DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 23 z 141
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 141
 #923175  autor: Spacedust
 28 kwie 2017, 19:38
levelxsi pisze:Witam !!
Ja na swoim smartfonie mimo, że ma LTE to mam uruchomione tylko 2G. Znajomi uskarżali się na niską jakość rozmów, więc przestawiłem na tylko 2G i mi się nikt nie skarży.
Zreszto niektórzy znajomi mają stare telefony jak Nokia 3310c, 3410 i to chodzi przecież w 2G.

Myślę, że sieć 2G (900 i 1800) nie zostanie wyłączona.
A z Internetu korzystasz?

2G to relikt przeszłości i powinien zostać maksymalnie ograniczony, a potem skasowany zupełnie.
 #923183  autor: userTOR
 28 kwie 2017, 20:37
Też - ze względu na zdecydowanie lepszą jakość rozmów - mam w telefonie ustawione na 2G.
A z transmisją danych nie jest wcale beznadziejnie - można dość swobodnie przeczytać pocztę itp.
Faktem też jest, że z transmisji danych w telefonie, korzystam w ostateczności - jak dla mnie, ZERO komfortu.

Przestrzegam przed foulPlay.
 #923200  autor: levelxsi
 29 kwie 2017, 06:50
Spacedust pisze:
levelxsi pisze:Witam !!
Ja na swoim smartfonie mimo, że ma LTE to mam uruchomione tylko 2G. Znajomi uskarżali się na niską jakość rozmów, więc przestawiłem na tylko 2G i mi się nikt nie skarży.
Zreszto niektórzy znajomi mają stare telefony jak Nokia 3310c, 3410 i to chodzi przecież w 2G.

Myślę, że sieć 2G (900 i 1800) nie zostanie wyłączona.
A z Internetu korzystasz?

2G to relikt przeszłości i powinien zostać maksymalnie ograniczony, a potem skasowany zupełnie.
Siemanko !!
Korzystam z internetu i w trybie 2G z forami internetowymi daje sobie radę :) a tak ogólnie w telefonie mało korzystam z neta, tylko kiedy musze. Nie pili mnie żeby "siedzieć" na necie bo jest w komórce.
Dla mnie ważniejsze jest trzymanie jak najdłuższe baterii niż internet który bardzo szybko zje ją całą, a w ważnych momentach będę wiedział, że mogę spokojnie zadzwonić i mi nie zdechnie.
Wiadomo, że dla niektórych szpan i pokazanie się z nowym telefonem wśród znajomych to jest coś. Mnie juz to nie rusza i przeszło mi takie coś. Dla mnie liczy się funkcjonalność a nie gadzety w telefonie i jego możliwości, których i tak nie będę wykorzystywał na co dzień.
Czasami bardzo dużo jeżdżę i np. w Niemczech tryb 2G extra się spisuje, bo przy autostradowych prędkościach powyżej 200 km/h sygnał trzyma dobrze, a te nowsze technologie tzw niearchaiczne jak to nazywacie dawały radę żeby zerwać połączenie.
 #923470  autor: -Gosc-
 01 maja 2017, 16:05
Taaaa.... GSM nie zostanie wyłączony bo są jego "miłośnicy" hahahhaha dobre.
Tak samo mozna powiedzieć o NMT 450i, przyszedł do Polski w 1996r. GSM i wyłączyli wkrótce potem analoga NMT.
Pasma są drogie i potrzebne pod nowsze efektywniejsze w wykorzystaniu widma technologie, a GSM jest obecnie przykładem czystego marnotrawstwa pasma pod archaiczne telefony i głos. I zostanie z pewnością niebawem wyłączony. Pytanie tylko który operator zrobi to w Polsce pierwszy:-)
 #923487  autor: Ron
 01 maja 2017, 17:09
Rozczaruję Was :) 2G zostanie jeszcze lata. Usługi głosowe są bardzo potrzebne. W Firmach ludzie wykonują połączenia (zamówienia, kontakt z klientem itd), a nie siedzą na smartfonach i piszą na facebookach. Także spokojnie. :) Orange zapowiedziało, że 2G zostaje :)
 #923516  autor: Spacedust
 01 maja 2017, 20:41
-Gosc- pisze:Pytanie tylko który operator zrobi to w Polsce pierwszy:-)
Zapewne PLAY oni teraz co roku coś robią.

2014 - refarming GSM900 do UMTS900
2015 - refarming 5 MHz UMTS2100 do LTE2100
2016 - refarming 10 MHz UMTS2100 do LTE2100
 #923520  autor: lord_kr
 01 maja 2017, 21:06
alien202 pisze:Rozczaruję Was :) 2G zostanie jeszcze lata. Usługi głosowe są bardzo potrzebne. W Firmach ludzie wykonują połączenia (zamówienia, kontakt z klientem itd), a nie siedzą na smartfonach i piszą na facebookach. Także spokojnie. :) Orange zapowiedziało, że 2G zostaje :)
Zgadzam się w 100%. Myślę że 2G ma przed sobą 5-10 lat. Połączenia głosowe w 4G to obecnie technologia zbyt mało dostępna i niedopracowana, a 3G nie poradzi sobie z całym ruchem. Najlepszy dowód to brytyjski operator Three. Sieć ma 3G na 2100 oraz 4G na 800/1800 Słynie z najgorszego zasięgu i zawodności. Sytuacje gdy pomimo pełnego zasięgu połączenia lądują na poczcie głosowej są na porządku dziennym. Prędkość internetu w 3G przypomina czasy modemów analogowych. Często daje o sobie znać tzw "oddychanie komórek" tzn przy dużym obciążeniu zasięg znacząco się zmniejsza.

Technologia 2G jest sprawdzona, dopracowana i niezawodna. Myślę że całkowite wyłączenie to daleka przyszłość. Być może w grę wchodzi stopniowe ograniczenie pasma na rzecz 3g/4g w miarę ubytku starszych terminali. Przecież operatorzy dysponują statystykami na temat wykorzystania danej technologii.
Spacedust pisze:
-Gosc- pisze:Pytanie tylko który operator zrobi to w Polsce pierwszy:-)
Zapewne PLAY oni teraz co roku coś robią.

2014 - refarming GSM900 do UMTS900
2015 - refarming 5 MHz UMTS2100 do LTE2100
2016 - refarming 10 MHz UMTS2100 do LTE2100
Play przypomina trochę brytyjskie O2. Najpierw oszczędza na aukcjach częstotliwości bo "jakoś to będzie" a potem kombinuje jak może by sieć się nie zapchała.
 #923537  autor: bed
 01 maja 2017, 22:41
A jesteś pewien, że opisywane problemy to nie jest kwestia optymalizacji? Poza tym jak sieć nie daje rady to się ją rozbudowuje w miarę możliwości, a nie stoi miejscu jak pi.a. Do tego to 2G może szybciej paść niż 3G, w tym sensie że nie poradzi sobie z ruchem - kwestia pojemności sieci, która w WCDMA jest nieporównywalnie większa, nie rozpisując się szerzej o LTE. Bo co realnie padnie (zostanie wyłączone) szybciej to zobaczymy.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #923560  autor: levelxsi
 02 maja 2017, 06:39
Spacedust pisze:Vodafone UK chce wyłączyć sieć 3G w 2020 roku: http://www.mobileeurope.co.uk/press-wir ... pring-ends

5G launched and 3G shutdown in Europe
95% of sites with fibre in European cities

https://www.vodafone.com/content/dam/vo ... im2016.pdf
Siemanko !!
Kolego, przestań spamować w wątku, bo tu piszemy o Naszym kraju i krajowych sieciach komórkowych a nie o zagranicznych.

A stacjonarnych telefonów też nie wyłączyli, choć to przestażała bardzo technologia. A ciekawostkę powiem, że służby z takiej starej technologii ciągle korzystają.
 #923574  autor: bed
 02 maja 2017, 09:38
To nie jest SPAM, bo pokazuje tendencje w innych sieciach i kroki jakie poczynają one w konkretnych technologiach. Nie żyjemy w oderwaniu od innych, nie jesteśmy enklawą która nie wie co się dzieje dookoła i będąc samowystarczalną, nie reaguje na bodźce z zewnątrz. I do nas to dojdzie, pytanie kiedy i w której technologii/częstotliwości?

Porównywanie telefonów stacjonarnych, których cykl życia jest wielokrotnie dłuższy i przy zmianie na nowszą technologię wymaga dużo większych zmian infrastrukturalnych jest lekkim nieporozumieniem ;) Poza tym w przypadku telefonów stacjonarnych różnicę (z punktu widzenia klienta) może zrobić chyba tylko jakość rozmów - dla operatora to pewnie niesie pewne oszczędności, ale nie ma tu mowy o efektywności wykorzystania pasma - całkowicie inaczej wygląda w przypadku sieci komórkowych.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #923578  autor: Ron
 02 maja 2017, 10:09
Był kiedyś już wywiad na temat pojemności sieci.
1. Kanały wykorzystywane do połączeń w GSM są bardzo małe i to jest ogromna zaleta 2G.
2. Wykonywanie połączeń na granicy państwa też może odbywać się dzięki 2G.
Od 18 minuty https://www.youtube.com/watch?v=fwP9ZskGoXk
 #923599  autor: lord_kr
 02 maja 2017, 12:56
bed pisze:A jesteś pewien, że opisywane problemy to nie jest kwestia optymalizacji? Poza tym jak sieć nie daje rady to się ją rozbudowuje w miarę możliwości, a nie stoi miejscu jak pi.a. Do tego to 2G może szybciej paść niż 3G, w tym sensie że nie poradzi sobie z ruchem - kwestia pojemności sieci, która w WCDMA jest nieporównywalnie większa, nie rozpisując się szerzej o LTE. Bo co realnie padnie (zostanie wyłączone) szybciej to zobaczymy.
Tak jestem pewien. Obecnie część ruchu przeszła do 4G i jest trochę lepiej lecz jeszcze niedawno przy podpisywaniu umów na adresy w niektórych lokalizacjach sprzedawcy uprzedzali że sieć jest tam "pernamently overcorowded" i mogą być problemy. Sam również doświadczyłem zjawiska gdzie przy podpisaniu umowy zasięg był doskonały a potem w miarę coraz większego obciążania się nadajnika stawał się coraz gorszy. A najweselej było kilka lat temu gdy wyłączono roaming krajowy z siecią 2g Orange. Nagle kilkaset tysięcy osób zostało bez zasięgu w tym ja na szczęście można było zerwać umowę bez konsekwencji.
 #923679  autor: ja.michal
 02 maja 2017, 22:10
levelxsi pisze:A stacjonarnych telefonów też nie wyłączyli, choć to przestażała bardzo technologia.
Gwoli ścisłości wyłączają, ale aby być precyzyjnym chodzi o linie analogowe. Orange migruje cały ruch stacjonarny do IP/VoIP.
alien202 pisze:1. Kanały wykorzystywane do połączeń w GSM są bardzo małe i to jest ogromna zaleta 2G.
Ale ten argument chyba upadł przy obecnym rozwoju LTE?
lord_kr pisze:Sam również doświadczyłem zjawiska gdzie przy podpisaniu umowy zasięg był doskonały a potem w miarę coraz większego obciążania się nadajnika stawał się coraz gorszy.
Generalnie normalne zjawisko, w Polsce również było obserwowane, ale operatorzy ruszyli z rozbudową sieci i wszystko chodzi dobrze. Oczywiście są rodzynki. W UK to chyba siatka stacji bazowych jest bardzo rzadka zważając na normy promieniowania?
lord_kr pisze:A najweselej było kilka lat temu gdy wyłączono roaming krajowy z siecią 2g Orange.
Czekamy kiedy to się staje w Play.
 #923709  autor: Spacedust
 02 maja 2017, 23:39
Mogą tak zrobić, najpierw poleci w całości UMTS2100 do LTE2100 co da 15 MHz w LTE2100, a potem poleci całe GSM/DCS co da 15 MHz w LTE1800 i pełne 5 MHz dla UMTS900, a 2G będzie tylko w roamingu.
 #923714  autor: lord_kr
 03 maja 2017, 01:03
ja.michal pisze:
levelxsi pisze:A stacjonarnych telefonów też nie wyłączyli, choć to przestażała bardzo technologia.
Gwoli ścisłości wyłączają, ale aby być precyzyjnym chodzi o linie analogowe. Orange migruje cały ruch stacjonarny do IP/VoIP.
alien202 pisze:1. Kanały wykorzystywane do połączeń w GSM są bardzo małe i to jest ogromna zaleta 2G.
Ale ten argument chyba upadł przy obecnym rozwoju LTE?
lord_kr pisze:Sam również doświadczyłem zjawiska gdzie przy podpisaniu umowy zasięg był doskonały a potem w miarę coraz większego obciążania się nadajnika stawał się coraz gorszy.
Generalnie normalne zjawisko, w Polsce również było obserwowane, ale operatorzy ruszyli z rozbudową sieci i wszystko chodzi dobrze. Oczywiście są rodzynki. W UK to chyba siatka stacji bazowych jest bardzo rzadka zważając na normy promieniowania?
lord_kr pisze:A najweselej było kilka lat temu gdy wyłączono roaming krajowy z siecią 2g Orange.
Czekamy kiedy to się staje w Play.
Budowa sieci komórkowych w UK trochę różni się od tego co można spotkać w Polsce. Bardzo dużo jest niewielkich stacji z antenami dookolnymi, często takie male BTSy stoją np na środku skrzyżowania lub po prostu na chodniku, czasem można je pomylić np z latarniami. Być może to pamiątki z przeszłości gdy działało tu dwóch operatorów GSM 1800 i gęsta sieć była potrzebna ze względu na małą przenikalność i dużą liczbę starych budynków z grubymi murami. Rzadziej spotyka się wysokie maszty, w miastach stacje często są poukrywane. W wielu miejscach pojemność zwiększa się dzięki piko komórkom. Generalnie jeśli gdzieś zasięgu nie ma to zapewne już nie będzie a ewentualnym użytkownikom pozostają rozwiązania typu SureSignal, lub EE Brightbox czyli prywatna piko komórka podłączana do istniejącego DSL lub innego połączenia internetowego. Co więcej w wioskach bez zasięgu leżących na kompletnych odludziach np w szkockich górach instaluje się takie urządzenia w ramach "czynu społecznego" gdyż operatorzy bezczelnie przyznają że ustawienie tradycyjnego BTSa im się nie opłaca :-) W miastach zasięg wcale nie musi być dobry, często nawet na otwartej przestrzeni mamy jedną lub dwie kreski a w budynkach trzeba podchodzić do okna. Poza większymi skupiskami ludzkimi króluje GPRS czasami trafi się EDGE choć nie zawsze. Używanie wszelkich wzmacniaczy jest tu legalne. Co do pojemności to Londyn wraz z jego ośmioma milionami mieszkańców śmiało można nazwać "poligonem doświadczalnym" dla działających sieci. Niedawno czytałem że według badań 40% Londyńczyków ma problemy z zasięgiem bądź jakością usług mobilnych. Niestety pomimo zamieszkiwania praktycznie w centrum w pobliżu wielu atrakcji turystycznych co teoretycznie powinno skutkować odpowiednim przygotowaniem infrastruktury sam zaliczam się do tej grupy :-)
 #923731  autor: bed
 03 maja 2017, 10:07
Spacedust pisze:Mogą tak zrobić, najpierw poleci w całości UMTS2100 do LTE2100 co da 15 MHz w LTE2100, a potem poleci całe GSM/DCS co da 15 MHz w LTE1800 i pełne 5 MHz dla UMTS900, a 2G będzie tylko w roamingu.
Jakby wdrożyli VoLTE na szeroką skalę to pewnie miałoby to już jakiś sens, ale dopóki go nie ma to mam duże wątpliwości czy "biedne" 5 MHz na 900 MHz poradzi sobie z całym ruchem głosowym i data. Nawet jeśli U900 jest na każdej stacji, a chyba tak to wygląda od ostatniej modernizacji (poza jakimiś niedobitkami tylko z U/L2100, L/G1800).

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
  • Strona 23 z 141
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 141
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 141