DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 92 z 533
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 533
 #892312  autor: Mixiorek
 20 paź 2016, 17:06
p2225 pisze:RMF kiedyś buforowało chyba 10s, teraz około 4s. Co ciekawe aplikacja rozpoznaje czy łączymy się po wifi czy po sieci komórkowej. Na sieci komórkowej robi większy bufor.
Póki co testuję na RMF. Gdyby ktoś miał aplikacje do streamingu, która pozwala lepiej weryfikować jakość transmisji danych w sieci komórkowej niech da znać.
3G pisze:Mogę sprawdzić w przyszłym tygodniu. Ale myślę, że coś już powinni zrobić, bo np. w takim Piasecznie na 8 stacji przynajmniej 4 mają 2600, kolejne dwie LTE800/1800/2100. No na Puławskiej przy Fashion House nie jestem pewny 800, ale wymieniali niedawno anteny i może po prostu ta stacja później będzie miała nowe pasma, może 2600 też. Pozostałe dwie stacje nie wiem.
Jeżeli masz sprzęt, wiedzę i możliwości to obadaj stację na Świetlicowej. Ja mogę tylko sprawdzić w jakim paśmie siedzę. Moim zdaniem na stacji póki co nie ma 2600 ani 800, to chyba wymaga zmiany anten itp. przynajmniej tak to wygląda na innych stacjach Play, które obserwuję w aglomeracji warszawskiej.
Młody.. pisze:Konstancin - Jeziorna, to bardzo ciekawe miejsce. Play w ogóle działa tam jakoś, mając w zasadzie żadną ilość nadajników?
Od razu żadną, ma jedną :mrgreen: na drugą niby ma pozwolenia i to od dawna ale stacja nie działa.

Konstancin-Jeziorna jest o tyle specyficzny bo to miasto uzdrowiskowe i budowanie czegokolwiek związanego z telekomunikacją mobilną w strefie A, B czyli ścisłe centrum i okolice to duże wyzwanie. Prawie jak w Krakowie :) tyle, że tutaj nikt nie wojuje tylko przepisy są na tyle restrykcyjne. TMobile chciało jakiś czas temu wystawić maszt 60m, starostwo nie wydało zgody ze względu na przepisy krajobrazowe. Nasi operatorzy często idą po najmniejszej linii oporu a potem się dziwią, że jest opór przed metalowymi potworkami. Niech budują swoje obiekty przy specyfice danego terenu a nie z rozdzielnika walą maszt kratownicowy o wysokości 60m.
Jedyna droga do budowy stacji przez Play wjedzie przez pozostałych trzech operatorów. Tzn. wykorzystanie ich lokalizacji. Jak widać Playowi to wisi i powiewa gdyż ma tylko jeden działający nadajnik. Do tego tylko dlatego, że jest to maszt Netii, z którą to na początku działalności Play miał bardzo wiele wspólnego. Nadajnik jest w dobrym miejscu i biorąc pod uwagę, że jest to jedyna stacja radzi sobie nad wyraz dobrze ale nie oszukujmy się fizyki nie oszuka. Im dalej od niego tym gorzej, szczególnie wewnątrz budynków oraz w gęstym zalesieniu, które dominuje w strefie A i okolicy.
N! ma 13 stacji, Plus 12. Co ciekawe przez długie lata mieszkał tu w pięknym domu pierwszy i długoletni prezes Polkomtela, Władysław Bartoszewicz. Zapewne m.in. stąd tak dobre pokrycie stacjami przez Plusa. Nie wiem czy wiecie, że obecnie ukrywa się bodajże w Kanadzie przed polskim wymiarem sprawiedliwości ;) co by nie mówić to za jego czasów Plus miał łatkę lidera technologicznego. To były czasy kiedy w zasadzie większość administracji rządowej, państwowych firm siedziała w Plusie.

Zrobiłem kolejny test transmisji w Play. Tym razem poszedłem ostro :lol: jednocześnie nawigacja google oraz streaming przez RMFon, do tego 80 km po aglomeracji warszawskiej (kilka dzielnic miasta + S8, A2 + Pruszków i Brwinów). No muszę powiedzieć, że czapki z głów. Telefon nawet na sekundę nie wypadł z LTE. Do tego ani na chwilę transmisja się nie zająknęła. Kurde, potrafią skonfigurować sieć. Dawajcie pomysły jak bardziej hardcorowo ich sprawdzić :-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #892358  autor: 3G
 20 paź 2016, 21:27
W Konstacinie jest jeszcze stacja na Długiej. Tak czy inaczej nie zdawałem sobie sprawy, że jest tego tak mało. Zasięg zasięgiem, ale pewnie nieźle muszą być zapchane te dwie stacje.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #892362  autor: Mixiorek
 20 paź 2016, 21:32
Stacji na Długiej nie ma. Sprawdzone wczoraj.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #892373  autor: Młody..
 20 paź 2016, 22:09
@Mixiorek - Hehe, no ale jednak różnica 12 czy 13 do 1, to jest pogrom. :)
Ale jak mówisz, że stacja daje sobie radę nadspodziewanie dobrze, to tylko jest pewnie spowodowane tym, że nie jest zbyt dużo fioletowych w tamtych regionach. :)
Masz racje.. jak się z kimś nie dogadają, to nie będzie tam zbyt kolorowo. No ale.. od czego jest roaming.
Szkoda tylko, że Play nie chcę się stawiać w mniejszych miejscach, bo jak dojdzie jeszcze LTE od T-Mobile, to będzie straszna lipa.. Nowe pasma to jedno, ale jeżeli w miejscach gdzie będzie sam roaming i nie będzie dawał rady, to Play będzie zmuszony dokładać własne stacje..

Jak chcesz, to przetestuj sobie Internet Radio Player i wyszukaj sobie stream Radia eM Kielce. Stream wymagający, a apka jak jest połączenie niestabilne, to szybko zrywa.
 #892394  autor: 3G
 20 paź 2016, 23:02
Mixiorek pisze:Stacji na Długiej nie ma. Sprawdzone wczoraj.
O, wiesz co się z nią stało? CID-y na btsearch jeszcze są.
Nie wiem dlaczego Play nie ratuje sytuacji próbując obstawić Konstancin chociaż dookoła (Chyliczki/Chylice, Czarnów, Obory, Bielawa, od strony Warszawy, itp.), a w samym mieście dowiesić się do pozostałych opów).

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #892402  autor: ja.michal
 21 paź 2016, 00:45
Mixiorek pisze:Dawajcie pomysły jak bardziej hardcorowo ich sprawdzić :-)
Jakieś VoD w 4k, albo chociaż w HD. 8)
 #892409  autor: Pawrzes
 21 paź 2016, 03:13
Mixiorek pisze:Sporo, duży szacunek jak szybko rozwijają w Warszawie nowe pasma (800 i 2600). Mnie szczególnie interesują ursynowskie stacje Przy Bażantarni 10 oraz AL. KEN 26 (nie wiem czy już działa to stosunkowa nowa stacja).

Szacuję, że już na 90% jest rozbudowanych, nowe stacje będą miały wszystkie pasma od momentu odpalenia tak więc np. KEN 26 będzie uzupełniona o pozwolenia 800/2600 (jeszcze nie działa).
Mixiorek pisze:Tym razem nie ;) to Nieświeska 52. Wiem, że jest tu LTE 2100 i oczywiście 1800 ale czy jest coś jeszcze? Przydałoby się 2600 i 800 dla zasięgu też :)


Aha, na Nieświeskiej tak samo - jest dodane 800 ale 2600 na razie nie ma dla Targówka Fabrycznego, widocznie nie zasłużył :wink:
Mixiorek pisze:Przez całą trasę czyli około 28km po aglomeracji warszawskiej telefon był w LTE.
Widać efekty rozbudowy :-) Również stacje rozbudowane do 4-6 sektorów LTE/UMTS to nie tylko pojemność ale szerszy zasięg, kolejne w budowie więc będzie tylko lepiej :-)
Mixiorek pisze:Interesuje mnie też jedyna stacja w gminie Konstancin-Jeziorna czyli Świetlicowa 3. Anteny niestety nadal są te same od około 2-3 lat. Jest na niej na pewno LTE 1800 i 2100. Natomiast na wczoraj powinno być LTE 800, 2600 też nie zawadzi.

Tu jeszcze nie było rozbudowy.
Młody.. pisze:Konstancin - Jeziorna, to bardzo ciekawe miejsce. Play w ogóle działa tam jakoś, mając w zasadzie żadną ilość nadajników?
.
Jakoś działa bo za bardzo nie ma dla kogo na tym terenie, sytuację ratuje roaming ;-)
Mixiorek pisze:chyba wymaga zmiany anten itp. przynajmniej tak to wygląda na innych stacjach Play, które obserwuję w aglomeracji warszawskiej.

Tak, najpierw muszą zostać wymienione lub dołożone nowe anteny.
Mixiorek pisze:na drugą niby ma pozwolenia i to od dawna ale stacja nie działa.

Hm, była stacja i z jakiś powodów znikła po kilku latach a zamiennik (pozwolenie z adresem ul. Chopina 13) nie został uruchomiony :roll:
Mixiorek pisze:Jedyna droga do budowy stacji przez Play wjedzie przez pozostałych trzech operatorów. Tzn. wykorzystanie ich lokalizacji. Jak widać Playowi to wisi i powiewa gdyż ma tylko jeden działający nadajnik.

No niestety dowieszenie się jest to traktowane jako budowa stacji więc też zakaz. W pewnych lokalizacjach lepiej póki co sprawdza się roaming...
Mixiorek pisze:Zrobiłem kolejny test transmisji w Play. Tym razem poszedłem ostro :lol: jednocześnie nawigacja google oraz streaming przez RMFon, do tego 80 km po aglomeracji warszawskiej (kilka dzielnic miasta + S8, A2 + Pruszków i Brwinów). No muszę powiedzieć, że czapki z głów. Telefon nawet na sekundę nie wypadł z LTE. Do tego ani na chwilę transmisja się nie zająknęła. Kurde, potrafią skonfigurować sieć.

No proszę, a niektórzy piszą że to pseudosieć bez własnego zasięgu :wink:
3G pisze:Zasięg zasięgiem, ale pewnie nieźle muszą być zapchane te dwie stacje.

Najciekawsze jest, że właśnie ten rodzynek nie jest jakoś zapchany ;-)
Młody.. pisze:Szkoda tylko, że Play nie chcę się stawiać w mniejszych miejscach, bo jak dojdzie jeszcze LTE od T-Mobile, to będzie straszna lipa.. Nowe pasma to jedno, ale jeżeli w miejscach gdzie będzie sam roaming i nie będzie dawał rady, to Play będzie zmuszony dokładać własne stacje..

Cierpliwości... Daj szansę zbudować sieć :wink: Idea przy obecnej ilości stacji Play miała ogólnopolski zasięg ale jaka była gęstość w miastach i ile pasm/technologii na stacjach? Ano właśnie...
Ale jak mają budować jak większość planowanych lokalizacji oprotestowana, sprawy sądowe z gminami które nielegalnie utrzymują zakaz budowy stacji bazowych w planach miejscowych. W podwarszawskiej Wiązownie wniosek w 2010 roku - pozwolenie w 2016 roku a już dalej w stronę Lublina stacja planowana we wsi Ostrów oprotestowana i odmowa gminy...
Jeśli nie ma przeszkód w budowie to priorytetem są:
- duży ruch w roamingu czyli jest dla kogo inwestować
- tragiczny lub brak zasięgu innych sieci

Operator jakiś czas temu rozwiązał umowę z generalnym wykonawcą i prace przejmują firmy budujące dla innych sieci np. na Mazowszu o nowe stacje stara się ta sama firma która buduje dla NetWorkS!
3G pisze:O, wiesz co się z nią stało? CID-y na btsearch jeszcze są.
Nie wiem dlaczego Play nie ratuje sytuacji próbując obstawić Konstancin chociaż dookoła (Chyliczki/Chylice, Czarnów, Obory, Bielawa, od strony Warszawy, itp.), a w samym mieście dowiesić się do pozostałych opów).

Została tylko na GSV :( https://www.google.pl/maps/@52.0780953, ... 6656?hl=pl
CID-y usunąłem z btsearch (dane z mapy znikną przy jej odrębnej aktualizacji)
W np. Słomczynie od lat próbują postawić maszt bezskutecznie...
Ale w sąsiedniej gminie jest coś nowego: http://beta.btsearch.pl/?dataSource=uke ... 59&zoom=17
Stacja ma 5 sektorów LTE800/1800/2100/2600 UMTS2100/900/DCS tylko czy to komin razem z N! czy maszt Sferii razem z Plusem/Aero2 :?: :roll:

Pozdrawiam
 #892419  autor: p2225
 21 paź 2016, 09:09
Play'a chyba zabolało, że "Plus w Warszawie 3 razy szybszy niż Play". Chyba chcą się odgryźć za to, a już odgryzają się WiFi Calling mówiąc, że wprowadzili "prawdziwy WiFi Calling" jak im Plus w reklamie powiedział, że WiFi Calling działa nawet bez zasięgu 4-ech sieci. :D

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #892441  autor: Mixiorek
 21 paź 2016, 11:05
p2225 pisze:Ściągaj jakiś duży plik np. ubuntu: http://ubuntu.pl/pobierz/ :P
ja.michal pisze:Jakieś VoD w 4k, albo chociaż w HD. 8)
Chcę raczej odwzorować normalne korzystanie a jeżdżenie z kompem w samochodzie i ssanie na maxa to tak średnio realne warunki, przynajmniej dla mnie :-)
Młody.. pisze:Jak chcesz, to przetestuj sobie Internet Radio Player i wyszukaj sobie stream Radia eM Kielce. Stream wymagający, a apka jak jest połączenie niestabilne, to szybko zrywa.
Jaki jest bitrate? Szukam czegoś minimum 128 a najlepiej 192, 256 ;) Póki co RMF ma chyba 96.
Pawrzes pisze:Szacuję, że już na 90% jest rozbudowanych, nowe stacje będą miały wszystkie pasma od momentu odpalenia tak więc np. KEN 26 będzie uzupełniona o pozwolenia 800/2600 (jeszcze nie działa).
To może tłumaczyć wręcz fenomenalne trzymanie się LTE. Jeżeli mają 800MHz na swoich stacjach to załatwiło im to sprawę.
Pawrzes pisze:Aha, na Nieświeskiej tak samo - jest dodane 800 ale 2600 na razie nie ma dla Targówka Fabrycznego, widocznie nie zasłużył :wink:
Jest 800? Ehh, chciałem potestować agregację ale jeżeli na stacji jest 800, 1800 i 2100 to oznacza prawdopodobnie agregację 1800+2100 a w tym wyższym paśmie mają chyba tylko 5MHz :(
Pawrzes pisze:Tu jeszcze nie było rozbudowy.
Buuu. Czekam i czekam. Pozwolenie jest chyba od maja/ czerwca.
Pawrzes pisze:Hm, była stacja i z jakiś powodów znikła po kilku latach a zamiennik (pozwolenie z adresem ul. Chopina 13) nie został uruchomiony :roll:
Dokładnie, przeszli z pozwoleniem na budynek obok ale obecnie żadne ze stacji nie nadaje. Co więcej nie ma moim zdaniem anten i sprzętu Play.
Pawrzes pisze:No niestety dowieszenie się jest to traktowane jako budowa stacji więc też zakaz. W pewnych lokalizacjach lepiej póki co sprawdza się roaming...
Konkurencja ma 12 i 13 stacji a oni 1? Jednak mogliby się nie kompromitować aż tak bardzo :mrgreen:
Pawrzes pisze:No proszę, a niektórzy piszą że to pseudosieć bez własnego zasięgu :wink:
Weź pod uwagę, że rozmawiamy tylko o aglomeracji warszawskiej.
Pawrzes pisze:Cierpliwości... Daj szansę zbudować sieć
Niech będą kreatywni i nie walą wież kratownicowych po 60m.
Pawrzes pisze:W np. Słomczynie od lat próbują postawić maszt bezskutecznie...
Nie dadzą rady. Szczerze. Mieszka tam i sołtysem jest członek zarządu powiatu piaseczyńskiego, który jest od inwestycji. Jeżeli nie będą kreatywni i nie podejdą do tematu nieszablonowo to nic tam nie zbudują. Jest czuły na konstrukcje szpecące. Moim zdaniem słusznie. Niech zaproponują rozwiązanie, które nie wpłynie aż tak mocno na krajobraz.

Moje kolejne testy transmisji w Play. Przeszedłem na system nawigacja google z prowadzeniem do celu i natężeniem ruchu + streaming. Tym razem używałem apki Eski Rock.
Dwie sytuacje:
- trasa około 30km po Warszawie, LTE trzyma cały czas (jak głupie :-)), zero zerwania i jęknięcia
- a teraz schody. Trasa na obrzeżach aglomeracji warszawskiej i na obrzeżach zasięgu macierzystego. No są schody. LTE 1800 lub 2100 zniknęło po około 2,8km od stacji. Brak bezpośredniej widoczności, pod drodze zabudowania, zalesienie. Telefon wszedł do 3G. Dwa razy streaming miał czkawkę przy zasięgu 1/5 kresek ale podniósł się po chwili sam. Nijak nie nastąpiło przelogowanie do innego operatora chociaż mijałem po drodze stacje N!. Streaming oprócz tych dwóch zająknięć działał, nawigacja też. Dużo lepiej wygląda kwestia powrotu do LTE. Jak tylko telefon "wyczuł" w eterze LTE to następował szybki powrót z 3G do LTE. Robił to bardzo logicznie tzn. ja wiedząc gdzie jest stacja czekałem na powrót do LTE co następowało w jakimś tam przewidywalnym czasie. Duża różnica w tym jak to wygląda np: w Orange na korzyść Play. w Orange powrót z 3G do LTE następuje z dużymi mękami a najchętniej po zaprzestaniu transmisji danych :(

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #892452  autor: Młody..
 21 paź 2016, 11:52
@Mixiorek - stream jest 128kbps. RMFOn też miewa 128kbps, ale po danych komórkowych zestawia chyba 48kbps.
 #892470  autor: bed
 21 paź 2016, 14:36
zajadacz pisze:Zdjęcia tu wstaw na dobrym zoomie to będzie widać i Ci powiemy.
W końcu udało mi się znaleźć chwilę, żeby podejść i zrobić fotki. Trochę nielogicznie je ułożyłem, bo po prawej jest z rana, a z lewej w południe, ale nie mam czasu tego zmieniać.

Chyba wygląda na to, że nowe anteny nie są zamontowane, za to jak byk widać że będzie rozbudowa z 1 do 2 sztuk.

Obrazek

A i przepraszam za drobną pikselozę, ale J5 2016 to nie jest cud techniki :smt005

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #892525  autor: ja.michal
 21 paź 2016, 20:31
Mixiorek pisze:Chcę raczej odwzorować normalne korzystanie a jeżdżenie z kompem w samochodzie i ssanie na maxa to tak średnio realne warunki, przynajmniej dla mnie :-)
Jako kierowca tak, jako pasażer film jak najbardziej realna sytuacja. ;) O, TVP Stream jest za darmo. :)
Mixiorek pisze:. w Orange powrót z 3G do LTE następuje z dużymi mękami a najchętniej po zaprzestaniu transmisji danych :(
Również to zauważyłem, ale zależy to od regionu, telefonu i częstotliwości. Mam wrażenie, że do LTE1800 szybciej się telefon loguje niż do LTE800. Coś cały czas grzebią coś w ustawieniach sieci.
 #892526  autor: Mixiorek
 21 paź 2016, 20:39
C.d. testów.
Tym razem testy na granicy zasięgu własnego i bez zasięgu własnego. Stream + nawigacja google. Po zaniku LTE, HO do 3G. Póki co wszystko ok. Potem przejście z 3G Play do 3G TMobile. Niestety stream padł i sam się nie podniósł. Nawigacja działała. Stream podniósł się dopiero po któreś tam ręcznej próbie jego reaktywacji.
Potem zawróciłem w stronę stacji Play by zobaczyć czy i jak wróci zasięg własny. Cały czas aktywna transmisja danych czyli stream + nawigacja. 10km od stacji nic, 5km od stacji nic, 3km od stacji nic, 1km od stacji nic, 100m od stacji nic, 50m od stacji nic. Przebywałem w pobliżu stacji przez kilka minut i nic. Około 300m wysiadka z samochodu, stream stop, nawigacja stop. Po kilku minutach wrócił zasięg macierzysty Play LTE.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #892530  autor: Młody..
 21 paź 2016, 21:12
@Mixiorek - Handovery Macierzysta - Roaming - Macierzysta w trakcie transmisji danych, to jednak jest loteria. W stanie czuwania, to z zegarkiem na ręku można wyliczyć 5 minut, i telefon wraca sobie na fioletowy zasięg. A w danych to jednak widać, że przeskok zasięgu = zerwanie.
 #892547  autor: Mixiorek
 22 paź 2016, 11:08
Jednak własny zasięg to własny zasięg.
Potrzebuję informacji o stacji Play w Warszawie, która posiada zweryfikowane empirycznie pasmo 2600. Najchętniej w dzielnicach Ursynów, Wilanów, dolny Mokotów. Ktoś, coś?

Pawrzes napisał:
"na obszarze wysokiego Ursynowa 2600 oraz 800 mają w tej chwili stacje:
- al. KEN 14
- al. KEN 36
- al. KEN 60
- Rybałtów 25
- Stryjeńskich 18
- Lasek Brzozowy 18
- Płaskowickiej 40
- Polskie Drogi 6
- Nowoursynowska 154A
- Wokalna 8
- Puławska 435A "

Spróbuje to zweryfikować.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #892550  autor: zwariowany.kurczak
 22 paź 2016, 11:47
patrix-83 pisze:Ja myślę że Play samodzielnie VOLTE nie będzie mieć tzn. będzie opierał go po części na roamingu krajowym T-mobile. Jak to zrobi?
Play już ma LTE-A, Wifi-Calling i VoLTE... testowane, ale nie dostępne publicznie, sprzętowo muszą być gotowi...
I niech nie udają greka i resztkę DCS zmienią na LTE, całość ruchu 2G w roaming, VoLTE nie będzie miało handover'u do innej sieci, max. jeśli będzie zejście po sieci PLAY do 3G i dalej do 2G T.
Play niema problemu z VoLTE, on ma problem z zasięgiem LTE800, a raczej z ilością stacji własnych, dla ciągłości działania sieci. Większe miasta nie ma problemu, ten zaczyna się w miastach 100tys. i mniej...
Myślę iż VoLTE będzie dostępne jak POL i .
 #892553  autor: 3G
 22 paź 2016, 11:57
Mixiorek pisze: Potrzebuję informacji o stacji Play w Warszawie, która posiada zweryfikowane empirycznie pasmo 2600. Najchętniej w dzielnicach Ursynów, Wilanów, dolny Mokotów. Ktoś, coś?
Trochę nie moje rejony, ale przypuszczam, że będzie to większość stacji. Ja widziałem na tych stacjach: Puławska 538, Krakowska 51, Janki, Piaseczno stacje: Sikorskiego, Jana Pawła II, Orzeszkowej, Puławska 45B.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #892555  autor: Mixiorek
 22 paź 2016, 12:29
zwariowany.kurczak pisze:Play już ma LTE-A testowane
Chyba mi coś umknęło bo konfiguracji Play nie znam jeszcze za dobrze. Na stacjach gdzie Play ma kilka pasm LTE nie działa agregacja?

Update 15:24.
Ok, chyba źle przeczytałem poprzednią wiadomość i miałem zaćmienie :-) Mają LTE-A.

Dzisiejszy test na stacji w Konstancinie-Jeziornie. Nie jest tak źle. Fakt, że było rano:
Obrazek

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #892563  autor: Młody..
 22 paź 2016, 16:36
Mixiorek pisze:Dzisiejszy test na stacji w Konstancinie-Jeziornie. Nie jest tak źle. Fakt, że było rano:
Obrazek
Nie ma tragedii mimo, że tak wczesna pora. To jest LTE-A, czy 1800 MHz?
  • Strona 92 z 533
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 533
  • 1
  • 90
  • 91
  • 92
  • 93
  • 94
  • 533