DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 34 z 39
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 39
 #867888  autor: Halset
 25 maja 2016, 23:53
Yey pisze:
kozien70 pisze:ta cała gadka Playa o ryzyku prawnym bloku E jest zwykłym sraniem w banię obliczonym na ugranie jeszcze czegoś.
Oczywiście, Ty zwykle, gdy płacisz za coś około 1,5 miliarda złotych, nie swojej - tylko powierzonej przez inwestorów kasy jesteś odważniejszy :-)
Spokojnie zapewniasz tylko inwestorów, że w zasadzie ryzyko jest tylko teoretycznie, a ewentualne procesy w takich sprawach i tak ciągną się latami. A jeden Zygmunt to taki proces przegrał a i tak mu nic nie zabrali :mrgreen:
A inwestorzy i firmy audytorskie oczywiście rozumieją sytuację i kiwają z aprobatą głowami.
A to ciekawe.
Dlaczego zatem Play wycofał rezerwację na blok A? Woli blok E czyli po NN niż blok A?
Prawda jest taka, że P4 chce ugrać jak najwięcej. Zanim powstała aukcja, P4 najbardziej krzyczał (odsyłam do felietonu Witka) A dlaczego krzyczał? Bo mści się budowanie sieci jaką prezentuje od lat P4.
Dwa. Gdy Solorz wyskoczył z pomysłem i najmocniej napierał na wspólne LTE dla wszystkich, P4 pierwszy zaakceptował ten pomysł. Dlaczego? Bo małym kosztem (na zasadzie roamingu) miałby pokrycie na LTE800. A dlaczego Solorz? Bo nie musiałby wykładać kasy, miałby LTE800 za grosze i nadal techniczną przewagę nad konkurencją w LTE (głównie o ilość pasm).

Play chce ugrać jak najwięcej, bo ma najgorszą sytuację. Dla nich najwygodniejsze jest przytulenie się do Plusa lub TM i zrobienie wspólnego LTE. Albo chociaż - skorzystać ze stacji bazowych konkurencji aby koszty miał zdecydowanie niższe. O to chodzi w tym całym zamieszaniu z ich strony.
Wypowiedź P4
"– Bylibyśmy bardzo rozczarowani, gdyby ostateczne decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej o alokacji pasma 800 MHz nie uwzględniła naszych postulatów, pod względem technicznym nie będzie to jednak miało wpływu na rozwój sieci i kształt usług LTE – mówił Jorgen Bang-Jensen."
I dane odnośnie LTE
Play przyznaje się wprawdzie do przeszło 80-proc. zasięgu sieci LTE, w tym 40-proc. zasięgu (600 lokalizacji) LTE z agregacją częstotliwości.

Swoją drogą - TM dał ciała i mógł się przyłożyć do tego jak Orange. Ale jak Orange w LTE1800 dał tyłka, tak w LTE800 Niemcy.
Z drugiej strony - w najgorszej sytuacji - TM może kupić LTE800, trochę technicznie się pomęczyć z problemem nie sąsiadujących pasm a z czasem z pojawieniem się sprzętu - to zagregować. Tylko po co?

Play znowu zwiększył swój dług
"Zadłużenie netto Playa wyniosło na koniec I kwartału 1,118 mld euro (4,953 mld zł)."
W wynikach finansowych za rok 2015 podawał ok 900mld euro długu.
Wszystkie cytaty ze źródła
http://www.telko.in/play-wchodzi-w-faze-stabilizacji
PawlusG pisze: Czemu tak Cię boli to 20 MHz?
Dlatego, że będzie realna konkurencja dla Polkomtela i tylko P4 zostanie na samym końcu?
Przecież przez różne fikcyjne firmy Polkomtel ma chyba o połowę więcej pasma 1800 od innych i jakoś nikt o tym nie krzyczy.
Tu masz odpowiedź ;)
kozien70 pisze: Ty prezentujesz postawę pazernego i zawziętego chłopa myślącego w myśl zasady: "aaa, dopieprzę ile się da tym bogatym bucom z zagranicy, niech mają za swoje, stać ich! A jak się nie podoba to won! Mogli nie brać!"
Ja mam podejście całkowicie inne. Nie interesuje mnie dowalanie operatorom tak dla zasady, żeby dowalić. Nie kieruję się emocjami i nienawiścią do tego czy innego operatora. Chodzi mi tylko o to, by zarówno O jak i Tm jak najszybciej udostępniły swym użytkownikom LTE800, które będzie jak najlepszej jakości. A to zapewni tylko wariant O-O-Tm-Tm.
Nic więcej nie trzeba dodawać, poza - nie zawzięty chłop a Janusz internetu :P

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #867896  autor: zajadacz
 26 maja 2016, 00:47
Jestem w 100% pewien, ze T-Mobile nie kupi tych 5 MHz jeśli nie będą leżały obok 5 MHz, które już mają. Możliwe są 3 warianty:
1. Dostają 5 MHz po NetNet. Tego oczywiście nie biorą. Wtedy budują wspólne 15 MHz LTE 800 z Orange.
2. Dostają ciągłe 10 MHz, ale oddzielone od Orange blokiem Play. Tutaj jest jakaś szansa, że to kupią, Koszt budowy sieci rośnie, więc ciągle nie ma pewności, że to kupią (jak dla mnie szanse 30-40%). Co więcej mają zamkniętą drogę do wspólnych 20 MHz, do których na pewno będą dążyć przy każdej nadarzającej się okazji.
3. Dostają 10 MHz leżące obok Orange. To oczywiście biorą i docelowo będą dążyć do zrobienia z tego jednego bloku z Orange przez różne zakulisowe operacje (za jakiś czas władza może się zmienić i przepisy też, jak posmarują komu trzeba).

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #867898  autor: ja.michal
 26 maja 2016, 02:20
Kryniczanin pisze:UKE powinno ustawić tak opów, żeby nie było w przyszłości ciągłego bloku N na więcej niż 15mhz.

Zgodnie z warunkami aukcji.
W warunkach to jest, że nie mogą mieć bloku ciągłego większego niż 15 MHz w przypadku współpracy, a nie w umiejscowieniu.
Kryniczanin pisze:Wystarczy potrzeba dutków i UKE może chodzić na pasku opów. Tylko fizyczne oddzielenie daje większą gwarancję.
Przecież to jest umowne. :] Skoro się na "dudki" powołujesz to co za problem i w przepisach zmienić warunki maksymalnego bloku współpracy i dogadać się z drugim operatorem (w tym wypadku P4), aby zmienić rezerwację bloków? Da się, nawet Prezes UKE się wypowiadała przy okazji porządków w pasmach (wola operatorów).
Dokładnie tu jest różnica w podejściu. Ty już kombinujesz jak tutaj ułatwić, zmiejszyć koszt dla jednego podmiotu a może w przyszłości ominąć, zakombinować itd.
A bierzesz pod uwagę, że taka Sferia jednak nie przedłuży rezerwacji na 800 MHz i mógłby wziąć to Play? Przy opcji O-O-P-T-T-S, to Play strzeli sobie w stopę i wtedy nie sądzę, że T-Mobile będzie się bawić w zamianę bloków.
Halset pisze:Dlaczego zatem Play wycofał rezerwację na blok A?
Bo z tym blokiem jest problem jeśli chodzi o użytkowanie go przy granicy wschodniej. Orange, mając dwa bloki, jakoś sobie z tym poradzi (pewnie wytnie jeden blok w niektórych lokalizacjach), ale takie P4 nie ma z czego wycinać skoro ma jeden blok, a są obowiązki pokrycia.
Swoją drogą - TM dał ciała i mógł się przyłożyć do tego jak Orange. Ale jak Orange w LTE1800 dał tyłka, tak w LTE800 Niemcy.
Z drugiej strony - w najgorszej sytuacji - TM może kupić LTE800, trochę technicznie się pomęczyć z problemem nie sąsiadujących pasm a z czasem z pojawieniem się sprzętu - to zagregować. Tylko po co?
Aby na pewno? Może jednak szykuje się EE? W speedtestach są krzaki, ale to oczywiście może nie być żadnym wskaźnikiem, a jedynie przesunięcie puli IP.
 #867905  autor: Halset
 26 maja 2016, 08:34
ja.michal pisze: Bo z tym blokiem jest problem jeśli chodzi o użytkowanie go przy granicy wschodniej. Orange, mając dwa bloki, jakoś sobie z tym poradzi (pewnie wytnie jeden blok w niektórych lokalizacjach), ale takie P4 nie ma z czego wycinać skoro ma jeden blok, a są obowiązki pokrycia.
Nie zrozumiałeś co miałem na myśli.
Scenariusze, są trzy
1) O-O-TM-TM-P4
2)P4-O-O-TM-TM
3)O-O-P4-TM-TM

Pierwszy odpadł bo P4 bardziej się boi pierwszego bloku problematycznego ze ścianą wschodnią niż nagłaśniany przez P4 blok po NN z miną prawną. Dlaczego zatem nie wycofał jeszcze rezerwacji na blok E? Bo ta "mina" to moim zdaniem jedna wielka ściema. To jedynie karta przetargowa do ugrania jak najwięcej ze strony P4

@zajadacz - zgadzam się z Tobą we wszystkich punktach, Tylko jedna uwaga.
W scenariusz O-O-P4-TM-TM Play zostaje zamknięty w kanapce i zamyka mu współpracę z Plusem lub możliwość ewentualnego przejęcia po Sferii LTE800. W takim przypadku to "łatwy" kąsek dla TM w przyszłości.
Tylko znając Zębatego, on dla samej zasady nie sprzeda LTE800 w takim przypadku, gdy TM miałby szansę na LTE800 15Mhz. Będzie kisić Solorz zasoby ale na rynek to nie wróci.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #867927  autor: zajadacz
 26 maja 2016, 12:21
Co do bloku A, to nie chodzi o granicę wschodnią, a o możliwość zakłócania DVB-T tam, gdzie są wykorzystywane skrajne kanały , bezpośrednio sąsiadujące z tym blokiem. Dużo tego nie ma, ale w niektórych lokalizacjach może to być problematyczne.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #867936  autor: Yey
 26 maja 2016, 13:08
Zgadza się - jeśli chodzi o granicę wschodnią to w pasie szerokości od 15 (granica z Ukrainą i Białorusią) do 20 km (z Rosją) jest całkowity zakaz uruchamiania stacji LTE800, dla wszystkich bloków. Dalej jest jeszcze pas gdzie nadajniki mogą być ale z ograniczeniami mocy i ilości.
Najzabawniejsze, że są gminy wskazane w dokumentach aukcyjnych do obowiązkowego pokrycia sygnałem 800, które całkowicie leżą na terenie tego pasa, np. gmina Terespol! To tylko drobny "kwiatek" do jakości przygotowania tej aukcji.
Jeśli chodzi o blok A to ze względu na kolizję z DVB-T są ograniczenia w jego używaniu na obszarze ponad 300 gmin (np. Kołobrzeg i okolice, Żywiec, a cały wykaz jest w zał 3 do aukcji) - dlatego ten blok z założenia miał trafić do operatora który dostanie 2 bloki.
 #868033  autor: ja.michal
 26 maja 2016, 22:53
Zgadza się - jeśli chodzi o granicę wschodnią to w pasie szerokości od 15 (granica z Ukrainą i Białorusią) do 20 km (z Rosją) jest całkowity zakaz uruchamiania stacji LTE800, dla wszystkich bloków.
Skąd takie dystanse i dlaczego całe pasmo 800? Z tego co wiem problematyczny jest jedynie blok A.
Yey pisze:Najzabawniejsze, że są gminy wskazane w dokumentach aukcyjnych do obowiązkowego pokrycia sygnałem 800
Podniosło to Orange i wnioskują o zmianę warunków pokrycia, ale tylko dla bloku A.
 #868041  autor: Yey
 27 maja 2016, 01:20
ja.michal pisze: Skąd takie dystanse i dlaczego całe pasmo 800? Z tego co wiem problematyczny jest jedynie blok A.
Z porozumień zawartych z innymi krajami.
Porozumienia te można znaleźć min. w załącznikach do decyzji rezerwacyjnych na poszczególne bloki (są dostępne w necie).
Nie będę zaśmiecał forum wszystkimi, ale dla przykładu, z porozumienia z Rosją:

"Porozumienie pomiędzy administracją łączności Rzeczypospolitej Polskiej oraz administracją łączności Federacji Rosyjskiej dotyczące wykorzystania zakresu częstotliwości 790-862 MHz przez systemy ziemskie, Warszawa, 26 sierpnia 2011 r..
(...)
2. Wykorzystanie częstotliwości
2.1 Rzeczpospolita Polska jest uprawniona do wykorzystywania zakresu częstotliwości 790-820 MHz bez koordynacji z Federacją Rosyjską, o ile spełnione są poniższe warunki:
2.1.1 W obszarze przygranicznym o długości geograficznej mniejszej lub równiej 20E15:
(...)
- stacje bazowe w służbie ruchomej lądowej są zlokalizowane w odległości nie mniejszej niż 20 km od granicy;
2.3.3 W obszarze przygranicznym o długości geograficznej większej 20E15:
(...)
- stacje bazowe w służbie ruchomej lądowej są zlokalizowane w odległości nie mniejszej niż 15 km od granicy;

To najwyraźniejsze ograniczenie, bo są jeszcze dodatkowe dotyczące mocy i gęstości lokalizowania stacji w pasie nawet do 100km od granicy.
Jak widać dotyczy to wszystkich bloków nawet tego Sferii (816-821 MHz). Podobne porozumienia są dla Białorusi i Ukrainy, choć tam warunki są prostsze.

W porozumieniu z Białorusią, poza nakazem lokalizacji stacji minimum 15 km od granicy jest też dziwny zapis, że "promień obszaru obsługi stacji bazowej nie może obejmować obszarów położonych w odległości mniejszej niż 7 km od granicy. Cały Terespol jest nie dalej niż 4 km od granicy, więc praktycznie nawet próby "pokrycia go" 800-setką ze stacji położonej ponad 15 km od granicy było by niezgodne z porozumieniem.
 #868412  autor: p2225
 30 maja 2016, 16:56
I gdzie to rozwiązanie sporu zapowiadane na dzisiaj przez Panią Prezes? Chyba że przesłała decyzję operatorom, a do publicznej informacji jeszcze nie.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #868418  autor: kozien70
 30 maja 2016, 17:33
Pies Szeryfowej zjadł pieczątkę i nie miała czego do papierów przystawić. Termin przesunięty do 15 czerwca. Ale jeszcze nie zdecydowała, którego roku.
 #868422  autor: p2225
 30 maja 2016, 17:43
Co ona myśli? Że wymyśli inny sposób na ustawienie bloków? Wszystko co można było wymyślić - wymyślono. Trzeba mieć tylko trochę jaj i zdecydować czy idzie po myśli T-mobile czy Play'a. Albo gra na zwłokę żeby znowu Plus miał dobre wyniki w testach jakości, bo jak pójdzie po myśli T-mobile to ilość stacji LTE800 zwiększy się dwukrotnie u obu partnerów oraz przepustowość u TM, a jak pójdzie po myśli Play'a to T-mobile może połączyć pasmo z Orange i mieć 112,5Mb/s co wpłynie pozytywnie prędkościowo na obu partnerów i będą mieli również dwukrotnie większą ilość stacji.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #868425  autor: kozien70
 30 maja 2016, 17:54
Z tym kolejnym przesunięciem terminu to oczywiście żartowałem ;-) Zakładam, że jutro pies pieczątkę wypluje i coś się pojawi w temacie. Optymistycznie zakładam, mimo wszystko ;-)
 #868441  autor: p2225
 30 maja 2016, 19:28
Albo decyzja jest już dzisiaj, a ogłoszenie jutro, dokumenty pewnie z 3 miesiące + jak T-Mobile jednak nie weźmie bloku to kolejne 2 lata na ponowne rozdanie bloku. :D

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #868443  autor: kozien70
 30 maja 2016, 19:37
Bierz pod uwagę fakt, że za niedługo koniec kadencji naszej Szeryfowej. Jeżeli miałoby dojść do wariantu z ponowną sprzedażą bloku E, to obecnie rządzący w międzyczasie posadzą w UKE kogoś nowego i załatwią temat w parę miesięcy.1-2mld piechotą nie chodzi :-)
 #868447  autor: Spacedust
 30 maja 2016, 20:12
p2225 pisze:Albo decyzja jest już dzisiaj, a ogłoszenie jutro, dokumenty pewnie z 3 miesiące + jak T-Mobile jednak nie weźmie bloku to kolejne 2 lata na ponowne rozdanie bloku. :D
Jak nie weźmie to o 700 MHz może pomarzyć ;)
 #868450  autor: kozien70
 30 maja 2016, 20:23
Myślę, że z tą 700tką to było zwykłe straszenie. Rząd potrzebuje pieniędzy, im drożej sprzeda 700ke tym lepiej. A sprzeda tym drożej, im więcej będzie potencjalnych chętnych z dużą ilością kasy, więc na pewno nie zablokowałby tak zasobnego kontrahenta jak T-mobile.
 #868456  autor: Halset
 30 maja 2016, 20:42
Spacedust pisze:
p2225 pisze:Albo decyzja jest już dzisiaj, a ogłoszenie jutro, dokumenty pewnie z 3 miesiące + jak T-Mobile jednak nie weźmie bloku to kolejne 2 lata na ponowne rozdanie bloku. :D
Jak nie weźmie to o 700 MHz może pomarzyć ;)
Zawsze może wziąć udział jako GTS ;)

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #868458  autor: kozien70
 30 maja 2016, 20:51
GTS to już nie GTS. Był rebrand, to już T-mobile.
  • Strona 34 z 39
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 39
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 39