DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #910396  autor: DanielR
 10 lut 2017, 00:06
Simplus był o tyle gorszy od Tak Taka, że rozliczał połączenia w takcie minutowym (60/60) co było bardzo istotne, a zarazem bardzo niekorzystne, biorąc pod uwagę ówczesne - astronomiczne stawki.
Choć z drugiej strony pingwiny też nie były wiele lepsze, oferując takt 60/30. Co przy tamtych cenach i tak zniechęcało do pogawędek dłuższych niż minuta. A i to należało się najpierw 10 razy dobrze zastanowić przed wciśnięciem klawisza Połącz. Że nie wspomnę już o sytuacji, gdy druga strona jedynie "złapała" sygnał/strzałkę. :wink:

Zdaje się, że już za daleko odeszliśmy od głównego tematu.

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)
 #910998  autor: zaqu222
 14 lut 2017, 17:07
Simplus rozliczał połączenie co 30s tak było w 2002 r. kiedy kupiłem pierwszego simplusa. Później (2-3 lata ?) wprowadzili taktowanie 30s, druga i następna minuta po 15s. Znowu za jakiś czas wymyślili taktowanie 30s/ następna minuta i kolejne- naliczanie sekundowe. Konkurenci już wcześniej mieli taktowanie sekundowe.

W 1996 r. w plusie na abonament miałem 1,80 zł +VAT 7% (taka była wtedy stawka podatku)= 1,92 brutto, za smsa 0,60 zł (netto) =0,64 (VAT 7%) lub 0,73 zł (brutto, przy podatku 22%). Za nokię 1611 +, dałem ok. 930 zł w promocji :)
Dzwoniło się głównie po 18-tej mieli jakoś tzw. poza godzinami szczytu ze stawką 1,04 zł. To była taniocha :)

P.S. Wybaczcie, ale nie chce mi się szukać od którego roku podniesiona vat na usługi telekomunikacyjne.
 #911015  autor: Kryniczanin
 14 lut 2017, 19:01
Simplus rozliczał połączenie co 30s tak było w 2002 r. kiedy kupiłem pierwszego simplusa
W międzynarodowych. W krajowych co 60sek lub w taryfie team pierwsze 60sek potem co 15sek.
Nie dam sobie łba uciąć, jednak naprawdę wydaje mi się, że nie było nic droższego w cyfrowym GSMie niż pierwszy Tak Tak z 1998.
Tak tak był najdroższy, ale miał najlepszą taryfikację.

Przy połączeniu trwającym np. 85sekund był dużo tańszy od simplusa.
 #911054  autor: zaqu222
 14 lut 2017, 20:57
Kryniczanin pisze:
Simplus rozliczał połączenie co 30s tak było w 2002 r. kiedy kupiłem pierwszego simplusa
W międzynarodowych. W krajowych co 60sek lub w taryfie team pierwsze 60sek potem co 15sek.
Nie dam sobie łba uciąć, jednak naprawdę wydaje mi się, że nie było nic droższego w cyfrowym GSMie niż pierwszy Tak Tak z 1998.
Tak tak był najdroższy, ale miał najlepszą taryfikację.

Przy połączeniu trwającym np. 85sekund był dużo tańszy od simplusa.
Simplus team 2
Opłaty za połączenia krajowe naliczane są za 60 sekund połączenia przy
pierwszej minucie oraz co 1 sekundę począwszy od drugiej minuty
połączenia
Jeszcze się zachował cennik na telepolis http://www.telepolis.pl/grafika/arty/ta ... -team2.pdf
w taryfie Team 7, naliczanie już było sekundowe, od początku.
 #911619  autor: zwariowany.kurczak
 17 lut 2017, 17:39
Większość ruchu w rodzinie idzie w tej samej sieci... koszty neta się pomija. Operator najlepiej zarabia jak dzwonisz po własnej sieci :-) Żaden duży gracz nie dokłada do MTR itd. z czasem wychodzi to na zero ;)
I co do bezlimitu - wolę zapis 44640 minut... nie ma podstaw do blokady karty - chcę wykorzystać minuty zgodnie z regulaminem 8)
 #911756  autor: słoneczny
 18 lut 2017, 15:36
Panowie, co do jednosekundowego naliczania to prekursorem był Simplus z taryfą 1 sekunda. Co prawda było to naliczane po pierwszej minucie, co nie zmienia faktu, że to Simplus zapoczątkował te zmiany. Heyah była kilka miesięcy później.
 #911757  autor: aizo
 18 lut 2017, 16:12
DanielR pisze:Najwyższa w historii polskiej mobilnej telekomunikacji (cyfrowej na pewno) stawka za minutę połączenia - swoisty "wzorzec", to oferta na kartę (pierwszy cennik) Era Tak Tak. 3,66 zł (brutto) w tzw. "szczycie" i do obcych sieci, przy taktowaniu 60/30.
Mam jeszcze stareńki Komputer Świat z 10.02.1999 roku.
Możesz wrzucić skan/zdjęcie?

Połączenie nie może być zrealizowane.
 #911758  autor: Kryniczanin
 18 lut 2017, 16:27
Taka była stawka w szczycie poza sieć od początku Tak Tak-a do lata bądź jesieni 1999. Pamiętam jak Era wtedy w swojej gazetce dla abonentów chwaliła się obniżką z 3,66 na 3,16 w szczycie. Zresztą w abonamencie Halo - moim pierwszym stawka w szczycie poza sieć wynosiła 2,92pln.
 #911957  autor: lero
 19 lut 2017, 23:02
Nie pamiętam który to był rok, chyba 2000 jak Era zrobiła promocję na swoje 4 urodziny. Rozmowy po 4gr/min z jednym wybranym numerem w sieci. Byłem wtedy w wojsku. Bardzo mi ta oferta podpasowała. Z dziewczyną wzięliśmy po numerze u nich i nie musiałem stać w kolejce do jedynej budki na jednostce i potem się sprężać bo zawsze stało za plecami kilku czekających na swoją kolej. Nokia 3210 to była pamiętam. Szał w tamtym czasie. Loga sobie czarno-białe można było zmieniać i dzwonki samemu komponować :)
 #912016  autor: Kryniczanin
 20 lut 2017, 12:07
Stawki są prawdziwe jednak większość informacji to bajki
Uwaga 3. Plus GSM nalicza impulsy co 30 sekund ( z wyjątkiem taryfy Plus Relaks ), Era GSM co jedną minutę.
Era miała taryfikację 60.30s
Uwaga 4. Minuty w abonamencie Idei Centertel dotyczą tylko rozmów miejscowych z drugim abonentem Idei – za zamiejscowe
pobierana jest opłata.
Do Idei zawsze schodziły z abonamentu, rozmowy miejscowe dotyczyły połączeń na stacjonarne. W cell info Idei na kanale 050 emitowany był kod sieci stacjonarnej, żeby abonenci wiedzieli gdzie mogą dzwonić lokalnie z minut abo.

Operator Tak Tak (Era GSM) Simplus (Plus GSM) POP (Idea Centertel)
Najwyższa opłata za minutę 3, 66 zł 2, 95 zł 2, 40 zł
Usługi dodatkowe Roaming międzynarodowy Poczta głosowa Roaming, poczta głosowa
Prepaidy miały roaming dopiero od końca 2001.

Na początku tylko sms

http://www.biuroprasowe.plus.pl/note.php?id=145

Sam byłem testerem - jako jedna z niewielu osób miałem możliwość wysyłania sms z roamingu i opłaty nie były pobierane.

Codziennie kilkadziesiąt z Słowackich sieci :-)
 #912255  autor: macc
 21 lut 2017, 18:17
Obrazek Sami swoi to telefonia komórkowa bez zobowiązań. Nie podpisujesz żadnej umowy, nie płacisz abonamentu ani rachunków. Wszystko, co musisz zrobić, to co pewien czas doładować swoje konto telefoniczne.

Żeby stać się użytkownikiem sami swoi, wystarczy kupić zestaw startowy albo zestaw z telefonem. W zestawach oferowane są nowoczesne telefony, eleganckie i łatwe w obsłudze. Telefon ma włożoną kartę SIM i już chwilę po wyjęciu z pudełka jest gotowy do rozmowy! To jednak nie wszystko! Na dobry początek przekazaliśmy na Twoje konto telefoniczne sami swoi 3 zł na rozmowy i SMS-y. Po prostu włącz telefon i rozmawiaj.
Sieć Sami Swoi oferuje tanie połączenia w ramach sieci oraz na telefony stacjonarny - tylko 24 groszy za minutę połączenia, natomiast koszt wysłania jednego smsa do każdej sieci wynosi 20 groszy.
 #912955  autor: DanielR
 25 lut 2017, 23:37
aizo pisze:Możesz wrzucić skan/zdjęcie?
https://zapodaj.net/34690b4201a1b.jpg.html
https://zapodaj.net/bc163e8cedf5d.jpg.html

Oczywiście zastrzegam, że to KŚ i w artykule mogą występować jakieś błędy. Nie jest to 100% źródło informacji. :wink:

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)
 #913414  autor: Gregrin
 28 lut 2017, 18:02
Wracając do tematu to zapytam czy uważacie ze za niedługo tanio (czyli MVNO) będzie się równać kiepsko ?
Do tej pory nie było dużych różnic miedzy macierzystym operatorem a MVNO działającym na jego sieci/nadajnikach. Teraz jednak chyba osiągamy minima za nolimity minut/sms i spore paczki danych w MVNO a MNO wcześniej zapowiadało ze będą "walczyć jakością".
Mam wrażenie ze zaczęli to realizować w plusie http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 56#p913256

Zastanawia mnie czy to zwykły efekt niższych priorytetów czy bardziej wyrafinowane (celowe) ustawienia do przełączania na dalsze (mniej obciążone?) stacje ?
 #913447  autor: kozien70
 28 lut 2017, 20:04
Wg mnie priorytety.
Sieć przerzuca klienta MVNO mającego lichy priorytet na dalszą stację, która akurat jest mniej obciążona. Stąd słabszy sygnał.
 #997082  autor: adacomp
 03 cze 2018, 19:23
GaduAirowiec pisze:A dziś 20.rocznica wprowadzenia Simplusa !!!
I dlatego jutro jest promo 100% na doładowanie w całym prepaidzie Polkomtela.
Także na pewno Plush bo niektórzy widać nie uważali na polskim w gimbazie i regulaminów nie potrafią czytać.
Dobrze że gimbazę zlikwidowali to i więcej będzie inteligentnych mam taką nadzieję czego nam wszystkim życzę i pozdrawiam ;)
 #997083  autor: adacomp
 03 cze 2018, 19:39
Remington pisze:Saldo konta widoczne na ekranie - to było coś!
Pamiętam bo miałem już wtedy N6110 w abo Plus Contact za 35zł oraz Simplusa z Sagemem RC725 i Motorolą D160 - prefixy 601.
To były czasy GSM 900 i telefonów jedno-systemowych chociaż w Marcu 98 wystartowała Idea w moim mieście i brat wziął wtedy tam abo z Nortelem 1822 a kolega z Ericssonem PH388 oba tylko na DCS 1800.