DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 154 z 533
  • 1
  • 152
  • 153
  • 154
  • 155
  • 156
  • 533
 #933415  autor: Ubinoob
 22 cze 2017, 10:07
Nie mówię że nie i nie jestem wrogo nastawiony do Playa (żeby nie było, że przyszedłem tutaj ich atakować). Przy takich zmianach to wypadałoby gdzieś to zaznaczyć pracownikom, bo przecież wiadomo że klient przyleci za jakiś czas znowu.
 #933420  autor: Młody..
 22 cze 2017, 10:27
@Ubinoob - w przypadku wymiany karty SIM, takowa karta dostaje świeże uprawnienia - czyli cały włączony roaming. W zasadzie natychmiast odłączany jest później Orange, a w przypadku T-Mobile pewnie będzie po jakimś czasie podobna odcinka, skoro już tyle przypadków wyłączeń się zdarzyło. A, że jest dezinformacja, to już temat do oddzielnej dyskusji ;)
 #933865  autor: p2225
 24 cze 2017, 13:47
W miastach jak najbardziej wskazane, tyle że według mnie nie powinno to być ustawiane na kartach klientów tylko u operatorów roamingowych tak, że logowanie klientów Play'a powinno być dostępne wyłącznie na wybranych nadajnikach poza miastami i tam gdzie klient zgłosi takie zapotrzebowanie np. z powodu problemów z połączeniami czy braku zasięgu Play'a potwierdzonego przez logi w systemie. Podobna sytuacja jest z handoverami do roamingu gdzie tylko wybrane nadajniki innych sieci na to pozwalają. Kiedyś ktoś o tym pisał, że dopiero po zgłoszeniu w BOK zaczęło to działać.

Osobiście rodzicom póki co przestawiłem telefony z zasięgu T-mobile na zasięg Plusa, bo kiedyś bez ostrzeżenia wyłączyli zasięg Orange i telefony straciły zasięg. Jak dojdzie do tego, że Plus też zniknie to przeniosę ich numery do Orange. Brat też niedługo kończy abo to już mu powiedziałem, że zmienia sieć.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #933876  autor: Mixiorek
 24 cze 2017, 14:41
Bardzo to wszystko niepokojące. Aż tak przed debiutem giełdowym pali im się pod tyłkiem?
Zaraz komuś w Play przyjdzie do głowy wyłączenie logowania do stacji partnerów w gminie Konstancin-Jeziorna i ludzie zostaną z ręką w przysłowiowym nocniku. Będą mogli jedynie pograć w przysłowiowego węża.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #933880  autor: harys
 24 cze 2017, 14:51
Mogliby sie w koncu dogadac z zsz na stale. W koncu sferiowy sprzet z 800Mhz przestanie byc potrzebny, w sam raz by sie chociaz LTE Playowi ogolnopolskie zrobilo
 #933886  autor: habish
 24 cze 2017, 15:19
tyre23 pisze:@Patryk7588, nie wiem po czym to wywnioskowałeś, bo z tekstu jasno wynika, że Plus nadal jest dostępny.
Znalezione na Blogu o ile informacja jest prawdziwa:
Oto odpowiedz dzialu technicznego: Z przykroscia informujemy,ze roaming krajowy nie jest juz dostepny w twojej lokalizacji z racji dobrego zasiegu sieci Play. Korzystanie z roamingu krajowego zastalo wylaczone na twoim numerze
Zaznaczam, cytuję za autorem i nie ręczę za wiarygodność tej informacji.
 #933892  autor: Mixiorek
 24 cze 2017, 15:56
Po ostatnich zagrywkach Play nie byłbym tym zdziwiony. Kasa, misiu kasa. Play, którego znaliśmy gdy wchodził na rynek skończył się już jakiś czas temu. W zasadzie doszli do ściany z obniżeniem cen i teraz jest tylko pudrowanie. Zresztą to samo robią inni choć każdy op ma swoją specyfikę.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #933900  autor: Młody..
 24 cze 2017, 16:27
Mixiorek pisze:Po ostatnich zagrywkach Play nie byłbym tym zdziwiony. Kasa, misiu kasa. Play, którego znaliśmy gdy wchodził na rynek skończył się już jakiś czas temu. W zasadzie doszli do ściany z obniżeniem cen i teraz jest tylko pudrowanie. Zresztą to samo robią inni choć każdy op ma swoją specyfikę.
Play jednak przeleciał się ze swoimi zagrywkami, a zabrakło myślenia od podstaw - czyli budowania swojej sieci. Powtarzam to jak mantrę, choć wiem, że nie jest łatwo - ale nie ma nic z drugiej strony za darmo. Wtedy jak rozszerzali współpracę o roaming z T-Mobile i Orange, mogli przycisnąć z budową własnego zasięgu. A tak Play oferował zasięg w słynnym schemacie "hotspot", a wszystko inne brał na barki roaming, który teraz odbija się czkawką. Dla mnie może roamingu nie być, bo tak jak już wspominałem, zasięg Play jest dostateczny na moich szlakach poruszania się - mógłby być lepszy, ale jest dostateczny. Jednak w skali kraju jest lipton.

A z tym całkowitym wyłączeniem roamingu, to ok - ale jest nadal ten handover głosowy, czy nie? Bo jak i on byłby odcięty, to chciałbym tak mieć na swojej karcie.
 #933903  autor: Melon08
 24 cze 2017, 16:35
Akurat rozmawiałem z kolegą, który pracuje w Play i z tego co wiem do końca roku ma być 600 nowych stacji. Więc jednak inwestują we własną sieć + wejście na rynek może to przyśpieszyć lub pomóc w budowie kolejnych.
 #933907  autor: mirekm35
 24 cze 2017, 16:48
Młody.. pisze:A z tym całkowitym wyłączeniem roamingu, to ok - ale jest nadal ten handover głosowy, czy nie? Bo jak i on byłby odcięty, to chciałbym tak mieć na swojej karcie.
Już dawno nie doświadczyłem handoveru w trakcie rozmowy. Połączenie potrafi zrywać i szarpać, ale handover nie następuje. Za to od razu po zakończeniu połączenia przełącza się na T-M. W idle - wtedy gdy nie ma nawet aktywnego połączenia internetowego, już 2 razy zaobserwowałem taką akcję, że telefon próbuje się połączyć z LTE T-M - ale się nie udaje i finalnie ląduje w 3G T-M. Ale po kilkunastu sekundach potrafi wrócić na macierzysty. Nie zawsze tak było - przejścia Play -> T-M odbywały się płynnie i w czasie rozmowy i w czasie czuwania.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2017, 16:49 przez mirekm35, łącznie zmieniany 1 raz.
 #933908  autor: Młody..
 24 cze 2017, 16:49
Melon08 pisze:Akurat rozmawiałem z kolegą, który pracuje w Play i z tego co wiem do końca roku ma być 600 nowych stacji. Więc jednak inwestują we własną sieć + wejście na rynek może to przyśpieszyć lub pomóc w budowie kolejnych.
My też o tym wiemy, bo plany Play na budowę nowych stacji są odważne. Ważne jest aby działo się to dynamicznie, bo w stosunku do W3, to Play jest daleko - mimo, że miejscami mają lepszy zasięg.

@mirekm35 - a masz możliwość podejrzeć, czy w GSM widać jeszcze celki T-Mobile lub Plusa, sparowane z zasięgiem macierzystym?
 #933909  autor: viggen
 24 cze 2017, 16:57
Melon08 pisze:Akurat rozmawiałem z kolegą, który pracuje w Play i z tego co wiem do końca roku ma być 600 nowych stacji. Więc jednak inwestują we własną sieć + wejście na rynek może to przyśpieszyć lub pomóc w budowie kolejnych.
Przy obecnych niecałych 5 tys stacji, to 600 niewiele zmieni. Plus ma ponad 7 tys (N! ponad 10tys) i nadal wiele dziur w W3.
Wklejałem tu artykuł, gdzie Play chce zrobić zasięg ogólnopolski do końca 2020r.
Pytanie - dlaczego tak późno? Ponad 10 lat na rynku!!!

Czy to kasa? Trudno powiedzieć, ponieważ kasę pompują teraz gdzie indziej. W związku z wejściem ich na giełdę, wszędzie o nich pełno. Na każdym portalu z biznesem ich artykuły sponsorowane. Już nie wspomnę, że podają dane z początku tego roku (np ilość SIM) a nie po wyłączeniu ponad 2mln kart SIM. Teraz "środki finansowe" są skierowane w tym kierunku.

Dawno było wiadomo, że roaming to wyjście z sytuacji a nie zaleta. Marketing u nich jest bardzo sprawny, więc wykorzystali to jako zaletę, za którym poszli ludzie.
Co teraz? Wstyd!!! Play zaczął chodzić dobrze dopiero po umowie z TMobile. Teraz wracają do masakry sprzed lat czyli nadajników Plusa. Plus obecnie tylko i wyłącznie z modernizacją się opiera na LTE, gdzie Play nie ma wstępu. Obawiam się, że jakość P4 będzie taka kiepska lub podobnie kiepska jak kilka lat temu, gdy tylko Plus był ich "pomagierem", przynajmniej poza miastami. W miastach P4 ma swoją infrę.

Ogólnie bym się nie obawiał. Większość korzystających z Play to ludzie z miast. Tam zasięg Playa jest dobry, nawet gdy są jeszcze dziury lub już zapchany albo zaraz będzie. Tyle Plus pociągnie, przynajmniej voice.
Poza miastami nie ma biznesu dla P4, więc nawet ok 1mln w plecy ludzi (strzelam z wyrostem) jesli chodzi o ilość SIM jest P4 w stanie ponieść. To małe piwo, przy tym, że płaci za rok ok 200mln za roaming.
I druga sprawa - na pewno wylądują na 4 łapy. Już coś wymyślą. Ponad 10 lat "wciskania" kitu daje efekty. Ponad 10 lat doświadczenia pozwoli znowu obrócić cokolwiek w tej sieci w zaletę.
Dlatego juz dawna moim znajomym powtarzam, że P4 to niepoważna sieć. Taka zabawka. Ale to moje zdanie.

PS p2225 - to wyłączenie się już dawno odbywa. Zaraz po tym jak P4 obniżył prędkość do 1,5Mb/s. Ludzie już o tym pisali a teraz dopiero portale się tym zainteresowały. Taki spóźniony zapłon. O awarii Orange to są szybcy. Ale z drugiej strony - P4 robi zasłonę dymną, płacąc wszystkim za artykuły o wejściu na giełdę.

PS A co z klientami sieci np Virgin? Też taki problem? Również zostali "wydymani"?
Ostatnio zmieniony 24 cze 2017, 17:04 przez viggen, łącznie zmieniany 3 razy.
 #933910  autor: mirekm35
 24 cze 2017, 16:59
Młody.. pisze:a masz możliwość podejrzeć, czy w GSM widać jeszcze celki T-Mobile lub Plusa, sparowane z zasięgiem macierzystym?
Jestem w taki miejscu, że nie daję rady się zalogować do 2G Play. Z resztą Netmonitor przestał mi pokazywać sąsiednie celki w 2G...
 #933912  autor: Kryniczanin
 24 cze 2017, 17:00
A z tym całkowitym wyłączeniem roamingu, to ok - ale jest nadal ten handover głosowy, czy nie?
Jest, celki Plusa.
 #933913  autor: mirekm35
 24 cze 2017, 17:05
Sprawdziłem sobie na innym telefonie - i nie widzę obcych komórek, są tylko komórki macierzyste. A kiedyś były normalnie widoczne komórki T-Mobile.

[update]
Na innej karcie SIM widać celki T-M. Ale - na tej karcie na której ich nie widać działa HD Voice w roamingu, a na tej na której je widać HD Voice w roamingu nie działa.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2017, 17:11 przez mirekm35, łącznie zmieniany 1 raz.
 #933914  autor: Kryniczanin
 24 cze 2017, 17:07
Handover z trybu tylko 3G odbywa się do 3G Aero 2 mimo sygnału Plusa U 2100 na poziomie -105 dBm.

Czyżby osobna i bardziej korzystna umowa z Aero2?
 #933917  autor: Młody..
 24 cze 2017, 17:11
@Kryniczanin - to zależy od miejsca i pewnie strefy - u Ciebie są celki Plusa, a u mnie np: T-Mobile.
A to masz w stanie czuwania, czy podczas rozmowy głosowej taki zrzut 3G Play - 3G Aero?

@mirekm35 - Czyli przypuszczalnie po odcięciu roamingu, zostałby sam Play. A zasięgowo jest tak super, że pozbyli się celek roamingowych?
Aha - czyli jest to skrajny przypadek i dotyczy danej karty SIM.
  • Strona 154 z 533
  • 1
  • 152
  • 153
  • 154
  • 155
  • 156
  • 533
  • 1
  • 152
  • 153
  • 154
  • 155
  • 156
  • 533