DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 33 z 39
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 39
 #867202  autor: cinkciarz
 21 maja 2016, 00:46
Wszyscy wieszają psy, że aukcja była źle przygotowana. A może tutaj właśnie ktoś bardzo dobrze wiedział co robi? I wykonał tak genialny majstersztyk, że w tym, jednym z biedniejszych krajów UE, wyciągnął dla budżetu kraju furę pieniędzy na którą inne rządy mogą tylko z zazdrością popatrzeć? Z punktu widzenia budżetu państwa liczą się tylko wpływy, duże wpływy. Patrząc z tej perspektywy, ktoś wykonał na prawdę dobrą robotę.
Naturalnie, za to wszystko ostatecznie zapłacimy my: konsumenci, abonenci, podatnicy.
 #867203  autor: PawlusG
 21 maja 2016, 00:53
Mało tego, wszystkie pieniądze wyciągnięte zostały od firm z zagranicznym kapitałem.

:)
 #867207  autor: Kryniczanin
 21 maja 2016, 07:19
Mało tego, wszystkie pieniądze wyciągnięte zostały od firm z zagranicznym kapitałem.
Spłacą niewolnicy między Odrą a Bugiem o to się nie martw. Wprowadzi się np. ceny z nju za połączenie z BOK. Już kiedyś przecież Era miała ceny na tym poziomie. Przypominam Heyah i bok 1pln za 1 min. Czas oczekiwania na konsultanta był płatny także.
 #867426  autor: Kryniczanin
 23 maja 2016, 05:50
Tak około 2030 roku.
 #867798  autor: kozien70
 25 maja 2016, 14:10
No to jak? Robimy zakłady? Będzie w poniedziałek lub wtorek decyzja o zakończeniu postępowania czy będzie kolejne przedłużenie terminu? :-D
 #867801  autor: goral2099
 25 maja 2016, 14:22
Ja stawiam, że już będzie. Jaka stawka? :)
 #867803  autor: Mixiorek
 25 maja 2016, 14:32
Nie, no. Chyba UKE pracuje w pocie czoła i w piątek 27.05 o 15:59 wyda decyzję :smt005

P.s.
Moim zdaniem przedłużą. Choć 2mld zł na 500+, 5000+, 50.000+ są szybciutko potrzebne więc sam nie wiem :mrgreen:

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #867824  autor: Halset
 25 maja 2016, 17:16
Zakład zakładem :P
A jaka decyzja? Play przesuną? TMobile kupi?

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #867832  autor: kozien70
 25 maja 2016, 18:13
goral2099 pisze:Ja stawiam, że już będzie. Jaka stawka? :)
Jeśli korzystasz z N! to szybsze pokrycie kraju 800ką, na dodatek lepszą jakościowo ;-) Jeśli nie korzystasz, to wynik w sumie Ci dynda :mrgreen:
Halset pisze:Zakład zakładem :P
A jaka decyzja? Play przesuną? TMobile kupi?
Moja opinia jest taka: jeśli nie UKE nie ułoży tego po bożemu, jak technika nakazuje czyli: O-O-Tm-Tm-P4 to będzie to wielki skandal i kolejna kompromitacja aukcji, tego urzędu i jego szefowej.

Układ O-O-P4-Tm-Tm powoduje, że O i Tm czyli operatorzy, których państwo najbardziej wydoiło w aukcji będą musieli wywalić jeszcze dodatkową kasę na kolejną rozbudowę sprzętu. Na dodatek wskutek intermodulacji ich LTE800 i tak będzie gorszej jakości. I to w imię czego? W imię focha P4, które pompując temat pt. prawne ryzyko bloku po NetNet chciało dla siebie coś ugrać. Ryzyko prawne? W naszych realiach prawno-sądowych to śmiech na sali. Jeżeli w ogóle jakieś ryzyko istnieje, to jaka jest realna szansa, że zostałoby przez NetNet skonsumowane w sądzie? Przez firmę wydmuszkę, której zaraz nie będzie? Żadne. A nawet jeśli hipotetycznie założymy, że NetNet nie zniknie i pójdzie w tej sprawie do sądu, to co z tego? Takie sprawy ciągną się u nas latami bez rozstrzygnięć. Że wspomnę tylko walkę T-m kontra ZSZ w sprawie przetargu na pasmo 1800. Tyle lat, ileś wyroków i co? Ktoś choć słowem pisnął o cofnięciu przydziału tego pasma? A g...no!
A nawet jeśli znów hipotetycznie wyobrazimy sobie, że za ileś lat zapada wyrok, że P4 nie powinno korzystać z bloku po NetNet, to znów spytam: i co z tego? Nikt im wtedy tego bloku, wykorzystywanego już przez ileś lat nie zabierze. Prędzej państwo zapłaci odszkodowanie NetNetowi lub przydzieli NetNetowi jako rekompensatę inny blok innej częstotliwości (jak zrobiło to ze Sferią i 850ką) niż zabierze blok E Playowi, bo naraziłoby się na kolejny proces o kolejne odszkodowanie tym razem ze strony P4.

Tak więc ta cała gadka Playa o ryzyku prawnym bloku E jest zwykłym sraniem w banię obliczonym na ugranie jeszcze czegoś. I jeżeli UKE jej ulegnie (ze strachu w gaciach szefowej UKE) i dowali tym samym po raz kolejny Oryndżowi i Timobajlowi to będzie to skandal.
 #867835  autor: Kryniczanin
 25 maja 2016, 18:29
Kozien

Warunki tej pseudoaukcji w tej części były jasne.

Nikt nie zmuszał T i O do udziału mogli bez problemu cały kraj na 1800 postawić.

UKE powinno ustawić tak opów, żeby nie było w przyszłości ciągłego bloku N na więcej niż 15mhz.

Zgodnie z warunkami aukcji.

Układ powinien być O-O-P-T-T-S

Tylko taki układ jest zgodny z warunkami aukcji i zabezpiecza rynek przed kombinowaniem w przyszłości. Jak T-Mobile chce 10mhz musi się zgodzić na to.

To, że N zapłaci kilka złotych więcej - Nikt ich nie zmuszał do zakupu. Powtarzam mogli cały kraj na 1800 postawić.
 #867837  autor: kozien70
 25 maja 2016, 19:07
Kryniczanin pisze: UKE powinno ustawić tak opów, żeby nie było w przyszłości ciągłego bloku N na więcej niż 15mhz.

Zgodnie z warunkami aukcji.
To zabezpieczają właśnie warunki przydziału pasma. Nie potrzeba tutaj żadnego sztucznego fizycznego rozdziału. Operatorzy bez zgody UKE nic w tej materii nie mogą zrobić (w sensie: zmajstrować bloku szerszego niż 15MHz), bo jest to wówczas równoznaczne z utratą praw do pasma.
Kryniczanin pisze: Układ powinien być O-O-P-T-T-S
We wcześniejszym akapicie pisałeś o bloku 15 MHz, a tutaj sam sobie zaprzeczasz.
Kryniczanin pisze: Tylko taki układ jest zgodny z warunkami aukcji i zabezpiecza rynek przed kombinowaniem w przyszłości.
Nieprawda, wręcz bzdura. Mieszasz sprawy. Fizyczny układ bloków nie ma nic do warunków aukcji. Bloki mogą być przydzielone dowolnie, jak kto chce, a blok nie większy, niż 15MHz zabezpieczają warunki przydziału i korzystania z pasma. Robisz większy blok = łamiesz zasady przydziału i tracisz pasmo. Takie są jasno określone zasady w dokumentacji.

Wytknę jeszcze kolejną ułomność Twojego "zabezpieczenia". Nazywa się ona agregacja. Twój sztuczny rozdział bloków i tak nie zablokowałby możliwości połączenia ich w przyszłości poprzez agregację. Dlatego blok max 15MHz został zapewniony warunkami przydziału.

Kryniczanin pisze: To, że N zapłaci kilka złotych więcej - Nikt ich nie zmuszał do zakupu. Powtarzam mogli cały kraj na 1800 postawić.
Widzisz i tu wyszła różnica między Twoim a moim podejściem. Ty prezentujesz postawę pazernego i zawziętego chłopa myślącego w myśl zasady: "aaa, dopieprzę ile się da tym bogatym bucom z zagranicy, niech mają za swoje, stać ich! A jak się nie podoba to won! Mogli nie brać!"
Ja mam podejście całkowicie inne. Nie interesuje mnie dowalanie operatorom tak dla zasady, żeby dowalić. Nie kieruję się emocjami i nienawiścią do tego czy innego operatora. Chodzi mi tylko o to, by zarówno O jak i Tm jak najszybciej udostępniły swym użytkownikom LTE800, które będzie jak najlepszej jakości. A to zapewni tylko wariant O-O-Tm-Tm.

Więc się nie dogadamy.
 #867848  autor: Kryniczanin
 25 maja 2016, 20:18
To zabezpieczają właśnie warunki przydziału pasma. Nie potrzeba tutaj żadnego sztucznego fizycznego rozdziału. Operatorzy bez zgody UKE nic w tej materii nie mogą zrobić (w sensie: zmajstrować bloku szerszego niż 15MHz), bo jest to wówczas równoznaczne z utratą praw do pasma.
Koncesje na GSM - zakaz roamingu krajowego rok 2000 Buzkowy rząd potrzebuje kasy - przypomnij sobie jak wtedy głośno rząd krzyczał o wykreśleniu tych zapisów. Wystarczy potrzeba dutków i UKE może chodzić na pasku opów. Tylko fizyczne oddzielenie daje większą gwarancję.
We wcześniejszym akapicie pisałeś o bloku 15 MHz, a tutaj sam sobie zaprzeczasz.

Przecież napisałem:
Jak T-Mobile chce 10mhz musi się zgodzić na to.
jak chce 5mhz to układ O-O-T-P-W-S jest optymalny.
Nieprawda, wręcz bzdura. Mieszasz sprawy. Fizyczny układ bloków nie ma nic do warunków aukcji. Bloki mogą być przydzielone dowolnie, jak kto chce, a blok nie większy, niż 15MHz zabezpieczają warunki przydziału i korzystania z pasma. Robisz większy blok = łamiesz zasady przydziału i tracisz pasmo. Takie są jasno określone zasady w dokumentacji.
Kolejny raz przypominam rok 2000 i U2100 Buzkowy rząd zapraszający chyba Movistar z tego co pamiętam. Pomysł zmian wcześniejszych koncesji po to by zadowolić budżet.
Wytknę jeszcze kolejną ułomność Twojego "zabezpieczenia". Nazywa się ona agregacja. Twój sztuczny rozdział bloków i tak nie zablokowałby możliwości połączenia ich w przyszłości poprzez agregację. Dlatego blok max 15MHz został zapewniony warunkami przydziału.
Za 10 lat możesz mieć rację, tyle czasu zajmie upowszechnienie agregacji w terminalach końcowych. Do tego czasu fizyczne rozdzielenie to dodatkowa gwarancja.
Widzisz i tu wyszła różnica między Twoim a moim podejściem. Ty prezentujesz postawę pazernego i zawziętego chłopa myślącego w myśl zasady: "aaa, dopieprzę ile się da tym bogatym bucom z zagranicy, niech mają za swoje, stać ich! A jak się nie podoba to won! Mogli nie brać!"
Ja mam podejście całkowicie inne. Nie interesuje mnie dowalanie operatorom tak dla zasady, żeby dowalić. Nie kieruję się emocjami i nienawiścią do tego czy innego operatora. Chodzi mi tylko o to, by zarówno O jak i Tm jak najszybciej udostępniły swym użytkownikom LTE800, które będzie jak najlepszej jakości. A to zapewni tylko wariant O-O-Tm-Tm.
Dokładnie tu jest różnica w podejściu. Ty już kombinujesz jak tutaj ułatwić, zmiejszyć koszt dla jednego podmiotu a może w przyszłości ominąć, zakombinować itd.

Ja wychodzę z założenia twarde prawo, ale prawo.

Warunki w tej części były jasne i regulator ma obowiązek zrobić wszystko by uniemożliwić korzystanie z 20mhz a jednym z dodatkowych zabezpieczeń na choć 10 lat jest własnie separacja.

Operatorzy nie mieli obowiązku startować w aukcji. jak się zdecydowali i opłacili nawet taki bubel powinni robić, budować a nie kombinować.

Tu nie chodzi, żeby komuś dokopać tu chodzi o jasne warunki gry. Jakby Play był w N z Orange to samo bym mówił.

Tak samo Solorz już dawno nie powinien mieć 2600 Aero 2. 24 godziny po upływie terminu z warunków powinien być już bez tego pasma.

Wyobraź sobie przetarg za kilka lat na 700 N mówi damy 2x tyle co konkurencja pod warunkiem zmiany 15 na 20mhz w 800.

Który rząd tego nie wykorzysta?
 #867860  autor: zajadacz
 25 maja 2016, 21:08
kozien70 pisze:Zakłócenia intermodulacyjne trzeciego rzędu spowodowane wspólnym torem radiowym i antenowym zakłócają transmisję, powodują pogorszenie zasięgu.
Ciekawe, że te intermodulacje im nie przeszkadzają używać tego samego toru antenowego do UMTS 2100 i LTE 1800. I również nie przeszkadza im to puszczać UMTS 2100 w niektórych miejscach z osobnych RRU dla T-Mobile i Orange.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #867875  autor: Yey
 25 maja 2016, 22:25
kozien70 pisze:ta cała gadka Playa o ryzyku prawnym bloku E jest zwykłym sraniem w banię obliczonym na ugranie jeszcze czegoś.
Oczywiście, Ty zwykle, gdy płacisz za coś około 1,5 miliarda złotych, nie swojej - tylko powierzonej przez inwestorów kasy jesteś odważniejszy :-)
Spokojnie zapewniasz tylko inwestorów, że w zasadzie ryzyko jest tylko teoretycznie, a ewentualne procesy w takich sprawach i tak ciągną się latami. A jeden Zygmunt to taki proces przegrał a i tak mu nic nie zabrali :mrgreen:
A inwestorzy i firmy audytorskie oczywiście rozumieją sytuację i kiwają z aprobatą głowami.
 #867877  autor: PawlusG
 25 maja 2016, 22:35
Kryniczanin pisze:Warunki w tej części były jasne i regulator ma obowiązek zrobić wszystko by uniemożliwić korzystanie z 20mhz a jednym z dodatkowych zabezpieczeń na choć 10 lat jest własnie separacja.
Czemu tak Cię boli to 20 MHz?
Dlatego, że będzie realna konkurencja dla Polkomtela i tylko P4 zostanie na samym końcu?
Przecież przez różne fikcyjne firmy Polkomtel ma chyba o połowę więcej pasma 1800 od innych i jakoś nikt o tym nie krzyczy.

:)
  • Strona 33 z 39
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 39
  • 1
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 39