DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 450 z 1158
  • 1
  • 448
  • 449
  • 450
  • 451
  • 452
  • 1158
 #868225  autor: tomi81
 28 maja 2016, 22:42
Dzisiejszy objazd woj.podlaskiego, zwłaszcza weryfikacji konfiguracji (jeszcze) osobnych stacji T i O w LTE800, zlokalizowanych w niedalekiej odległości od siebie utwierdziło mnie w przekonaniu, iż w niedalekiej przyszłości (niezależnie czy będzie to MORAN czy MOCN choć pomimo większych kosztów stawiam na MORAN w wykonaniu TMobile) zostaną one uwspólnione. Jak tylko zostanie to opalone Grupa ZSZ ma się realnie czego bać (szykowanie trasy kolejowej 3miasto - Warszawa w LTE800 pod testy UKE niewiele to zmieni) - bez nowych inwestycji w lokalizacje będzie coraz większa lipa.
 #868263  autor: Mixiorek
 29 maja 2016, 12:40
Moje testy i wrażenia z kraju odnośnie LTE Orange.

Kilka testów z Jastarni, LTE 1800, zasięg około 3/5, odległości od nadajnika różne i różniaste. Pierwsze trzy test to przeciętne wyniki a ostatni to maksymalny osiągnięty DL.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Oby sieć tak samo chodziła w sezonie.

Kolejne testy to podróż po części Mazowsza i sprawdzanie LTE 800. Na tapecie miałem trzy stacje, które miały zyskać to pasmo do czerwca. Terminy Ssjdamian potwierdzają się. Jako miesiąc odpalenia stacji podaje miesiąc następujący po miesiącu odpalenia.

1. Stacja Lekarcice Stare, ID 0522:

Obrazek Obrazek Obrazek

2. Stacja Potworów, ID 3490:

Obrazek Obrazek Obrazek

3. Stacja Odrzywół, ID 3208:

Obrazek Obrazek Obrazek

Kilka spostrzeżeń.
1. Przy maksymalnych wartościach DL 73,7Mb/s i UL 25,5Mb/s (wzięte ze strony podanej przez Zjadacza w innym wątku) osiągane wyniki są na bardzo dobrym poziomie. Trzeba brać poprawkę na to, że testy robiłem blisko nadajników, około 200-500m, zasieg 4-5/5.
2. LTE 800 może jeszcze nie być mocno oblegane gdyż ilość terminali w sieci może nie być zbyt duża.
3. Stacje w Potworowie i Odrzywole są oddalone w linii prostej o około 10,5km. Terminal mimo to nie pozostał cały czas w LTE, było przejście przez 3G. Nie wiem z czego to wynika, LA jest to samo. No chyba, że ukształtowanie terenu aż tak bardzo tłumi sygnał. Moim zdaniem powinni nad tym popracować i zapewnić ciągłość pozostawania w LTE. Tym bardziej przy paśmie 800 i takiej odległości między stacjami...
4. Po ukazaniu się pozwolenia w wykazie UKE, Orange LTE 800 już działa lub zacznie działać do około miesiąca. Nie jest to reguła ale przekonałem się na kilkunastu stacjach, że to tak u nich wygląda.

Mam podobne przemyślenia i spostrzeżenia jak Tomi81. Siatka LTE 800MHz TMobile i Orange pasuje do siebie idealnie. Lokalizacje w zasadzie się nie dublują (południowe Mazowsze).

Bonusowy test w środku pięknej równiny radomskiej, za tzw stodołą na środku pola ;) 3G 900MHz.

Obrazek

Niestety jest to obszar na granicy LA i jest ogromy problem z zasięgiem a transmisja danych to mocno losowa rzecz. A już "wewnątrz" jest dramat.
Kolejny "minus" to obecność LTE 1800 na najbliższej stacji, które "kończy się" po około 2,5-3km na ścianie lasu. Dopóki nie odpalą tam 800 to nie ma o czym mówić, a to raczej prędko nie nastąpi (priorytet 800 dla obszarów bez LTE) choć moim zdaniem prędzej czy później powinni dać niższe pasmo i w tej lokalizacji. LTE 800 jest niby obecne na stacji oddalonej o 7km ale ukształtowanie terenu powoduje, że prędzej doleci sygnał ze stacji oddalonej o... 16,5km :(
Sytuację poprawiłaby nowa stacja w odpowiedniej lokalizacji ale szczerze powiedziawszy na nią nie liczę ze względu na małą ilość klientów, która jest na tych kilku km kwadratowych.

Przy okazji nie wiem czy odnotowaliście wpis Orange o LTE-A:
http://blog.orange.pl/korporacyjny/entr ... -w-orange/

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #868269  autor: kozien70
 29 maja 2016, 13:32
owsiaklg pisze:Dzis od godziny 7 nie moge z TM wykonywac polaczen do Plusa ,smsy tez nie do chodza,ale Plus moze do mnie sie dodzwonic,ja moge na inne sieci ok jakas awaria ?
W Warszawie działa OK, sprawdzane ok 12:00. Zapewne awaria w Twojej lokalizacji. Głupiego pytania pt. "czy wykonywałeś restart telefonu" nie będę zadawał :mrgreen:
Mixiorek pisze: Stacje w Potworowie i Odrzywole są oddalone w linii prostej o około 10,5km. Terminal mimo to nie pozostał cały czas w LTE, było przejście przez 3G. Nie wiem z czego to wynika, LA jest to samo. No chyba, że ukształtowanie terenu aż tak bardzo tłumi sygnał. Moim zdaniem powinni nad tym popracować i zapewnić ciągłość pozostawania w LTE. Tym bardziej przy paśmie 800 i takiej odległości między stacjami...
Myślę, że to kwestia optymalizacji. Zaraz po uruchomieniu stacje są niezoptymalizowane, często nie nadają z pełną docelową mocą itd. Podobne sytuacje były często i gęsto po uruchomieniu L1800 w miastach. Priorytet mają na uruchomienie sygnału L800, potem będzie dostrajanie.

Ja wobec odrobiny wolnego czasu przyjrzałem się U900 Orange na ścianie wschodniej - pisał o tym niedawno @Flash999. Faktycznie jest to nośna odpalona na częstotliwościach 900 należących tylko do Orange, z numeru nośnej (3087) wyliczyłem częstotliwość, oszacowałem szerokość bloku i wyszło mi, że pomarańczowi uruchomili to dokładnie w tym miejscu pasma, gdzie powinna być druga nośna U900 Networks! Wg informacji od @Flash999 logować się do tego U900 mogą tylko klienci Orange.
Pozostaje zagadką, czy T-mobile zostanie tam docelowo wpuszczone i czy uruchomiona zostanie tam również podstawowa nośna 3064 U900 Networks! Czy może T-mobile olało tam temat, a Orange nie mogąc się z nimi dogadać wkurzyło się i postanowiło uruchomić swoje U900 tylko dla siebie i temat pozostanie lokalny.
Pytanie w tym momencie, jak wygląda tam GSM900 pomarańczowych, bo skoro ze swojego bloku 6.8MHz 900ki wycięli 4.2MHz na U900, to zostało im jedynie 13 kanałów GSM900. Z drugiej strony na takich zadupiach (przepraszam urażonych :wink: ) 13 kanałów pewnie spokojnie wystarcza.

No i kolejne pytanie: czy uruchomienie U900 pomarańczowych na drugiej, własnej nośnej zostanie kiedyś wdrożone w całym kraju, czy pozostanie jedynie lokalną ciekawostką przy wschodniej granicy? Jeśli w całym to jednak musiałoby być dogadane z T-mobile na zasadzie drugiej nośnej U900 dla całego N! i przeróbki reszty GSM900 na MOCN (czyli wspólny G900 dla obydwu
operatorów), bo pozostając tylko z własnymi 13 kanałami GSM900 Orange chyba nie dałoby rady.
Można co prawda posiłkować się przerzucaniem nadmiaru ruchu na GSM1800, a sam ruch 2G ogólnie maleje, ale chyba jeszcze nie aż na tyle (?)

ERRATA: w reszcie kraju byłoby to nawet mniej, niż 13 kanałów (a dokładnie tylko 4) bo przecież część z tego jest jeszcze zajęta na U900 na nośnej 3064, wspólne z T-mobile. A więc uruchomienie przez orange własnego U900 w reszcie kraju musiałoby być powiązane z uwspólnieniem networksowego GSM900 w trybie MOCN (jak dzisiejsze L1800). Inaczej Orange straciłby praktycznie GSM900.
 #868303  autor: p2225
 29 maja 2016, 19:01
Albo coś Orange pokombinowało znowu z mocą U900 albo z konfiguracją, bo od tygodnia częściej siedzę w 2G w miejscach gdzie jest słabe 3G. Dzisiaj również przejście z U2100 do U900 odbyło się poprzez 2G.

PS: pykło równo 600 stron tematu :P

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #868317  autor: kozien70
 29 maja 2016, 19:53
@p2225 - ja również zaobserwowałem zmniejszenie mocy U900 w mojej lokalizacji (Warszawa-Ursynów). Handover głosowy z U2100 przechodzi nadal przez U900, ale nieraz zdarza się, że po chwili bycia w U900 następuje zrzut do GSM1800 - w miejscach, gdzie wcześniej telefon bez problemu siedział w U900 do końca rozmowy.
Ewentualnie to nie kwestia mocy a zmiana konfiguracji skutkująca tym, że telefon mniej siedzi w U900. W każdym razie coś faktycznie się zmieniło.
 #868322  autor: pbbablin
 29 maja 2016, 21:21
Ja podobnie co nie którzy zmieniam karty i patrze na na zasięg. Jak wiadomo T-mobile jak i Orange nadają z tej samej stacji. Ale 6 km dalej z Obornik Wlkp ma lepszy zasięg Orange nawet w dom na LTE1800. Co mnie kiedyś zmyliło i myślałem ze ze to LTE800 z Parkowa. PLAY ma podobny zasię. Teraz niby były też modernizacje w NetWorkS! przy okazji zmiany aneten w Play.
 #868335  autor: ja.michal
 29 maja 2016, 23:32
No tak. ;) Brok, mazowieckie. Od niedawna komplet pozwoleń i już nawet technicy byli, sprzęt i nowe anteny powiesili. Czekam na LTE z tej stacji. Najlepiej LTE1800, ale LTE800 pięknie daje radę (co do zasady).
 #868424  autor: kozien70
 30 maja 2016, 17:51
W grudniu mija termin odnowienia dla tego pasma. Mimo wszystko nadal nie ma pewności, że Orange będzie chciało przedłużyć posiadanie 450ki, bo wszystko zależy od kwoty, jaką beknie UKE. Ale zakładając, że przedłużą, to na 100% wykonają refarming do LTE. CDMA to technologia schyłkowa, LTE da efektywniejsze wykorzystanie tej częstotliwości. Pytanie, do czego wykorzystaliby LTE450. Ja obstawiam M2M i ew. VoLTE (gdy pojawią się telefony z obsługą LTE450). Dla VoLTE jest to pasmo wręcz idealne, zapewniłoby doskonałe pokrycie terenu i dobry zasięg w głębi budynków. Mogliby się chwalić usługami głosowymi VoLTE/HD Voice nawet w przysłowiowym środku puszczy. Dla M2M pasmo idealne również ze względu na zasięg, no i M2M nie wymaga dużych przepustowości, więc 4.5MHz blok LTE spokojnie dałby radę. Nie zakładam wykorzystania tego pasma w taryfach stricte internetowych ze względu właśnie na wąski blok, tylko 4.5MHz i relatywnie małą przepustowość. Choć z drugiej strony U900 jest na jeszcze mniejszym bloku, na dodatek dla dwóch sieci, a taryfy internetowe jednak mają tam dostęp... A L800 w Play czy u ZSZ to też podobny blok i wszystkich tam wpuszczają, nie tylko taryfy głosowe... Więc kto wie?

Niezależnie od wszystkiego, nie spodziewałbym się uruchomienia LTE450 wcześniej, niż za kilka lat. Obecnie mają dużo zasobów 800ki do wykorzystania/uruchomienia i to ich priorytet. A urządzeń obsługujących LTE450 wciąż jak na lekarstwo.
 #868439  autor: Mixiorek
 30 maja 2016, 19:11
Nowy prezes Orange PL:
"JF Fallacher
‏@fallacher

The coverage of @Orange_Polska network is getting better with over 400 BTS poles operating on 800/2600 MHz frequencies won in #LTE auction."

https://twitter.com/fallacher/status/737186945823080448

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 450 z 1158
  • 1
  • 448
  • 449
  • 450
  • 451
  • 452
  • 1158
  • 1
  • 448
  • 449
  • 450
  • 451
  • 452
  • 1158