DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 13 z 39
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 39
 #850203  autor: marcinek243
 09 lut 2016, 12:12
kozien70 pisze:@marcinek243: W LTE pojemność, przepustowość jest zależna od szerokości bloku. Na bloku 5MHz uzyskasz max 37Mbit. Gdy masz dwa bloki 5MHz koło siebie, to je łączysz w jeden 10MHz i masz prędkość max 75 Mbit i więcej ludzi na tym upchniesz.
Prędkość prędkością ale bardziej mi chodziło czy jest możliwy scenariusz aby t-m rozbiło to na dwa bloki bez żadnego dogadania i odpalić je. Prędkość może i ta sama ale zawsze to większa pojemność na dwóch osobnych 5mhz niż jednej piątce czy się mylę?
 #850208  autor: zajadacz
 09 lut 2016, 12:52
@marcinek243: Nie mylisz się i można tak zrobić. Tylko, że sens tego jest mocno wątpliwy i marketingowo są mocno w d***, bo zapłacili 1 mld więcej niż Orange, a mogą reklamować prędkości o połowę mniejsze.

Zdjęcia stacji bazowych
Mapa stacji bazowych na podstawie UKE
 #850244  autor: goral2099
 09 lut 2016, 18:54
Dziś coś cicho wszyscy siedzą. Termin minął, a UKE żadnej informacji nie podało. W sumie ze względu na okoliczności i całe zamieszanie, nic dziwnego, że przesunęli termin. Mogli podać do wiadomości nowy, chyba że negocjacje są tak trudne i nie są w stanie...
 #850252  autor: zwariowany.kurczak
 09 lut 2016, 19:15
zajadacz pisze:@marcinek243: Nie mylisz się i można tak zrobić. Tylko, że sens tego jest mocno wątpliwy i marketingowo są mocno w d***, bo zapłacili 1 mld więcej niż Orange, a mogą reklamować prędkości o połowę mniejsze.
Prędkość prędkością, ciekawe jak by to się konfigurowało aby rozkładać ruch...
No i "kup pan nowe" bo VoLte, bo WiCall, bo LTE-A...
Sieć LTE musi zapewnić to co dziś HSPA+DC, wsparcie wsteczne... Modemy UMTS tak ładnie zawsze działają, z pełną prędkością :mrgreen:


goral2099 pisze:Dziś coś cicho wszyscy siedzą. Termin minął, a UKE żadnej informacji nie podało. W sumie ze względu na okoliczności i całe zamieszanie, nic dziwnego, że przesunęli termin. Mogli podać do wiadomości nowy, chyba że negocjacje są tak trudne i nie są w stanie...
Ale jakie trudne? T-Mobile masz rezerwację, tak/nie. Masz termin wpłaty tak/nie. Tak - masz. Nie- Play chcesz? Trudne...
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 19:17 przez zwariowany.kurczak, łącznie zmieniany 1 raz.
 #850255  autor: Halset
 09 lut 2016, 19:17
motov3 pisze:
1. Zasady dot. FMCG sa obecne w kazdej innej branzy. Wszystko bedzie sie roznic jedynie warunkami wejscia, ustalonych cen. Zasady wszedzie te same. Nie musze zmieniac branzy bo w swoim zyciu tych branz juz kilka mialem, a ze oceniam je od strony analitycznej - to od takich osob jak ja, PH-owcy dostaja wytyczne do jakich pulapow moga zejsc i dzialac. Wiec kula w plot - kolego. Popracuj pare lat dluzej, pozmieniaj branze to bedziemy mogli dywagowac.
Matko Boska ale Ty piszesz głupoty :smt005 :smt005
Nie wiem jaki z Ciebie PH ale chyba marny.
Dobry przedstawiciel sprzeda nawet g.ówno w papierku.
Ty znowu opierasz wszystko na cenie. A jeżeli produkt jest droższy od konkurencji leżysz chłopie.
Więc nie ucz sprzedawać jak nie masz o tym pojęcia.

Co do FMCG i samej sprzedaży - musisz odróżnić również sprzedaż hurtową i detaliczną
Inaczej się sprzedaje do sklepu czy hurtowni czyli dystrybutora a inaczej do detalisty - czyli klienta końcowego - Kowalskiego.

Załóżmy produkt FMCG - jogurt naturalny.
Na półce masz Zott, Danone, Maluta, Bakoma i jeszcze jakieś tam inne innej marki.
Na co zwraca Kowalski uwagę w tym przypadku
a) cena
b) smak
c) bardziej doświadczony patrzy na skład i zawartość rzeczy nienaturalnych - np konserwantów
d) konsystencja - jeden jest bardziej gęsty, inny bardziej "wodnisty"
e) przywiązanie do marki
f) i inne
I tutaj jeżeli Kowalski patrzy tylko na cenę - to Ty to sprzedaż. Bo masz widełki cenowe. ZNOWU opierasz wszystko na CENIE.
Ale Kowalski, który chce dany produkt bo jest do niego przekonany i kupuje od lat, bo odpowiada mu smak, bo konsystencja jest taka jaką chce, bo skład nie ma konserwantów - to g.ówno sprzedaż z tymi widełkami. Bo nie masz z czym podejść. I tutaj sie zaczynają schody.
Więc nie piernicz o sprzedaży
PH-owcy dostaja wytyczne do jakich pulapow moga zejsc i dzialac
LOL

Sprawa się również komplikuje jak sprzedajesz produkty innej branży. Np rekuperatory.
I klient któremu zależy na cenie - kupi każdy shit byle był tani.
A PH ma produkt markowy i musi klienta przekonać do produktu.
I tutaj trzeba wykorzystać to - dlaczego musi dopłacić. Są nimi - wydajność, spręż, jakość wykonania, miejsce produkcji (jak nie w Chinach to dodatkowy punkt), projekt instalacji, kompatybilność wszystkich elementów, hałas jaki generuje przepływające powietrze (tu wchodzi w rachubę rodzaj zastosowanego materiału), możliwość rozbudowy, serwis, gwarancja, części zamienne. Itd.
Kowalski to najtrudniejszy klient ale gdy jest świadomy klient. Sklep hurtownia patrzy tylko na walory CENOWE - w jakiej cenie to kupi i ile zyska (np gadżety) oraz na dobrej relacji na linii PH (czyli firma którą PH reprezentuje) a Sklep.
Widać masz pojęcie :D
Dostałbyś produkt, który nie jest najtańszy na rynku i te widełki byś sobie mógł wsadzić.

2. Podalem Krynice jako pierwszy z brzegu przyklad. Moglbym ci rowniez tydzien pisac ile problemow mialem z Orange czy Plus, bo TM-a szybko sie pozbylem. Kazda sroka swoj ogon chwali i tyle. Zaden argument.
Kolejne głupoty.
Proste jak budowa cepa. Ilość ludzi w Play a ilość zasobów i nadajników Play. Anteny i stacje bazowe nie są w gumy. Jak się przeciąża, wchodzi w rachubę punkt styku, który w takich przypadkach też ledwo dyszy.
Przejrzałem również ten test UKE w Trójmieście i były testy na głównych drogach. Na bocznych P4 dostałby baty. Przetestowane osobiście. Na głównych każda sieć chodzi w 3mieście dobrze. To właśnie przez te boczne wybrałem Tmobile a nie Orange, bo GSM jeszcze był i nie miał zrywanych połączeń. Plus - to przestarzały twór i sobie do dzisiaj pluje, że nie zmieniłem tej sieci co najmnie 3-4 lata wcześniej. Ale na błedach człowiek się uczy i to najlepiej - zawsze na swoich.
3.W 3City bywam, wakacyjnie powiedzmy. Jak i na calym wybrzezu (Zjezdzilem cale). Nie zauwazylem aby sie ktos do mnie nie mogl dodzwonic, czy zebym ja gdzies nie mogl zadzwonic.
A ja mieszkam. Większe skupisko ludzi i Play pierwszy zdycha. Nie da się oszukać fizyki. Ilość stacji i zasobów do ilości ludzi robi swoje.
Więc nie fantazjuj albo przestań oszukiwać nie tylko siebie ale również innych.
W takich sytuacjach nie możesz się do znajomych w P4 nawet dodzwonić bo są po prostu niedostępni.
5. Moj przyklad jest z kosmosu ? Nie, to kolego rzeczywistosc. Zobacz jaki jest udzial ABO ze smartfonem vs ABO bez sprzetu. WIec nie rozumiem czego ty nie rozumiesz w tym aspekcie.
No jaki jest?
Nadal większość ludzi bierze abo ze słuchawką. Na telepolis nie siedzi 100% Polaków.
6. Jak klient na zadupiu (mieszka i pracuje) nie sprawdza jaki nadajnik ma najblizej zeby pod siebie usluge ustawic - to nie mam pytan. To oczywiste ze nie bede bral na sile Play, jesli w mojej okolicy sa nadajniki TM, Plusa czy Orange, a PLAY w sasiednim miescie. To chyba jest LOGICZNE.
Nie każdy siedzi na telepolis i nie każdy się na wszystkim zna.
Ty się znasz na wszystkim?
Kowalski może być astronomem i latać na księżyc i być w tym specjalistą w tej dziedzinie ale nie oznacza, że musi się znać na telekomunikacji.
A poza tym reklama - zasięg 4 sieci i klakierzy na internecie w każdym temacie na każdym portalu- że Play działa wszędzie.
7. Co do kredytu na chalupe :-) . Widzisz to jest ta racjonalizacja. Jeden woli wziac kredyt na 30 lat, placic czastkowo - i zaplacic z odsetkami drugie tyle do banku, a inny woli pare lat sie poszczypac z wydatkami, odlozyc i kupic za gotowke i miec spokoj, a do tego zawsze w zanadrzu baza finansowa w postaci nieruchomosci.
Tak, to odkładaj 350tys na mieszkanie w Trójmieście w stanie deweloperskim łącznie z generalnym remontem i wyposażeniem. I to są ceny mieszkań do 50m2.
Widzisz, ja odłożyłem na wkład własny 20% (zależało mi na niskiej marży, bo na WIBOR nie mam wpływu) i na generalny remont. Na resztę musiałem wziąć kredyt.
Oczywiście są tacy co też kupili mieszkanie za gotówkę ale w większości przypadków (jak się ich pociągnie za język albo pogada przy wspólnym 0.7 lub litrze) - to albo starzy odkładali całe życie a ta osoba tylko ze swoich oszczędności dołożyła - albo miała inną nieruchomość (w spadku, od starych) i zamieniła jedno na drugie.
Nie każdy jest dzieckiem biznesmena.
A tak na koniec powiem wam wszystkim - ze straszne dziwactwo w PL sie dzieje. Na Zachodzie ludzie maja w glebokim powazaniu z czyich uslug korzystaja- byleby bylo OK. Nie wiaza sie z jakas firma w sensie mentalnym
.
Kolejna bzdura. Zachód zaczyna patrzeć w końcu na jakość bo ma dość tego chłamu, który ich zalewa.
W Polsce może w końcu też zrozumieją. Jest już powolna tendencja, w której Polak woli jakość ale jeszcze tak mała, że niezauważalna.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 19:56 przez Halset, łącznie zmieniany 2 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850256  autor: Halset
 09 lut 2016, 19:25
zajadacz pisze:@Halset: Tylko, że ja uważam, że T-Mobile ma teraz dopieszczoną sieć właśnie dzięki N!, bo N! na nich to wymusiło. No i nauczyli się od Orange jak optymalizować poprawnie sieć (to właśnie N! robi optymalizację dla obu operatorów). Bez N! dalej byłaby tragedia. A co do zasięgu to są miejsca, gdzie zyskał Orange, a są miejsca gdzie T-Mobile. Na zachodzie Polski rozkłada się to mniej więcej po połowie.
Nie twierdzę, że nie masz racji.
Jak sobie poczytasz moje posty z przed roku to byś zauważył, że nie chciałem iść do TM z Plusa, którego miałem ponad 10 lat.
Chciałem iść do Orange, bo N! niby to samo. Jak się okazało, nie to samo.
W każdym razie w tamtym czasie zaczerpnąłem wiedzy od znajomych z branży, sam przetestowałem i Orange wypadł słabo na tle TMobile. Wiele miejsc, gdzie TM jeszcze miał 1-2kreski GSM, Orange już w eterze nie było. I mało tego - w Orange wieczne DROPY. Dowiedziałem się, że Orange szło po najmniejszej linii oporu. Stąd "Tmobile jest bardziej dopieszczone"
Ale od pół roku, doszły do mnie słuchy, że Orange zaczęło się przykładać do swojej sieci i gonić TMobile. Nadal uważam, że im jeszcze trochę brakuje ale działanie sieci rok temu a teraz - jeśli chodzi o Orange - to niebo i ziemia. TM osiągnął jakiś poziom, z którego już ciężko mocno się poprawić a Orange do tego poziomu się zbliża a w pewnych miejscach i przypadkach - nawet osiągnęło.
Za rok pomyślę nad nimi, bo jeżeli nie będzie różnicy jakościowej - to w jakim celu przepłacać? Tym bardziej, że w Orange jest szersza oferta.
Już dzisiaj widzę (co pisałem kilka dni temu), że Orange u mnie w chacie ma poziom TMobile jeśli chodzi o jakość rozmów i jakość połączeń. A wcześniej tylko Plus od Orange chodził gorzej.
Nie jestem również przywiązany do jednej sieci. Ponad 10 lat temu miałem POP - mój pierwszy nr od 1997r, potem od 2002 Plus, a teraz TM.
Dzisiaj jestem z Tmobile bardzo zadowolony. Za rok wezmę kartę Orange i jak będzie działać jak TM lub lepiej - to zakończę współpracę z TM. Proste jak budowa cepa.
A że poruszam się po Polsce Play nie wchodzi w rachubę, póki nie będzie miał swojej ogólnopolskiej sieci.

Identycznie z bankiem. Napisałem, że wolę mBąk, bo system transakcyjny, który używam na co dzień ma wiele więcej możliwości. Ale to nie znaczy, że jak ING skończy wdrażać swój nowy system, że nie zmienię zdania. Dzisiaj jest wersja beta, która nie ma połowy funkcji, które mają być dopiero włączone. Na dzień dzisiejszy zapowiada się ciekawie, idą w dobrym kierunku ale efekt końcowy będzie można dopiero ocenić na koniec roku, gdy włączą 100% oficjalny nowy system. I wtedy mBąka będę mógł pożegnać, ponieważ system transakcyjny mnie jeszcze u nich trzyma. BOK to największa pała w ocenie szkolnej. Ale na necie - i w rankingach - BOK MBanku wygrywa, ponieważ klakierzy głosują, jak również sam bank zachęca gadżetami za oddany głos.
Łyknie łyknie, przecież widać już teraz że i UKE i Play idą mu na ręke jak mogą. Wcześniej też myślałem że to gra Playa żeby zgarnąc blok za 300ml, ale gdyby Playowi zależało na 10MHz nie wysunąłby sam propozycji z dzierżawą.
Każdemu na tym zależy. TM chce kupić, Play chce jak najwięcej ugrać bo jest w lepszej sytuacji jak TMobile. I koło się zamyka.
Ha ha. Mercedesa :mrgreen: Wczoraj Ferrari, dzisiaj Mercedes. Może jeszcze Hamilton pracuje przy montażu LTE 800 :mrgreen:
KIA z silnikiem Ferrari - nie ma takiej opcji i nie będzie. Granice też są
Natomiast - jakbyś nie wiedział - swego czasu KIA kupowała klekoty od Mercedesa.
Może raczej Blondyna a nie Lewis :mrgreen:
A w sumie bym wolał aby na maszt wchodziła Nicole :lol:
Bo miałeś inną umowę z T w momencie aktywacji. Inaczej zwyczajnie wciskasz kit.
Podaję Ci jak mam.
A co do roamingu - kiedyś w Orange też musiałeś mieć z 3 miesiące abo, żeby włączyć roaming.
Dzisiaj nie wiem jak jest, więc się nie wypowiadam.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 20:28 przez Halset, łącznie zmieniany 5 razy.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850257  autor: zwariowany.kurczak
 09 lut 2016, 19:26
Halset pisze:
motov3 pisze: ...
A tak na koniec powiem wam wszystkim - ze straszne dziwactwo w PL sie dzieje. Na Zachodzie ludzie maja w glebokim powazaniu z czyich uslug korzystaja- byleby bylo OK. Nie wiaza sie z jakas firma w sensie mentalnym
.
Kolejna bzdura. Zachód zaczyna patrzeć w końcu na jakość bo ma dość tego chłamu, który ich zalewa.
W Polsce może w końcu też zrozumieją. Jest już powolna tendencja, w której Polak woli jakość ale jeszcze tak mała, że niezauważalna.
Akurat usługi telekomunikacyjne są na wyrównanym poziomie, jakości i ceny. Jeśli ktoś się interesuje, to sobie dopasuje "bo u mnie na światełkach BTSy".
Aktualnie różnica poniżej 10zł dla takiego samego kompletu usług. Więc wkraczamy w bonusy i pocztę pantoflową... długość umowy, opinia znajomych, niezawodność, obsługa, kompetencja, brak awarii...
 #850261  autor: Halset
 09 lut 2016, 19:40
Ogólnie o usługach napisałem a nie tylko telekomunikacyjnych.
Poczta pantoflowa u Nas jest już od lat - to dzięki niej Play zdobył tylu klientów. Tylko zazwyczaj kończy się to słowami "Ty a po co przepłacasz. Ja po latach od tych złodziei przeszedłem do Play i płacę zdecydowanie mniej"
Dzisiaj raczej klienci ruszą szturmem z Play gdzie indziej - jak ktoś zacznie wojnę cenową i będzie dużo tańszy (nie mówię o wynalazkach typu Virgin) - co najmniej 10-15zł na abonamencie - albo Play pogorszy się znacznie jakościowo. I to raczej na najbliższe lata sieci fioletowej nie grozi.

Pocztą pantoflową również Samsung zdobył polski rynek.
Jest tak zachwalany przez naganiaczy na internecie, że ich produkty są lepsze, niż sam producent nawet w projekcie założył.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 20:55 przez Halset, łącznie zmieniany 1 raz.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850262  autor: goral2099
 09 lut 2016, 19:41
zwariowany.kurczak pisze:Ale jakie trudne? T-Mobile masz rezerwację, tak/nie. Masz termin wpłaty tak/nie. Tak - masz. Nie- Play chcesz? Trudne...
Noooo...z tym że nie do końca :)

T-Mobile masz rezerwację, tak - ale...[Play, zamień się blokami,tak - ale...(przeniesienie własności po wyjaśnieniu prawnych wątpliwości, na razie dzierżawa/nie)/nie]/nie. Masz termin wpłaty tak/nie. Tak - masz. Nie- Play chcesz?
Play chcesz, ale zapłacisz państwu 2mld, zamiast 400mln? tak/nie. Tak - masz. Nie - Polkomtel chcesz?
Polkomtel chcesz, ale zapłacisz państwu 2mld, zamiast 400mln? tak/nie. Tak - masz. Nie - rozpisujemy nową aukcje/przetarg i nie mamy 2mld.

Pozdro. :)
 #850269  autor: lzur
 09 lut 2016, 20:15
silvercrest pisze:@michcio123 https://www.uke.gov.pl/aukcja-na-rezerw ... -ghz-14797
Na dole strony są załączniki.
Zrobiłem mapę punktów pomiarowych do LTE w formie pliku Google Earth. Do pobrania na http://www.btsmap.one.pl/uke/inne/UKE_LTE.kmz
 #850270  autor: p2225
 09 lut 2016, 20:23
Super to jest :D

A jak to jest z wypełnianiem wymogów pokryciowych? Czy w danym miejscu musi być LTE800 czy w zamian może to być LTE1800? Zwłaszcza dotyczy to terenów przygranicznych...

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #850274  autor: artem66
 09 lut 2016, 20:57
Aż się wypowiem, bo takiej stronniczości i zakłamania faktów dawno tutaj nie widziałem. Odniosę się do poruszonego wielokrotnie wątku taniości-braku jakości w kontekście wojny T-mobile - Play.
Najsampierw chciałbym jednak wyrazić swoje ubolewanie, bo od zawsze wydawało mi się, że użytkownicy telepolis operują faktami i są jak najdalej od opierania się na stereotypach, a tutaj niestety coś takiego można zauważyć.

T-mobile nie jest drogi. Oferuje usługi abonamentowe o cenach zbliżonych (+- 10 zł) do konkurencji. W zestawieniu z Play wypada jednak na tym polu (cena) lepiej, co wie każdy, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się obecnymi ofertami tych dwóch telekomów.

Użytkownik motov3 napisał tutaj, cytuję:
motov3 pisze:Odpowiedz mi na jedno - kto wg ciebie - bardziej patrzy na cene.

A) Klient przychodzi do TM. Kupuje wypasiony pod niebiosa ABO za 150zl - No Limit, czesto po to - aby dostac droga sluchawke w taniej kasie (liczmy jakiegos Galaxy S6, iPhone6s) itd. Dostaje go za 100-200-300zl.

B) Klient przychodzi do PLAY. Dlugo negocjuje ABO bez telefonu. Dostaje pelny No Limit w okolicach 30zl miesiecznie (w koncu chce kupic uslugi a nie sprzet). Nastepnie kupuje z wolnego rynku iPhone6s czy Galaxy S6 - taniej o kilkaset zlotych niz oferta od Operatora, ale za gotowke.
Jest to manipulacja (dodać należy najmarniejsza z możliwych), bo porównujesz zupełnie różne usługi, na dodatek zakłamując rzeczywistość. Otóż no limit w Play zaczyna się od 49,99, nie 30. Klient - jak moja siostra, która przeszła z prepaid Plusa do T-mobile - dostała pełen no-limit + jakiś niewielki pakiet internetowy z AUTOMATU za 29,99 zł. - to ta oferta ze strony. Jako nowy klient dostajesz no-limit od Playa za 50 zł, od T-mobile za 30. To raz
Dwa - terminale
Nowy klient dostaje u jednego i drugie opa abo z pełnym no-limit usług głosowych za 80 zł. Fajnie. Tylko że taki S5neo w Playu jest za prawie 400 złotych, w T-mobile za 100. Podobnie P8, Z5 i cała masa innych modeli. Chcesz nowy sprzęt - taniej u T-mobile. Nie chcesz? To samo

Kuriozalne porównania i masa powielanych stereotypów jest na swój sposób zabawne (patrząc na profil tego forum). Byłyby do zaakceptowania, gdyby znalazło się to w odpowiednim dziale, np. Kabaret Zone, ale tak nie jest. Celowo operujecie kłamstwem, siejąc zamęt, tym samym umniejszacie forum, który traci przez to swoją wiarygodność. Szkoda. :(


Co do bloków, to Jarosław Kaczyński stanie na rzęsach, żeby to opchnąć za 2 mld, nawet kosztem ewentualnych procesów ze strony Polkomtela i P4. Procesy będą się ciągnęły latami, a ich finał dotknie już nową partię.
 #850277  autor: Halset
 09 lut 2016, 21:09
artem66 pisze: T-mobile nie jest drogi. Oferuje usługi abonamentowe o cenach zbliżonych (+- 10 zł) do konkurencji.
Otóż to
Napisałem stronę wcześniej
Gdy mam dopłacić do maks 15zł/mc do jakości - dopłacę. Ale więcej - no way. Granice rozsądku wydawania kasy też są.
I dlatego to jest opłacalne jeszcze.
Ale nie zgodzę się, że TMobile nie jest drogi. W stosunku do Orange jest droższy. W stosunku do Plusa - sam abo w TMobile jest wyższy ale słuchawka jest zdecydowanie tańsza w Plusie.
Natomiast Play może nie jest już najtańszy ale przy porównywalnych abonamentach daje najwięcej neta w GB albo już no limit (tylko 10GB ale zawsze i to z lejkiem 1Mb/s) A to w dobie neta mobilnego jest tym asem w rękawie sieci P4.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850278  autor: PawlusG
 09 lut 2016, 21:21
Nie bardzo wiem po co się tak spinacie, kto ma lepszy zasięg i jakość.
Wszystko zależy od rejonu, w którym się przebywa.
Jeżeli się pracuje na delegacjach, to oprócz telefonu służbowego w jedynej słusznej sieci, czasami trzeba mieć pre paida w innej.
Niestety prawda jest taka, że nie ma sieci idealnej i każda ma mniejsze lub większe dziury.
Ostatnio przebywałem w ciekawym miejscu, gdzie zasięg miał tylko Plus i Play.
Co ciekawe Plus miał LTE, UMTS i GSM, a Play UMTS.
Dla odmiany TM i Orange jeśli już udało się złapać zasięg, to najczęściej był to GSM.
Jak ktoś robi w delegacja, to naprawdę najlepszym wyjściem jest telefon Dual Sim i do tego nr służbowy + pre paid o najlepszym zasięgu danej sieci.
Współpracuje z wieloma firmami i w ostatnich kilku latach sporo z nich zrezygnowało z TM.
Sam pracuję w spółce córce sporego molocha, który wymienił ok. 4000 abonamentów TM na Plusa (w centrali i w spółkach).
Firma z którą obecnie współpracuje przeniosła się z kolei z TM do Orange.
Z tego co mi się udało zauważyć, to w Play telefony mają raczej małe firmy.
W przypadku molochów nie zawsze chodzi o cenę, ale także o elastyczne podejście do klienta.
Plus dał do firmy np. jakąś tam pulę pustych SIMów, karta się zepsuła, wycieczka do koordynatora, nowa karta, telefon do operatora i wszystko działa.
Czasem o zmianie decydują względy polityczne :)
Pewna spora firma z Wrocławia wygrała przetarg dla firmy ZSŻ, w trakcie realizacji kontraktu dostali dobrą ofertę od Plusa i cała firma przeniosła tam swoje nr.
Znając życie, to pewnie takich przykładów znajdzie się więcej.
Nawet my jako współpracownicy/pracownicy tego typu firm możemy dostać rabaty na prywatny abonament, jak ktoś z firmy porozmawia o tym z doradcą biznesowym.
Stąd właśnie w Plusie taka duża ilość klientów abonamentowych, wszyscy są kuszeni różnymi rabatami i przywilejami.
Ja niestety podchodzę do tego inaczej i nie mam ochoty podpisywać umowy na dwa lata, więc mam prywatny telefon w pre paidzie, a jak sieć przestaje mi odpowiadać, to po prostu ją zmienię.
Cenowo tak naprawdę cała W4 wychodzi bardzo podobnie, jeżeli ktoś wybiera opcję bez telefonu, to więcej do powiedzenia będzie chyba miała do powiedzenia sympatia do operatora, a nie ceny.
Ja wciąż się nie mogę doczekać, aż ktoś z W4 zacznie stosować w swojej głównej marce abonament na wzór nju, bez podpisywania cyrografu na ileś tam miesięcy.
Myślę, że to by przyciągnęło do nich więcej klientów, niż abo niższy o 1 zł niż u konkurencji.
Co do krajobrazu po NetNecie, to największym wygranym jest Orange, a największym przegranym TM.
Najwięcej za to namieszał ZSŻ i najbardziej dał w kość konkurencji.
Sferia już dzisiaj ma pasmo, jeżeli zechcą je przedłużyć, to zrobią to i tak niższym kosztem niż TM musiało wybulić za pojedynczą koncesję.
Zakładamy teraz, że TM bierze blok po NN i musi wybulić za wszystko razem 4 mld zł, co wtedy?
TM - koszty koncesji 4 mld, najszybciej malejąca baza klientów i przychody.
Orange - koncesja 3 mld, największa baza klientów, ale przychody zmalały.
Play - koncesja 1,5 mld, im LTE800 jest chyba najbardziej potrzebne, baza klientów już raczej nie będzie rosła, ale teraz pewnie z obecnych będą chcieli wycisnąć jak najwięcej.
Plus - w dniu dzisiejszym bez koncesji, ale z największymi zyskami w przeliczeniu na klienta, dodatkowo przedłużenie koncesji na LTE800 będzie ich kosztowało mniej niż TM, a nieco więcej niż Play.
Nadchodzą więc bardzo ciężkie czasy przez zarządem TM Polska i coś mi się wydaje, że zarząd ten może się często zmieniać.

:)
 #850283  autor: artem66
 09 lut 2016, 21:47
Jakiś produkt może być droższy od innego, ale to przecież wcale nie znaczy, że jest drogi. To subtelna różnica.
Ja natomiast odniosłem się tylko do poruszonego przez was zestawienia T-mobile - Play. I z tego pojedynku z tarczą wychodzi DT, bo:
a) tylko sim
Jest po prostu dużo taniej
b) terminal
To samo. Usługi głosowe są tak samo jak w Playu bez limitu. 10gb czy Tidal mogą być zachęta, ale wcale nie muszą, jeśli miałoby to kosztować 300 czy 400 zł więcej za terminal. Podobnie zresztą jak te gigabajty, zachętą ze strony TM może być Player czy nawigacja (Kiedyś mieli Navi, nie wiem co teraz, jeśli to samo, to również należy wziąć poprawkę, ile to kosztuje na miesiąc w normalnej sprzedaży). Nielimitowane usługi głosowe są najważniejsze; internet w dobie smartfonów jest, owszem, ważny nie mniej, ale różnica w gigabajtach między opami jest niewielka*

* Chcę zaznaczyć, że jestem daleki od wrzucania wszystkich do jednego wora. Sam mam znajomych, którzy wykorzystują dużo więcej niż 5 GB, i dla nich, faktycznie, oferta Playa może być atrakcyjniejsza. Do dyskusji jednak zostawiam, czy przeciętny użytkownik smartfona, nie traktujący telefonu jak przenośnego hotspota, potrzebuje tych 10 gb.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2016, 00:49 przez artem66, łącznie zmieniany 1 raz.
 #850287  autor: Halset
 09 lut 2016, 22:12
PawlusG pisze: Jeżeli się pracuje na delegacjach, to oprócz telefonu służbowego w jedynej słusznej sieci, czasami trzeba mieć pre paida w innej.
Nie popadajmy w paranoje.
Może też auto do miasta, auto na zakupy i auto na trasę. I jeszcze jakiś SUV bo pod Urzędem Miasta są wysokie krawężniki oraz Cabrio na lato
Wiele par natomiast stosuje dzisiaj takie podejście - facet w innej sieci kobieta w innej. Czasami nawet dwa konta mają aby w razie czego, gdy w jednym padnie system - mają jeszcze drugie
Niestety prawda jest taka, że nie ma sieci idealnej i każda ma mniejsze lub większe dziury.
O tym już pisaliśmy i kilka razy to podkreślałem.
Współpracuje z wieloma firmami i w ostatnich kilku latach sporo z nich zrezygnowało z TM.
Sam pracuję w spółce córce sporego molocha, który wymienił ok. 4000 abonamentów TM na Plusa (w centrali i w spółkach).
TM śpi od dłuższego czasu. Rozumiem, nie walczyć o klienta indywidualnego ale dużo olał również firm.
Duży na tym polu zyskał Orange.
Z tego co mi się udało zauważyć, to w Play telefony mają raczej małe firmy.
O tym też pisalismy :-)
W przypadku molochów nie zawsze chodzi o cenę, ale także o elastyczne podejście do klienta.
Plus dał do firmy np. jakąś tam pulę pustych SIMów, karta się zepsuła, wycieczka do koordynatora, nowa karta, telefon do operatora i wszystko działa.
Dokładnie. Jak i o usługi dodane. Na tym polu rządzi dzisiaj Plus i Orange.
O tym też pisaliśmy :-)
Czasem o zmianie decydują względy polityczne :)
Układy były są i będą, chyba, że ktoś się za to weźmie.
Ja wciąż się nie mogę doczekać, aż ktoś z W4 zacznie stosować w swojej głównej marce abonament na wzór nju, bez podpisywania cyrografu na ileś tam miesięcy.
A co Ci przeszkadza podpisać umowę w nju heyah itd? Bo nie ma nazwy prestiżowej odpowiednio Orange TMobile itd? Wstydzisz się wśród znajomych?
W3 mają, Plus nie ma.
Orange - koncesja 3 mld, największa baza klientów, ale przychody zmalały.
Dalej trwa przebudowa firmy i jeszcze trochę i przychody zaczną rosnąć. Na razie trzeba liczyć się ze spadkami, bo rekonstrukcja molochu jakim była TPSA trochę trwa i trwać będzie.
Sam Orange, jako stary Centertel ma się dobrze. Coś podobnie jak Sony - jedne działy są słabe (TPSA), inne ratują swoimi dobrymi wynikami (Centek)
Play - koncesja 1,5 mld, im LTE800 jest chyba najbardziej potrzebne, baza klientów już raczej nie będzie rosła, ale teraz pewnie z obecnych będą chcieli wycisnąć jak najwięcej.
Największym wygranym jest Orange, bo ma za 3mld więcej pasma, większą pojemność i zyska na marketingu
Plus - w dniu dzisiejszym bez koncesji, ale z największymi zyskami w przeliczeniu na klienta, dodatkowo przedłużenie koncesji na LTE800 będzie ich kosztowało mniej niż TM, a nieco więcej niż Play.
Spokojnie i za Solorza się wezmą. Ile można budować swoje Imperium na układach?
Nadchodzą więc bardzo ciężkie czasy przez zarządem TM Polska i coś mi się wydaje, że zarząd ten może się często zmieniać.
Wcześniej czy później - TMobile zniknie z rynku i ktoś jeszcze. Docelowo będą dwie sieci w Polsce.
artem66 pisze: Chcę zaznaczyć, że jestem daleki od wrzucania wszystkich do jednego wora. Sam mam znajomych, którzy wykorzystują dużo więcej niż 5 GB, i dla nich, faktycznie, oferta Playa może być atrakcyjniejsza. Do dyskusji jednak zostawiam, czy przeciętny użytkownik smartfona, nie traktujący telefonu jak przenośnego hotspota, potrzebuje tych 10 gb.
Żebyś się nie zdziwił. Użytkownicy Play zużywają najwięcej danych bo tam najwięcej siedzi młodych. Gdy Play da 50 GB będzie za mało. Jak doda 100GB - też będzie za mało. Itd
Oni sobie znajdą zajęcie aby wykorzystać nawet 1TB :-)

PS wczoraj wszedłem na profil na FB do TM. Cleo i reklama. Zapowiedź, że wyślij smsa na jakiś tam numer to na granie na czekanie będziesz miał/a piosenkę z reklamy Cleo.
I najwięcej komentarzy - dlaczego Cleo nie jest w Play, dlaczego Cleo reklamujesz tą złodziejską sieć, dlaczego tej piosenki nie ma w granie na czekanie w Play :D
A przy komentarzach - zdjęcia małolatów, góra 18 lat.

"Ważne są chwile, których jeszcze nie znamy"
 #850290  autor: motov3
 09 lut 2016, 22:24
Mialem nie pisac juz nic, ale ogrom glupoty tego co wypisuje HALSET - powoduje, ze nie moge zostawic tego bez komentarza.
Halset pisze:Nie wiem jaki z Ciebie PH ale chyba marny.
Dobry przedstawiciel sprzeda nawet g.ówno w papierku.
Ty znowu opierasz wszystko na cenie. A jeżeli produkt jest droższy od konkurencji leżysz chłopie.
Więc nie ucz sprzedawać jak nie masz o tym pojęcia.
Synku naucz sie czytac ze zrozumieniem. Zaden ze mnie PH - bo te lata mam juz dawno za soba. To sie nazywa sciezka kariery. Bo nie masz zbytnio pojecia o czym mowisz. Ciebie z tego co widze - moglbym co nieco nauczyc, ale nie za darmo. Kompletnie nie scalasz faktow, nie mowiac o logicznym mysleniu. Typowe. Dla twojego info w roznych segmentach handlowalem i najtanszy produkt mialem najczesciej w budzecie, wyzej - mialem wyzsze ceny niz konkurencyjne lub na tym samym poziomie. Ehh, dobre lata :mrgreen:
Halset pisze:Co do FMCG i samej sprzedaży - musisz odróżnić również sprzedaż hurtową i detaliczną. Inaczej się sprzedaje do sklepu czy hurtowni czyli dystrybutora a inaczej do detalisty - czyli klienta końcowego - Kowalskiego.
Ja pier......e. Czlowieku skad ty sie urwales ? Ty aby na pewno pracujesz w handlu ?
Kanal nowoczesny a tradycyjny powinienes napisac. Zreszta piszesz glupoty ze glowa mala. Osmieszyles sie mocno. Jesli operujesz w tradycyjnym hurtowym - to nie obslugujesz juz detalisty na terenie na ktorym obsluguje hurt, bo wtedy hurt od ciebie nie kupi. W koncu w hurcie kupuja sklepy detaliczne, wiec sprzedajac do detalu robilbys konkurencje swojemu partnerowi na regionie. Mozesz obslugiwac szereg hurtow - ale zeby moc obsluzyc bez konfliktu interesow detal - nalezy miec siec punktow wlasnych. A to kosztowne (pod wieloma wzgledami) i nie gwarantuje dobrej sprzedazy. No chyba ze chcesz obslugiwac sam detal bez sieci wlasnej, ale to ciezki, rozdrobniony i malo dochodowy - patrzac na skale kosztow - handel. Lepiej sprzedac duzo wiecej w tanszej cenie, ale dostarczajac do jednego miejsca, niz do wielu miejsc z niewiele wyzsza cena - za to z bardziej skomplikowana logistyka, a co za tym idzie - zwiekszonym kosztem (liczmy logistyke truckowa a nie jakas smieszna sprzedaz z Pandy).
Co innego w nowoczesnym. Ale i tutaj jest podzial pod hurt / detal. I zalezy co obslugujesz. Bo jesli hurt w nowoczesnym (ot chociazby wszystkie Carry roznego typu) to z kolei one stanowia konkurencje dla hurtu w tradycyjnym i kolo sie zamyka. Z kolei nowoczesny detaliczny rzadzi sie jeszcze innymi prawami, tzw polkowymi, gazetkowymi i budzetem dla kupca. Bzdury piszesz takie ze sie rzygac chce, bo naprawde niewiele firm jest w stanie sobie pozwolic na operowanie w kazdym z segmentow.
Halset pisze:Załóżmy produkt FMCG - jogurt naturalny...........
To jest najlepszy przyklad dla jakiegos PH niczym z Amway. Za cena zawsze idzie jakosc (nie wliczajac akcji promocyjnych). I nie tak Kowalski segmetuje. To nie sa zadne kryteria. Masz polke budzet, midla i premium. I jak wiadomo im wyzsza polka tym wyzsza cena. A osobiste preferencje Kowalskiego - od tego sa nowe wprowadzenia nowych produktow - zeby Kowalskiego przekonac. Jesli myslisz ze on nie kupic nic innego ponadto co kupuje od lat, to nie masz kompletnie ani wiedzy, ani przygotowania do handlu. O segmencie impulsowym juz nawet nie mowie bo szkoda ci tlumaczyc. Takie czlowieku glupoty wypisujesz. SKoncz pierniczyc bo im wiecej piszesz, tym wieksze bzdury.
Halset pisze:Widać masz pojęcie. Dostałbyś produkt, który nie jest najtańszy na rynku i te widełki byś sobie mógł wsadzić.
Otoz widzisz mam. Z przykroscia stwierdzam ze wieksze od ciebie, i z zalem patrze kogo oni przyjmuja dzisiaj do struktur handlowych. Inne strategie stosuje sie dla roznych segmentow. I dla twojej wiedzy - kazdy producent ma szeroka polke - czyli budzet, midla i premium. Pomijajac tanich producentow - tylko robiacych na potrzeby marki wlasnej duzych sieci.
Przykladowo (odejdzmy juz od FMCG bo to tylko czesc jakiegos mojego EXP a ty ciagle cos majaczysz) w Automotive. Kazdy producent (grupa producencka) ma swoje produkty budzetowe, sredniopolkowe i premium. Przykladowo ktos kto kupuje produkty Michelin od lat, nie kupi sobie Savy. Produkt nie musi byc najtanszy na rynku. Wazne w jakim segmencie i z kim sie rywalizuje. Bo jesli chcesz zestawic midla dla klienta co kupuje glownie z segmentu budzetowego - i oczekiwac zblizonej proporcji zakupowej - to powodzenia. Rece opadaja, chociaz mam nadzieje ze ty sobie tylko zartujesz z ta swoja niewiedza.
Halset pisze:Proste jak budowa cepa. Na bocznych Play dostalby baty
To co ty kolego, obslugujesz rodrobniony - rozsiany po wsiach detal czy jak ? Bo nie rozumiem. Sprzedajesz maszyny rolnicze ? :mrgreen:
Halset pisze:A ja mieszkam. Większe skupisko ludzi i Play pierwszy zdycha. Nie da się oszukać fizyki. Ilość stacji i zasobów do ilości ludzi robi swoje.
Więc nie fantazjuj albo przestań oszukiwać nie tylko siebie ale również innych.
W takich sytuacjach nie możesz się do znajomych w P4 nawet dodzwonić bo są po prostu niedostępni.
A ja kolego mieszkam na Slasku. Gdzie skupisko ludzi jest kilkukrotnie wieksze niz tam u ciebie w 3City. Infrastruktura jest owszem bardziej rozbudowana, ale mimo wszystko przy takiej populacji - nigdy nie zdarzylo mi sie aby Play zdechl. Wiec skoncz z tymi opowiesciami dziwnej tresci. Az sie wierzyc nie chce ze to co piszesz ma realnie miejsce, zwazywszy ze Play glownie od poczatku naciskal na miejska infrastrukture.
Halset pisze:Nie każdy siedzi na telepolis i nie każdy się na wszystkim zna.
Ty się znasz na wszystkim?
Oczywiscie ze sie nie znam na wszystkim. Nikt sie nie zna. Ale jesli zamierzam sobie wybrac OP-a mieszkajac na zadupiu, to nie interesuje mnie sluchawka tylko realna mozliwosc korzystania z uslug. I robie wszystko by sie dowiedziec - czy aby na pewno bede mial zasieg i mozliwosc z korzystania z uslug OP-a bez przeszkod. NIe trzeba byc astronauta zeby o tym wiedziec. Chyba kazdy czlowiek jest na tyle inteligentny i ma choc odrobine logicznego myslenia w sobie, prawda ? Czy zaprzeczysz ?
Halset pisze:Oczywiście są tacy co też kupili mieszkanie za gotówkę ale w większości przypadków (jak się ich pociągnie za język albo pogada przy wspólnym 0.7 lub litrze)
I sa tez tacy, ktorzy wola poodkladac, wytrzymac kilka lat na ustalonym poziomie a pozniej kupic bez kredytu. I to nie mieszkanie a dom, bo jak sie dobrze pokombinuje to w koszcie ktory podales - oczywiscie nie w srodmiesciu, mozna zbudowac dom lacznie z zakupem dzialki (najlepiej rolna - najwiecej/najtaniej i przekwalifikowac).
Tym bardziej ze co jak co - ale na Pomorzu (oczywiscie nie w samym miastach ale w miejscowosciach polozonych nieopodal) jest cala masa tanich gruntow. Jesli ci nie przeszkadza dojazd tych kilkunastu km - to warto rozwazyc taka opcje (w koncu sa dobre SUVy na slabe drogi - wiec nie ma z tym problemu).
Wiem bo caly czas splywaja mi jakies oferty, tym bardziej teraz sie ludzie probuja pozbyc (prowadzacy agroturystyke) przed wejsciem ustawy (zorientujesz sie to bedziesz wiedzial o co chodzi).
I wierz mi - sa tez tacy, ktorzy w tym nedznym FMCG - tak potrafia krecic, ze jako RKS-i wyciagaja taka gotowke w przeciagu poltorej roku - do dwoch lat. I nie, nie trzeba byc dzieckiem biznesmena. W tym jednym sie zgodze. Chociaz wiesz co ? Zawsze mozna zostac blogerem/szafiarzem. Oni to dopiero zarabiaja hehehe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Halset pisze:Kolejna bzdura. Zachód zaczyna patrzeć w końcu na jakość bo ma dość tego chłamu, który ich zalewa.
W Polsce może w końcu też zrozumieją. Jest już powolna tendencja, w której Polak woli jakość ale jeszcze tak mała, że niezauważalna.
To jedz do UK i skoncz juz pitolic bo bzdury opowiadasz. Jakosc. JA bym raczej powiedzial JAKOŚ a nie Jakość. Tendencja. To nie Polska jest liderem w imporcie tego chlamu (chociazby z Panstwa Srodka) tylko EU.


A wracajac do tematu glownego.

Zobaczymy jak to bedzie. Pamietam jak bodajze jeszcze 2 lata temu - konsultanci Orange - przekonywali ze Orange wkrotce przejmuje Playa, wiec to tak jakby pozostanie w tej samej sieci hehe. Dopiero pozniej sie okazalo ze to jakies niedouki z firm zewnetrznych - robiacych dla Orange sprzedaz. :mrgreen:

HALSET - przestan robic za wrozbite. Bo jak widze texty w stylu " i za Solorza sie wezma" to mnie pusty smiech ogarnia. Przeczytaj sobie jak Solorz i Libicki budowali od poczatku potege Cyfrowego Polsatu - to zrozumiesz w czym byli najlepsi. W Racjonalizacji kosztow. W tym zawsze Solorz deklasowal rywali - niezaleznie od biznesu ktory prowadzil. Z ogromnego molocha ze sztucznymi kosztami (do dzisiaj jest anegdota o "niewydanej kasie" - ktora sie zmarnuje jesli sie jej nie wyda - wg pewnej owczesnej glownej ksiegowej Polkomtela) - przeistoczyl w firme - sprawnie dzialajaca na rynku. Zapoznaj sie moze z dokonaniami biznesowymi Solorza, a potem wypisuj te swoje wypociny.
Ostatnio zmieniony 09 lut 2016, 22:46 przez motov3, łącznie zmieniany 6 razy.

Obrazek
 #850291  autor: PawlusG
 09 lut 2016, 22:29
Halset pisze:Nie popadajmy w paranoje.
Może też auto do miasta, auto na zakupy i auto na trasę. I jeszcze jakiś SUV bo pod Urzędem
Niestety, ale takie są realia.
Jak miesiąc siedzę w miejscu, gdzie nie mam zasięgu służbowego telefonu to co mam zrobić?
Za każdym razem jak chcę zadzwonić szukać zasięgu po placu budowy?
Halset pisze:A co Ci przeszkadza podpisać umowę w nju heyah itd? Bo nie ma nazwy prestiżowej odpowiednio Orange TMobile itd? Wstydzisz się wśród znajomych.
W chwili obecnej w miejscu zamieszkania mam najlepszy zasięg Plus i Play.
Halset pisze:Wcześniej czy później - TMobile zniknie z rynku i ktoś jeszcze. Docelowo będą dwie sieci w Polsce.
Wydaje mi się, że będą jednak 3 lub 4 sieci.
Możliwe, że Play w końcu będzie przejęty przez większego gracza, może ze Skandynawii.
Co do TM, to jak tak dalej będzie, to po prostu centrala pozbędzie się słabego ogniwa.
W chwili obecnej TM traci zamiast zarabiać, a wtop wizerunkowych mieli już tyle, ze cieżko to będzie nadrobić.

:)
 #850297  autor: JCortazar
 09 lut 2016, 22:56
A ja kolego mieszkam na Slasku. Gdzie skupisko ludzi jest kilkukrotnie wieksze niz tam u ciebie w 3City. Infrastruktura jest owszem bardziej rozbudowana, ale mimo wszystko przy takiej populacji - nigdy nie zdarzylo mi sie aby Play zdechl. Wiec skoncz z tymi opowiesciami dziwnej tresci. Az sie wierzyc nie chce ze to co piszesz ma realnie miejsce, zwazywszy ze Play glownie od poczatku naciskal na miejska infrastrukture.
Oczywiście, ze nie ma. Juz jego historie o znajomych i rodzinie z wiecznymi dropami i brakiem zasiegu w p4 zostały zweryfikowane przez niedawno wydany raport - który jasno pokazuje, ze to niemożliwe. Co do działania Play w Gdansku i okolicach, nie pamietam takiego przypadku. W ciagu ostatnich paru lat telefon raz padl, na wielkim koncercie w Łodzi (wszystkim padły telefony, znak czasów, że miedzy koncertami nikt nie mogl swobodnie ani smsowac, ani dzwonic a sam internet wyzional ducha kompletnie), za to na Woodstocku zawsze działało wszystko dobrze ale tam operatorzy byli wzorowo przygotowani.
  • Strona 13 z 39
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 39
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 39