DAJ CYNK
  • Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.
Dylematy przed zakupem? Nie wiesz na jaki model się zdecydować? Tutaj znajdziesz pomoc.

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: PRZECZYTAJ UWAŻNIE:

1) Zanim założysz nowy wątek, przejrzyj wcześniejsze tematy i/lub skorzystaj z wyszukiwarki w celu znalezienia podobnych tematów..!
2) Nowy temat zakładaj dopiero, jeżeli nie znalazłeś(-aś) odpowiedzi lub masz bardziej precyzyjne wymagania lub wiedza zawarta w podobnych tematach nie rozwiewa Twoich wątpliwości. W przeciwnym wypadku temat może zostać przesunięty do kosza..!
3) Tematy w stylu: "Co jest lepsze? Telefon A, czy B?" - zostaną przesunięte do kosza..!
Pamiętaj, że my pomagamy, ale nie wybieramy za ciebie telefonu!
Jeżeli wybrałeś już dwa modele, to z tych dwóch sam musisz zdecydować co kupujesz.

4) Zakładając temat należy dobrze nadać tytuł tematu, tak aby innym było prościej ocenić o czym on będzie.
5) W treści posta (nie w tytule tematu) należy podać jak najdokładniej następujące informacje:
- wymagania odnośnie telefonu
- preferencje odnośnie marki
- miejsce zakupu: nowy, używany, w sklepie, aukcjach, u operatora?
- kwota przeznaczona na zakup bądź plan taryfowy operatora
- wszystkie telefony brane pod uwagę na początku przez autora
- opcjonalnie: podać jaki telefon(/telefony) użytkownik miał wcześniej i czy był z niego zadowolony.
Czy zapoznałeś(-aś) się regulaminem działu ?
 #907038  autor: ukefake
 24 sty 2017, 23:27
Ponieważ 1100 mojej matki pomału zaczyna dostawać zadyszki zacząłem się rozglądać za czymś nowym. Najlepiej Nokia, ale inna marka od biedy też przejdzie. Wymagania:
- dobra bateria
- obsługa mmsów
- sporo pamięci na sms (włożę kartę microsd, żeby na niej zapisywać robione zdjęcia)

Popatrzyłem sobie tu
Kod: Zaznacz cały
http://www.gsmarena.com/nokia-phones-1.php
i wynika z tego, że 230/222 to byłoby to. Tylko martwi mnie to 16mb pamięci. Np taka 301 i 515 mają więcej pamięci (tak, wiem że trudno je dostać w sensownej cenie, ale...). Rozmiar ekranu 2,4 wystarczy, zwłaszcza, że przy 2,8 w menu robi się gęsto od ikon :(
Oglądałem tez philipsa e560, ale ... jest jakiś dziwny... choć baterię ma genialną (pomijam, że i tak trudno go dostać)

Osoby które miały w rękach w/w i nie tylko bardzo proszę o radę i wskazówki bo samemu trochę wypadłem z obiegu. Z góry dziękuję za pomoc.
 #907048  autor: sa
 25 sty 2017, 01:12
Jakie 16 mb pamięci?Te telefony wolnej pamięci mają góra 1 mb i nawet tyle faktycznie nie ma 230 którą miałam w rękach ma około 997kb a 222 też tyle,i podobnie 215,te 16 mb to chyba cały system obejmuje tj wszystkie napchane zbędne ramki itp "uprzyjemniacze" z tym że usunąć ich się nie da i pomyśleć że w starej dobrej noki np. 3510i można było to całe dziadostwo usunąć i tak uzbierało się miejsca na inne rzeczy,ale w modelach od nazwy"Asha" jest to już niemożliwe tj nie udało mi się oczyścić pamięci ani w noki 113 ani 206 ani żadnym później wydanym modelu z tym logo bo mają blokadę na tego rodzaju operację podobnie nie usuniesz gier demo co już zakrawa na żart i to kiepski.Nie mam pojęcia gdzie dokładnie ukrywa się te mityczne 16 mb bo raczej na pewno nie jest to pamięć dostępna dla użytkownika.Chyba że na potencjalne aktualizacje softu :?: serio nie mam tu pomysłu.Z tych nokiopodobnych najwięcej ma na oko 216 bo aż 1,4 mb w jednej udało mi się znaleź w odróżnieniu od w.w. modeli ten model ma nawet funkcję notatek co czyni lepszym wyborem niż np. nokię 230 przynajmniej dla mnie,choć tu preferencji potencjalnego użytkownika nie znam.Jak chcesz noki z pamięcią na smsy to niestety ale musisz szukać używek najlepiej 208, 301 albo 515 nawet 206 daje radę, z tym że tutaj cena (301 czy 515) może wywołać ból..albo stare SE np.Elm ,Hazel czy Cedar bo w tych modelach pamięć dostępna to średnio ponad 200mb dla użytkownika i wybór pamięci zapisu smsów tj albo pamieć telefonu albo karta pamięci.Albo jeszcze starsze SE który miały w standardzie po 20 i więcej mb dla użytkownika z tym że kartą pamięci do tego rodzaju telefonów mógłby być problem. Philipsy mają dziwne tłumaczenie czytaj nie do końca zrobione poprawnie i to może denerwować a pamieć zapisujesz albo w pamięci telefonu o.12 mb albo na karcie sim.
 #907130  autor: Szofer
 25 sty 2017, 13:45
A może coś w stylu Nokia E51, E52 ?
Nie są w zasadzie trudniejsze w obsłudze a wymagania chyba spełniają ?

A z takich chyba najzwyklejszych telefonów Nokia to tak jak kolega wyżej wspomniał: Nokia 208.
 #907132  autor: ukefake
 25 sty 2017, 13:52
sa, dziękuję za odzew i uwagi, poszukam informacji o wspomnianych modelach.
Z tą pamięcią na smsy to najbardziej zależy mi na tym, żeby przy 100sms telefon nie krzyczał, że ma pamięć pełną. Z drugiej strony nie potrzebuję mieć wszystkich książek o Harrym Potterze w formie smsów. Chodzi o taki rozsądny balans. Na razie dostępne we w miarę normalnych cenach są nokie 216 , 222 i 230. Mam nadzieję, że da się tam zmienić format wyświetlania menu (znalazłem temat z użytkownikiem który czeka na swoją 216) to się go podpytam.
Miałem dziś w rękach myphonea 6310 - wygląd jest nokiowaty, po cichu liczę że znajdę jakiś test który powie prawdę o baterii. Generalnie uważam, że na jednej simce tel powinien wytrzymać min tydzień.

Szofer, to ma być telefon dla starszej osoby i przeładowanie funkcjami, których nie będzie wykorzystywać jest trochę na wyrost. Aczkolwiek nie wykluczam, że przy dobrej cenie E52 bym poważnie ją rozważył.

edit: nokia 206 wydaj się być bliska ideału: nominalny czas czuwania ponad 600h co może dać nawet więcej niż 14 dni (480h). i są wersje nie-czarne. I ma ładowanie na cienki bolec!!!
Kto miał 206 lub 208? ile pamięci jest przeznaczone na smsy? lub ile da się tam zmiescić (mniej-więcej)?
sam sobie odpowiem, wg testu 206 plusa
Kod: Zaznacz cały
https://www.youtube.com/watch?v=LhmqSChS2C4
do dyspozycji użytkownika jest 32mb pamięci.
 #907239  autor: sa
 25 sty 2017, 21:46
Ja mam nokię 206 i to żółtą, i moim osobistym zdaniem wygląda lepiej od niebieskiej czy czerwonej, bo te też widziałam,a potem z wyglądu i koloru podoba mi się właśnie czarna.Miałam w rękach wszystkie kolory i czarna fajnie wygląda,ale moim zdaniem żółta jest najładniejsza..Co do baterii słabo użytkowana nokia 206 trzyma bez problemu 7-8 dni i pewnie dłużej ale jak mi zostają 2 kreski to ładuję więc nie mogę potwierdzić że 14 dni wytrzyma bateria, chyba że "na oparach" i głównie leżakując tj.mało pisząc i mało rozmawiając.Za to bardzo intensywnie użytkowana tj net, rozmowy i odtwarzacz muzyczny(po 10-12 godzin dziennie) to do 3 maks 3,5 dnia wytrzymuje.Piszę o single sim, bo duale mają ją jednak nieco słabszą.Choć zaletą tych nowych nokiopodobnych 215,216,itd. jest możliwość wyłączenia nieużywanej drugiej karty co na pewno powinno podnieś wytrzymałość baterii.W sumie jak by tak nokia zrobiła telefon klasyczny z dualsimem jak w nokiach z serii 30+ (obsługa ustawienia itp) ale z softem s40 to już obojętnie mi są same parametry tj czy te z noki 206 czy 515 to byłby dobry to telefon.Ale na razie Nokia w "andki"idzie niestety :roll: .Co do pamięci na smesy w noki 206(i nie tylko tych co na rynku w sklepach są te można) można sprawdzić pamięć telefonu oraz zajętą;więc na dziś mam zajętej 477kb a obejmuje to 42 odebrane wiadomości(łącznie z mmsami) i 12 odebranych łatwo więc policzyć że 1 mb to będzie około 100 wiadomości odebranych i wysłanych zarówno kilka mmsów jak i większość smsy. Jeżeli osoba nie będzie korzystać z gier ani żadnych innych doinstalowanych aplikacji to spokojnie 500 powinno wejść .Wiem że pamięć 206 teoretycznie dostępna po aktualizacjach softu to 17,5 mb a jako takich ograniczeń do smsów nie zauważyłam ale nie zbieram smsów i u mnie wolnej pamięci to tylko 2,5 mb jest, bo zajęta jest innymi apkami. Z tym że do ogólnej liczby doliczają też pamięć zajętą której nie da się wyczyścić co utrudnia jako takie liczenie,ale na oko załóżmy jednak te że 7-8mb wolnej pamięci faktycznie będzie to jakieś 700-800 smsów z mmsami powinno wejść..I jeszcze nieco luzu zostać. Dodajmy w tych nowych nokiach tj 215,216,222,230 jest ujednolicona skrzynka tj wszystkie wiadomości są w jednym miejscu i te wysłane i te odebrane, są tacy co to sobie chwalą ale czy ja wiem czy to takie dobre jest?Choć na pewno innego folderu szukać nie trzeba bo wszystko siedzi w jednym miejscu.Na wypadek gdyby ta osoba zachciała korzystać z neta to obawiam się że wbudowana przeglądarka wykrzaczy się krzycząc o brak pamięci tu po części ratunkiem może być karta pamięci i na niej zainstalowana opera mini wersja 4,5 bo inne wersje raczej żaden z tych modeli nie da rady obsłużyć.Aha mimo że nie pisze w specyfikacji technicznej to aktualizacje softu pozwalają obsłużyć javę od modelu na pewno 222(na nim pierwszy raz to zaobserwowano po aktualizacji softu) a i pewnie 215 i 230 a i 216 z tym że ten rodzaj aplikacji otwiera się bardzo powoli więc tu trzeba być bardzo cierpliwym .
Co do Łukasza obawiam się że wg. regulaminu sklepu,to na ten model noki 216 gość poczekać może nawet do połowy lutego bo sklep liczy sobie całe 28 dni.Czy telefon sprowadzają prosto z Wietnamu czy Chin nie wiem ale płynie stamtąd chyba łódką...No ale poczta polska potrafi rachunek za prąd nadany w Gliwicach przesyłać 7-8 dni do ...Bytomia więc wszystko jest możliwe.W sumie ja też czekam co Łukasz powie o 216 w temacie poświęconemu temu modelowi,choćby po to by zrobił gdyby ten model mu przypadł do gustu w celu zrobienia dobrej recenzji bo ja zrobiłam ale tylko ogólną..W każdym razie ,na razie wzbogacił się o używkę SE Elma i raczej nie narzeka.
 #907261  autor: ukefake
 25 sty 2017, 23:52
sa, w grę wchodzą tylko rozmowy i smsy; żadnych mp3, radio, gier itp. Poza tym ta setka wiadomości to będzie prawie w sam raz. Też myślę o żółtym, bo od razu rzuca się w oczy i nie trzeba go szukać :)
Z ciekawości zerknąłem w samsunga b2700 i tam pamięć na smsy jest wyraźnie określona (500), a mmsy są wrzucane do wspólnej (pliki, gry).
Wspomniałaś tam o aktualizacji softu w 206 - jak ją przeprowadzić skoro telefon nie ma microusb?
 #907262  autor: sa
 26 sty 2017, 00:04
Bardzo prosto nokia 206 ma internet,wiec wystarczy albo pakiet neta choćby najmniejszy ale najlepiej żeby był zasięg własny opa a nie roaming np. simka od orange albo innego opa który ma zasięg własny,albo jakaś taryfa z fabrycznym lejkiem(fakt,rbm, pnk LT) a wtedy wchodzisz w menu-ustawienia-telefon -aktualizacje urządzenia-pobierz oprogramowanie telefonu i jak jest to pobiera a potem już prostu bo sam w zasadzie zainstaluje.Dodam że od 2013 co najmniej 2 aktualizacje były na 206 i 113 obie bez wejścia usb. Z tym że ostatnie w 2015 niestety.Widać wyraźnie że system s40 został już spisany na straty jak symbian a szkoda.Za to te na s30+ normalnie ściągasz program podłączasz kablem i instalujesz .W temacie noki 230 nawet link podawałam do programu który daje najnowszy soft do tego rodzaju modeli z systemem s30+.
 #907365  autor: Spiite
 26 sty 2017, 16:29
W swojej 206 miałem ponad 1500 wiadomości. Widać było że telefon delikatnie zwolnił i czasami lubił pomieszać pojedyńcze smsy w inną rozmowę. Korzystam z opery mini 4 i śmiga aż miło,brat powiedział że szybciej niż u jego żony na smartphonie. Też chce właśnie zmienić swoją wysłużoną Nokie bo mam ją już od nowości ponad 3,5 roku i zaczyna oprogramowanie szaleć. Restartuję się,zmienia sieci jak szalona,wyłącza się,zawiesza.. Zastanawiam się nad 515 ale znaleźć w dobrym stanie i dobrej cenie to cud,taka sama sytuacja jest z e52-trochę dawno był produkowany ale teraz nie-dotykowego z wifi i gps nie znajdzie na całym świecie. Chętnie też kupił bym drugi egzemplarz 206 w dualu bo dobrze mi służyła przez te lata i teraz mimo tych "szaleństw",cały czas z niej korzystam..

Telefonom dotykowym i abonamentom mówię stanowcze NIE
 #907670  autor: sa
 27 sty 2017, 21:33
Czy same mmsy to trudno mi powiedzieć,bo nie mam takich ale razem z smsami to tak,wtedy występują w opcji"rozmowy" jak i zwykłej tradycyjnej formie. Smsy zresztą też można je czytać jako chat i jako zwykłe smsy.
 #912293  autor: ukefake
 21 lut 2017, 21:51
Na zdjęciach modelu dual sim są wyświetlane informacje o zasięgu dla każdej z kart SIM, lub w przypadku gdy mamy włożoną tylko jedną to pojawi się informacja o braku karty w slocie 2. I tu mam pytanie: czy da się wyłączyć informację o pustym slocie na ekranie głównym?
 #912324  autor: sa
 22 lut 2017, 00:54
ukefake pisze:Na zdjęciach modelu dual sim są wyświetlane informacje o zasięgu dla każdej z kart SIM, lub w przypadku gdy mamy włożoną tylko jedną to pojawi się informacja o braku karty w slocie 2. I tu mam pytanie: czy da się wyłączyć informację o pustym slocie na ekranie głównym?
Nie da się,soft s40 nie daje tej funkcji w dual simach, tylko biedofony na sofcie s30+ dają tą funkcję.W sumie jakby tak zrobić s40 z dual simem z obsługą i funkcjami jak z s30+ to powstałby świetny telefon ale niestety drugiej nieużywanej simki nie wyłączysz co gorsza soft dual sim na 206 czy 301 lubi zaszaleć czyli ma wady których brak na single sim 206.Bo przykładowo koledzy mający tutaj na forum 206 dual sima miewają różne mniej lub bardziej wyraźne szaleństwa tego softu a ja na single sim 206 zero problemów z softem,To kwestia stabilności s40 który nie jest do końca przystosowany do dual sima mimo że istnieje na nim sporo dual simów od czasów oryginalnej noki, za to s30+ chyba powstał do obsługi dual simów, bo ta funkcja działa wręcz idealnie np. w 230 możesz wybrać kartę tj. która simka ma być nr 1 nie wyciągając kart z telefonu lub całkiem jedną wyłączyć i to tą którą chcesz.Może HMD Global w przyszłości wyda coś z s40 z dual simem z poprawionymi funkcjami ale to jest po prostu loteria no i czekanie niejako na cud...
 #912622  autor: mackingus
 23 lut 2017, 23:01
Mam Nokię 230, bo długo wzbraniałem się przez mizianymi smartfonami.

Teoretycznie bateria mocna, ale jak dłużej pogadasz, to szybko siada. Nawet już nie ma tylu ostrzeżeń o końcówce baterii co w starych modelach. Raz piknie i za chwilę się wyłącza i już nie włączysz.

Pamięć... Bez karty SD mogłem zrobić 3 zdjęcia...

Skrzynka wiadomości strasznie mała - jak dużo SMSowałem z dziewczyną, to co 2 dni musiałem opróżniać...

MMS nie chcą działać, 2 czy 3 razy mi z sieci wysyłali wiadomość konfiguracyjną i kupa. A ręcznie ustawić się nie da, bo nie ma możliwości edycji.

W kontaktach możesz zapisać max 14 czy 16 znaków. Tragedia.

Z Nokii została tylko nazwa. Szkoda zdrowia.
 #913401  autor: ukefake
 28 lut 2017, 16:21
sa, kupiłem już używkę 206 i mam parę pytań:
jaka powinna być oryginalna ładowarka? AC-11E i 450mA?
Czy można 206 ładować mocniejsza ładowarką, np z nokii c5 (890mA)?

edit: jak sprawdzam pamięć telefonu to wiadomości zajmują 301kB, ale we wszystkich folderach jest pusto. Jak to z tym jest?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2017, 16:53 przez ukefake, łącznie zmieniany 1 raz.
 #913402  autor: Spiite
 28 lut 2017, 16:31
Ja ładuje swoja AC-3E 350mA,dwie godzinki i jest pełna.

Telefonom dotykowym i abonamentom mówię stanowcze NIE
 #913529  autor: sa
 28 lut 2017, 23:29
ukefake pisze:sa, kupiłem już używkę 206 i mam parę pytań:
jaka powinna być oryginalna ładowarka? AC-11E i 450mA?
Czy można 206 ładować mocniejsza ładowarką, np z nokii c5 (890mA)?

edit: jak sprawdzam pamięć telefonu to wiadomości zajmują 301kB, ale we wszystkich folderach jest pusto. Jak to z tym jest?
Wszystko jedno, którą wolisz ja np. kupiłam pod koniec 2009 nokie 2700c i tak mnie ładowarka oryginalna swoim czasem ładowania denerwowała(coś ze 4 godziny ładowała) że kupiłam sobie ac 8e oryginalną od noki w MM, i zarówno 2700c jak i późniejsze nokie tj 113 i właśnie 206 ładuję tylko na niej, a ma właśnie te 890.Nie wiem czy to ten samo model czy ta od c5 czy inna wersja,ale wiem że tej oryginalnej od 206 nawet nie sprawdzałam czy działa. :shock: .Byle by wtyk działał i pasował i aby instalacja elektryczna była sprawna :lol: ,bo już udało mi się trafić na opinię że ac 8e puściła komuś pokój z dymem :-D .No cóż ludzie mają kiepską instalacje elektryczną w domu. jakieś aluminiowe kable albo inna prowizorka .i na coś trzeba zwalić :roll:

Co do wiadomości najpewniej folder swoje waży :mrgreen: ale niewykluczone że warto zrobić restart ustawień fabrycznych nim całkiem się do telefonu przeniesiesz. :roll: Ja mając 23 odebrane i 10 wysłane mam 457kb,przykładowo usługi internetowe ważą 1 kb. 8)
 #913537  autor: ukefake
 01 mar 2017, 00:05
Jak pogrzebałem bardziej to wygląda na to, że sprzedający nie wykonał resetu, bo np liczniki są nabite ;) Poza tym to nokia brandowana z timo i ma dodatkowy "internet" z róziowym paskiem w ikonce. Wykonam reset i zobaczymy. Na obecną chwilę usługi internetowe zajmują 10kB, choć nie mam ani jednego profilu :twisted:

A czy w zestawie z 206 były słuchawki?

Co do ładowarek to ac-8e (890mah) jest zarówno w c5-00 i 3720 - wiem, bo mam obie :)
 #913548  autor: sa
 01 mar 2017, 01:06
Nie wiem jak t-mobile ale nokia dała :D .W zestawie powinny być słuchawki zestaw WH-109 wietnamskie z mikrofonem :) jak dla mnie wadą jest wtyczka ,bo prosta ,a mnie już kiedyś słuchawki z taką wtyczką ...złamały mi się :-D Dlatego ich nie używam i korzystam ze słuchawek panasonica do mp3 :wink:
No tak t-mobile i ich dodatki :wink: :roll: dobrze że bez simlocka ,ale to tłumaczy wagę folderu,bo po prostu folder jest zrobiony jest przez opa. I dobrze, restart powinno się robić,bo co cudze śmieci w telefonie hodować.
Czyli będą się te ładowarki jak nic nadawać, a skoro korzystasz i nic ci nie spaliło to znaczy że instalacja jest u ciebie ok :twisted:
 #913552  autor: ukefake
 01 mar 2017, 01:30
reset nic nie zmienił :(
No nic, zobaczymy jak wyjdzie w praniu - w razie czego ją sprzedam.