DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 21 z 141
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 141
 #919661  autor: ja.michal
 07 kwie 2017, 19:46
lord_kr pisze:A ja się zastanawiam czy ta cała "gonitwa" z 4g, 5g ma sens... teoretycznie rzecz ujmując nawet sprawnie działające HSPA zapewnia prędkość wystarczającą dla większości użytkowników.
Ale w przypadku 5G użytkownicy to już właściwie taki dodatek. To ma być rozwiązanie do IoT (Smart City, autonomiczne samochody) gdzie potrzeba bardzo małych opóźnień i dużych prędkości. Pomysł z samochodami autonomicznymi i 5G jest taki, że część danych zbieranych przez osprzęt była analizowana w chmurze, a nie na pokładzie samochodu. Potrzeba do tego gigantycznych przepustowości (obraz z kamer i radarów) i niskich opóźnień (pojazdy w ruchu).
 #919664  autor: lord_kr
 07 kwie 2017, 20:20
ja.michal pisze:
lord_kr pisze:A ja się zastanawiam czy ta cała "gonitwa" z 4g, 5g ma sens... teoretycznie rzecz ujmując nawet sprawnie działające HSPA zapewnia prędkość wystarczającą dla większości użytkowników.
Ale w przypadku 5G użytkownicy to już właściwie taki dodatek. To ma być rozwiązanie do IoT (Smart City, autonomiczne samochody) gdzie potrzeba bardzo małych opóźnień i dużych prędkości. Pomysł z samochodami autonomicznymi i 5G jest taki, że część danych zbieranych przez osprzęt była analizowana w chmurze, a nie na pokładzie samochodu. Potrzeba do tego gigantycznych przepustowości (obraz z kamer i radarów) i niskich opóźnień (pojazdy w ruchu).
Szczerze? Nie chciałbym znalezc sie w samochodzie ktory czegos nie przetworzyl bo siec byla przeciążona lub zasieg zginął :-) za to chcialbym taki zwykły działający internet :-D

Wysłane z mojego Lenovo A2016a40 przy użyciu Tapatalka
 #919666  autor: _aston_
 07 kwie 2017, 20:34
ja.michal pisze:Pomysł z samochodami autonomicznymi i 5G jest taki, że część danych zbieranych przez osprzęt była analizowana w chmurze, a nie na pokładzie samochodu.
Pomyśl o tym co napisałeś.

Co to znaczy że samochód jest autonomiczny ?
Oznacza, że jest niezależny i sam potrafi pojąc działania na podstawie danych jakie sam zbiera - jeśli cześć rzeczy będzie się odbywało poza samochodem, albo będzie uzależnione od dostarczanych na bieżąco danych to już nie będzie to autonomiczny samochód.
 #919726  autor: lord_kr
 08 kwie 2017, 12:58
Czyli to o czym mówi się w UK, wyłączenie 3g i pozostawienie 4g i 2g. Wydaje się to niezłym wyjściem o ile na rynku będzie odpowiednia liczba terminali wspierających VoLTE
 #919760  autor: ja.michal
 08 kwie 2017, 17:05
_aston_ pisze:Pomyśl o tym co napisałeś.

Co to znaczy że samochód jest autonomiczny ?
Oznacza, że jest niezależny i sam potrafi pojąc działania na podstawie danych jakie sam zbiera - jeśli cześć rzeczy będzie się odbywało poza samochodem, albo będzie uzależnione od dostarczanych na bieżąco danych to już nie będzie to autonomiczny samochód.
Poczytaj jak to ma działać potem jak się w to wpisuje 5G. Autonomia samochodu ma polegać na tym, że kierowca go nie prowadzi, a samochód sam ma możliwość przejechania z miejsca na miejsce. Np. Volvo testuje system parkowania (bez kierowcy) gdzie samochód sam znajduje miejsce na parkingu, ale... parking musi być odpowiednio przygotowany i samochód się z nim praktycznie łączy. Docelowo samochody mają same łączyć się ze sobą wymieniając się sytuacją o ruchu na drodze (korki, wypadki). Wszystko bez ingerencji kierowcy. Autonomicznie samochód "podejmuje decyzje" o wyborze trasy, itp, ale część procesów analizy sytuacji jest przerzucana na zewnątrz.
To tak jak z krajami. Niby taki Singapur jest autonomiczny, ale w praktyce paliwa, surowce musi brać z innych państw, nawet wodę pitną mają z Malezji.
 #919766  autor: zwariowany.kurczak
 08 kwie 2017, 17:48
lord_kr pisze:Ja bym wolał mieć w Londynie SPRAWNIE działające 3g (niech będzie np stabilne 10 Mbps) niż liche 4g na LTE800 które często po prostu nie działa. Wczoraj wściekałem się nie mogąc przeprowadzić ważnej rozmowy przez Skype bo transfer był na poziomie 0.2 Mbps przy pełnym zasięgu. Jeśli 2g sprawdza się w zastosowaniach do których zostało stworzone to po co je ruszać ?
lord_kr pisze:Czyli to o czym mówi się w UK, wyłączenie 3g i pozostawienie 4g i 2g. Wydaje się to niezłym wyjściem o ile na rynku będzie odpowiednia liczba terminali wspierających VoLTE
Małe sprostowanie, na budynkach światełka + wifi, sieć zewnętrzna/mobilna LTE/GSM.
Dlaczego? Światło daje stabilne łącze, a większość połączeń to biuro/chałupa + WiFi = urządzenia stacjonarne + rozładowanie ruchu w sieci mobilnej. Dalej przestrzeń otwarta to LTE i dostępne aplikacje/konfiguracje VoLte dla terminali, a nie kup Pan nowe :-) + GSM jako wstecznie kompatybilne ze wszystkim i zapewniające dostęp.
Marketingowo zapakuj się w mikrofalówkę, wszystko w jednym pudełeczku, jasne...
Na naszym PL podwórku, unijne projekty dotarły do bram ze światłem, a Operatorzy dziadują z 2g/3g/LTE1800 i koniec... Zobaczcie jaka jazda jest na PLAY, a większość jego stacji ma LTE8/18/26oo jeśli reszta będzie takie potworki montować, możemy mówić o 5G.
Obecnie operatorzy więcej MÓWIĄ niż robią w kwestii LTE, reklama zrobi swoje, a że jest 1-2Mb/s? W 3g było i się sprzedało, tu też się sprzeda :)
Co więcej, obecnie mam 3G stabilniejsze niż LTE :smt005 Operatorzy mają gdzieś użytkownika, dopiero przy światłowodzie możesz się wykłócać o prędkość- tu nie za bardzo na czym kantować :)

Dla 3G
Obrazek

Dla LTE
Obrazek
 #922165  autor: lord_kr
 22 kwie 2017, 22:01
W UK Vodafone wykorzystuje część pasma 2100 MHz na potrzeby LTE, w Polsce Play chyba robi to samo (nie wiem bo dawno nie byłem :-). O2 na potrzeby 4G wyłączyło DCS1800, Dawny Orange połączył się z T-Mobile tworząc EE które pozbyło się części 1800 MHZ na rzecz Trójki dla 4G
Obecnie sytuacja wygląda następująco:

1. O2 UK: GSM 900, WCDMA900/2100, LTE 800/1800
2. Vodafone GSM900/1800, WCDMA 900/2100, LTE 800/2100/2600
3. EE GSM1800, WCDMA 2100, LTE 800/1800/2600
4. Three WCDMA 2100, LTE 800/1800 + LTE 3500/3700

Wydaje się prawdopodobny scenariusz wyłączenia 3g a pozostawienia LTE i GSM. Cykl życia obecnych smartfonów jest na tyle krótki że niebawem większość urządzeń pozbawionych LTE i tak przestanie być używana ze względu na stare wersje OS, brak wsparcia, zbyt małą pamieć etc. A "zwykłe" telefony i tak rzadko są wykorzystywane do internetu (zbyt mały wyświetlacz, moc obliczeniowa)
 #922181  autor: p2225
 23 kwie 2017, 00:01
Obrazek

Screen z dokumentu Pani Anny Streżyńskiej: http://m.mc.gov.pl/files/prezentacja_mdokumenty.pdf
Ostatnie 2 lata to średnio 3% co pół roku. W połowie roku pewnie będzie to 70% smartfonów. Utrzymując to tempo, 2020 będzie rokiem 91% penetracji. Pewnie po drodze gdzieś to wyhamuje do 1-2% na osobach "nie, bo nie".

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #922402  autor: _aston_
 24 kwie 2017, 08:53
p2225 pisze:Ostatnie 2 lata to średnio 3% co pół roku. W połowie roku pewnie będzie to 70% smartfonów. Utrzymując to tempo, 2020 będzie rokiem 91% penetracji. Pewnie po drodze gdzieś to wyhamuje do 1-2% na osobach "nie, bo nie".
Ludzie ciągle mają stare telefony, kupione, przed "erą smartphone'ów" i nie zmieniają ponieważ obecnie nie ma już dobrych telefonów nie smartphone'ów - jednak w końcu i oni będą musieli zmienić telefon, ponieważ nawet te stare modele nie są wieczne. Sam znam osoby, które mają jeszcze stare Nokie i chcieli by zmienić, ale nie są zdecydowani na smartphone i decydują się zostać z obecnym, do czasu aż padnie, a w końcu to nastąpi.

Jak pisałem wcześniej, teoretycznie można wyłączyć 3G i zostawić 2G i LTE, ale ... ile w tych 67% smartphone'ów jest urządzeń które mają VoLTE (?), a co jak co, nie wyobrażam sobie aby ktoś zdecydował się tak bardzo ograniczyć dostępność rozmów głosowych dla tak dużej części użytkowników.

Dlatego są 2 drogi:
-UKE zajmie się tym, aby operatorzy wdrożyli VoLTE na jak największej liczbie urządzeń, a sprzedawcy zaczęli informować (jak to było kiedyś z telewizją cyfrową), że telefony bez VoLTE za kilka lat mogą sprawiać problemy
-nikt nic nie zrobili i będzie lament ludzi, którzy nagle stracą możliwość dzwonienia
 #922433  autor: userTOR
 24 kwie 2017, 10:59
W obecnym pokryciu kraju, nie wyobrażam sobie likwidacji 2G.
Osobiście jest mi np. niezbędna ciągłość połączenia internetowego (podczas przemieszczania się) w dowolnej technologii a na chwilę obecną w (szacunkowo) 99% zapewnia to tylko i wyłącznie 2G.
Tym samym, likwidacja 2G stała by się dla mnie upierdliwa.

Przestrzegam przed foulPlay.
 #922441  autor: _aston_
 24 kwie 2017, 11:51
userTOR pisze:Tym samym, likwidacja 2G stała by się dla mnie upierdliwa.
Od jakiegoś czasu mam nawigację z LTE (2G/3G/LTE)
Jeżdżę po różnych obszarach, od miast, po tereny mocno oddalone od nadajników, moim zdaniem bardzo się sytuacja poprawiła w ostatni roku, ponieważ nie widziałem jeszcze na wyświetlaczu 2G, a jedynie czasami 3G (mam 3G<H<H+), najczęściej jest LTE lub H+

Jeszcze raz powiem, że od podjęcia decyzji o wyłączeniu czy to 2G czy 3G, musiała by być mocna akcja informacyjna i długi czas przejścia - minimum 2 lata.
Patryk7588 pisze:Połączenie internetowe po 2G?
Masz na myśli aktualizację pogody?
2G nadaje się do:
sprawdzenia maila.
Do monitoringu GPS (przeważnie idzie jeden pakiet mniej niż 100B raz na 2-5s)
kilku innych prostych zastosowań
 #922502  autor: userTOR
 24 kwie 2017, 16:36
Patryk7588 pisze:Połączenie internetowe po 2G?
Masz na myśli aktualizację pogody?
Jest mi to potrzebne do pobierania danych o natężeniu ruchu dla nawigacji - http://www.automapa.pl/pl/wsparcie/baza ... amtraffic/
Na 3G niestety dosyć często rozłącza ciągłość transmisji i wówczas muszę ręcznie nawiązywać połączenie a wiąże to się z (najwygodniejszym) zatrzymaniem się
Jeżdżąc nieco po kraju, to - jak na razie - tylko w 2G działa to prawie idealnie.

Przestrzegam przed foulPlay.
 #922518  autor: Młody..
 24 kwie 2017, 17:47
Patryk7588 pisze:Połączenie internetowe po 2G?
Masz na myśli aktualizację pogody?
Ja tam na tym słuchałem stabilnie streamu o próbkowaniu 128kbps, więc jakieś tam zastosowanie ma ;)
 #922520  autor: p2225
 24 kwie 2017, 17:47
Albo wymuś tryb tylko 3G jeśli masz możliwość. Okaże się, że 3G ma podobny zasięg do 2G, bo telefon nie będzie próbował zrzucać do 2G.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #922583  autor: userTOR
 25 kwie 2017, 07:15
Miałem ustawione 3G na samym początku - szybko zrezygnowałem na rzecz 2G
Problem w tym, że musi być ciągłość połączenia. Wystarczy, że na mała chwilkę zerwie i ... muszę ręcznie się łączyć.
Opcji automatycznego odnawiania nie ma.

Póki co, jest 2G i - jak pisali przedmówcy - z dnia na dzień raczej go nie zlikwidują.
A do tego czasu - mam nadzieję - pokrycie 3G się poprawi.

Przestrzegam przed foulPlay.
 #922596  autor: _aston_
 25 kwie 2017, 09:15
Bardzo dziwne, że przy zerwaniu transmisji traci się możliwość otrzymywania kolejnych danych, to jest bug w automapie i raczej powinieneś napisać do nich, aby to naprawili
userTOR pisze: A do tego czasu - mam nadzieję - pokrycie 3G się poprawi.
O tym możesz zapomnieć, obecnie od jakiegoś roku, obserwuję (przynajmniej w Orange, ale w innych podobno podobnie jest) ruchy w stronę zwiększenia zasięgu i wydajności LTE, podczas gdy 2G i 3G są traktowane drugorzędnie, przez co sygnał jest słabszy niż był wcześniej, a prędkości są niższe.

Ogólnie albo zacznij używać innej platformy do nawigacji - np Here WeGo, czy Google maps, albo poproś producenta automapy o automatyczne wznawianie połączenia, ponieważ szanse, że poprawią zasięg 2G/3G jest znikoma
  • Strona 21 z 141
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 141
  • 1
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 141