DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 20 z 33
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 33
 #904191  autor: Wosiu96
 08 sty 2017, 14:15
Moim zdaniem ktoś w T obudził się i pomyślał, iż osoba korzystająca z playa ma lepsze warunki niż w t-mobile i może wykorzystywać pełną prędkość internetu oprócz LTE. Również jest to taktyka t-mobile, ograniczenie w playu, dobra jak na T oferta na kartę. Ja się cieszę bo NetWorkS został trochę odciążony ;D
 #904197  autor: abberline
 08 sty 2017, 14:57
Uważam, że teraz po prostu lepiej widać za co się płaci (mówię o prepaid). Przykładowo u mnie nie ma LTE Orange a sieci macierzystej PLAY wcale. Siedząc w roamingu 3G Orange wcześniej miałem cały czas na luzie na speedtest 10-20 Mb/s a na karcie Orange to samo. Patrząc z punktu użytkownika Orange to gdzie tu sprawiedliwość? Jak wiadomo ceny różnią/różniły się bardzo w obu sieciach.
 #904209  autor: abberline
 08 sty 2017, 15:43
Tzn. ja miałem na myśli, że taniej w PLAY bo jeszcze nie dawno tak było. Teraz ciężko powiedzieć, zależy jaką kto ma promocję i z czego skorzystał.
 #904210  autor: Wosiu96
 08 sty 2017, 15:44
ja.michal pisze:
abberline pisze:Patrząc z punktu użytkownika Orange to gdzie tu sprawiedliwość? Jak wiadomo ceny różnią/różniły się bardzo w obu sieciach.
No tak, taniej w Orange. ;)
Patrząc na ofertę to tak. Patrząc na to, że można było gigabajty mieć za nakrętki za kilkadziesiąt groszy to już lepiej wychodził p4+ roaming.
 #904249  autor: ja.michal
 08 sty 2017, 18:07
Wosiu96 pisze:Patrząc na to, że można było gigabajty mieć za nakrętki za kilkadziesiąt groszy to już lepiej wychodził p4+ roaming.
No tak, bo zakup napoju, który kosztuje x zł już nikt nie liczy. ;) Takim sposobem można napisać, że jednak Orange jest lepsze bo daje masę GB za zarejestrowanie/polecenie znajomego w ofercie na kartę.

Tak, koniec OT. ;)
 #904277  autor: Dorotea
 08 sty 2017, 19:25
Czyli P4 odcina się od odpowiedzialności za cięcia w roamingu, ale niestety nie ujawnia winnych więc nadal wygląda to słabo. Niech nie kręcą tylko zachowają resztki godności i odbiorą nagrodę.

Zresztą klienta końcowego guzik obchodzą umowy operatorskie, kupuje usługę od P4 więc nic dziwnego, że pretensje ma do P4.
 #904289  autor: bardak
 08 sty 2017, 21:20
U mnie w Zawierciu to samo. Na nadajnikach Plusa i TMobile po 3 Mb. Play jak kilka godzin wcześniej był, tak teraz na potrzeby sprawdzenia w ogóle nie chciał zaskoczyć. Kpina.
 #904299  autor: Dorotea
 08 sty 2017, 22:12
Patryk7588 pisze:@Dorotea, złożyłaś już wnioski o przeniesienie numeru z Play?
Już pisałam, że mam VoiP oraz numery od innych operatorów do rozmów i Internetu więc nie muszę desperacko przenosić się z Play.

Z roamingu najbardziej zależało mi na Orange więc rozwiązuję to prosto, wkładam kartę Orangę i mam pełną prędkość zamiast marnych 3 Mb/s.
 #905104  autor: mn9
 13 sty 2017, 20:56
I ja również otrzymałem odpowiedz na zgłoszenie,to jest jak walka z wiatrakami oni wręcz nie widzą problemów
Szanowny Panie,

5 stycznia 2017 roku otrzymaliśmy Pana zgłoszenie z Play24.

Sprawa dotyczy roamingu krajowego.

Pana oczekiwanie to zwrot 70 zł na konto główne.

Szczegóły sprawy
Może Pan korzystać z zasięgu naszej sieci oraz T-Mobile, Plus i Orange. Pana adres jest w zasięgu wszystkich operatorów. Nie stwierdziłam nieprawidłowości po naszej stronie. Nie ma ograniczeń na numerze 7*5*****0, które mogłyby spowodować niepoprawne działanie usługi.

Nie mamy wpływu na jakość sygnału wysyłanego ze stacji nadawczych innych operatorów.
Decyzja Uznałam Pana reklamację. Nie mogę przychylić się do Pana oczekiwania, jednak mogę zwrócić kwotę na konto promocyjne.

Podjęte działania
Przyznałam doładowanie na konto promocyjne w wysokości 35 zł na dwa okresy rozliczeniowe (łącznie 70 zł) od 1 lutego do 31 marca 2017 roku.

Pomocne Informacje
W każdym salonie Play możemy sprawdzić czy Pana karta SIM działa prawidłowo. Nasz salon, który jest najbliżej Pana adresu to: Salon Play, ul. Kopernika 7 lok 10, 07-410 Ostrołęka.


Zapraszam Pana do korzystania z serwisu Play24, za pośrednictwem którego bezpłatnie sprawdzi Pan wykaz bieżących połączeń, a także włączy i wyłączy usługi na swoim numerze.

Osobiście zajmowałam się Pana sprawą. Będę wdzięczna, jeśli oceni Pan moją odpowiedź na Pana zgłoszenie. Wystarczy, że odeśle Pan odpowiedź na wiadomość SMS albo wypełni Pan ankietę na Play24.
Więc może czas zacząć zgłaszać to gdzieś indziej,ale pewnie też to nic nie da.Lejek oczywiście jak był tak nadal jest.

http://www.speedtest.net/android/2021729455.png
 #905685  autor: ObserwatorZRamieniaONZ
 17 sty 2017, 09:06
ObserwatorZRamieniaONZ pisze:Oby nie. Play miał czas na budowę własnej infrastruktury na terenach mniej zurbanizowanych, ale woleli wydawać na durne reklamy. Z punktu widzenia partnerów roamingowych rozsądnym wydaje się być priorytetowe traktowanie własnych abonentów.
Gdy napisałem to zaraz po wprowadzeniu lejka to mnie wyśmiano. Sami stratedzy biznesowi się wypowiadali tutaj i w komentarzach. Że niby awaria, że za dużo wykorzystali transferu itd.
Tak się strofuje konkurencje, trzeba zainwestować aby później zyskać. Szkoda, że ci portalowi Janusze ekonomii nie potrafią tego pojąć.
 #905944  autor: patrix-83
 18 sty 2017, 15:13
Prośba do Was ode mnie:
Czy ktoś z was mógłby mi przesłać na PW treść swojego zgłoszenia odnośnie przycięcia prędkości w roamingu krajowym do 3mb/s?

Troszkę go podrasuje i wyślę do Play aby powalczyć o rekompensatę za to.

Z góry dziękuję Wam.
 #906013  autor: Ricki1980
 18 sty 2017, 20:55
Jakiś czas temu dostałem odpowiedź od UKE w sprawie nałożenia limitu:
Szanowny Panie.
W odpowiedzi na Pana interwencję z dnia 13 grudnia 2016 r., dotyczącą prędkości mobilnego
Internetu dostarczanego przez Operatora P4 Sp. z o.o., Urząd Komunikacji Elektronicznej
Delegatura w Poznaniu uprzejmie informuje o ustaleniach w przedmiocie zgłoszenia.
Na wstępie chciałbym poinformować, że rynek usług telekomunikacyjnych jest regulowany
ustawą z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne (Tekst jednolity: Dz. U.
z 2016 r., poz. 1489 z późn. zm.) zwaną dalej „Prawem telekomunikacyjnym” lub „PT”.
Ustawa Prawo telekomunikacyjne określa zobowiązania operatorów wobec państwa
i abonentów, oraz określa zasady świadczenia usług telekomunikacyjnych. Na podstawie
zapisów tej ustawy oraz innych aktów prawnych każdy Operator telekomunikacyjny
ustanawia regulamin świadczenia usług, cennik oraz ma prawo do wprowadzania promocji
na poszczególne usługi. Jednak należy nadmienić, że ustawa PT nie reguluje zasad
prowadzenia polityki marketingowej przez operatorów telekomunikacyjnych wobec swoich
abonentów, czy potencjalnych klientów. Ocena sposobu realizacji i ocena jakości polityki
rynkowej przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie leżą w ustawowej kompetencji UKE.
Zgodnie z art. 56 ust. 3 pkt. 12 ustawy Prawo telekomunikacyjne umowa o świadczenie usług
telekomunikacyjnych powinna zawierać dane dotyczące jakości usług, w szczególności
minimalne oferowane poziomy jakości usług, w tym czas wstępnego przyłączenia, a także
inne parametry jakości usługi. Oznacza to, że Dostawca usługi musi określić minimalne
poziomy jakości, przy czym ze względu na wymóg określenia wartości minimalnych, może to
zrobić na poziomie niższym niż faktycznie osiągany, przeciętny poziom jakości usługi.
Naruszenia poziomu minimalnego powoduje odpowiedzialność odszkodowawczą
przewidzianą w 56 ust. 3 pkt 15 ww. ustawy.
W celu wyjaśnienia zgłoszonych przez Pana kwestii tut. urząd wystąpił do P4 Sp. z o.o.,
zwanym dalej „Play” o nadesłanie stanowiska w sprawie.
Z wyjaśnień P4 Sp. z o.o. wynika, że korzysta Pan głównie z sieci telekomunikacyjnej
w Lesznie i Rawiczu, gdzie Operator posiada swoją sieć. Play podkreśla, że w miejscu Pana
zamieszkania ma dobre pokrycie radiowe – stacja Operatora jest zlokalizowana w odległości
około 400 m od miejsca Pana zamieszkania i jest ona najbliższą spośród wszystkich stacji operatorów. P4 Sp. z o.o. wskazuje, że z profilu ruchowego wynika, iż ponad 97% ruchu
generuje Pan w Play i tylko niecałe 3% użycia jest wykonywane w sieci radiowej partnerów
roamingowych.
Jak wyjaśnia Operator usługi są świadczone w taki sposób, aby wyeliminować zagrożenia lub
sytuacje, mogące negatywnie wpływać na stabilność świadczenia usług i integralność Sieci
Telekomunikacyjnej. Wobec powyższego dbając o najwyższą jakość sieci, dobro
i bezpieczeństwo użytkowników, P4 Sp. z o.o. podejmuje globalne kroki, które mają za
zadanie ochronę oraz optymalizację ruchu dla wszystkich sowich klientów. Oczywistym musi
być fakt, że transmisja danych z wykorzystaniem sieci ruchomych wiąże się z istotnymi
ograniczeniami technicznymi wynikającymi z przepływności warunkowanej
częstotliwościami radiowymi. Te są dobrem rzadkim i działania podejmowane przez P4 Sp.
z o.o., a prowadzące do umożliwienia jak największej liczbie użytkowników korzystanie
z Internetu o dobrej jakości, powinny być uznane za uzasadnione. W innym przypadku
okazałoby się, że promil użytkowników jest w stanie negatywnie wpłynąć na jakość usług
telekomunikacyjnych innym użytkownikom.
Play wskazał, że dla numeru 698 xxx xxx korzysta Pan z oferty promocyjnej Formuła Play na
Kartę czyli między Panem a Operatorem nie doszło do zawarcia umowy o świadczenie usług
telekomunikacyjnych w rozumieniu art. 56 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego (zgodnie
z powyższymi informacjami umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych powinna
zawierać m.in. dane dotyczące jakości usług, w szczególności minimalne oferowane poziomy
jakości usługi). Niemniej jednak zgodnie z Cennikiem Oferty Formuła Play na Kartę pkt. 1.1:
Użytkownik (…) może korzystać z transmisji danych z prędkością od 8 Kbps do 15 Mbps dla
pobieranych danych oraz od 8 Kbps do 5 Mbps dla wysyłanych danych. Na rzeczywistą
szybkość transmisji danych w ramach środków w pakiecie oraz po ich wykorzystaniu ma
również wpływ rodzaj technologii wspieranej przez telekomunikacyjne urządzenie końcowe,
z którego korzysta Użytkownik.
Oznacza to, że minimalna prędkość transmisji danych, do której zobowiązuje się P4 Sp.
z o.o., wynosi 8 kbps i ta prędkość jest osiągana (przy czym, jak wskazano wyżej, dobre
pokrycie radiowe zapewnia osiąganie dużo wyższych prędkości). Przedział prędkości
określony w cenniku jest przy tym osiągalny z wykorzystaniem technologii HSPA+.
Ponadto zgodnie z § 4 Regulaminu o świadczenie usług telekomunikacyjnych dla
Użytkowników:
2. Użytkownicy za pośrednictwem Sieci Telekomunikacyjnej mają dostęp do sieci
telekomunikacyjnych innych operatorów krajowych i Operatorów Zagranicznych, z którymi
Operator ma zawarte stosowne umowy.
4. W przypadku korzystania z dostępu do sieci i usług innych operatorów zasady rozliczeń
oraz jakość świadczonych (niezależne od Operatora) Usług mogą różnić się od stosowanych
przez Operatora.
Z powyższych zapisów wynika możliwość występowania różnic w jakości pomiędzy
usługami świadczonymi w ramach roamingu – czy to międzynarodowego, czy to krajowego.
Zdaniem P4 Sp. z o.o. przez 97 % czasu korzysta Pan z sieci Play, ewentualne różnice nie
mają istotnego znaczenia dla komfortu korzystania z usługi transmisji danych.
Podsumowując z wyjaśnień P4 Sp. z o.o. wynika iż świadczy dla Pana usługę dostępu
do Internetu w ramach obowiązującego Pana cennika. W niniejszym cenniku Operator
określił zakres prędkości danych tj. minimalną i maksymalną prędkość transmisji danych.
Podana przez Pana w treści interwencji osiągalna prędkość transmisji danych mieści się
w granicach określonych przez Operatora. Zdaję sobie sprawę, że oczekiwałby Pan, aby Operator telekomunikacyjnych świadczył usługę z maksymalną prędkością, jednak na chwilę
obecną rozwiązania prawne nie przewidują takiego zobowiązania dla dostawcy usługi.
Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że może Pan dochodzić swoich
ewentualnych roszczeń w stosunku do Operatora, na drodze postępowania przed sądem
powszechnym właściwym dla miejsca rozstrzygnięcia sporu lub zgodnie z art. 109 i 110
ustawy Prawo telekomunikacyjne w drodze postępowania pozasądowego rozwiązywania
sporów konsumenckich lub przed stałym polubownym sądem konsumenckim przy Prezesie
UKE.
Uprzejmie informuję, iż w przypadku pytań lub wątpliwości w sprawie, Urząd Komunikacji
Elektronicznej Delegatura w Poznaniu pozostaje do Pana dyspozycji. Zapytania do Prezesa
UKE wraz ze wskazaniem imienia, nazwiska i adresu Wnioskodawcy oraz sygnatury sprawy
można kierować:
1) listownie na adres: Urząd Komunikacji Elektronicznej ul. M. Kasprzaka 54, 60-245
Poznań
2) za pośrednictwem formularza, znajdującego się na stronie internetowej
http://www.cik.uke.gov.pl
3) za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej e-PUAP,
4) wysyłając wiadomość na adres: skargi_poznan@uke.gov.pl – w takim przypadku wniosek
powinien mieć formę scanu wraz podpisem lub być opatrzony bezpiecznym podpisem
elektronicznym.
Wynika z tego, iż szkoda czasu na skargi. Zero szans na wygranie czegokolwiek.
 #906031  autor: Dorotea
 19 sty 2017, 00:29
Jak zajrzeli do statystyk i wyciągnęli, że przez 97 % czasu korzystasz z sieci macierzystej Play i ich nadajnik masz około 400 m od domu, a do kompletu okrasili to regulaminowym od 8 kbps do 15 Mbps to nic dziwnego, że trochę zabrakło siły przebicia w UKE.

Ale dobrze, że wrzuciłeś odpowiedź, bo jest to wskazówka choćby dla mnie jak ewentualnie pisać w tej sprawie. Na razie tam, gdzie roaming jest dla mnie niezbędny, czyli na wsi, korzystam z numeru Orange, bo tylko z tej sieci jest zasięg. I mam bardzo przyzwoity transfer, a nie marne 3 Mb/s. Ale mogę sobie tam zainstalować jedną ze swoich kart Play, która cały czas będzie w roamingu Orange i dopiero po pewnym czasie podejdę do reklamacji skargi do UKE, żeby odebrać im możliwość argumentacji, że mam nadajnik Play pod nosem.

Co do szybkości transmisji to takie rzeczy ciężko się reklamuje, bo wyskoczą z jakimś DO 15 Mbps, ale nie jest to sprawa beznadziejna, bo jeżeli nigdy, bez względu na warunki (siłę sygnału, porę dnia, sprzęt itp.) nie da się osiągnąć więcej niż 3 Mb/s to jest to ograniczenie usługi, a nie tylko rezultat niesprzyjających okoliczności. Potrzebny będzie szereg testów, podanie namiarów na nadajnik, pomiary sygnału i samego transferu, ale czymś lepszym niż speedtest np. iPerf.
  • Strona 20 z 33
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 33
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 33