DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #889455  autor: habish
 30 wrz 2016, 11:38
Nie kupuj wcale anteny w takim razie, kup sobie zapas modemów i wymieniaj je w chwili gdy aktualny ulegnie awarii :smt006
 #889457  autor: xander21
 30 wrz 2016, 11:40
Fmobile pisze:
xander21 pisze:A u nas w PL, kasy nie odzyskasz. :-) Mi się lepiej kupuje wszystko z zagranicy. Niczego się nie obawiam.

np: http://www.gearbest.com/networking-comm ... tml?wid=21

niecałe 15$
Jak nie odzyskasz, kupując na odległość, możesz zwrócić towar bez podania przyczyny
Masz rację, ale nie możesz rozpakować, sprawdzić. Musisz oddać w stanie nienaruszonym. A to lipa.
 #889460  autor: zajadacz
 30 wrz 2016, 11:43
Kryniczanin pisze:To modem pozwala na połączenie się z netem bez anteny a nie na odwrót.
To używaj samego modemu, bez anteny zewnętrznej jak jesteś taki mądry.

Masz wymagania z rzyci wzięte i pretensje do całego świata, że dobra antena kosztuje. Kosztuje i będzie kosztować, bo nie jest produkowana w milionach egzemplarzy (jak modemy), ale w tysiącach. I serio to co jest wbudowane w modemie z anteną ma niewiele wspólnego. Jaki to ma zysk? -2, -3 dBm w najlepszym przypadku (podejrzewam, że bliżej -5 dBm). Fizyki nie oszukasz. Dobra antena musi mieć zrobiony odpowiedni projekt i pomiary. Co więcej im niższe pasmo jej działania, tym większe muszą być jej wymiary. A jak ma być szerokopasmowa to już w ogóle masakra. To wszystko kosztuje i powoduje, że przyzwoita antena nie może być tania. Jak chcesz tanio to zbuduj sobie 2 double biquady na 1800 MHz, ustaw je pod kątem 90 stopni względem siebie i będziesz mieć "tanią" antenę. Tylko że jak policzysz koszty materiałów i robocizny, to Ci wyjdzie drożej niż dobra antena kupiona w sklepie.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #889461  autor: Fmobile
 30 wrz 2016, 11:44
Nie chwalę tej anteny, powyżej 3 km też polecam Sorensena lub Cybertecha.
Gdybym miał dalej taki kiepski zasięg wybrałbym te lepsze o ile miałbym środki.

Czy lepsze anteny coś w ogóle pomogą przy odległości 2,4 km od stacji?
Mi taka antena wystarcza, planowałem kupić lepszą, ale teraz nie ma to sensu.

Obrazek

Ta sama w tym sklepie jest nawet droższa
http://wzmacniacze.gsm.pl/-anteny-/40-a ... 0-mhz.html

LTE 1800 -90dBm 2.5 km do stacji
Obrazek
 #889476  autor: Pawel1945
 30 wrz 2016, 12:39
Albo takie coś przynajmniej- http://www.cybertech.com.pl/p31,antena- ... fme-z.html bo takiej anteny jak tamta z allegro bym do swojego routera nie podłączył-źle zaprojektowana antena potrafi czasami uszkodzić modem. Antena ma być na lata(ja swojego cybertecha mam 3 lata i zero problemów), kwestia też gwarancji- wydasz 70zł później Janusz się zwinie i co? Gdzie złożysz reklamację? w chinach? :D. Fmobile-może ale nie musi, dużo też zależy od obciążenia nadajnika. Kryniczanin a co powiesz ludziom, którzy są 7-10km od nadajnika? Wszystko zależy od warunków co powinno być wiadome przy Lte... :)
 #889483  autor: goral2099
 30 wrz 2016, 13:04
Zajadacz: No z tymi kosztami budowy dwóch double biquadów to bym nie przesadzał - kawałek drutu miedzianego i jakaś płytka, czy laminat, kawałek przewodu i końcówki to są grosze. Sam coś takiego zbudowałem i to były ze 2-3h roboty. I może się to sprawować lepiej niż takie byle co kupione. Ale kolega chciałby antene dobrą i tanią...tylko po co mu dwie? ;)
 #889485  autor: zajadacz
 30 wrz 2016, 13:13
Kiedyś zrobiłem biqada na 2,4 GHz do sieci wi-fi i działał super. Natomiast roboty z tym było dużo więcej niż się spodziewałem. No i oprócz laminatu i drutu przydaje się metalowa rurka na przewód, która podtrzymuje promiennik. No i jak to będzie na dworze, to trzeba skombinować jakąś sensowną obudowę. Generalnie to jak ktoś ma kasę to najlepiej kupić gotowe rozwiązanie typu SXT LTE. Tutaj jest duża nisza rynkowa do zagospodarowania, bo nie widziałem podobnych produktów innych firm.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #889532  autor: Kryniczanin
 30 wrz 2016, 18:30
To używaj samego modemu, bez anteny zewnętrznej jak jesteś taki mądry.
Przecież tak używam od prawie 7 lat. Zawieszony za oknem na kablu USB.
Nie kupuj wcale anteny w takim razie, kup sobie zapas modemów i wymieniaj je w chwili gdy aktualny ulegnie awarii
200 pln za antenę to obecnie 2x 3372 czyli 6 lat używania przy delikatnym liczeniu. Agregacja powoli postępuje więc szykuje się spadek cen sprzętów bez agregacji. Można spodziewać się ceny 50pln za 3372 w niedalekiej przyszłości więc jedna antena to 12 lat modemów za oknem.

Najlepsze anteny wytrzymają tyle? :smt005

Tylko nie mówcie mi, że padają i tak dalej. ZTF MF 100 od 2010 do dzisiaj działa, MF 195 działa od 2012 do dzisiaj, 173 x2 od 2011 mam do dzisiaj sprawne i tylko podarowany 173 nadłamany zdechł podobnie mój 353.

A co do skrzynki - pomysł ciekawy kilka złotych do środka modem kabel odpowiednio umieścić, skrzynkę nad okno przykręcić.

Powtarzam - nie oczekuję cudów za 100pln jedynie przeniesienia obecnego sygnału z zewnątrz do wewnątrz.
 #889543  autor: Fmobile
 30 wrz 2016, 19:06
Bez tej anteny nie byłoby szans uzyskać takiego dobrego sygnału, nawet gdyby modem wisiał za oknem. W domu to nawet nie łapie L1800.

Antenę trochę poprawiłem i już cały czas 4 kreski.
Godziny szczytu - piątek i LTE śmiga jak szalone.
Obrazek

Ale jak masz tak daleko do stacji, to może pomyśl na lepszą anteną, bo nigdy nie wiadomo na jaką stację trafisz, u mnie Play nie przekracza 8 Mb/s. Mając lepszą antenę byłoby na pewno lepiej.

LTE 1800 -90dBm 2.5 km do stacji
Obrazek
 #889579  autor: matek451
 30 wrz 2016, 23:49
Przestań zachwalać szajs z Chin bo to nie antena. Wystarczy porównać parametry sygnału na tym wynalazku z samym modemem. Pokazałeś sam screen gdzie modem wewnątrz ma o 10dBm gorszy sygnał niż z tym szajsem. Te 10dBm zysku to akurat z tytułu przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. Ten śmieć nie na żadnego zysku, szczególnie na 1800MHz. Powód prosty , kabelki RG174 zastosowane w tym wynalazku mają wysoką tłumienność przy 1800MHz , około 2dB/m.. Na LTE800 ma to jakiś zysk bo tłumienność o połowę mniejsza. Żaden szanujący się producent nie zastosuje kabli RG174 do anteny pracującej w wyższych częstotliwościach. RG174 jest wykorzystywany do konektorów antenowych dł 15-20cm. Nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi takiej mydelniczki, szkoda na to nawet 1 zł. ten sam efekt uzyskasz wystawiając modem na zewnątrz. Ty masz problem bo kabel 2 m za krótki to sobie go przedłuż tym RG174, tłumik jak znalazł. Sam modem/ router LTE bez anteny to jak samochód bez kierowcy. Janusze jakoś nie mogą zrozumieć , że w 90% lokalizacji antena zewnętrzna na wybrane pasmo to konieczność stabilnego połączenia. Do DVB-T wszyscy kupują a jak mają dać 200 zł za antenę do LTE to wielkie halo. Na koniec żal czytać tych wypocin autora na temat E3372 i oczekiwania cen 50 zł za niego. Kolego nie masz pojęcia o rynku modemów LTE. Obecne niskie ceny( około 100-150 zł za E3372) na modemy LTE zawdzięczamy prywatnemu importowi zza wschodniej granicy co skutkowało 2-3 krotnym spadkiem cen w ciągu roku Powoli się to już kończy i jest coraz mniej ofert na te modemy, wypierają je routery MiFi. Cena ma się nijak do cen na innych rynkach europejskich, to specyfika polskiego rynku wynikająca z konkurencji wschodniej i modemów od polskich operatorów za 1 zł.
 #889580  autor: Fmobile
 01 paź 2016, 00:25
proszę, modem na zewnątrz za oknem na parapecie, gdzie stoi antena
L1800 już złapało
Fmobile pisze:Pomiar bez anteny LTE 3/5 - modem w miejscu anteny.
Obrazek
Może gdybym kręcił modemem na wszystkie strony, może spadłoby do -98-99dBm, nie więcej.

Wewnątrz słaby sygnał L1800 i zrzuca na L800, nie ma szans złapania L1800, więc te -10dBm byłoby dużo większe na L1800

Pomiar chwile temu:
L1800 4/5 -95dBm
Obrazek
Obrazek

L1800 4/5 -94dBm -4dB
Obrazek

Mniej o -6dBm to już jest dużo. Niech będzie nawet już te -3dBm, mało ale zawsze coś.
U mnie każde -1dBm to 5-10 Mb/s lepsze osiągi.
Zastanawiam się czy skoczyłoby do 100 Mb/s gdybym zastosował lepszą antenę, bo przyznaje że ta jest słaba.

LTE 1800 -90dBm 2.5 km do stacji
Obrazek
 #889586  autor: Kryniczanin
 01 paź 2016, 06:34
a koniec żal czytać tych wypocin autora na temat E3372 i oczekiwania cen 50 zł za niego. Kolego nie masz pojęcia o rynku modemów LTE. Obecne niskie ceny( około 100-150 zł za E3372) na modemy LTE zawdzięczamy prywatnemu importowi zza wschodniej granicy co skutkowało 2-3 krotnym spadkiem cen w ciągu roku Powoli się to już kończy i jest coraz mniej ofert na te modemy, wypierają je routery MiFi
Kolego ręce opadają czytając Twoje cuda. Sąsiad a firmę transportową z tirami targającą towary po całym wschodzie. Przywiezienie za groszową cenę 3372 nie stanowi najmniejszego problemu dla niego.

Jedynie trzeba troszkę przy modemie popracować.
 #889615  autor: zajadacz
 01 paź 2016, 10:46
@Kryniczanin: Nie rozumiem jaki był sens zakładania tego wątku przez Ciebie? Pomarudziłeś sobie jedynie jakie to antenki są drogie i podopier*** się do wszystkich, którzy uważają, że wcale nie są drogie. Lepie się poczułeś dzięki temu, czy co? Mi ręce opadają jak czytam każdy Twój post w tym temacie.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #889625  autor: Kryniczanin
 01 paź 2016, 11:53
Kto marudzi?

Podałem cenę, nie żądam cudów, mówię o znośnym urządzeniu nie o Porsche.

To Ty na siłę chcesz wciskać tylko jedno.
 #889627  autor: WellDone
 01 paź 2016, 12:15
Mnie tylko zastanawia o co tyle krzyku. O 50zl? Żyjesz z zasiłku?

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #889630  autor: Pawel1945
 01 paź 2016, 12:16
Kryniczanin ja mam dla Ciebie rozwiązanie-Obrazek :D Po taniości i jaki mobilny! Otwierasz drzwi i punkt odbioru przenosi się na zewnątrz, spuszczasz psa i punkt odbioru przenosi się na drzewo :D Mikrofon gratis!
 #889634  autor: Kryniczanin
 01 paź 2016, 12:59
Paweł możliwe, że problem sam się rozwiązał bo Play dodaje LTE 800 w Tyliczu - wiem od znajomych a wczoraj pojawił się LTE 800 na Krzyżówce wspólna stacja O i T.

Zasięg wewnątrz dwie kreski mam.
 #889636  autor: Kryniczanin
 01 paź 2016, 13:02
Mnie tylko zastanawia o co tyle krzyku. O 50zl? Żyjesz z zasiłku?
Ludzie wy naprawdę jesteście żałośni. Powiedziałem, co i jak - dałem widełki, a wy - może jesteście dilerami anten - tylko to tylko to.

Wystarczyło napisać - nie ma czegoś takiego i koniec.
 #889641  autor: Pawel1945
 01 paź 2016, 13:34
Kryniczanin nikt tu nie jest dilerem, chodzi o to, że czasami lepiej dołożyć 50 zł i mieć sprawdzone rozwiązanie, gwarancję itp. A prosty przykład z ,,oszczędnością" z tego tygodnia-znajomy chciał sobie kupić agregat no i mówię mu, że musi trochę wydać więcej bo potrzebna jest stabilizacja napięcia wyjściowego...no i kupił tani używany.Pewnego dnia wyłączyli mu zasilanie to podłączył agregat i efekty są takie-zjarało mu sterownik od solarów, glikol zmienił się w węgielek i oszczędził w taki sposób 7tys zł. Jeżeli ktoś dzieli się swoimi ,,doświadczeniami" z użytkowania sprzętu i są raczej pozytywne to czemu nie pisać o tym? Jak iść takim tokiem myślenia to po co w ogóle fora?
Ostatnio zmieniony 01 paź 2016, 13:40 przez Pawel1945, łącznie zmieniany 1 raz.