DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 511 z 1158
  • 1
  • 509
  • 510
  • 511
  • 512
  • 513
  • 1158
 #884559  autor: Fmobile
 27 sie 2016, 15:22
Nie jest tak w Orange, że w godzinach szczytu moc nadajnika jest słabsza z wiadomego powodu. Zrzuciło mnie na 3G i już tak cały czas trzyma, rano było mocne LTE.

U mnie na wsi wygląda pięknie z LTE, pytanie tylko kiedy?
Jak na razie z tej stacji tylko 3G

Obrazek

LTE 1800 -90dBm 2.5 km do stacji
Obrazek
 #884567  autor: astelitt
 27 sie 2016, 16:51
inżynier

Powiem tak: chcesz zdjęcia? Schematy stacji?

Co ma wspólnego tiltowanie z oddychaniem komórki? To odpowiedz najpierw na pytanie co to jest tiltowanie? Albo rozwiń skrót RET.
 #884577  autor: inżynier
 27 sie 2016, 17:58
astelitt pisze:inżynier
Powiem tak: chcesz zdjęcia? Schematy stacji?
Nie chcę, nie musisz się na forum chwalić, że masz takie zdjęcia. Ale to świadczy o tym, że pracujesz u jakiegoś podwykonawcy NSN lub ewentualnie w utrzymaniu N!. W obu przypadkach powinieneś wiedzieć, że konfiguracji stacji jest na prawdę dużo, i nie można pisać, że N! stosuje wspólne tilty U2100 i L1800. Pewnie takich stacji jest trochę, ale to nie jest standard i pisanie takich rzeczy na forum nie powinno mieć miejsca, bo potem ludzie powielają to dalej.
Jeśli pracujesz u podwykonawcy to pewnie masz dostęp do niewielkiej części sieci, jak w utrzymaniu to również jest to wycinek kawałka sieci NSN, która stanowi tylko 30% wszystkich stacji. A więc jeśli nawet wszystkie stacje NSN miały by taką konfigurację to będzie to tylko 30% wszystkich stacji, czyli nawet nie połowa.
astelitt pisze:Co ma wspólnego tiltowanie z oddychaniem komórki? To odpowiedz najpierw na pytanie co to jest tiltowanie? Albo rozwiń skrót RET.
Co to jest tiltowanie? Skoro pracujesz w branży to powinieneś wiedzieć, ale wyjaśnijmy pozostałych forumowiczom o co w tym chodzi. Tiltowanie to prostymi słowami to pochylanie wiązki "w górę lub w dół". Może się to odbywać mechanicznie czyli jedzie człowiek na stację, bierze klucz i fizycznie pochyla antenę. Może się to również odbywać elektrycznie, ale wtedy też jakiś człowiek jedzie na stację i za pomocą pokrętła ustawia tilt. Są jednak metody aby za każdym razem nie wysyłać człowieka na stację, a więc RET czyli urządzenie które zdalnie jest w stanie za pomocą silniczka/siłownika przekręcić to pokrętło od elektrycznego tiltu.
A teraz jak już wszyscy wiedzą co to jest tilt i RET to niech każdy odpowie sobie na pytanie: czy zmiana tiltu (mechanicznie, elektrycznie lub zdalnie - czyli za pomocą RETów) to jest to samo co oddychanie komórki? Dla przypomnienia napiszę, że proces oddychania polega na tym, że wraz ze wzrostem obciążenia komórki (więcej użytkowników, większy generowany przez nich ruch) logiczny zasięg komórki "skraca się", gdy np. liczba użytkowników spadnie, zasięg ten "wydłuża się".
Albo ja się nie znam, albo oddychanie komórki nie ma nic wspólnego z tiltowaniem komórek.
astelitt pisze: U900 N! nie tiltuje (światłowody G900 i U900 są łączone w jednym RRU i wychodzą w jedej parze jumperów) więc U900 i GSM900 w N! nie "oddycha".
astelitt to, że komórki G900/U900 nie mają RETów (chociaż nie wszystkie) to znaczy, że nie można ich tiltować? Pewnie, że można, wymaga to tylko wizyty na stacji. Tylko, czy zgodnie z Twoim rozumowaniem taka komórka "oddycha" czy nie? :D
 #884579  autor: astelitt
 27 sie 2016, 18:57
A czy RET czasem własnie nie obniża (elektrycznie silnikiem) wiązki pod wpływem zwiększenia ruchu na module do którego jest podłączony? Moduł pod wpływem obciążenia automatycznie sam wtedy nie steruje RETem, jeśli jest dla niego dostępny?
 #884581  autor: inżynier
 27 sie 2016, 19:45
astelitt oczywiście, że nie. Aby RET zmienił pochylenie wiązki to ktoś (człowiek) musi się do niego zalogować i zmienić ustawienia. I to jest tylko i wyłącznie decyzja człowieka, a nie jakiegoś urządzenia który to automatycznie robi np. pod wpływem ruchu.
Oczywiście w sieciach typu SON takie rzeczy są możliwe, wtedy sieć sama decyduje o wielu parametrach i gdy zajdzie taka potrzeba to może np. zmienić tilt, zmienić moc czy wiele wiele innych parametrów. Ale to jest SON a więc raczej przyszłość (choć może nie tak odległa).
 #884586  autor: astelitt
 27 sie 2016, 20:37
Tylko, czy zgodnie z Twoim rozumowaniem taka komórka "oddycha" czy nie?
Więc jeśli nie ma możliwości sterowania pochyleniem wiazki w czasie rzeczywistym (zdalnie), bo nie ma silniczków RET to nie mówimy wtedy o "oddychaniu" komórki. Bo w przypadkach fizycznych wizyt na stacji mówimy o stałym ustawieniu kąta wiązki. Dlatego twierdzę, że U09 w N! (w większości) nie oddycha.

Dobrze rozumuję?
 #884587  autor: tomi81
 27 sie 2016, 20:39
@inzynier - w takim razie jak wytłumaczyć zminiejszanie zasięgu LTE1800 w N! w miastach (sprzęt NSN) w przypadku dużego obciążenia sieci (w porównaniu do pory mniejszego obciążenia) jeżeli brak jest w LTE oddychania komórek? Pytanie od nie inżyniera :D
 #884591  autor: zajadacz
 27 sie 2016, 21:19
astelitt pisze:Dobrze rozumuję?
Źle. Nadal mylisz pojęcia. Łopatologicznie: Jest w UMTS taki parametr jak Ec/No. Jak zwiększa się obciążenie komórki to wtedy parametr się pogarsza. Przy pewnych wartościach realizacja poprawnej transmisji danych jest praktycznie niemożliwa, mimo iż ze stacji odbierasz silny sygnał. To jest oddychanie komórki.

LTE to całkiem inna kwestia. Działa to inaczej od warstwy radiowej, nie ma czegoś takiego jak oddychanie komórek, ale są inne problemy. Chyba największym problemem jest odpowiednia synchronizacja sąsiadujących komórek. Dlatego nie da się zwiększać pojemności sieci w nieskończoność przez dostawianie nowych stacji (w UMTS teoretycznie się da). Nie wiem jak jest skonfigurowana sieć N!, ale może automatycznie zmniejszać moc LTE jak obciążenie jest za duże.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #884594  autor: kwasek66
 27 sie 2016, 21:37
Większe obciążenie:
- 2G przestaje zestawiać połączenia mimo zasięgu
- 3G oddycha komórka / zmniejsza się moc, lub masz zasięg ale parametry jakościowe Cię wywalają
- 4G zmniejsza się zasięg/moc

ogólnie z lokalnego podwórka
PLUS:
2G luz w godzinach 04-10, 12-15, 21-04
3G luz w godzinach 04-10, 21-04
LTE dostępne całodobowo, 17-02 WOLNIEJSZE niż 3G :)

Są chwile kiedy 3G/LTE jest tak zapchane iż EGDE daje radę :) :smt005

Aktualne 3G:
Obrazek
i LTE
Obrazek
 #884604  autor: kozien70
 27 sie 2016, 23:19
kozien70 pisze:Górczewską podawałem tu niedawno, ale nie badałem jeszcze Niedzielskiego 4 - dawaj ;-)
ERRATA:
@f0ku5isko, stację przy Niedzielskiego możesz odpuścić. Byłem tam dziś, CA jeszcze nie ma. Stacja mimo pozwoleń na L2600/L800 (od jakiegoś czasu) nadal nie zmodernizowana, nowych pasm brak.
 #884690  autor: f0ku5
 28 sie 2016, 23:49
Fajne w tym Samsungu jest to, że na ekranie na bieżąco widzę, czy mnie loguję do LTE+, czy też nie. W iPhone tego nie było.
Teraz na przykład wiem, że u siebie w domu (Madalińskiego) łapie mi agregację właśnie z tej stacji na liceum Reytana.

Jeśli natomiast chodzi o tą stację na Reytana to w nocy z soboty na niedzielę zrobiłem test będąc bezpośrednio pod nią, wyciągnąłem prawie 150 mbit. Nie wiem co zostało zagregowane, ponieważ nie bawię się na razie w menu serwisowe, ale pewnie... wszystko? 800, 1800, 2600?
 #884693  autor: kozien70
 29 sie 2016, 06:33
No my tu zgadywać nie będziemy ;-) *#0011# i zobaczysz, co się agreguje. Po to masz w telefonie menu serwisowe, nie bój się go. Pod podanym kodem jest tylko odczyt parametrów połączenia.
Gdy byłem w lipcu na Wiktorskiej, odpalone tam było L1800 i L2600 i CA tych dwóch dawało mi wyniki ponad 160 Mbit.
Pewnie nic się nie zmieniło.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2016, 07:36 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #884694  autor: f0ku5
 29 sie 2016, 06:38
Ja się go nie tyle boję, co po prostu nie chce grzebać ;)
Lata z iphonami zrobiły swoje, chociaż przedtem dość długo siedziałem na Androidach. Ale kiedy to było...
 #884721  autor: sindikat
 29 sie 2016, 10:13
Będąc na urlopie w okolicy działania Kolegi @Flash999 udało mi się zrobić takie zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Jest to stacja N! w miejscowości Gruszki, gm. Płaska, pow. augustowski, woj. podlaskie.

Pierwsza rzecz jaka mnie nurtuje to pionowa antena na odskoczni po lewej stronie kratownicy na jej 3/4 wysokości. Do kogo może należeć? Na jakie pasmo może być?

I rzecz druga, w tamtej okolicy spotykana. Anteny zawieszone pod kątem jakby skierowane w dół. Wcześniej czegoś takiego nie obserwowałem. Typ anteny tego wymaga? Czy może ukształtowanie terenu? Czy też jakiś inny powód takiego rozwieszania?
 #884729  autor: tomi81
 29 sie 2016, 11:17
Na zdjęciach widać już zamontowane anteny pod LTE800 (w ostatnim wykazie UKE pojawiło się także pozwolenie na to pasmo). Nie wiem czy dobrze widzę, ale wygląda jakby były tam po 2 RRU na daną antenę pod LTE800.... Te duże anteny poniżej wycelowane w dół są od CDMA450.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2016, 19:18 przez tomi81, łącznie zmieniany 1 raz.
 #884735  autor: habish
 29 sie 2016, 11:39
sindikat pisze:Pierwsza rzecz jaka mnie nurtuje to pionowa antena na odskoczni po lewej stronie kratownicy na jej 3/4 wysokości. Do kogo może należeć? Na jakie pasmo może być?
Antena dookólna, zazwyczaj GSM900.
 #884739  autor: bed
 29 sie 2016, 11:55
W N! w ogóle się takie stosuje? Poza przypadkami stacji archaicznych jak podawana przeze mnie ostatnio w Ojcowie? Zresztą nie do końca to byłoby sensowne skoro są niby anteny pod 800, a one powinny obsługiwać też 900 MHz.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #884741  autor: habish
 29 sie 2016, 12:04
To że wisi, wcale nie musi oznaczać że jeszcze działa, na masztach wisi bardzo dużo "złomu".
Niedawno widziałem Orange posprzątał swoje stare radiolinie Nera STM-1 na stacji pod Czempiniem, Plus posprzątał je na stacji na kominie w Mosinie, ale np. na stacji w Popowie Wonieskim ciągle wiszą, mimo że od dawna są wyłączone. Na stacji w Plusa w Boszkowie także wisi jeszcze jedna antena doogólna GSM900 mimo że na stacji jest pełen komplet pasm.
  • Strona 511 z 1158
  • 1
  • 509
  • 510
  • 511
  • 512
  • 513
  • 1158
  • 1
  • 509
  • 510
  • 511
  • 512
  • 513
  • 1158