DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 13 z 141
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 141
 #912825  autor: kozien70
 24 lut 2017, 23:58
Moja odpowiedź o Play była nieco prowokacyjna. Ogólnie popieram Patryka, 10MHz na U2100, które na dodatek miałoby być wspólne dla O i Tm to obecnie fikcja i jeszcze przez najbliższe kilka lat będzie nierealne.
Play może sobie pozwolić na drastyczne obcięcie U2100 - przy większych obciążeniach mogą pchać ruch w roaming. A w co przepychałby N! ? ;-)
 #912832  autor: p2225
 25 lut 2017, 00:13
Obecnie sensu by nie było, ale za jakieś 1,5-2 lata z przynajmniej rozszerzonym U900 do 5MHz lub wspólnym U900 5+4,2MHz raczej dałoby radę. Na pewno najpierw muszą odpalić konfigurację przenoszącą transmisję z 3G do LTE. Ruch wtedy się może sporo zmienić.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #912833  autor: -Gosc-
 25 lut 2017, 00:13
kozien70 pisze:Moja odpowiedź o Play była nieco prowokacyjna. Ogólnie popieram Patryka, 10MHz na U2100, które na dodatek miałoby być wspólne dla O i Tm to obecnie fikcja i jeszcze przez najbliższe kilka lat będzie nierealne.
Play może sobie pozwolić na drastyczne obcięcie U2100 - przy większych obciążeniach mogą pchać ruch w roaming. A w co przepychałby N! ? ;-)
A skąd pewność jak dalej potoczy się roaming dla pleja? Roaming to zawsze uzależnienie, Networks przeżyje bez pieniędzy pleja za roaming natomiast plej może mieć poważniejszy problem, nie każdy chce się bawić wiecznie w ustawieniach w wyszukiwanie co i gdzie w danej chwili daje mu zasięg - prędzej zmieni operatora.
Tym się różni plej od sieci infrastrukturalnych, one mają sieci a plej jest ich klientem i zawsze będzie miał niższy priorytet i zawsze mogą się takie umowy zakończyć.
 #912836  autor: kozien70
 25 lut 2017, 00:21
Pewna to jest tylko śmierć i podatki, ale umowa roamingowa z T-mobile jest do końca 2020 roku i raczej nic jej wcześniej nie zakończy. A przynajmniej nie bez zgody Play. Skonstruowana jest podobno tak, że T-mobile nie może jej zerwać bez dużych kar finansowych. Niestety. Jest to solą w oku obecnego szefa T-bombaja, który bardzo chętnie przestałby hodować tę Play-ową żmiję na własnej piersi, ale nie może ;-)
 #912840  autor: Spacedust
 25 lut 2017, 00:32
Nie wierzę, ze nie da się uciąć po jednej nośnej w obecnym stanie. Nadal zostaje osobne DC-HSPA+. W dodatku ilość klientów T-Mobile drastycznie spada i niebawem spadnie pewnie poniżej 10 mln.

Testy już się odbyły i czas powoli uruchamiać całe obszary. Potem ewentualnie skręcić 2G i odpalić drugą nośną UMTS900 i DC-HSPA+ w tym paśmie.
 #912889  autor: -Gosc-
 25 lut 2017, 14:27
kozien70 pisze:Pewna to jest tylko śmierć i podatki, ale umowa roamingowa z T-mobile jest do końca 2020 roku i raczej nic jej wcześniej nie zakończy. A przynajmniej nie bez zgody Play. Skonstruowana jest podobno tak, że T-mobile nie może jej zerwać bez dużych kar finansowych. Niestety. Jest to solą w oku obecnego szefa T-bombaja, który bardzo chętnie przestałby hodować tę Play-ową żmiję na własnej piersi, ale nie może ;-)
No to tibombaj wdepnął w niezłe szambo z tą roamingową wydmuszką. Ale przynajmniej można priorytetami zarządzać;-)
T-m po wprowadzeniu zmian w abo i prepaidach ma szansę na pozyskanie klientów ale dosyć długo wcześniej ich zwalczali i to będzie dla nich teraz drogie zdobywanie ich na nowo:-)
 #912897  autor: Młody..
 25 lut 2017, 15:06
Patryk7588 pisze:Widziałem w Sylwestra w Poznaniu jak działa. ;-)
Wtedy to raczej padły punkty styku, niż brakło pojemności.
 #912937  autor: Młody..
 25 lut 2017, 20:04
@Patryk7588 - Głównie wnioskuje po własnych doświadczeniach. Bywałem na nie jednym sylwestrze, gdzie Play miewał 5 MHz pasma na U2100, bo miewał jedną nośną i samo G900 w danym miejscu. Taki T-Mobile pojemnościowo i zasięgowo bił Playa, a to on się zatykał. Do tego Play miał słabszą siatkę nadajników, a baza klientów rosła, bo akurat był to okres, gdzie Play zaczął się rozbudowywać. Nawet na ostatnim Sylwestrze, gdzie byłem w Skarżysku, częściowo z N! były problemy, i na 100% nie była to wina pojemności. UMTS pod Voice jest bardzo efektywnym pasmem, i nawet z 5 MHz to wytrzyma, gorzej właśnie ze stykami.
 #912938  autor: habish
 25 lut 2017, 20:14
Ale w Play w Sylwestra, tuż po wybraniu numeru telefonu oraz zielonej słuchawki następowała chwila ciszy a następnie natychmiastowy zrzut do roamingu Plusa.
 #912942  autor: Ricki1980
 25 lut 2017, 21:17
To i tak dobrze, że z automatu wskakiwał roaming. Ja musiałem wybierać ręcznie. Co ważne LTE działało normalnie i dlaczego jeszcze nie chcą wdrożyć VoLTE?
 #912948  autor: Młody..
 25 lut 2017, 22:22
Patryk7588 pisze:Ale w Play w Sylwestra, tuż po wybraniu numeru telefonu oraz zielonej słuchawki następowała chwila ciszy a następnie natychmiastowy zrzut do roamingu Plusa.
To dobrze, że w ogóle schodziło do roamingu. Na ręcznym Play pewnie wywaliłoby na chwilę z sieci z błędem. Przy zatkanych punktach styku też takie rzeczy się zdarzają.
 #912949  autor: ja.michal
 25 lut 2017, 22:25
Ricki1980 pisze:Co ważne LTE działało normalnie i dlaczego jeszcze nie chcą wdrożyć VoLTE?
Bo nie mają ciągłości własnej sieci. Nie sądzę, że jednak T-Mobile wpuści Playa do LTE jeszcze z VoLTE. Może coś się zmieni jeśli zaczną rozbudowę o miejsca gdzie muszą sieć postawić ze względu na wymogi pokryciowe.
 #912952  autor: p2225
 25 lut 2017, 23:09
A czym różni się brak ciągłości sieci obecnie do braku ciągłości po uruchomieniu VoLTE? Obecnie jak zasięgu brakuje to albo rozłącza rozmowy albo zrzuca rozmowy na roaming. Hipotetycznie jak zabraknie zasięgu LTE to mogą zrzucić rozmowę do swojego U900/EGSM900 i potem do roamingu. Poza tym telefon z softem Playa mógłby mieć dopracowaną opcję przełączania na roaming. Przecież zdarzały się handovery do U900 T-mobile, a nawet do U900 Plusa. Jak dla mnie to kwestia konieczności zrobienia wielu dodatkowych konfiguracji i może właśnie to ich obecnie zatrzymuje, a reszta to PR.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #913004  autor: zwariowany.kurczak
 26 lut 2017, 15:49
kozien70 pisze:Play może sobie pozwolić na drastyczne obcięcie U2100 - przy większych obciążeniach mogą pchać ruch w roaming. A w co przepychałby N! ? ;-)
tak? jakoś na punktach styku przyoszczędzili i magiczne 3Mb/s jest, bo a - siec nie wyrabia, b - nie ma kasy na własne maszty/core??? ściągają ruch głosowy DCS/UMTS2100 i sami nie wiedzą czy dać pełny GSM czy UMTS900...
kozien70 pisze:Pewna to jest tylko śmierć i podatki, ale umowa roamingowa z T-mobile jest do końca 2020 roku i raczej nic jej wcześniej nie zakończy. A przynajmniej nie bez zgody Play. Skonstruowana jest podobno tak, że T-mobile nie może jej zerwać bez dużych kar finansowych. Niestety. Jest to solą w oku obecnego szefa T-bombaja, który bardzo chętnie przestałby hodować tę Play-ową żmiję na własnej piersi, ale nie może ;-)
Absolutne brednie... T już 1 stycznia ma $$$$ od Play gwarantowaną, a że Play nie odpowiada za jakość usługi w roamingu ale zarzeka się że jest na tej samej jakości co Klient T/sieć własna?
Umowa ma zapis o karach bo mieć musi, zapewne w DWIE strony to działa, nikt w tym biznesie nie da sobie strzelić gola, i to raczej PLAY szczędzi iż dostęp do LTE NW! mają tylko wybrane karty.
Jak się T pozbędzie P w ok. 2020 roku, wystarczy że zażyczy sobie kosmiczną kwotę za jak napisałeś "żmiję na własnej piersi", ale z $ rezygnować? po co?
-Gosc- pisze:T-m po wprowadzeniu zmian w abo i prepaidach ma szansę na pozyskanie klientów ale dosyć długo wcześniej ich zwalczali i to będzie dla nich teraz drogie zdobywanie ich na nowo:-)
Ok, oferty są fajne... tylko właśnie mają "globalną awarię neta" i LTE w pre-paid NIE działa, a nowe startery MNP zamiast dostać za MNP 25zł/30dni za free dostają 1zl/1dzień i BOK roki oczy....
Taką masz jakoś T, dwa dni używam, 4 zgłoszenia wysyłam... brak LTE/źle naliczane opłaty/ponowny brak LTE/chmura SMS o sprostowaniu paktów a nadal źle są włączone....
p2225 pisze:A czym różni się brak ciągłości sieci obecnie do braku ciągłości po uruchomieniu VoLTE? Obecnie jak zasięgu brakuje to albo rozłącza rozmowy albo zrzuca rozmowy na roaming. Hipotetycznie jak zabraknie zasięgu LTE to mogą zrzucić rozmowę do swojego U900/EGSM900 i potem do roamingu.
operator chce CIĄGŁOŚĆ LTE abyś nie wskakiwał na inne technologie, ruch po IP jest łatwiejszy do obsługi. problem opów to brak tego LTE800, zbyt słabe LTE1800 i robienie szopki bo 1-2 słuchawki za 5tys. mają VoLTE... a mln słuchawek za 500zł z obsługa tego i tak NIE dostaną pliku konfiguracyjnego... bo masz przyjść po nową umowę za 100zł/mc na 36mc :smt005 :smt005 :smt005
 #913007  autor: habish
 26 lut 2017, 16:09
Play może nawet jutro wskoczyć na LTE Plusa, wystarczy że wykupi sobie paczkę danych. ;-)
Oczywiście mam nadzieję że tego nie zrobi...
 #913031  autor: kozien70
 26 lut 2017, 18:48
zwariowany.kurczak pisze: Absolutne brednie...
Tak? Gratuluję takiej rzeczowej argumentacji. Chętnie bym podyskutował, ale kompletnie nic nie rozumiem z potoku słów, który opublikowałeś/aś.
W każdym razie Ty wiesz swoje, a ja swoje i myślę, że moje źródło informacji w tym temacie jest jednak wiarygodniejsze :-)
 #913038  autor: ja.michal
 26 lut 2017, 19:46
p2225 pisze:Jak dla mnie to kwestia konieczności zrobienia wielu dodatkowych konfiguracji
To pewnie właśnie główny powód. Byłaby ciągłość własnej sieci, odpadłby problem. Przecież ile czasu trwało zrobienie handoverów z partnerami roamingowymi, a i tak działa to różnie.
Patryk7588 pisze: Play może nawet jutro wskoczyć na LTE Plusa, wystarczy że wykupi sobie paczkę danych. ;-)
A niech wskakuje. Cała grupa CP ma więcej zasobów LTE niż pozostali operatorzy. Niech się z N! wyprowadza. ;-)
  • Strona 13 z 141
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 141
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 141