autor: kemsinenu
 20 sie 2017, 16:41
Tutaj znajdziesz niezłe wprowadzenie: http://www.spidersweb.pl/2016/04/agrega ... range.html. Każdy operator w Polsce już to obsługuje, chociaż nie wszędzie. Generalnie zaletą jest że telefon może potencjalnie dodatkowo skorzystać z dodatkowego, mniej popularnego pasma. Np. Plus ma czasem tak że telefony domyślnie logują się do LTE1800 ale jest też wolne LTE2100, z którego dodatkowo skorzysta telefon z agregacją. iPhone SE ma modem CAT4 czyli bez agregacji, natomiast np. 6s już CAT6, czyli możliwa agregacja 2 pasm. Jeśli chciałbyś mieć osiągi > 100 Mbs to bez agregacji mała szansa.
 #951064  autor: onlinemaster
 17 wrz 2017, 21:04
Kupując iPhone z "dystrybucji europejskiej" masz gwarancję producenta, która to jest międzynarodową gwarancją uznawaną na całym świecie i wynosi 1 rok od momentu aktywacji i zrealizujesz ją w każdym autoryzowanym salonie apple, niestety nie masz już Polskich praw z tytułu niezgodności towaru z umową, popularnie zwanej rękojmią a która daje użytkownikowi dodatkowy rok spokoju. Aby mieć dodatkowe przywileje, musiał byś wysłać ipka do serwisu zlokalizowanego w kraju, z którego twój ipek pochodzi i korzystać z prawa obowiązującego w tym kraju o ile jakieś przywileje dodatkowe w nim będą.
 #960484  autor: ipman
 11 lis 2017, 00:32
międzynarodową gwarancją uznawaną na całym świecie i wynosi 1 rok od momentu aktywacji i zrealizujesz ją w każdym autoryzowanym salonie apple
To nie prawda! Gwarancja producenta Apple ważna jest od momentu sprzedaży przez autoryzowanego sprzedawcę Apple - aktywacja nie ma nic wspólnego z gwarancją. Kupisz nowy, zafoliowany iPhone w AppleStore/iSpot/DreamStore/EURO RTV AGD czy MEdiaMarkt to również autoryzowani sprzedawcy. Kupując nowy wrzcucasz go do piwnicy po dwóch latach aktywujesz ale gwarancji już nie będzie.
 #960486  autor: f0ku5
 11 lis 2017, 01:23
ipman pisze:To nie prawda! Gwarancja producenta Apple ważna jest od momentu sprzedaży przez autoryzowanego sprzedawcę Apple
Bzdura.