DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #888889  autor: kozien70
 27 wrz 2016, 14:37
Tak samo.
 #892740  autor: groove
 23 paź 2016, 23:46
Jestem w trakcie testów jako, że szukam alternatywy do mojego obecnego dostawcy usług tel. i byłem już gotów przejść do - zresztą mojej pierwotnej sieci - Orange, ale właśnie zauważyłem to o czym piszecie - "uparte" tkwienie w 3G. Piszecie o tej sytuacji w czasie transmisji, a ja spotkałem się z tym gdy tel. jest tylko na czuwaniu. W okolicy gdzie mieszkam jestem w zasięgu nadajnika LTE, jak SKM dojeżdża na stację to wiem, że jestem już w zasięgu tego nadajnika tymczasem ja nadal wpięty jestem w 3G i mój obecny operator już przełącza się w LTE a Orange trzyma uparcie 3G. Wysiadam z SKMki i idę do domu - po 3-4 min. od opuszczenia pociągu idę w stronę nadajnika, w kierunku z którego przyjechałem SKMką, a więc w kierunku nadajnika i dopiero po tym czasie od wysiadki "łaskawie " wskakuje LTE. Podczas transmisji rzeczywiście też twardo trzyma 3G po zrzucie z 4G, ale po jakimś czasie wpadał na LTE, ale może dlatego,że w danej okolicy było tylko LTE - choć wątpię??
W każdym razie to trochę psuje mi plan przenosin do nich :? , bo nawet w TM - które też testuję - przełączanie następuje od razu i bez problemów, ale ta sieć wiadomo - ma inne niedogodności. Dobrze przełącza również mój obecny dostawca.
 #892745  autor: f0ku5
 23 paź 2016, 23:57
Tylko tak naprawdę co Ci przeszkadza ta opieszałość w przełączaniu na LTE? ;)
 #892757  autor: groove
 24 paź 2016, 01:26
Trochę przeszkadza. Dziwi mnie taka konfiguracja, bo mam porównanie z TM i Plus, ale numer pewnie i tak do nich przeniosę...
Ostatnio zmieniony 25 paź 2016, 02:14 przez groove, łącznie zmieniany 1 raz.
 #892781  autor: f0ku5
 24 paź 2016, 09:24
Konfiguracja konfiguracją. Czasem warto... po prostu korzystać z telefonu ;)
Zauważyłem to u siebie, aczkolwiek niezbyt często mam z tym styczność, bo w Warszawie praktycznie wszędzie jest LTE.
 #892925  autor: groove
 24 paź 2016, 21:58
No jak jestem w W-wie to z grubsza jest ok, ale to wiadomo - bo jak nie w W-wie, to gdzie ma być ok. ;-)
Dzisiaj wracając do domu zauważyłem, że było jeszcze gorzej niż to co opisałem kilka postów wyżej. Całą drogę SKMką uparcie 3G, przyszedłem do domu 3G, po kilkunastu minutach w domu - łaskawie LTE - cała sytuacja BEZ trwającej transmisji. Zaznaczam,że po drodze jest przynajmniej kilka lokalizacji z UMTS900 N!.Przy takim konfigu jak tu optymalnie korzystać z tego LTE, skoro włącza się "czasem".To irytujące.

Jeszcze kwestia czy u Was to było na prepaidzie/postpaidzie, ciekaw jestem czy tak jest tylko w prepaidzie czy nie ma to znaczenia.
 #892963  autor: f0ku5
 25 paź 2016, 10:09
Nie ma znaczenia, aczkolwiek u mnie nie działa to aż tak drastycznie. Jeżdzę czasem samochodem po Polsce i widzę, że tam gdzie nie ma LTE to wrzuca do 3G, ale potem w miarę szybko wraca do LTE, jak gdzieś znajdzie. W tle zawsze jest Yanosik, lub Google Maps.
 #892974  autor: groove
 25 paź 2016, 11:22
Dzięki za info. Zastanawiam się czy nie trzeba tego zgłosić do BOK, może coś jest na rzeczy u mnie na numerze, bo dzisiaj nawet w W-wie nie łapał LTE przez bardzo długi czas, dopiero jak do pracy dojechałem.
 #893727  autor: Vieslav
 30 paź 2016, 08:36
Albo zależy to od lokalizacji albo od telefonu, w każdym razie chciałbym, żeby u mnie było tak, jak u was :-).
Lublin nie należy do miast dobrze pokrytych LTE Orange i często zdarza mi się sytuacja, gdy telefon, mimo szczątkowego zasięgu LTE, nie chce spaść do 3G i siedzi sztywno w LTE mimo, że żadna transmisja danych nie wychodzi (zbyt słaby zasięg). Nawet jeśli spadnie przez przypadek na silne 3G (przejdę do innego pomieszczenia albo ktoś zadzwoni) to mimo aktywnej transmisji danych i silnego 3G po minucie, dwóch (różnie) wraca do szczątkowego LTE. Jest to niezwykle irytujące, bo transmisja danych natychmiast się przerywa z uwagi na słaby zasięg. Podczas podróży nigdy nie zauważyłem problemów z przełączaniem pomiędzy LTE a 3G.
 #893738  autor: areksz
 30 paź 2016, 10:35
To samo na modemie czy Orange karta czy Nju.
Korzystam z internetu poza miastami woj.łódzkie nadajnik koło Sadkowic.
Z Sadkowic(Kaleń według btsearch.pl) nadawane jest LTE800 i UMTS900 gdy w modem Huawei 3372Hilkink nie złapie zasięgu sieci i zaczyna szukać sieci, wpada na UMTS900 i mimo , że w wyborze ręcznym jest sygnał LTE800 to tego pasma nie łapie i siedzi na U900.
Rożnica jest taka :LTE800=30Mbps,
U900=2,4Mbps
bez anteny zewnętrznej.
Coś jest na rzeczy w tej materii.
Dziwnego trzymania się pasma.
 #893760  autor: bazooka
 30 paź 2016, 12:41
Czyli problem może być irytujący tylko w przypadku streamingu wymagającego więcej niż 2,4Mbps, tak :?:
Bo jeśli to macie na myśli to rozumiem, ale w innym przypadku uważam, że to szukanie dziury w całym, a i zapewne jest uzależnione od konfiguracji danej marki telefonu.
Podzielam zdanie fokusisko i Vieslava -może przy testach zaczynajcie opisywać modele smartfonów, konfiguracje (czy załączona agregacja pasm oraz czy nie macie czasem włączonego wymuszania zasięgu Tylko LTE).
Jakby ktoś to zgłaszał do działu technicznego Orange, to bardzo jestem ciekawy ich odpowiedzi, choć z góry wiadomo, że będzie wymijająca :)
 #893769  autor: xander21
 30 paź 2016, 13:13
areksz pisze:To samo na modemie czy Orange karta czy Nju.
Korzystam z internetu poza miastami woj.łódzkie nadajnik koło Sadkowic.
Z Sadkowic(Kaleń według btsearch.pl) nadawane jest LTE800 i UMTS900 gdy w modem Huawei 3372Hilkink nie złapie zasięgu sieci i zaczyna szukać sieci, wpada na UMTS900 i mimo , że w wyborze ręcznym jest sygnał LTE800 to tego pasma nie łapie i siedzi na U900.
Rożnica jest taka :LTE800=30Mbps,
U900=2,4Mbps
bez anteny zewnętrznej.
Coś jest na rzeczy w tej materii.
Dziwnego trzymania się pasma.

A nie próbowałeś na modemie huawei 3372 hilink zainstalować alternatywne oprogramowanie i ustawić only lte i konkretną częstotliwość? Bo ja tak robie.
 #893776  autor: Mixiorek
 30 paź 2016, 14:39
Vieslav pisze:Lublin nie należy do miast dobrze pokrytych LTE Orange i często zdarza mi się sytuacja, gdy telefon, mimo szczątkowego zasięgu LTE, nie chce spaść do 3G i siedzi sztywno w LTE mimo, że żadna transmisja danych nie wychodzi (zbyt słaby zasięg). Nawet jeśli spadnie przez przypadek na silne 3G (przejdę do innego pomieszczenia albo ktoś zadzwoni) to mimo aktywnej transmisji danych i silnego 3G po minucie, dwóch (różnie) wraca do szczątkowego LTE. Jest to niezwykle irytujące, bo transmisja danych natychmiast się przerywa z uwagi na słaby zasięg. Podczas podróży nigdy nie zauważyłem problemów z przełączaniem pomiędzy LTE a 3G.
Hmm, szczerze powiedziawszy w aglomeracji warszawskiej jest tak, że jeżeli jestem w LTE to transmisja mi niemal w 99,99% chodzi na akceptowalnym poziomie. Jajca są gdy terminal trzyma szczątkowy UMTS2100. Wtedy niby zasięg jest ale transmisja nie idzie albo idzie jak krew z nosa.
Także mam w sumie zupełnie odwrotne doświadczenie i życzyłbym sobie sytuacji, że jestem ciągle w LTE i terminal potrafi tam wrócić z 3G podczas transmisji danych.
Moje doświadczenia dotyczą Orange abo, iPhone'a 6S, tryb automatyczny.
areksz pisze:To samo na modemie czy Orange karta czy Nju.
Korzystam z internetu poza miastami woj.łódzkie nadajnik koło Sadkowic.
Z Sadkowic(Kaleń według btsearch.pl) nadawane jest LTE800 i UMTS900 gdy w modem Huawei 3372Hilkink nie złapie zasięgu sieci i zaczyna szukać sieci, wpada na UMTS900 i mimo , że w wyborze ręcznym jest sygnał LTE800 to tego pasma nie łapie i siedzi na U900.
Rożnica jest taka :LTE800=30Mbps,
U900=2,4Mbps
bez anteny zewnętrznej.
Coś jest na rzeczy w tej materii.
Dziwnego trzymania się pasma.
Cieszę się, że LTE 800 zawitało w tamte tereny. To chyba pierwszy tak szybki internet w na tym obszarze? :-) Może pozostaje jeszcze kwestia konfiguracji oraz włączenia sąsiednich stacji w siatkę LTE 800? Widzę, że nadajnik jest w Kaleniu. Czy to z niego leci to 800? Pozwolenie pojawiło się w ostatnim wykazie UKE. Pytanie czy nadajnik TMobile w Lewinie nadaje już LTE 800 Orange? Też zyskał pozwolenie w tym wykazie.
bazooka pisze:Czyli problem może być irytujący tylko w przypadku streamingu wymagającego więcej niż 2,4Mbps, tak :?:
Czy ja wiem? LTE to LTE, inna jakość i para kaloszy niż 3G, szczególnie w transmisji danych.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #893778  autor: bazooka
 30 paź 2016, 15:01
@Mixiorek - podaj mi przybliżoną wartość transferu oraz technologię dzięki której możesz używać płynnie Spotify, OpenFM, czy inne streamingi bez obrazowe...choć przecież nawet Youtube wykryje automatycznie i dostosuje jakość do łącza by szło płynnie :?:
Sprawa jest bardzo prosta: każdy chce mieć to co najlepsze, a nie to czego tak bardzo potrzebuje... tak samo było z Telewizorami HD gdy nie było telewizji HD...

Jeśli mamy jednak do czynienia z przestojami transferu/zamrażaniem przepływu danych w Orange to osobny temat i był maglowany na forum chyba latami...

Osobiście nie testowałem tego zjawiska, a mógłbym w zasadzie, bo sporo się przemieszczam - tylko, że nie słucham w tym czasie muzy, ani nie odtwarzam innego streamingu, no i poza tym nie mogę patrzeć w ekran w trakcie przemieszczania autem, bo przecież o to tu chodzi. Gdyby mnie zrzuciło do 3G gdybym słuchał OpenFM to i tak bym tego nie wiedział :)
 #893780  autor: Mixiorek
 30 paź 2016, 15:13
Korzystam ze stremingów oraz z nawigacji. Transfer wystarczy pewnie spokojnie 0,5Mb/s. Ping jest ważny i ciągłość tej transmisji bez czkawki i przycięć. Z 3G od N! od Orange w skali kraju i np: na autostradzie A1 i A2 z Warszawy do półwyspu helskiego jest mocno tak sobie. Są miejsca zacięć i 2G na wyświetlaczu. Roboty do zrobienia jest jeszcze sporo.
Obecnie jestem na etapie rozgryzania konfiguracji Play w aglomeracji warszawskiej i w ich przypadku non stop LTE w czasie transmisji robi bardzo dobrą robotę.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #893781  autor: MaciejM
 30 paź 2016, 15:21
Lublin nie należy do miast dobrze pokrytych LTE Orange i często zdarza mi się sytuacja, gdy telefon, mimo szczątkowego zasięgu LTE, nie chce spaść do 3G i siedzi sztywno w LTE mimo, że żadna transmisja danych nie wychodzi (zbyt słaby zasięg).
Masz coś nie tak z telefonem. Testowałem na wielu modemach, telefonach. Telefon w LTE zawsze nawet przy -115 dBm miał stabilniejszy transfer niż UMTS2100 przy -95 dBm. Taką zależność zauważyłem u wszystkich operatorów.

Co do zasięgu LTE Orange w miastach to prawda jest strasznie wyżyłowany w porównaniu chociażby do Playa.
 #893782  autor: bazooka
 30 paź 2016, 15:28
A ja mam odmienne zdanie co do LTE Play na terenie, po którym się poruszam (promień 20km, miasto, wieś). 2kreski, 3 max - baterię żarło jak nie wiem co.
W Orange (LTE agregacja pasm) tego nie doświadczam.


EDIT:
No to podjąłem się testu.
- włączyłem Spotify i jadę po terenie niezabudowanym (droga krajowa nr 100)
- 4G
- H+
- 3G
- H+
- 4G
- 3G
Cały czas muza gra, a ja patrzę na telefon jak się zmieniają symbole nad kreskami z zasięgiem (o mało do rowu nie wjechałem).

Także proponuję sprawdzić powyższe Wasze problemy na innym sprzęcie.. :)
Testowane na Honor 6, agregacja pasm LTE wyłączona, automat co do wyboru typu sieci LTE/3G/2G.
 #894244  autor: Vieslav
 03 lis 2016, 18:11
@bazooka, moje telefony to Asus ZE551ML i Galaxy A5 2016. Wszystko na auto. Przy dwóch kreskach zasięgu LTE nie można nawet prowadzić rozmowy głosowej przez Viber, a na 3G nie chce zrzucić. O dziwo w tej samej lokalizacji używam internetu mobilnego przez modem Huawei E3372. Pokazuje 2 kreski zasięgu LTE i transmisja danych działa bez zarzutu (prędkość ok. 3mb/s).
@Mixiorek, cały czas myślałem o tej Warszawie i przypomniało mi się, że gdy byłem miesiąc temu na kilka dni służbowo to zwróciłem uwagę na częste przebywanie mojego Asusa w 3G. Nie zainteresowałem się sprawą, ponieważ nie bywam w tym mieście na tyle często aby znać konfig sieci a warunki logistyczne nakazywały oszczędzanie baterii. Niemniej jednak w Lublinie zawsze widzę zasięg LTE, w Wawie podejrzanie często widziałem 3G i to zapadło mi w pamięć.
 #894331  autor: areksz
 04 lis 2016, 16:36
Odp. do Mixiorek:


W tej okolicy jest oczywiście Netia i Orange kabel do 20Mbps.
Jednak nikt już nie chce trzymać telefonu stacjonarnego bo jest drogi. Opy nie chcą inwestować bo koszty duże...błędne koło...
Jednak nie wiem czy jest spis taki jak BTSearch.pl dla LTE (btsearch.pl: okoliczne nadajniki U900/2100 i GSM ja zgłaszałem i weryfikuję jak się coś pojawia w Plusie i Orange),by sprawdzić skąd sieje dany BTS w LTE?
Szybkość i zasięg tego LTE800 Sadkowice jest znaczny świeci nawet 16km od nadajnika i szybkość dochodzi do 1,45Mbps szum 119dBm jakość 18dB-po drodze sady. Nie wiem czemu wszyscy operatorzy mają w okolicy problem z zasięgiem, stawiają nadajniki chyba nie patrząc , że w okolicy rosną drzewa(dużo drzew) i ich zasięg jest bardzo nędzny. Zgłaszałem problem, ale zawsze to samo usługa ma charakter mobilny -zero weryfikacji jedynie kopiuj wklej ....
Czy LTE z wcześniej opisanych BTSów: Mogielnica i Nowe Miasto n/Pilicą działają; LTE1800 tego pasma nie mogę złapać?
Czy jest aktywne ?
Pozwolenia już znaczny czas są.
Czy LTE 1800 jest w ramach grupy N?
W Świdnie(mazowiecki, tak jest taka miejscowość:) LTE1800 ma chyba pozwolenie Tmobile jednak ich sygnału nie łapie w Orange...
 #894333  autor: bazooka
 04 lis 2016, 17:16
@Vieslav - wyeliminuj z ustawień automat na LTE i sprawdź ile kresek będzie na 3G :?:
Ja tam się nie znam na obciążeniu pasm itd, a co do routera może jednak ma lepszy modem niż te telefony (ciekawostka: Honor = Huawei :D)