DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #927719  autor: bartek84
 25 maja 2017, 01:12
Witam

Dowiedziałem się że wkrótce Netia będzie kłaść światłowód. Podobno ma to być technologia ETTH (czyli pewnie światłowód od centrali do słupka na ulicy, a od słupka do domu skrętka kat6).

Wydaje mi się że usługa jest realizowana w taki sposób że dają urządzenie z konkretnym adresem MAC i połączenie realizuje się poprzez sprawdzanie tego adresu. Jeżeli mam inny router z klonowaniem MAC to mogę sobie sklonować. Widziałem poradnik dot Netiaspota i tam kabelek zakończony wtykiem RJ-45 wpinają w jeden z portów ethernetowych i właśnie piszą o klonowaniu jeżeli mamy inny router.

Pytanie 1 - jeżeli posiadam router bez modemu, po prostu z portem WAN o prędkości teoretycznej portu do 1Gbit (Asus RT-AC68U, podobno w praktyce tyle nie uciągnie, ale mniejsza o to teraz, chodzi o samą zasadę), czy można kabelek z Netii wpiąć od razu w port WAN w routerze czy jednak dalej będzie potrzebny modem tak jak to jest w wypadku technologii ADSL (lub router od Netii ustawiony w tryb modemu/bridge)?.

Pytanie 2 - jeżeli potrzebuję ich urządzenie, czy orientujecie się co przy tej technologii jest do wyboru ze sprzętu jaki mają w ofercie / co najlepiej wziąć?.

Z góry dziękuję za zainteresowanie tym tematem.
Pozdrawiam!
 #927817  autor: KR2615
 25 maja 2017, 14:10
Nie, bo ETTH to nie ADSL i tu modemu nie potrzeba. Nie gwarantuję czy klonowanie MACa zadziała bo router może wymagać VLANów w szczególności, jeśli będą chcieli ci na nim sprzedawać w dodatku TV.
 #927853  autor: bartek84
 25 maja 2017, 17:33
Dzięki za odpowiedź. W takim razie gdybym kiedyś mały komputerek htpc z dwiema sieciówkami wyposażył w odpowiednie oprogramowanie typu pfsense, mógłbym bezpośrednio pod to podpiąć kabelek. Tym bardziej że podobno ze strony sieci światłowodowej nie ma przepięć więc było by to relatywnie bezpieczne rozwiązanie. Dzieki za inf o telewizji (chyba iptv), i tak tego bym nie bral bo nie ogladam, ale dobrze wiedzieć.

Pozdrawiam!
 #927862  autor: goral2099
 25 maja 2017, 18:49
Bez modemu się obejdzie. U mnie ipTV leci przez mój router. Mam FTTH, modem, a z niego po skrętce router ASUSa i po skrętce znów STB. Z ichniejszym modemo-routerem były problemy, więc zrobili tak. Klonowanie powinno działać.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2017, 18:54 przez goral2099, łącznie zmieniany 1 raz.
 #927863  autor: Ricki1980
 25 maja 2017, 18:51
Trochę dziwne to rozwiązanie. Może jednak tak jak Inea będzie to FTTH? Za kilka lat to się zemści przez wąskie gardło w postaci kabla Ethernet. W przypadku światełka do domu, zmienią modem i wkladki i jedziemy dalej bez kopania i kucia w celu wymiany miedzi.
 #927864  autor: goral2099
 25 maja 2017, 18:58
U mnie na klatce UPC ostatnio rozciągało swoje kabelki...konentryki. Będzie FTTB, a z piwnicy do mieszkań koncentryk. Też mi się zdaję, że rozciągnięcie tych parunastu metrów światłowodu nie byłoby trudne, czy drogie. No ale robią jak robią. :)
 #927866  autor: KR2615
 25 maja 2017, 19:39
Słusznie mówisz, zdaje Ci się. Do śwatłowodów potrzebujesz specjalne końcówki (pigtaile), patchcordy, musi to pospawać osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, pakujesz to w mufy a jak coś się sp...li to nie naprawi tego co drugi mężczyzna z ucinaczkami w rękach.

A druga sprawa to taka, że Inea i wiele innych firm przytuliło całkiem konkretne pieniądze z dotacji i tachunek ekonomizny ich zbytnio nie ochodzi
 #927896  autor: goral2099
 25 maja 2017, 21:45
Wiem o tym wszystkim, ale chyba gra jest warta świeczki jeżeli chodzi przyszłość.
 #927900  autor: KR2615
 25 maja 2017, 22:10
Tak, na innym forum ktoś kiedyś obliczył, że inwestycja zwraca się średnio po 8-10 latach. Więc jeśli masz te kilka-kilkanaście tysięcy na podłączenie abonenta to warto wykładać
 #930708  autor: maciejnet
 11 cze 2017, 07:47
Proszę daj znać jak sprawuje się ta 900-tka z Netii.