DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 106 z 374
  • 1
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 374
 #899280  autor: Mixiorek
 09 gru 2016, 10:17
Pewnie tak. Przecież do końca przyszłego roku może jednak będzie chciał przedłużyć licencję 800MHz? Do kogo wtedy pójdzie po łasce? :) Podobnie z 700, kto wie kiedy będzie sprzedawane pasmo i kto będzie wtedy to robił. A może minister Streżyńska i UKE powróci do tego co chciała zrobić za swojej kadencji w UKE czyli walką z bezproduktywnym chomikowaniem pasma?

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że poprzednie władze UKE sprzyjały Solorzowi ale jednak ogólne wrażenie jest takie, że decyzje nie były salomonowe i najlepsze dla rynku. Dopuszczanie podmiotów wydmuszek, mechanizm aukcji itp. Wszyscy siedzą teraz cicho włącznie z minister Streżynską z wiadomych względów.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #899284  autor: Mixiorek
 09 gru 2016, 10:26
Nie wiem i myślę, że nikt tego jeszcze nie wie.
Prezes nie jest tam nawet 3 miesiące :mrgreen: wiem, że wymienił dyrektorów departamentów i ma błogosławieństwo od Minister Streżynskiej więc raczej nie powinna to być przypadkowa postać. Zobaczymy.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #899286  autor: Kryniczanin
 09 gru 2016, 10:43
Po mistrzowsku?
Jak najbardziej!

Halicki tylko wszytko spier..... zmieniając warunki meczu podczas gry.

Pomyśl czysto hipotetycznie

Warunki zostają bez zmian i co...być może do dzisiaj mamy aukcje i ciągłe podbijanie przez NN.

No chyba, że Zbigniew z MS by się już wkur.... i zrobił co trzeba o 6 rano.

Solorz jako jedyny ma 5mhz zasięgowego z opcją przedłużenia w 2018 a reszta leży.

Halicki chciał pokazać Kopaczowej, że coś jednak potrafi i spierdo... ten genialny plan..
 #899322  autor: p2225
 09 gru 2016, 16:08
sebaa pisze: Rozumiem zadufanie w sobie, ale u opów nie pracują debile (wbrew pozorom co niektórzy sądzą).
sebaa pisze: (...)to zobaczysz jak zapchane potrafi być LTE800. Na co to komu? Jeszcze za tak kosmiczną kasę.
To w końcu operatorzy się znają czy nie? Bo raz mówisz, że lepiej wszystko wiedzą, a poniżej, że są debilami, bo po co im to całe LTE800. No i po co Plusowi będzie potrzebne "śmieszne 5MHz" w LTE900 skoro postawi wszędzie LTE1800?

P.S. chciałbym widzieć dwa lata temu ofertę za 28zł z nolimit rozmów (w tym na stacjonarne), sms +18GB neta na 31 dni. W wersji cyklicznej co miesiąc o 1GB więcej. I to wszystko na kartę, czyli zmieniam operatora kiedy chcę.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #899334  autor: p2225
 09 gru 2016, 17:53
Patryk7588 pisze: Więc w jakie pasmo powinni aktualnie inwestować?
Zaraz powie, że w LTE800. :lol:

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #899335  autor: xander21
 09 gru 2016, 17:55
sebaa pisze:Wręcz głupotą ekonomiczną jest stawianie wszędzie LTE1800
Kolega chyba sobie żartuje. Co jak co, ale Plus ma bardzo silny zasięg LTE w tej technologii na zadupiach i nawet przy znikomym zasięgu jest lepiej z prędkością niż lte800. Liczy się szerokość bloku również, niż częstotliwość nadawania. :-) Przynajmniej ja mam takie odczucia, podczas testowania.
 #899355  autor: Mixiorek
 09 gru 2016, 19:27
sebaa pisze:Ty masz blade pojęcie o czym gadasz? Dlaczego zakładasz, ze jakaś sieć dąży do pokrycia kraju 100%?
Gdzie to zakładam? Nowe stacje czy to 800 czy 1800 to nie tylko zasięg, to również pojemność. Pojemność, którą trzeba zwiększać bo zapotrzebowanie na przesłane dane rośnie lawinowo.
Tym bardziej w LTE.
To taki dziwny trend operatorów, że przeszli z 2G na 3G a potem zgłupieli i wybrali LTE. Rozumiem że powinni nadal siedzieć w 3G, 2G? A te refarmingi pasma do LTE, które uskuteczniają operatorzy na świecie i Polsce taka fanaberia?
Zerknij na sąsiednie wątki gdzie ludzie by najchętniej widzieli w eterze tylko LTE. Czy to uprawnione biznesowo itp. to sprawa ważna ale dla naszej dyskusji drugorzędna bo przede wszystkim pokazuje jak klient docenia LTE. Zresztą moim zdaniem operatorzy też. To, że mają jeszcze 2G i 3G jest zależne też od innych czynników a przejście tylko na nowe pasma i wygaszenie lub nie poprzednich jest naturalne i jest jakąś tam konsekwencją rozwijania technologii.
Nawet jeżeli księgowy stwierdza, że to LTE jest nieuzasadnione i bardzo drogie z jego punktu widzenia to na szczęście nie tylko księgowy decyduje koniec końców choć ma sporo do gadania.
Jak leming łykasz te bzdury które wysrawa dział PR?
Co robi? Nie znam takiego słowa.
Plus osiągnął swoje
Ostatnie posty w tym wątku dotyczą ostatniej aukcji. Odnieś się proszę do tego co Plus w niej osiągnął bo tego dotyczy obecnie dyskusja.
wystarczy spojrzeć na oferty opów. Hajs musi się zgadzać i oferty nie są już tak fajne jak były jeszcze dwa lata temu.
Jak dla mnie obecnie jest tanio, dla mnie taniej niż było 2 lata temu. Dla Ciebie drożej? Ok, masz prawo do swojej opinii i wyboru oferty.
Plus odetchnął i bez wykrwawiania się spłaca kredyty.
Cieszę się bo uważam, że nasz rynek potrzebuje silnego Plusa. Plusa, który inwestuje i ma nowoczesną sieć.
Moim zdaniem zresztą na tle krajów, które odwiedzam w wielu przypadkach jesteśmy sporo przed innymi i wydawało by się przed takimi "potęgami" jak Szwajcaria, Niemcy czy USA. Te kraje mają przy nas bardzo słabo rozwinięte 3G, nie wspomnę o LTE a nawet czasem o zasięgu jako takim (i to nie na pustyni ;)).
Porównanie Orange do Apple jest debilizmem i pokazuje, że twoje pojęcie w temacie jest praktycznie zerowe. Rozróżniaj Orange FR od Orange PL. Orange FR nie sypnęło kasą na LTE, to Orange PL musiało wyemitować obligacje, które zakupiło Orange FR. Teraz Orange PL musi oddać Orange FR te kilka miliardów złotych + odsetki.
Masz prawo do swojej opinii, nawet słowem określającym moją opinię na d....

Podobnie jak to nie UPC Polska chce obecnie przejąć Multimedią tylko Liberty Global. Jaka różnica dla MM, dla rynku, dla nas? Żadna. Silny gracz przejmuje drugiego. A czy ma na to środki własne czy środki od właściciela, czy środki z kredytu to sprawa drugorzędna. Jak to rozliczy? Sprawa drugorzędna. Dla rynku istotne jest przejęcie MM przez UPC (a formalnie LG). Do tego UPC Polska w ciągu bodajże najbliższych 3 lat ma jeszcze zainwestować coś około 3mld zł? To kasa UPC Polska? Nie, UPC Polska ma długi po uszy a LG jakoś nie ma z tym kłopotu i przejmuje kolejną sieć, tym razem grubą rybę.

Przypominam, że Solorz jest mistrzem przejmowania interesów za nie swoją kasę. Bardzo go za to cenię. Potrafi znaleźć środki i uwiarygodnić swój biznes plan.

Przykład z Apple i Modecom miał być przejaskrawieniem i tak się stało. Przy całej mojej sympatii do Plusa to jednak TMobile i Orange coś tam w Europie i na świecie znaczą na rynkach telco. Mają o niebo więcej gotówki (na koncie czy to w kredycie) i siłę przebicia.
Zrozum jedno. 95% (a może więcej) społeczeństwa nie ma bladego pojęcia o czym w tym temacie, czy o N! czy Playowskim gadacie.
I? Czy to forum dla 95% społeczeństwa? Moim zdaniem dla 0,001%.
Tych ludzi nie obchodzi czy w Kaczkach Małych 3 chałupy dalej od sołtysowej będzie LTE i czy będzie tam kilkadziesiąt megabitów.
No i tu się nie zgadzam bo ludzie chcą mieć net 10-20-30-60-100Mb/s. Orange po miedzi albo tam nie ma albo jest BMT.
Ja uważam, że net w domu po kablu to podstawa, najlepiej po światłowodzie. Tylko co z tego jak tego światła nie będzie mieć każdy a będzie i jest ono głównie w aglomeracjach.
Nie dając ludziom zasięgu LTE 800-1800 wycinasz sporo osób z forum, dla których net mobilny to podstawowy net. Dla mnie nie ale ja staram się widzieć nie tylko to co mam i mogę mieć ja ale jak wygląda lub nie wygląda dostęp dla przeciętnego Polaka. Stety, niestety net mobilny stał się dla wielu osób podstawowym więc ma dla nich znaczenie czy jak to napisałeś "3 chałupy dalej od sołtysowej będzie LTE".
Rozumiem zadufanie w sobie, ale u opów nie pracują debile (wbrew pozorom co niektórzy sądzą).
Masz prawo wyrazić swoje zdanie. My tu je swobodnie wyrażamy mam wrażenie w większości w cywilizowany sposób bez obrażania innych.
Operator inwestuje tam gdzie widzi zwrot inwestycji
I tak, i nie. Kojarzysz warunki zapisane w ostatniej aukcji LTE a konkretnie w licencji? W poprzednich licencjach?
a od pudrowania syfów jest dział PR
O, pierwszy raz się zgadzamy? ;)
Jeśli wyjdzie, że lepiej za 1 mld dostawić LTE1800, 1 mld zostawić w kieszeni
A pamiętasz co wyszło Orange lata temu gdyby mogli mieć 1800 za śmieszną kasę? Co wyliczył im excel?
Pamiętaj, że dla operatorów i nie tylko pasmo jest nieco specyficznym dobrem. Jest ograniczone i reglamentowane. Masz je i działasz albo go nie masz i szukasz sposobów by swoje usługi jednak świadczyć bez pasma (vide casus roaming krajowy Play).
niż wybulić 2mld na śmieszne, wąskie 5 MHz, to tak zrobią. [...] Jeszcze za tak kosmiczną kasę.
Play wydał 1,5mld zł na 5MHz. TMobile za każdy blok dał ponad 2mld zł. Jak rozumiem nie wyczuli, że przepłacają? Mieli słabego excela i czarną kulę?
Play do tej pory nie ma 100% pokrycia PL dla swojego internetu, a tu mówimy tylko o LTE.
Play buduje nieco inaczej swoją sieć ze zrozumiałych względów. Swoim pasmem LTE o ile wiem póki co nie zamierzają pokrywać 99% mieszkańców itp. Także przykład z Playem jest moim zdaniem nie do końca dobry bo działają inaczej.
Pojeźdź trochę po Polsce, szczególnie wieczorami, w weekendy po wiochach, to zobaczysz jak zapchane potrafi być LTE800. Na co to komu?
Dokładnie. Wiesz, że jeżdżę? :) Rozmawiam z ludźmi.
Wiesz kto za to głównie marketingowo odpowiada, kto komunikował i komunikuje LTE jako konkurencję dla internetu po kablu? Jako internet domowy? Kto to zaczął? Nawet sieci NGA chce robić na LTE. Zgadnij kto?
Co do LTE700 już widzę jak się wszyscy pchają po to pasmo.
Poczekamy kilka lat. Nastąpi nasycenie obecnych pasm, transmisja będzie rosnąć jeszcze szybciej. Uwierz mi, że za te (nie wiem) 3-5 lat (czy tam za ile) ustawi się kolejka.
Kasa pusta, a spółki matki po chudych latach będą chciały trochę kasy wycisnąć ze swoich kolonii. Kolejne pasmo, to kolejne pieniądze + coraz większa sumka na odnawianie licencji.
Spółki matki często i gęsto tak niestety robią. Pytanie czy gdyby nie było zagranicznych właścicieli tylko np: dwóch - Plus i operator będący własnością państwa (pośrednio/ bezpośrednio) to czy te dwie firmy by tak chętnie inwestowały itp. Moim zdaniem nie.
Jesteśmy sporym rynkiem w Europie, nadal na dorobku ale się staramy :)
A dla opa najważniejsza jest maksymalizacja przychodów, minimalizacja kosztów
Jak dla każdej, normalnej firmy. Tyle, że pasmo dla operatorów mobilnych to tlen. Bardzo drogi ale tlen.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #899365  autor: harys
 09 gru 2016, 21:18
@Mixiorek
Stawianie na równi sytuacji playa i plusa przed aukcją i twierdzenie że jak Play Kupił to i plus powinien jest moim zdaniem niepoważne. Grupa ZSZ przed aukcją miała już sporo zasiegowego pasma, Play się dusił na tym skrawku 900.
Co do aukcji to ogólnie było wiadomo że od pewnego momentu wszyscy grali na wywrocenie aukcji, a że reguły gry się zmieniły to nie pozostało nic innego jak brać co się licytowalo. Wystarczy sobie przypomnieć jakie były komunikaty gdy T-Mobile wahał się nad blokiem po NN. Regualtor praktycznie wprost oznajmił że jak nie wezmą to na 700MHz nie mają co liczyć.
Online
 #899368  autor: Mixiorek
 09 gru 2016, 21:44
harys pisze:@Mixiorek
Stawianie na równi sytuacji playa i plusa przed aukcją i twierdzenie że jak Play Kupił to i plus powinien jest moim zdaniem niepoważne. Grupa ZSZ przed aukcją miała już sporo zasiegowego pasma, Play się dusił na tym skrawku 900.
Nigdzie nie napisałem, że sytuacja była równa i że Plus powinien też kupić. Napisałem, że inni uznali, że 1,5-2mld zł dla nich jest do akceptacji i tyle dali.
Plus miał przed aukcją najwięcej pasma i wszyscy o tym wiedzieli. Tylko Solorz udowadniał dookoła, że te wszystkie firmy nie są jego i należy je traktować jako osobne podmioty i w zasadzie to on nie ma najwięcej pasma a prawdziwym zagrożeniem dla rynku jest N!.

Zadaję od kilku postów pytanie - czemu Plus/ kolega Solorza założył firmę wydmuszkę, która podbiła stawkę za 800MHz do takich a nie innych kwot? Czemu to miało służyć jeżeli podbił tym sposobem kwotę za odnowienie pasma dla siebie jeżeli w ogóle zdecyduje się je odnowić. Prawdopodobnie nigdy się tego nie dowiemy.
Kryniczanin ma teorię o tym, że chciał to ciągnąć bez końca by wywalić prędzej czy później aukcję (chciał oczywiście jak najpóźniej) ale nie przewidział, że ktoś to przerwie nawet na granicy czy poza prawem (do interpretacji).

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #899376  autor: harys
 09 gru 2016, 22:29
Pytanie czy NN od początku miał uwalic aukcje. Były sygnały z rynku że jeśli T-M zadowoli się piątką to aukcja zakończy się szybko. A tak nikt nie chciał odpuścić.
Wracając do przedłużania 800 Sferii to przy wynikach za 3Q TS postawił sprawę jasno, jak się refarming 900 uda to nie przedłużają. Na ten moment, nie wiem w sumie jak to zrobili taka ilością stacji ale pokrycie l1800 mają najlepsze. Te 8 tys masztów które mają on air może wg mnie zrobić jakieś 90% pokrycia. Na ten moment mają jeszcze ponad 2tys wież bez lte1800. Jest gdzie wieszac
Online
 #899377  autor: kozien70
 09 gru 2016, 23:26
Skąd wziąłeś ponad 8000 masztów Plusa? Wg danych z http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 80#p894844

nie mają tyle. Na koniec 3 kw. 2016 mieli ok 5500 lokalizacji z U900. Na koniec 2015 roku mieli 4290 lokalizacji z L1800 i 3291 z L800. Przy czym spora część się pokrywa, jest wspólna (wspólne lokalizacje L1800 +L800 itd).

Wg stanu na wrzesień 2013 Plus miał ok. 6500 lokalizacji - dane z dokumentu Plusa o przewadze N! Raczej w 3 lata Plus nie wybudował ponad 1500 stacji bazowych... Jeśli już to niektóre wręcz zlikwidował (np. stacje GSM-only)
 #899381  autor: Realista72
 09 gru 2016, 23:58
Niekoniecznie tylko GSM zdarzały się stacje Lte 800 z GSM bez umts900 dlatego teraz dokładają gdzie się da umts900 i Lte1800 a robią to prężnie bo tygodniowo około 150 bts-ów docelowo umts900 i Lte 1800 ma być na wszystkich stacjach.
 #899388  autor: harys
 10 gru 2016, 07:30
Jest też sporo stacji z gsm900 i u2100.
Tak jak pisalem- jest gdzie jeszcze wieszać sprzęt. Gdyby tak na wszystkich wrzucili L1800 mogłoby być nieźle. Oczywiście brak l800 ma swoje wady nawet w miastach, jednak indoor,wewnarz budynków l1800 nie zawsze daje radę.
Żeby nie bylo- uciekłem od plusa 2 lata temu, korzystałem z usług wszystkich operatorów i staram się na sieci obiektywnie patrzeć. W działaniach plusa widać progres w drugiej połowie tego roku. Jeśli utrzymają takie temrozbudowy będzie dobrze
Online
 #899441  autor: habish
 10 gru 2016, 20:11
Tak jak pisałem w przeciekach tutaj: http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 40#p898268
Plus rozpoczął agregację 3 pasm LTE jednocześnie: L2600 + L1800 + L800.

Obrazek

Stacja znajduje się w Poznaniu. ID: 33378
21 grudnia stacja w Kościanie dostanie L2600, teraz działa na niej agregacja L1800 + L800, dam znać czy również w Kościanie działa agregacja 3 pasm LTE.


W sobotę o godzinie 19:10 na Moście Świętego Rocha było tyle:
Obrazek
  • Strona 106 z 374
  • 1
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 374
  • 1
  • 104
  • 105
  • 106
  • 107
  • 108
  • 374